Скачать презентацию АНІМІЗМ АНІМІЗМ від лат anima душа Скачать презентацию АНІМІЗМ АНІМІЗМ від лат anima душа

Animizm Али.pptx

  • Количество слайдов: 18

АНІМІЗМ АНІМІЗМ

АНІМІЗМ (від лат. anima – душа, або animus — дух) — віра в існування АНІМІЗМ (від лат. anima – душа, або animus — дух) — віра в існування самостійної духовної сутності (сили чи істоти), здатної вселятися в людину, тварину, рослину (тобто у щось живе) чи полишати їх.

 Анімізм тісно пов'язаний з практикою табу. Згідно з цими віруваннями, кожна річ у Анімізм тісно пов'язаний з практикою табу. Згідно з цими віруваннями, кожна річ у світі має душу або дух. Намагання підкорити сили природи призвело до появи чорної та білої магії.

Анімізм - це віра в існування духовних сутностей, які перебувають в предметах або існують Анімізм - це віра в існування духовних сутностей, які перебувають в предметах або існують окремо від них. Вірування в те, що предмети мають душу, спирались на властиве давнім людям прагнення уособлення, та одухотворення навколишнього

Для раннього анімізму характерно бачити в речах насамперед зле начало, злих духів, які загрожують Для раннього анімізму характерно бачити в речах насамперед зле начало, злих духів, які загрожують людині. Навіть власна психіка ставила перед первісною людиною безліч загадок: сни, непритомності, галюцинації, які людина могла сприймати як витівки душі, начала існуючого незалежно від тіла. Душу в цілому стали ототожнювати з подихом, а пізніше як безтілесну сутність.

 Демокрит вважав, що душа може зростати, а може, навпаки, і зменшуватись. З виникненням Демокрит вважав, що душа може зростати, а може, навпаки, і зменшуватись. З виникненням уявлень про душу пов'язана віра в можливість існування душі після смерті, у переселення душ, у загробне життя душі.

Два основні «догмати» : перший — про духів, а другий — про «чуттєво-надчуттєву» душу, Два основні «догмати» : перший — про духів, а другий — про «чуттєво-надчуттєву» душу, здатну існувати самостійно поза людським тілом. В анімізмі здійснюється подальше подвоєння світу: світ реальних об’єктів доповнюється світом духовного буття. У багатьох на родів головними двійниками, яких найбільше поважали первісні анімісти, були душі померлих родичів. Тому в літературі первісний анімізм часто називають культом предків. Культ предків грунтувався на вірі в те, що померлі допомагають своїм живим родичам у земному світі.

У слов'ян для визначення ілюзійних двійників застосовувались два терміни: менш могутніх називали У слов'ян для визначення ілюзійних двійників застосовувались два терміни: менш могутніх називали "душами", більш могутніх — "духами". Прикладом анімізму можуть бути деякі релігійні уявлення, скажімо, ескімосів Гренландії (XIX ст. ). На їхню думку, надприродні двійники були у кожної людини, дерева, струмка, звіра. Уночі, вважали вони, людські душі залишають свої тіла і відправляються полювати, танцювати, відвідувати друзів. Коли вмирала людина їй у могилу клали знаряддя і предмети праці. Вважалося, що двійники цих речей служитимуть двійникам людських тіл у "країні мертвих".

У початковому анімізмі двійники уявляються як певне інше тіло, невидиме і невідчутне. В той У початковому анімізмі двійники уявляються як певне інше тіло, невидиме і невідчутне. В той же час у багатьох народів існувало повір'я, що в окремих ситуаціях двійника можна побачити, почути і якось ще й відчути: уві сні, як відображення у воді, як тінь. На цій стадії розвитку релігії не існувало уявлення про безтілесну душу, двійники мислились як якась друга плоть, що має всі речові характеристики: форму, об'єм, вагу, колір, запах.

