Козацтво-Зыбин-презентация-звук.pptx
- Количество слайдов: 15
Автор – Зибін Павло, ПР-11 Українське козацтво: цікаві факти, незвідані стежки
Вітання Віталися козаки також на свій спосіб. Коли вибиралися в гості до чийогось куреня, то, ще сидячи на конях, гукали "Пугу! пугу!" Господар вигляне у віконце і відповість: "Пугу! пугу!" Тоді гість відзивається; "Козак з лугу!", а господар: "Повішайте там, де й наші коні", – тобто прив’яжіть коней до ясел і просимо до хати.
Почуття гумору Запорожці славилися веселістю й охотою до жартів. Особливо любили вони вигадувати прізвища товаришам. Того, що спалив з необережності курінь, звали Палієм; того, що розкладав вогонь над водою, називали Паливодою…
Козацькі славнозвісні чайки не боялися ні бурі, ні турецьких галер. Вони були понад 12 м завдовжки й 3 -5 м завширшки. У чайці вміщалося до 60 осіб з усім військовим спорядженням. При попутному вітрі на чайці напиналося вітрило. Козацькі чайки
Збереглися свідчення очевидців про загадкове козацьке судно, яке було одним із перших варіантів підводного човна. Рухався човен за допомогою весел. Підводний човен?
Хоробрі воїни Усю свободу запорозькі козаки використовували для того, щоб розважатися та відпочивати. Тільки на війні вони були справжніми людьми, хоробрими, слухняними й невтомними.
Кожен запорозький козак мав рушницю, алебарду й шаблю, які тримав завжди напоготові. Дехто мав також пістолі. Вони самі виготовляли цю зброю на Січі, а порох та кулі купували у Польщі або у Малоросії. Зброя
Законодавство Загальним і основним законом для малоросійських козаків було магдебурзьке право. Запорозькі козаки мали не так закони, як звичаї. Вони робили все те, що, як вони знали, робили їхні батьки.
Козацька кара Козак, який убив іншого козака, лягав на труну вбитого, і його ховали живого. Якщо вбивця був сміливим козаком, якого любили всі його товариші, він міг уникнути смерті за спільної згоди або ж відбути інше покарання.
Незвичайним і різнорідним був козацький побут. Існують різні оповідання, перекази, анекдоти про запорізьку старовину. "Обичаї запорозькі чудні, поступки хитрі і більшою мірою на насмішку похожі", – оповідав колись столітній запорожець Микола Корж.
Козаки кожного куреня мешкали разом зі своїм отаманом. У кожному курені був кухар, якому допомагали кілька хлопчиків, що приносили йому воду й чистили казани після обіду. Цей кухар одержував два карбованці на рік від куреня і по п’ять копійок від кожного козака, який харчувався у курені. Харчування
Іван Виговський Оселедець Запорожці брили голову, залишаючи чуприну над лобом, – оселедець. Коли ця чуприна виростала довгою, то козак закладав її за вухо. Вусів не підстригали, а намазували чим-небудь і закручували вгору. Це ставили козаки собі за особливу козацьку славу і честь.
На острові Хортиця росте унікальний дуб. За переказами дереву вже понад 700 років. Товщина його стовбура по колу – 6, 32 м, діаметр крони – 45, а висота – 33 м. На довгому своєму віці бачив він і чумаків, які, йдучи в Крим по сіль, зупинялися перепочити в його затінку, і орди татар, що вихором налітали на українські землі. Козацький дуб
Козацтво відіграло велику роль в історії України, справило вплив на формування специфічних рис культури, самосвідомості та національного характеру. Найяскравіша сторінка історії України
Дякуємо за увагу!
Козацтво-Зыбин-презентация-звук.pptx