L1_4_Diagnostika.ppt
- Количество слайдов: 23
Базисні функції соціальної роботи Діагностична Прогностична Перетворююча (оцінка ситуації) (планування) (втручання) Цикл соціальної роботи
Соціальна діагностика (від гр. diagnostikos - здатність розпізнавати; загальний спосіб отримання вичерпної інформації стосовно досліджуваного об'єкту чи процесу) ü ü ü діяльність по розпізнаванню й аналізу соціальних патологій і проблем; процес такого аналізу з формулюванням обґрунтованого висновку про предмет розгляду; галузь соціальних наук, присвячена методам одержання знання про суспільство; процес наукового виявлення та вивчення причиннонаслідкових зв'язків і взаємостосунків у суспільстві, що характеризують його соціально-економічний, культурноправовий, морально-психологічний, медико-біологічний та санітарно-екологічний стани; вивчення причин соціальних проблем, котрі створюють складні життєві ситуації для індивіда, сім'ї, окремих груп; аналіз стану соціальних об'єктів і процесів з метою виявлення проблем їх функціонування і розвитку…
Зміст поняття «Соціальна діагностика» n n оцінка ситуації, одиничне дослідження соціальної ситуації клієнта, якому соціальний працівник повинен надати допомогу; оцінка ситуації у групі, громаді, мікросоціумі з метою виявлення стану речей та сприяння їх розвитку; необхідний етап будь-якого впливу в соціальній роботі, технологічний імператив соціального обслуговування; сукупність наукових методів, що обґрунтовують правильність отриманої інформації. Відтак, соціальна діагностика складає зміст діяльності фахівц різних органів і установ, що використовують широкий сп технологій, методів соціальних (іноді також природних — випадку медико-соціальної роботи) наук на різних рівнях різними цілями.
Соціальний діагноз може здійснюватися: n n n на рівні суспільства в цілому, для виявлення загальних тенденцій розвитку в області економіки, соціальної політики, духовного життя і т. д. ; на рівні соціальної групи або територіальної спільності, наприклад, розвиток класів, народностей, територіальних груп, трудових колективів і ін. ; на особистісному рівні, допомагаючи персоніфікувати, додати «адресність» при виявленні проблем життєдіяльності.
Загально-соціальний рівень соціальної діагностики Мета діагностики: науковоінформаційний супровід державної соціальної політики в цілому і в різних її елементах (сім'ї, молодь, діти та ін. )
Загально-соціальний рівень соціальної діагностики
Загально-соціальний рівень соціальної діагностики
Регіональний (територіальний) рівень соціальної діагностики Мета діагностики: соціальноекономічний територіальний моніторинг, оцінка рівня розвитку громад, виявлення соціальних проблем регіонального рівня Додаткова інформація по сільських радах Корюківського району на виконання до проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” № з/п Назва сільської ради Відстань до райдержадм. , км Соц. економ. розвиток Готовніс ть до співпраці 1. Холминська с/р 30 І ІІІ 2. Б. Слобідська с/р 45 ІІ ІІ 3. Будянська 15 ІІІ І 4. Домашлинська 25 І ІІІ 5. Забарівська 20 І ІІІ 6. Козилівська 42 ІІІ І 7. Наумівська 8 І ІІІ 8. Олександрівська 18 ІІІ І 9. Перелюбська 30 ІІ ІІ 10. Прибинська 40 ІІІ І
Індивідуальний рівень соціальної діагностики Мета діагностики: оцінка потреб клієнта, проблемний аналіз його ситуації, знаходження правильних засобів для її покращання Етапи індивідуальної діагностики: 1. Звернення клієнта (скарга, заява, офіційне звернення в ОВС, вуличний контакт і т. п. ) у зв'язку з появою проблеми. 2. Збір даних про соціальну ситуацію (історико-генетичні і структурнофункціональні методи). 3. Аналіз даних (зіставлення ряду даних, їх сортування на важливі і малозначимі, диференціація ознак, побудова причинно-наслідкових зв'язків тощо). 4. Висновки і рекомендації
Принципи соціальної діагностики Принципи СД Об'єктивності Наукової обґрунтованості Соціальної верифікації Системності Ефективності Клієнтоцентризму Конфіденційності
