Архитектура барокко.ppt
- Количество слайдов: 10
Архітектура бароко
Характерні риси архітектури бароко. . . Але перед красою і зданья і фасаду Померкли і фонтан, і мармур, і огорожа, . . . В орнаменті виттєвому побачиш тут і там Переможний шолом і вази фіміам, Колони, капітель, пілястри і аркади Побачиш всюди ти, куди не кинеш погляди, Амур, вензелі, вплетені потайки, І голови ягнят, повиті шнурком, І статую знайдеш у чудовій ніші, У візерунках і різьблення карниз під самим дахом. . . Переклад Е. Тархановской Так описував свої враження від архітектури бароко французький поет XVII в. Жорж де Сюдери. Велика кількість пишних декоративних прикрас, підкреслена театральність, спотворення класичних розмірів, оптичний обман, переважання складних криволінійних форм дійсно створювали особливий неповторний вигляд архітектурних будов бароко. БАРОКО (італ. Barocco, буквально - химерний, химерний), стиль, переважала в мистецтві Європи з кінця 16 до середини 18 століття і охопила всі види творчості, найбільш монументально і потужно проявившись в архітектурі та образотворчому мистецтві.
Найбільш значні зміни торкнулися оформлення фасадів будівель. На зміну узгодженості і пропорційності приходять дисонанс й асиметрія. Дивлячись на фасад, перестаєш розуміти, де знаходиться стіна - головна опора будівлі. Плоскі пілястри поступаються місцем колон і полуколоннам. Встановлені на високі п'єдестали, то вони збираються в групи, утворюючи пучки, то «розбігаються» вздовж фасаду, підносячи до неба завмерли в неспокійному русі статуї на балюстраді даху. Розміри порталів, дверей і вікон почали перевищувати будь-які розумні межі. Фронтони та лиштви придбали багаті прикраси у вигляді химерних завитків, картушів, гірлянд з листя, трав і людських фігур. Від спокійної ясності ренесансу, здавалося, не залишилося і сліду. « Для бароко характерна складність не тільки архітектурної пластики, але і просторових побудов. Якщо у Ренесанс плани приміщень мають чітку геометричну форму - круг, квадрат, прямокутник, то улюблена форма бароко - овал, що дає деяку невизначеність загальній формі просторового обсягу. Часто конфігурація плану окреслена примхливими лапками, виступами і угнутості стін, ускладнена додатковими приляганнями сусідніх соподчиненных обсягів. . . бароко В архітектурі запанували непомірна декоративність, заклопотана розкіш. Химерні форми, велика кількість скульптури, використання насиченого кольору і позолоти повинні були посилювати виразність архітектури, справляти враження багатства і парадності» (А. Ф. Гольдштейн). Пілястри - плоский вертикальний виступ прямокутного перетину на поверхні стіни або стовпа. Пілястри має ті ж частини (ствол, капітель, база) і пропорції, що й колона; служить для членування площині стіни. Картуші - прикраса у вигляді щита або полуразвернутого сувою, на якому зображені герб, емблема, напис Фронтон - завершення (зазвичай трикутне) фасаду будівлі, портика, колонади, обмежена двома схилами даху з боків і карнизом у підстави.
Шедеври італійського бароко. Лоренцо Берніні Характерні риси итальяноского бароко знайшли найбільш яскраве втілення у творчості двох зодчих, які створили цілу епоху в розвитку архітектури, Франческо Борроміні і Лоренцо Берніні. У створенні криволінійних, звивистих поверхонь і вибагливих геометричних сполучень Франческо Борроміні не знав рівних. Церква Сант Аньєзі на площі Навона в Римі - одне з найкращих архітектора. Плавно звивистий фасад церкви прикрашає величний купол, поміщений на високому барабані. Стіни церкви як ніби розчиняються в грі світлотіні, у виступах і отворах. Франческо Барромини. Церква Сант Аньєзі. 1653 р. Рим.
§ Борроміні по можливості уникає прямих ліній вертикальних або горизонтальних, а також прямих кутів. Перевага віддається складним вигнутим планів § Франческо Борроміні Церква Сан-Карло аллі Cuatro Фонтані, (1634 -67, Сант-Іво, 1642 -60, у Римі).
§ Не менш ефективний і інтер'єр собору, що відрізняється витонченістю ліпних прикрас, барвистiстю декоративних розписів, кольорових мармурових колон. • Франческо Борроміні. Церква Сан -Карло аллі Cuatro Фонтані, (16341667, Сант-Іво, 1642 -1660, у Римі).
§ Франческо Борроміні Церква Сан-Карло аллі Cuatro Фонтані, (16341667, Сант-Іво, 16421660, у Римі). Фрагмент, фасад.
Головним архітектурним творінням Лоренцо Берніні стало оформлення площі перед собором Святого Петра. Архітекторові належало вирішити відразу кілька завдань: створити урочистий підхід до головного храму католицького світу, домогтися враження єдності площі і собору. Простір перед храмом він перетворив в єдиний ансамбль з двох площ. Перша - у формі трапеції, а друга в улюбленій формі бароко - овалі. Вона звертається до міста і обрамлена величної колонадою, яка легко і витончено охоплювала площа.
Лоренцо Берніні. Рим. Фонтан Нептуна на площі Навона.
Лоренцо Берніні. Фонтан Чотирьох річок на площі Навона. 16481651. Алегоричні фігури зображують найбільші річки континентів - Ніл, Дунай, Ганг і Ріо-де ла Плата (Амазонка тоді була невідома). Покривало на голові Нілу символізує таємничість його витоку, який на той час ще не відкрили. Розташування фігур фонтану породило легенду про поєдинок між геніями епохи бароко - Берніні і Борроміні: начебто Ла Плата Берніні загораживается рукою, щоб не бачити церква - «жахливий» творіння Борроміні. Насправді фонтан побудований набагато раніше, ніж церковний фасад. За проектом Берніні створений і фонтан Мавра, один з двох фонтанів, розташованих по краях площі. Інший фонтан в оригіналі складався лише з одного басейну, до якого наприкінці 19 ст. додали скульптуру - так виник фонтан Нептуна.
Архитектура барокко.ppt