Мен.природнозап.тер5.ppt
- Количество слайдов: 17
5. Збереження біорізноманіття як наукова проблема і стратегічне завдання менеджменту природоохоронними територіями 5. 1. Самоцінність біорізноманіття 5. 2. Принципи біорозмаїття. 5. 3. Біорозмаїття та його рівні. 5. 4. Конвенція про біологічне різноманіття 5. 5. Загальні закономірності зміни біорізноманіття 5. 6. Загальна характеристика біорізноманіття України 5. 7. Відновлення екосистем та їх компонентів
Біорозмаїття та його рівні Основні рівні організації життя на Землі є такі : - молекулярно-генетичний; - онтогенетичний; - популяційно-видовий; - біогеоценотичний. Біорозмаїття є результатом цих рівнів організації життя. Саме тому виділяють такі рівні біологічного різноманіття : - генетичне; - видове; - екосистемне; - ландшафтне. Генетичне різноманіття – сума генетичної інформації, яка міститься в генах усіх особин рослин, тварин і мікроорганізмів Землі.
Видове різноманіття – кількість (багатство)видів даного угрупування чи даної області. Різноманітність даного місцепроживання називають альфарізноманіттям (a-різноманіття), а суму видів, які проживають у всіх біотопах та місцезростаннях у межах даної області – бета-різноманіттям (b-різноманіття). a-різноманіття вимірюється числом видів на одиницю площі. Проте часто з оцінкою числа видів проводиться облік їх співвідношення, тобто різноманіття кількісної участі або вимірюваності видів (англ. evennes or equitability ). гамма-різноманіття (g-різноманіття ), що являє собою поазник різноманітності ландшафта, який об’єднує a-різноманіття і b-різномаїття. gрізноманіття відображає варіабельність довкілля та стадій сукцесії на певній території і є, наприклад, повним переліком видів. Різномаїття екосистем - кількість різних місцезростань, біотичних угрупувань і екологічних процесів на різних рівнях організації території. Ландшафне різномаїття - розмаїття природних географічних комплексів як сукупностей рельєфу, клімату, води, грунту, об’єктів флори і фауни, які знаходяться в складній взаємодії і взаємообумовленості та утворюють однорідну, за умовами розвитку, і єдину цілісну систему
Конвенція про біологічне різноманіття Заповідну справу можна визначити як теорію та практику збереження та відновлення природних комплексів і їх компонентів, а також їх раціонального використання в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду. 1992 р. у Ріо-де-Жанейро “Конвенція про біологічне різноманіття”, яке є як основою еволюції і функціонування систем біосфери, так і сталого забезпечення потреб населення Землі. Ратифікована Верховною Радою України 29 листопада 1994 р. У ній охоплені положення попередньо прийнятих міжнародних конвенцій (Боннської, Бернської, Рамсарської), які наголошували на охороні окремих важливих ланок природи. У Конвенції про біологічне різноманіття наголошується на необхідності збереження видів, інших форм організації живих істот, екосистем і ландшафтів. Вона спрямована на охорону генофонду та умов існування.
Цілі Конвенції про біологічне різноманіття Цілями Конвенції є збереження біологічного різноманіття, стале (збалансоване та невиснажливе) використання його компонентів і спільне одержання на справедливій і рівній основі вигод, пов'язаних з використанням генетичних ресурсів, у тому числі шляхом надання необхідного доступу до генетичних ресурсів та через належну передачу відповідних технологій з урахуванням усіх прав на такі ресурси і технології, а також шляхом належного фінансування (стаття 1). Під "біологічним різноманіттям" розуміється різноманіття живих організмів з усіх джерел, включаючи, серед іншого, наземні, морські та інші водні екосистеми і екологічні комплекси, частиною яких вони є. Це поняття включає в себе різноманіття у рамках одного виду, між видів і різноманіття екосистем (стаття 2).
Біотичне і ландшафтне різноманіття Біотичне різноманіття - варіабельність живих організмів, включаючи наземні, морські, прісноводні, а також екосистеми й екологічні комплекси, частиною яких є організми. Це поняття включає в себе різноманіття в межах виду, між видами та різноманіття екосистем (стаття 2 Конвенції про біорізноманіття). Ландшафтне різноманіття - формальне вираження численних зв'язків, що мають місце в даний час між живими організмами або їх сукупностями та топографічно окресленою територією, зовнішній прояв цих зв'язків є результатом впливу природних і людських чинників та їх комбінацій протягом певного часу (проект рекомендацій Ради Європи щодо комплексної охорони районів культурного ландшафту в межах ландшафтної політики).
