Скачать презентацию а частина рослин Пагін Перевірка домашнього завдання Скачать презентацию а частина рослин Пагін Перевірка домашнього завдання

Надземна.pptx

  • Количество слайдов: 38

а частина рослин. Пагін а частина рослин. Пагін

Перевірка домашнього завдання Перевірка домашнього завдання

Будова пагона Пагін – це вегетативний орган, що виник у рослин як пристосування до Будова пагона Пагін – це вегетативний орган, що виник у рослин як пристосування до життя в повітряному середовищі. За будовою він складніший за корінь і складається із стебла, листків та бруньок.

Будова пагона Пагін – складний орган, який складається із стебла, листків і бруньок Міжвузля Будова пагона Пагін – складний орган, який складається із стебла, листків і бруньок Міжвузля Верхівкова брунькаа Пазушна почка Стебло Листкова пазуха Брунькове кільце

Різноманітність пагонів Залежно від функцій пагони поділяють на вегетативні та репродуктивні. Вегетативні виконують основні Різноманітність пагонів Залежно від функцій пагони поділяють на вегетативні та репродуктивні. Вегетативні виконують основні життєві функції (фотосинтез, дихання, транспорт речовин), а репродуктивні здійснюють розмноження рослин.

Різноманітність пагонів За напрямком росту розрізняють вертикальні та горизонтальні пагони. Вертикальні ростуть прямо вгору, Різноманітність пагонів За напрямком росту розрізняють вертикальні та горизонтальні пагони. Вертикальні ростуть прямо вгору, тобто вони прямостоячі. Повзучі пагони, лежачі (стелючі) та бічні гілки дерев ростуть горизонтально.

Галуження пагона відбувається за рахунок пазушних бруньок. Верхівкова брунька забезпечує ріст рослини у висоту, Галуження пагона відбувається за рахунок пазушних бруньок. Верхівкова брунька забезпечує ріст рослини у висоту, а з пазушних бруньок виростають нові бічні пагони. Вони у свою чергу також галузяться. За формою крони можна розрізняти всі дерева і кущі. Різноманітність пагонів зумовлена їхнім походженням, особливос тями будови та функціями.

Стебло – вісь пагона. Воно утримує на собі не лише листки і бруньки, а Стебло – вісь пагона. Воно утримує на собі не лише листки і бруньки, а також квіти і плоди. Стебло забезпечує пересування по рослині поживних речовин.

Які бувають стебла? Головне стебло у деревних рослин називається стовбуром. Стебла дерев і кущів Які бувають стебла? Головне стебло у деревних рослин називається стовбуром. Стебла дерев і кущів тверді, товсті, багаторічні. У трав вони тонкі, ламкі і відмирають на зиму.

Зовнішня будова стебла На стеблі добре помітні вузли та міжвузля. Вузол - це місце, Зовнішня будова стебла На стеблі добре помітні вузли та міжвузля. Вузол - це місце, де листки відходять від стебла. Міжвузля – відстань між сусідніми вузлами. Уявний кут між стеблом і листком називають пазухою листка. Вузол Міжвузля Пазуха листка

Стебло - це вісь пагона. Воно має листки, з’єднує їх із коренем і забезпечує Стебло - це вісь пагона. Воно має листки, з’єднує їх із коренем і забезпечує пересування речовин по рослині. Стебло

Різноманітність стебел Стебла бувають дуже різноманітними. За спрямованістю росту розрізняють стебла: ü прямостоячі; ü Різноманітність стебел Стебла бувають дуже різноманітними. За спрямованістю росту розрізняють стебла: ü прямостоячі; ü повзучі; ü лежачі; ü виткі; ü чіпкі тощо. За твердістю стебла поділяють на: ü трав'янисті; ü дерев'янисті.

У залежності від тривалості життя і консистенції стебел, рослини поділяють на трав'янисті та деревні. У залежності від тривалості життя і консистенції стебел, рослини поділяють на трав'янисті та деревні. Основні життєві форми рослин: дерева, кущі, напівкущі, ліани і трави

Трав'янисті рослини бувають: Однорічні Дворічні Багаторічні Трав'янисті рослини бувають: Однорічні Дворічні Багаторічні

Визначення життєвої форми рослини пагін Трава – рослини із соковитими, зеленими пагонами, які ніколи Визначення життєвої форми рослини пагін Трава – рослини із соковитими, зеленими пагонами, які ніколи не дерев’яніють Кущі – нижче 6 м мають декілька не товстих пагонів Дерево – рослини, які можуть досягти висоти більше 6 м і мають один чітко виражений пагін. Бульба – видозмінений підземний пагін Кореневище – підземний пагін виконуючий функцію відкладання поживних речовин Цибулина

Різноманітність стебел Різноманітність стебел

Повзучі стебла Повзучі стебла

Які бувають стебла? За зовнішнім виглядом стебла бувають: - гладенькі або опушені; - ребристі Які бувають стебла? За зовнішнім виглядом стебла бувають: - гладенькі або опушені; - ребристі або шипуваті; - тригранні або чотиригранні; - округлі або гранчасті; - колючі. За твердістю стебла поділяють на трав’янисті і дерев’янисті.