У сучасних релігіях анімістичний елемент посідає значне місце. Уявлення про Бога, сатану, ангелів, безсмертні У сучасних релігіях анімістичний елемент посідає значне місце. Уявлення про Бога, сатану, ангелів, безсмертні душі — все це за своєю суттю — ускладнений анімізм.

 Самостійно анімізм живе у вірі в привиди і в спіритизмі (вірі у можливість Самостійно анімізм живе у вірі в привиди і в спіритизмі (вірі у можливість спілкування з душею померлого за допомогою блюдечка, яке крутиться).

 Анімістичні вірування описав у книзі «Первісна культура» (1871) етнограф і релігієзнавець Едуард-Бернет Тайлор Анімістичні вірування описав у книзі «Первісна культура» (1871) етнограф і релігієзнавець Едуард-Бернет Тайлор (1832 -1917). Він ввів у науковий обіг поняття «первісний анімізм» , доводив, що вірування в духовні істоти доцільно вважати мінімумом релігії. Тайлор обстоював ідею природного і поступового розвитку релігійних ідей у людському суспільстві, вказував на те, що нижчі фази розвитку релігії слугують для пояснення вищих.

Теорія анімізму Е. Тайлора : віра в існування душі — вихідна елементарна форма релігії, Теорія анімізму Е. Тайлора : віра в існування душі — вихідна елементарна форма релігії, що розвилася потім у більше складні релігійні вчення й дії. «Віра в духовні сутності» — от що таке релігія в її найпростішій формі, і одночасно це «фундамент всієї релігії, починаючи від релігії дикунів і закінчуючи релігією цивілізованої людини» . Анімізм містить у собі віру в душі окремих істот, які продовжують жити після смерті й руйнування тіла, і віру в духів, які становлять ієрархію, аж до вищих духів рангу богів. Анімізм, віра в натхненність всіх речей на практиці розвивається в культ предків, яких побоюються і почитають. Особливим випадком віри в духів є анімалізм (від лат. animal - тварина) - культ тварин, і в першу чергу тих, на яких полюють.

Е. Ленг (1844— 1912) у своїй праці «Становлення релігії» намагався знайти відповіді запитання: 1) Е. Ленг (1844— 1912) у своїй праці «Становлення релігії» намагався знайти відповіді запитання: 1) яка природа видінь І галюцинацій, що, згідно зтвердженням Тайлора, лежать в основі уявлень про душу; 2) чи пов’язана ідея Бога, навіть у її найпервинніших формах, із первісними уявленнями про духів і духовні сутності. Ленг приходить до висновку, що головним джерелом релігії є віра у могутність найвищого Буття, Творця всіх релігій, Батька моралі та Суддю людей.

Найбільше критикував теорію Тайлора англійський антрополог, етнограф Роберт Маретт (1866— 1943), який обґрунтував ідею Найбільше критикував теорію Тайлора англійський антрополог, етнограф Роберт Маретт (1866— 1943), який обґрунтував ідею преанімізму, ввівши термін «аніматизм» .

 • Аніматизм (від лат. animatus — одухотворений) — віра в існування розлитої у • Аніматизм (від лат. animatus — одухотворений) — віра в існування розлитої у світі безособової сили, що впливає на життя людей, одна з архаїчних форм релігії, що є характерною рисою вірувань первісних людей

Надприродне має два аспекти існування — негативний і позитивний. Негативним: табу — «не смій Надприродне має два аспекти існування — негативний і позитивний. Негативним: табу — «не смій легковажно наближатися» . Ця заборона не поширюється на всі відносини з надприродним і стосується лише нечестивих стосунків. Позитивним: мана — «інстинктивне відчуття чудодійної сили» . Маретт переконаний, що формула табу-мана найприйнятніша для вичерпного вираження універсальної природи надприродного.

 Дякую за увагу! Презинтацію підготувала студентка 1 курсу Факультету Менеджменту і економіки Спеціальність Дякую за увагу! Презинтацію підготувала студентка 1 курсу Факультету Менеджменту і економіки Спеціальність маркетинг Група МАР. 1301 -1 Білоброва Аліна