№ 16 жалпы орта мектеп Бастауыш сынып мұғалімі Атеева Д.
Сабақтың мақсаты: Білімділік Дамытушылық Тәрбиелік Оқушылардың білім, білік дағдыларының деңгейін есепке алу. Оқушылардың есте сақтау қабілетін, математикалық тілін дамыту. Пәнге деген қызығушылығын арттыру. Мақсатына жетуге ұмтылдыру, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топтастыру. Сабақтың көрнекілігі: Мультимедиа Пәнаралық байланыс: Музыка, психология.
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Шырылдады қоңырау Біз сабақты бастаймыз. Партамызға отырып, Өзара көз тастаймыз. Жаңа білім алуға, Алға қадам жасаймыз.
Топтар Шеңбер Үшбұрыш Төртбұрыш
10 -3= 7+2= 9 -1= 8+2= 1+8= 7 -3= 6+4= 10 -6= 2+6= 4 -0= 5+4= 8 -3=
«Бәйге» ойыны 1 2 3 4 5 6 В
Санды немен белгілейміз ? цифрмен
Цифрды біз не істейміз? көреміз, жазамыз
Кесіндіні немен өлшейміз? (см)
Қосудың компоненттерін ата? Қосылғыш, қосындының мәні
Азайтудың компоненттерін ата? Азайғыш, азайтқыш айырманың мәні
Қандай геометриялық фигураны білесіңдер? Үшбұрыш, төртбұрыш, шаршы, дөңгелек т. б.
Қызығушылықты ояту: Математикалық жұмбақ. Аулада 7 үйрек, Қорада 2үйрек. 1 үйрек тығылды, 1 үйрек жығылды. Қалғаны неше үйрек? Себеттен 4 алма алғаннан кейін, онда тағы 3 алма қалды. Себетте қанша алма болған? Бесбайда бар бес іні, Елтайда бар екі іні. Қоссаң бес пен екіні, Нешеуі болар шешуі?
Он асықтың үшеуін Досың сұрап алады Айтшы сонда қолыңда Неше асық қалады Аянда 2 қоян Баянда 3 қоян Аян мен Баянда , Болады неше қоян?
Ақпанның 15 -і Сынып жұмысы 7 санын қосу және азайту
Оқушыларға санға байланысты ертегі айту. Ерте кезде алғаш адамдар жазуды, оқуды білмеген. Күндердің күнінде аң аулауға шыққан бір аңшы келе жатса, жолдың шетінде жалғыз таяқша сияқты 1 деген цирф (сан) жатыр екен. Кенет оған тіл бітіп, әлгі аңшыға былай депті: «Ей, адам, мені өзіңмен алып кет те, жерге егіп, суар. Күнде суарсаң, менен көптеген сандар өсіп шығады. Ауласына еккен 1 деген ағаштан суарған сайын көптеген сандар пайда бола беріпті. Олар 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 100, 1000. Әлгі ағаш сендер сияқты үлкейген сайын, сандар да көбейе береді. Содан бері адамдар сандарды оқып, таңбалайтын болыпты: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
«Моншақ тізу» ойыны. 1 -1 -ден санай отырып, 7 моншақ тізу. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. - натурал сандар. 1 2 3 4 5 6 7
Көркем жазу минуты Әдемі жазуды жақсы көреміз. Жаттығуды жасайық!
Оқулықпен жұмыс 1 -мысал 0 + 7 = 7 - 0 = 7 – 4 = 1 + 7 = 7 – 1 = 7 – 5 = 2 + 7 = 7 - 2 = 7 – 6 = 3 + 7 = 7 – 3 = 7 – 7 =
Тексеру 1 -мысал 0 + 7 =7 7 - 0 = 7 7 – 4 = 3 1 + 7 =8 7 – 1 = 6 7 – 5 = 2 2 + 7 = 9 7 - 2 = 5 7 – 6 = 1 3 + 7 = 10 7 – 3 = 4 7 – 7 = 0
Тақтамен жұмыс 2 -мысал (ауызша)
Дәптермен жұмыс 3 -есеп Шарты: Үлкен қасық – 10 ? артық Кіші қасық – 7 Шешуі: 10 – 7 = 3 Жауабы: 3 артық
Жауабын ата. Зообақта болғанда Құмда ойнаған үшеуін, Әткеншек тепкен екеуін, Арқаларын қыздырып Отырған тағы үшеуін Көріп қалып, санадым. Қанша маймыл байқадым? 8
Сәйкестендіру
Кел, ойнайық! 7 -4= 10 -7= 9 -4= 7+1= 6 -1= 2+7= 6+2=
Сабақты қорыту “Ойнаймыз, ойлаймыз” дидактикалық ойыны
Бүгін біз қай санмен таныстық? 7 -7= 7 саны туралы не білесіңдер? 9 -7=
3+7= 7 -5= 6+4= 5+5=
Үйге тапсырма 4, 5 -мысал
Бағалау Жеңген топты мадақтау
Сонау-сонау алысқа Жүзсек деген кемемен Тылсым сырлар ғарышқа Ұшсын десең денелер Жасау үшін бәрің де Математика-ғылым бұл Сондықтан да балалар Сол ғылымның тілін біл!