Класифікація методів соціального діагностування за І. Г. Зайнишевим (загально-соціальний та територіальний рівні) n n зондажно-інформаційне обстеження - збір даних про інфраструктуру, чисельність, склад і динаміку місцевого населення тощо; соціально-історичне обстеження – вивчення історії заселення та освоєння даної території, зміни складу місцевого населення, дослідження його традицій тощо; інформаційно-цільовий метод - аналіз різних документів, статей з місцевої та центральної преси, матеріалів електронних засобів інформації, листів, звернень громадян тощо; соціальне картографування - аналіз соціальнопросторового розподілу і динаміки народжуваності та смертності населення, залежність якості життя від різних природних та соціальних факторів.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях n Спостереження - один з емпіричних методів дослідження, який полягає в безпосередньому та цілеспрямованому сприйнятті оточуючої дійсності. В соціальній роботі цей метод здебільшого використовується для збору інформації про поведінку конкретної людини чи певної групи.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Опитування - спосіб отримання інформації про суб'єктивний світ людей, їх нахили, судження, мотиви діяльності. Різновидами опитування є: інтерв'ю (дистанційне та очне), яке проводиться у формі бесіди за чітко визначеним планом; анкетування, що полягає в отриманні інформації шляхом відповіді респондентів у письмовій формі на пропонований перелік запитань; бесіда - метод одержання і коректування інформації на основі вербальної комунікації.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Фокус-група - це групове інтерв'ю, яке проходить у формі групової дискусії і спрямоване на отримання від її учасників "суб'єктивної інформації" про те, як вони сприймають конкретні суспільні події та явища.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Метод експертної оцінки - це опитування експертів шляхом анкетування й інтерв'ювання. Іноді соціальна проблема має потребу в оцінці компетентних осіб — експертів, що мають глибокі знання про предмет або об'єкт дослідження.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Соціометрія — це метод опитування й алгоритм для математичної обробки первинних вимірів. Суть її зводиться до вирахування різноманітних персональних і групових індексів. Використовується для виявлення статусних, лідерських, ділових, неформальних, референтних та інших відносин у соціальних групах.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Моніторинг — це організація постійного відстеження інформації, включене спостереження, оцінка й аналіз соціальних ситуацій у фокусі їхньої зміни, із прогнозуванням цих змін на визначену перспективу.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Методи тестування. Особливо широко поширені. Тести розділяються на групи за рядом ознак: індивідуальні і групові (колективні), вербальні і невербальні; кількісні і якісні, загальні і спеціальні й ін.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Біографічний метод — спосіб дослідження, діагностики, корекції і проектування життєвого шляху особистості. Цей метод заснований на вивченні особистості в контексті її особистої історії і перспектив розвитку її індивідуального буття і взаємин з іншими людьми, спрямований на реконструкцію життєвих програм і сценаріїв розвитку особистості, на переструктурування просторово-часової організації ділового, сімейного, духовного життя в умовах конкретного природного і соціального середовища.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Метод аналізу документів – один із основних методів отримання конкретного знання про соціальну реальність на основі інформації, зафіксованої в різних документах, текстах масової комунікації. Він застосовується з метою уточнення або підтвердження результатів опитування та спостереження.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Соціальна паспортизація (аналіз соціуму) - є необхідним у ході збору статистичних даних, за допомогою яких можна охарактеризувати життєву ситуацію стосовно осіб у певному соціумі. До таких даних відносять кількість дітей та дорослих, людей з особливими потребами, осіб девіантної поведінки, дані про різні типи сімей, об'єкти культурно-освітнього, медичного призначення, соціальні служби різного типу, громадські організації тощо.
Методи соціальної діагностики на індивідуальному та груповому рівнях Метод апрейзерів – метод статистичного аналізу, спосіб виміру певної властивості об'єкта з використанням трьохзіркової шкали оцінки, де центральний показник виражає середнє значення (рівний нулю, нейтральний), а два інші дають протилежні характеристики досліджуваному об'єкту ("високий" чи "низький", "позитивний" чи "негативний", "важливо" чи "не суттєво" тощо).
Соціальна діагностика один з найважливіший компонентів соціальних технологій, професійна функція і сфера практичної діяльності соціального працівника. Технологія соціальної діагностики містить у собі принципи, алгоритм процедур і способів перевірки різних методів дослідження соціальних процесів. В основі діагностики лежить проблема аналізу й узагальнення факторів, що характеризують соціальний розвиток людини, соціальних груп, суспільства.
L1_4_Diagnostika.ppt