Балети Чайковського11.pptx
- Количество слайдов: 11
БАЛЕТИ ЧАЙКОВСЬКОГО Підготувала Учениця 11 класу Демидась Ольга
Не дивлячись на кризу 1960 -х років ХІХ століття, російський балетний театр зберіг традиції, вироблені попередніми поколіннями, традиції національного класичного балету, а російські композитори намагалися тісніше з'єднати музику і хореографію, створюючи принципи балетного симфонізму Поєднання хореографії й музичного симфонізму стало національною традицією російського балетного мистецтва. І пов'язане з іменами композиторів П. І Чайковського й О. К. Глазунова і балетмейстерів Маріуса Петіпа та Лева Іванова.
Петро Ілліч Чайковський– творець абсолютно нової балетної музики. Завдяки йому балетний театр став театром музичним. Балети Петра Ілліча Чайковського – цілісні, продумані твори. В них неможливо змінювати послідовність танцювальних номерів, робити вставки з інших художніх творів. Вони були пов'язані єдиним задумом. Їх називають «балетисимфонії» , й різноманітні перестановки, вставки можуть порушити єдину нитку симфонічного розвитку музики. Головна відмінність балетної музики Чайковського – глибока змістовність і танцювальність. Кожен сценічний образ у ній отримує свою музичну характеристику.
Але перша постановка балету Чайковського «Лебедине озеро» 20 лютого 1877 року у Москві зазнала невдачі. Балетна партитура виявилася настільки незвичної й складною і за змістом і за формою, що правильно прочитати її не зміг ні балетмейстер У. Рейзингер, ні диригент С. Я. Рябов, ні виконавці. Протягом багатьох років балет чекав свого генія.
15 січня 1895 року «Лебедине озеро» поставили Л. Іванов і М. Петіп. Відтоді починається новий етап у розвиткуне лише російського, а й світового класичного балету. Програмна симфонічна музика перестає бути просто акомпанементом танців, а починає висловлювати основну ідею балету, пояснює його зміст, відтіснивши пантоміму і надає танцю чільне місце у спектаклі. Форма і зміст балету злилися воєдино – музична драматургія вабила до себе драматургію танцювальну.
За декілька років до цієї знаменної перемоги відбулися ще дві прем'єри: 3 січня 1890 року – прем'єра балету «Спляча красуня» , а ще через два роки, 6 грудня 1892 року, - прем'єра «Лускунчика» . «Спляча красуня» - видатне явищев історії світової хореографії ХІХ століття. Завдяки прекрасній, справді російській, глибоко змістовній музиці танцівникам удалося створити багатогранні, життєво правдиві образи героїв. Кожен порух артистів, кожен танець були осмисленими, Гранично виразними. На сцені діяли живі люди із своїми почуттями, переживаннями, пристрастями. Це було нової перемогою російської школи класичного балету. Багато сцен у цьому балеті стали зразками музичного і балетмейстерського мистецтва. Музикально-хореографічні образи відкривали нові виразні можливості у мові класичного танцю. Чудова музика, реалізм у створенні образів, прогресивність основної ідеї твору, вона проголошує перемогу світла над темрявою, що становило причину прийому балету широкими колами демократичного глядача.
Балет «Лускунчик» , як і «Спляча красуня» , розвивав тему боротьби добра і зла, й тут герої вже активно виборювали перемогу добра. Поставив «Лускунчика» Лев Іванов за сценарієм Петіпа. Глибоко пробравшись у сенс музичних образів, зрозумівши розвиток музичної драматургії балету, він створив малюнок танців у повній відповідності із музикою, танець висловлював зміст музики. Це було новим словом в хореографії.
Академік Б. Асаф'єв так охарактеризував балет Чайковського: «Лускунчик» — зовсім інше і зовсім особливе досконале художнє явище: симфонія про дитинство. Ні, вірніше, про те, коли дитинство на зламі. Коли вже хвилюють мрії ще невідомої юності, але ще не відійшли дитячі звички, дитячі жахи, коли ляльки — наче живі, а гра у війну — це бажання бачити себе мужнім, хоробрим. Коли сни поривають думки і почуття вперед, а неусвідомлене — в життя, яке тільки передчувається. Наче розсуваються стіни дитячої кімнати і думки — мрії героїні та героя, вириваються на свіжий простір — у ліс, природу, назустріч вітрам, хуртовинам, далі — до зірок. . . і в рожеве море надій
Сучасний балетний театр немислимий без Чайковського, без його «Лебединого озера» , «Сплячої красуні» , «Лускунчика» . Драматична, але водночас мелодійна музика цих балетів однаково хвилює глядачів різних континентів і вікових груп.
Дякую за увагу!!!
Балети Чайковського11.pptx