Ступінь охорони біорізноманіття 44% видів судинних рослин, занесених до Червоної книги України та Європейського Червоного Переліку (з числа тих, що зростають в Україні), нині відсутні на території природних заповідників України та в заповідних зонах біосферних заповідників (Андрієнко та ін. , 2001). Для підвищення ступеня охорони біорізноманіття необхідна подальша оптимізація системи природно-заповідних територій держави. Значна увага при цьому нині звертається на охорону не лише видів із Червоної книги України, а й видів міждержавної охорони, занесених до Міжнародного Червоного переліку, Європейського Червоного переліку та Додатків до Бернської конвенції.
Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення головним чином як середовище існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція, м. Рамсар, Іран, 1971 р. ) - збільшення кількості водно-болотних угідь міжнародного значення до 2000. Конвенція про збереження мігруючих видів диких тварин (Бонн, 1979 р. ), яка стала чинною для України від 19 березня 1999 року, зобов'язує Договірні сторони зберегти і, якщо можливо і доцільно, відновити ті середовища існування, що важливі для запобігання зникненню мігруючих видів (стаття III). Конвенція про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція, 1979) фактично є головним механізмом реалізації Конвенції про біологічне різноманіття на континенті. Європейський червоний перелік видів тварин і рослин, що перебувають під глобальною загрозою зникнення (1991) є обов‘язковим для взяття під особливу опіку. Найбільш рідкісні в Україні види з цього переліку включені до Червоної книги України, інші наведені в її додатках і також підлягають контролю за їх збереженням.
Бернська конвенція -передбачає створення системи „територій спеціального збереження” (Areas of Special Conservation Interest), що складатимуть Смарагдову мережу Європи (англ. - Emerald Network). Критеріями визначення територій спеціального інтересу є знаходження в їх межах рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, що відібрані з Додатків І та ІІ як такі, що потребують спеціальних заходів збереження, і занесені в спеціальний перелік, та/або рідкісні і зникаючі типи природних середовищ існування. Серед близько 80 типів рідкісних і зникаючих природних середовищ – річкові гравієві екотопи, печери, дюни, букові та дубово-грабові ліси, ялицеві, гірські смерекові та мішані ліси в ущелинах і на схилах, кислі торфові оліготрофні та перехідні болота, рідколісся в степах.
Головними завданнями та зобов’язаннями Бернської конвенції є: - збереження дикої флори і фауни, особливо в транскордонних регіонах, - підтримка популяцій дикої флори і фауни на рівні, який відповідає екологічним, науковим і культурним особливостям регіону, розвиток національної політики щодо збереження флори та фауни, включення в екологічні програми питань щодо цього збереження, - спеціальні заходи щодо видів, що занесені у переліки Конвенції, заборона навмисного добування тварин шляхом введення ліцензій, обмежень тощо. Бернська конвенція включає переліки видів рослин і тварин, що підлягають особливій охороні (відповідно Додатки І та ІІ), та видів тварин, що підлягають просто охороні (Додаток ІІІ), та щодо заборонених засобів і способів добування, відлову та інших форм полювання (Додаток IV). Види флори і фауни України в Додатках до Бернської конвенції. В Додаток І Бернської конвенції занесено 534 види рослин. Серед них лише 59 видів реєструється в Україні. До Додатку ІІ занесено 388 видів хребетних та 71 вид безхребетних тварин, більше 350 видів з яких є характерними для фауни України.
Всеєвропейська стратегія збереження біологічного та ландшафтного різноманіття схвалена Міністрами охорони довкілля 55 країн Європи на конференції Міністрів “Довкілля для Європи” (Софія, 23 -25 жовтня 1995 р. ). Головною підставою розробки стратегії стала необхідність більш узгодженого і, через це ефективнішого використання існуючих політичних засобів, ініціатив, механізмів, фондів, наукових досліджень та інформації для збереження біологічного та ландшафтного різноманіття Європи. Цілями Всеєвропейської стратегії є: суттєве зменшення загроз для біологічного та ландшафтного різноманіття Європи, підвищення можливостей його відтворення, зміцнення екологічної цілісності всієї Європи та забезпечення всебічного залучення громадськості до цих справ.
