беркут.pptx
- Количество слайдов: 8
Беркут Природоохоронний статус: вразливий!!!
Як виглядає Великий птах, розмах крил до 2 м. У дорослого птаха верх голови і задня частина шиї рудуватовохристі з золотистим відтінком, інше оперення темно-буре; хвіст сіруватий з вузькими темними поперечними смугами, на кінці — широка темна смуга; восковиця і пальці жовті. У молодого птаха забарвлення темно-буре; основа махових пір'ї н біла; хвіст білий з широкою темною смугою на кінці; протягом 5 років пір'я поступово набуває вигляду, як у дорослого. Вирізняють шість підвидів беркутів, які відрізняються загальними розмірами та інтенсивністю забарвлення.
Де живе Гніздовий ареал охоплює лісову зону та гори Північної Америки, Євразії. В Україні беркут дуже рідкісний осілий птах, гніздиться лише на високогірних ділянках Карпат (Львівська, Івано. Франківська, Чернівецька, Закарпатська обла сті). Під час міграції та зимівлі трапляється скрізь.
Чим живиться В природі беркути живляться крупними та середніми за розмірами ссавцями - дикими козенятами та поросятами, зайцями. З птахів полює за глухарями, тетеруками, рідше за різноманітними водоплаваючими.
Особливості полювання птаха Беркут шукає здобич здалеку і йде на ціль з великої віддалі прямо, розвиваючи величезну швидкість. Набравши спочатку темп на махах крил, він переходить на падаюче ковзання з притиснутими кінцями крил; в цей момент в нього розгорнуте лише передпліччя. З свистом розсікаючи повітря, він стрімко летить на ціль, абсолютно прямо. В цей момент він майже непомітний, оскільки площа його фігури в цей момент, якщо дивитися спереду, робиться мінімальною. Доганяючи жертву, він виходить з піке, ловлячи її кігтями.
Чисельність і причини її зміни У теперішній час беркут повністю зник або став дуже рідкісним птахом у багатьох регіонах світу, більш або менш зберігся лише у горах, тундрі та у степах. Європейську гніздову популяцію у 2004 р. оцінювали у 8, 4– 11 тис. пар. В Україні наприкінці XIX — на поч. ХХ ст. гніздився не лише в Карпатах, але і на територіях сучасних Кіровоградської, Чернігівської, Житомирської, Рівн енської, Дніпропетровської областей.
Особливості біології Гнізда влаштовує на скелях або на деревах. Відкладання яєць починається наприкінці березня — у квітні. У кладці 1– 2 яйця. Насиджування триває 43– 45 діб. Зазвичай виживає одне пташеня. Пташенята залишають гнізда у другій половині липня — серпні. Статевої зрілостідосягає на 4– 5 році. Тривалість життя 40– 50 років. Перші пролітні птахи з'являються наприкінці вересня. Живиться птахами, ссавцями розміром до лисиці. Значне місце в живленні займає падло, яке птахи поїдають взимку.
Охорона Беркута включено до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) Боннської та Бернської конвенцій. Включено до Червоної книги України (1994, 2009) (статус − вразливий). В Україні під час гніздування охороняється в Карпатському біосферному заповіднику. Для покращання охорони виду необхідні: збалансоване ведення лісового господарства, створення мікрозаказників радіусом 0, 5 км навколо гнізд, влаштування штучних гніздівель, облаштування пунктів підгодівлі на місцях зимівлі, підвищення контролю за незаконним відстрілом, моніторинг за забрудненням оточуючого природного середовища.
беркут.pptx