Скачать презентацию ACC Mid Year CBA Review What is Скачать презентацию ACC Mid Year CBA Review What is

c213adc09d52c16e2bea63c3ca74f534.ppt

  • Количество слайдов: 31

ACC Mid. Year CBA Review ACC Mid. Year CBA Review

What is the area of the triangle? 10. 1 in. 12. 4 in. What is the area of the triangle? 10. 1 in. 12. 4 in.

3 (3 – 7) ÷ 4 × 5 3 (3 – 7) ÷ 4 × 5

Simplify 3(4 + 2 y) Simplify 3(4 + 2 y)

Jake’s carwash is giving away a free carwash to every 10 th customer and Jake’s carwash is giving away a free carwash to every 10 th customer and a free vacuum to every 14 th customer. Mary was the first customer to receive both a carwash and a vacuum. What number customer was Mary?

To attend the museum, adults have a cost of $16 and children are $10. To attend the museum, adults have a cost of $16 and children are $10. Write an expression to show the total cost of a adults and c children.

Carla has 30 blue beads, 60 red beads, and 72 white beads. What is Carla has 30 blue beads, 60 red beads, and 72 white beads. What is the maximum number of friends to whom Carla can give the same number of the same beads and have no beads left over?

Find the area of the following shape. Find the area of the following shape.

20 + 8(33 – 7) ÷ 4 × 5 – 17 20 + 8(33 – 7) ÷ 4 × 5 – 17

Simplify 3 + (m + 25) Simplify 3 + (m + 25)

Sam’s class of 30 students is going snow tubing. • The cost of snow Sam’s class of 30 students is going snow tubing. • The cost of snow tubing for all 30 students is $157. 50. What is the admission cost for 1 student?

Which is the better buy? A 12 oz. jar of peanut butter for $2. Which is the better buy? A 12 oz. jar of peanut butter for $2. 94 or a 16 oz. jar for $3. 36?

Write an algebraic expression to represent the following statement, “Eight less than twice a Write an algebraic expression to represent the following statement, “Eight less than twice a number, n. ”

Simplify 3(m ✕ 25) Simplify 3(m ✕ 25)

Mary had 6 7/8 pizzas for a party. How much pizza was left if Mary had 6 7/8 pizzas for a party. How much pizza was left if Mary and her friends ate 5 2/3 pizzas?

What is the area of the parallelogram? 5 ¼ in. 4 ½ in. 10 What is the area of the parallelogram? 5 ¼ in. 4 ½ in. 10 ¾ in.

12 – 2(16 ÷ 4) 12 – 2(16 ÷ 4)

6 apples at Market Basket costs $3. 24. 8 apples at Costco costs $4. 6 apples at Market Basket costs $3. 24. 8 apples at Costco costs $4. 16. Which store is the better buy?

What is the LCM of 48, 90, and 120? What is the LCM of 48, 90, and 120?

Marion wants to rent a canoe to go out on a lake. The cost Marion wants to rent a canoe to go out on a lake. The cost is $2. 00 plus $1. 50 for each hour. Using numbers, symbols, and the variable n, write an expression for how much it would cost to rent the canoe for n hours.

9 3/ 4 x 4 2/ 3 9 3/ 4 x 4 2/ 3

Simplify 17 + 5(2 x – 3) - 2 Simplify 17 + 5(2 x – 3) - 2

9 1/ 5 – 2 2/ 3 9 1/ 5 – 2 2/ 3

Simplify the Expression: Simplify the Expression:

What is the value of the expression below when m = 4? 7 + What is the value of the expression below when m = 4? 7 + 5 m

Simplify the Expression: 5(x – 2) Simplify the Expression: 5(x – 2)

Calculate 25. 25 divided by 0. 05. Calculate 25. 25 divided by 0. 05.

Sophia needs 11/2 yards of fabric to make a skirt. She has 3/ yards Sophia needs 11/2 yards of fabric to make a skirt. She has 3/ yards of fabric. If she 11 4 makes 7 skirts, how much fabric will she have left?

What is the value of the expression below when a = 5 and b What is the value of the expression below when a = 5 and b = 3? 7 a + b 3 = ?

Figure 1 3 toothpicks Figure 2 7 toothpicks Figure 3 11 toothpicks What is Figure 1 3 toothpicks Figure 2 7 toothpicks Figure 3 11 toothpicks What is a rule for finding the number of toothpicks in figure n? Figure 4 15 toothpicks

Write an algebraic equation that is true for all values in the input-output table Write an algebraic equation that is true for all values in the input-output table below. x y 0 3 1 5 3 9 6 15