875951(1).ppt
- Количество слайдов: 24
Архітектура 20 століття на території України
Модерн На початку ХХ ст виникає новий напрям в мистецтві, та, зокрема, в архітектурі модерн. Архітектура модерну в кожної країні набувала національних рис, і таким чином з'являється архітектура Українського модерну
Стильовий напрям Модерн
Модерн стильовий напрям у мистецтві (переважно в архітектурі) кінця ХІХ початку ХХст. Основними його елементами є: Ø використання синусоїдальних ліній, стилізованих квітів, язиків полум'я, хвилястих ліній, запозичених в природі. ØВикористання примхливих, мінливих форм, вигадливих ліній. ØПринцип асиметрії, вільного плавання.
Ø Декоративність, орнаментальність Ø Елегантність, технологічність, комфортність Ø Плинність форм Ø Використання природних мотивів ( рослин, раковин, луски риб, потоки води) Ø Єдність з навколишнім середовищем Ø Активне застосування кольору
Орнаменти модерну
Орнаменти модерну
Архітектори • На початку ХХ ст. в Україні творили такі видатні архітектори, як А. І. Бернардацці, • Л. А. Владек, В. В. Городецький, • Ф. Н. Неструх, О. В. Кобелєв, П. Ф. Альошин, Е. П. Бродтман, О. М. Вербицький, • В. О. Осьмак, О. М. Гінзбург, • К. Н. Рженішевський. Майже всі вони працювали в стилі модерн.
Архітектори Василь Степанович Нагірний Едуард Брадтман Владиславович Городецький
Найвизначніші пам`ятки архітектури ХХст. в Україні
Будинок химер у Києві Будинок із химерами (1901— 1902 р) — цегляна із химерами споруда з прикрасами на міфологічні сюжети, є головною архітектурною спорудою ранього стилю модерн міста Києва, столиці України. Свою назву отримала через скульптурні прикраси, тематика яких — тваринний наземний та підводний світи, атрибути полювання, казкові істоти. Архітектор – Владислав Городецький
У стіну будівлі вмуровані бетонні голови слонів, носорогів, антилоп та крокодила. На колонах причаїлися ящірки. За водостоки правлять голови слонів. На даху гігантські жаби, морські чудовиська та нереїди. Замість волосся на голові вони несуть ланцюги, фантастичне листя та квіти. На розі будівлі велетенський пітон.
Особняк Аршавського
Особняк Аршавського • • • • або «Дім невтішної вдови» , «Дім вдови, що плаче» ) — пам'ятка архітектури в Києві на Липках по вулиці Лютеранській, 23. Побудований у 1907 році за проектом архітектора Едуарда Брадтмана в стилі раннього модерну. Має статус пам'ятки архітектури місцевого значення. Будинок відомий під поетичною назвою «Дім Невтішної вдови» , вірогідно, через те, що його головний фасад вінчає жіноча маска і під час дощу кам'яними щоками сумної красуні невпинно течуть сльози. За легендою особняк належав якійсь безутішній вдові, але насправді його замовив Сергій Аршавський. Ні він, ні його родина не бідували, тож залишається загадкою чому жінка плаче.
Георгіївська церква – головна споруда меморіалу „Козацькі могили” в селі Пляшева – можливо, найсамобутніший витвір архітектурного модерну в Україні. Спорудження Георгіївської церкви тривало від 1910 до 1914 року, керував будівництвом Володимир Леонтович. Георгіївська церква привертає увагу дослідників не випадково. Споруду задумано й виконано надзвичайно сміливо, воднораз витончено і невимушене. Над підземною церквою, підземним іконостасом Параскеви-П’ятниці розміщено перший наземний урочистий іконостас просто неба.
Георгіївська церква
Михайлівська церква
Бессарабський ринок Яскравою спорудою раціоналістичного модерну є критий Бессарабський ринок у Києві (1909— 1912) — проект архітектора Г. Ю. Гая. Вражає оголеністю конструкцій та інтер’єром, який майже не декорувався. Фасад будинку від Хрещатика оформлено декором з елементами народної творчості, надвіконня другого поверху прикрашає геометричний орнамент. Горельєфи «Селянин» та «Молочниця» , які виконав скульптор Т. В. Руденко, органічно вписуються у фасад. Визначальними особливостями споруди є конструктивна виразність та природність матеріалів.
Будівля Державного банку • Будівля для Державного банку була • • побудована в 1902 -1905 роках за проектом цивільних інженерів О. В. Кобелева і О. М. Вербицького. Спочатку було зведено 2 -поверхову будівлю в стилі італійської готики. У 1935 році професор В. Н. Риков в співдружності з професором О. В. Кобелевим надбудували ще два поверхи. Це було зроблено з такою майстерністю, що будівля придбала ще виразнішу і монументальнішу зовнішність.
Будівля Державного банку • Стіни будівлі і простір підвіконнями четвертого поверху оформлені багатою орнаментикою. • Кути фасаду будівлі закріплені витими колонками, які підтримують статуї гігантських грифонів, • які в античній міфології вважалися охоронцями золотих родовищ.
Будівля Державного банку
Подумай Ø Ø Ø 1. Будинок, який отримав свою назву завдяки скульптурним прикрасам тематика яких – тваринний наземний та підводний світи, казкові істоти. Будинок з химерами 2. Архітектор, котрий сказав Городецькому: “Ви, добродію, божевільний. Тільки божевільному може прийти на думку така ідея. Олександр Кобелєв 3. Архітектор, який спроектував будинок з химерами. Владислав Городецький 4. Назва ринку в Києві, який побудований в стилі модерн. Бессарабський 5. Дім невтішної вдови, або особняк Аршавського 6. Прізвище скульптора, творіння якого прикрашають фасад Бессарабського ринку Руденко