План.ppt
- Количество слайдов: 9
• • Атаманюк Руслан Березніцький Святослав Сікорський Дмитро Шкапоїд Віктор
• • • Надмембранні комплекси клітин Функції клітинної стінки Глікокалікс Підмембрані комплекси клітин Висновок
Надмембранні комплекси клітин складаються із структур розташованих над плазматичною мембраною. Зокрема, це клітина стінка клітин рослин, грибів і прокаріотів, а також глікокалікс тваринної клітини. Клітинна стінка рослинної клітини В клітинах бактерій, грибів і рослин плазматична мембрана зовні вкрита більш-менш щільною клітинною стінкою. У рослин – це водне розчині волоконці полісахариду целюлози та своєрідний каркас. У різних груп грибів основу клітинної стінки складають полісахариди. Крім целюлози, це може бути нітрогеновмісний полісахарид хітин, який значно підвищує міцність клітинних стінок.
Основна функція клітинної стінки – опорна, для підтримання опорна форми клітин. Інші функції – захисна: охорона внутрішнього захисна вмісту клітин від механічних ушкоджень і транспортна: транспортна переміщення води та інших сполук у клітину та за її межі. Проникливість клітинних стінок рослин проявляється в явищах плазмолізу і деплазмолізу. Плазмоліз – це явище відшарування пристінкового шару цитоплазми від клітинної стінки, через підвищену концентрацію Плазмоліз солей у воді. Клітинна стінка має багато дрібних отворів – пор, які сполучаються з подібними отворами інших клітин. Через них вміст однієї клітини з'єднується з вмістом сусідніх за допомогою цитоплазматичних тяжів – плазмодесм.
Клітини тварин твердої клітинної стінки не мають; Над їхньою плазматичною мембраною розташований глікокалікс. Цей поверхневий шар Кілька десятків нанометрів завтовшки, складається Глікокалікс зі сполук білків та ліпідів з вуглеводами. Глікокалікс Забезпечує безпосередній зв’язок клітин з навколишнім середовищем. Глікокалікс виконує рецепторну функцію, бере участь у вибірковому транспортуванні речовин.
До них належать різноманітні структури білкової природи: мікронитки і мікротрубочки, які утворюють цитоскелет. Мікронитки або мікрофіламенти – це тонкі ниткоподібні структури, діаметром 4 -7 нм, які Схема будови цитоскелета складаються з скоротливих білків, переважно актину, вони з'єднують одну структуру з іншою. Мікрофіламенти беруть участь у зміні форми клітини, амебоїдному русі, під час надходження та виведення з клітини різних сполук. Мікротрубочки – це порожнисті циліндричні Скелети радіолярій структури діаметром 10 -25 нм, що утворені переважно білком тубуліном. Вони беруть участь у формуванні веретена поділу еукаріотичних клітин, входять до складу війок, джгутиків. Мікротрубочки забезпечують переміщення органел і макромолекул по клітині. Пелікули – це складні структури, розміщені у зовнішньому шарі цитоплазми. Пелікула надає міцності оболонці клітині, забезпечує відносну сталість її форми.
Внутрішній вміст клітини оточує поверхневий апарат. До його складу входять плазматична мембрана, надмембранні та підмембранні структури. Поверхневий апарат клітини захищає внутрішній вміст від несприятливих впливів довкілля, забезпечує обмін речовин між клітиною і навколишнім середовищем. Клітини різних груп організмів мають відміни у будові поверхневого апарату. Клітини бактерій, грибів і рослин оточує клітинна стінка, тоді якклітини тварин її не мають.
План.ppt