Чи знаєте ви, що… Найвищими є стовбури евкаліптів – 100105 м. Найтовщими є стовбури Чи знаєте ви, що… Найвищими є стовбури евкаліптів – 100105 м. Найтовщими є стовбури баобабів – 9 м у діаметрі. Найменшою рослиною є вольфія безкоренева, стебло якої 2 мм. Дуб може рости до 2000 р. , а мамонтове дерево до 4000 - 5000 років.

Різноманітність стебел Плющ Єжа збірна Суниця Ялинка Різноманітність стебел Плющ Єжа збірна Суниця Ялинка

Бруньки – зародкові пагони, тобто зачатки наступних молодих пагонів. Вони є вегетативні, з яких Бруньки – зародкові пагони, тобто зачатки наступних молодих пагонів. Вони є вегетативні, з яких розвиваються листки та репродуктивні, з яких розвиваються квітки. вегетативна репродуктивна Ззовні бруньки захищені міцними покривними лусками.

Бруньки Верхівкові пазушні додаткові Бруньки Верхівкові пазушні додаткові

Бруньки відрізняються за формою, розмірами, розташуванням на стеблі та функціями. У залежності від місця Бруньки відрізняються за формою, розмірами, розташуванням на стеблі та функціями. У залежності від місця розміщення на стеблі вони є верхівковими та пазушними. Особливості бруньок вико- ристовують для розпізнавання рослин взимку. Бруньки забезпечують ріст рослин у висоту, галуження та перенесення несприятливих умов довкілля.

Цікаво знати Пагони плодових дерев в основному яблунь та груш вкорочені і називають плодушками. Цікаво знати Пагони плодових дерев в основному яблунь та груш вкорочені і називають плодушками. Деякі пагони цих дерев досить довгі і тонкі, вважають, що вони утворилися із сплячих бруньок. Їх називають вовчками і тому видаляють під час обрізування дерев.

Видозміна бруньки Головка капусти-це велика брунька, що накопичує протягом першого року життя багато поживних Видозміна бруньки Головка капусти-це велика брунька, що накопичує протягом першого року життя багато поживних речовин. Утворення головки-це пристосування цієї дворічної рослини до перенесення засухи.

Метаморфоз пагона – це видозміна його форми і будови у зв'язку із видозміною функцій. Метаморфоз пагона – це видозміна його форми і будови у зв'язку із видозміною функцій. Розрізняють 2 основні типи видозмін пагона: 1 ) Надземні (вусики, вуса, стеблові колючки та ін. ). бульби, 2 Підземні (кореневище, бульба, цибулина, бульбоцибулина).

Вусики гороху листкового походження Вусики винограду стеблового походження Вусики гороху листкового походження Вусики винограду стеблового походження

Колючки стеблового походження формуються у жостеру проносного і обліпихи крушиновидно ї Колючки стеблового походження формуються у жостеру проносного і обліпихи крушиновидно ї

Видозміни стебла : бульба - підземний пагін Бульба картоплі - це не плід! Він Видозміни стебла : бульба - підземний пагін Бульба картоплі - це не плід! Він на підземному столони зростає. столон

Видозміни стебла : бульба - підземний пагін Є кора і деревина, Камбій, в центрі Видозміни стебла : бульба - підземний пагін Є кора і деревина, Камбій, в центрі серцевина. На товстому стеблі є оченята, З них з'являться паростки. кора камбій древесина сердцевина

Видозміни стебла : бульба - підземний пагін На світлі він зеленіє, І насіння він Видозміни стебла : бульба - підземний пагін На світлі він зеленіє, І насіння він не має. Так запам'ятай ж навік Бульба - це сам пагін!

рослини, що мають бульби Топінамбур Хохлатка рослини, що мають бульби Топінамбур Хохлатка

Видозміни стебла : цибулина - підземний пагін На стеблі скороченому З назвою дзвінким дінці, Видозміни стебла : цибулина - підземний пагін На стеблі скороченому З назвою дзвінким дінці, Луски - листя соковиті Одягнені в позолоту. У соковитих листках цукор є, Фітонцидів тут не злічити! луска донце бруньки

цибулинні рослини Тюльпан цибулинні рослини Тюльпан

Видозміни стебла: кореневище підземний пагін Бруньки Луски Додаткові корені Росте в землі горизонтально. Чохлика Видозміни стебла: кореневище підземний пагін Бруньки Луски Додаткові корені Росте в землі горизонтально. Чохлика немає. Кореневище, служить для відновлення.

рослини, що мають кореневище Ландыш с Ири Пырей Сныть рослини, що мають кореневище Ландыш с Ири Пырей Сныть

Висновок: Бульба картоплі, цибулина, кореневище є видозміненими підземними пагонами. Так само, як і втечу Висновок: Бульба картоплі, цибулина, кореневище є видозміненими підземними пагонами. Так само, як і втечу вони мають видозмінений стебло, листя та бруньки. Видозмінені підземні пагони виконують функції: накопичення води і поживних речовин: крохмалю, цукру та ін; вегетативного розмноження і розселення.

Домашнє завдання 1. опрацювати параграф 10, 11, 12. 2. лабораторна робота 4, 6. Домашнє завдання 1. опрацювати параграф 10, 11, 12. 2. лабораторна робота 4, 6.