Завдання Всеєвропейської стратегії збереження біологічного та ландшафтного різноманіття: - збереження та відновлення природного стану ключових екосистем, середовищ існування (екотопів), видів флори і фауни та ландшафтів шляхом створення Всеєвропейської екологічної мережі та ефективного управління нею; - стале управління та використання позитивного потенціалу біологічного та ландшафтного різноманіття Європи шляхом забезпечення оптимального використання соціальних і економічних можливостей на національному та регіональному рівнях; - урахування цілей у сфері збереження та сталого (збалансованого і невиснажливого) використання біологічного та ландшафтного різноманіття в усіх галузях, що використовують це різноманіття або впливають на нього;
Завдання Всеєвропейської стратегії збереження біологічного та ландшафтного різноманіття: - покращання інформованості та обізнаності населення в питаннях біологічного та ландшафтного різноманіття, а також активізація його участі в діяльності щодо збереження і збільшення цього різноманіття; забезпечення глибшого розуміння стану біологічного та ландшафтного різноманіття Європи і процесів, які сприяють його стабільності; - забезпечення адекватних фінансових надходжень для впровадження Всеєвропейської стратегії.
Відновлювальні роботи: міжнародна термінологія В англомовній природоохоронній літературі інколи виділяють дві групи відновлювальних робіт, які відрізняються за своїми завданнями. Словом "reclamation" (укр. - "виправлення") називають ті заходи, які спрямовані на створення стабільних, здатних до саморегуляції екосистем, які позбавлені екзотичних видів і є подібними на екосистеми, що не зазнали трансформації. Термін "rehabilitation" (укр. - "реконструкція", "ремонт"), означає заходи, які мають більш утилітарне спрямування. Найбільш вживаним і загальним у відношенні відновлення екосистем, середовищ існування, видів та елементів ландшафтів є термін "restoration".
Основні напрямки відновлювальних територіях та об’єктах ПЗФ заходів Основний напрямок та спрямованість заходів на Приклад І. Покращання якості природних ділянок І. а. Проведення робіт, які приводять до довготривалих змін фізичного середовища Відновлення природної морфології русел річок, зокрема - меандрів І. б. Оптимізація внутрішньої просторової структури ландшафту Ліквідація доріг, будівель та інших антропогенних елементів ландшафту І. в. Адаптація режиму, в тому числі господарських Зміна методів ведення лісового заходів до потреб пріоритетних об'єктів охорони господарства ІІ. Створення нових природних ділянок II. a. Зміна режиму, в тому числі господарського використання земель Припинення використання орних земель ІІ. б. Сприяння занесенню видів, які мають бути в природних екосистемах Штучне занесення насіння степових рослин, лісорозведення ІІІ. Збільшення площі існуючих природних ділянок IV. Створення нових популяцій окремих видів або їх активне збільшення в існуючих екотопах Введення в екосистему ключових видів, реінтродукція.
Загальні закономірності зміни біорізноманіття в планетарному масштабі: - біорізномаїття на усіх рівнях пропорційне логарифму від кількості тепла, вологи і їх співвідношення, а також властивостей грунтоутволювальної породи; - біорозмаїття змінюється пропорційно складності рельєфу і різноманітності грунтоутволювальних порід (у схожих кліматичних умовах в горах біорозмаїття завжди вище); - біорозмаїття тим вище, чим більший період нерозривного розвитку біологічних систем.
Тваринний світ України нараховує понад 45 тис. видів, з яких більше 44 тис. безхребетних (понад 35 тис. видів комах). В Україні нараховується понад 25 тис. видів рослин і грибів, слизовиків і лишайників, у тому числі судинних рослин - 5100, включаючи і найважливіші з числа культурних, а з урахуванням екзотів, які вирощуються у відкритому грунті ботанічних садів більше 7, 5 тис. видів; грибів і слизовиків - понад 15 тис. , лишайників - більш, ніж 1 тис. , мохоподібних - майже 800; водоростей - 4 тис. Флористично найбагатшими регіонами України є Кримські та Карпатські гірські масиви (2220 і 2012 видів відповідно ). В Україні переважна частина біорозмаїття є біорозмаїттям агроландшафтів: до сільськогосподарського виробництва залучено 67 -72 % території суші, розораність якої сягає 57 %. підраховане розмаїття таксонів в Україні перевищує 70 -100 тис. , із яких вже 541 видів рослин і 382 видів тварин занесено до Червоної книги України (1996).
Мен.природнозап.тер5.ppt