Скачать презентацию 100 найтиповіших завдань ЗНО День 4 Анна Огойко Скачать презентацию 100 найтиповіших завдань ЗНО День 4 Анна Огойко

100_typical_4.pptx

  • Количество слайдов: 31

100 найтиповіших завдань ЗНО День 4 Анна Огойко 25. 03. 2015 100 найтиповіших завдань ЗНО День 4 Анна Огойко 25. 03. 2015

Завдання 31 -40 (Синтаксис) 31. Речення прості і складні. 32. Речення поширені і непоширені. Завдання 31 -40 (Синтаксис) 31. Речення прості і складні. 32. Речення поширені і непоширені. 33. Речення повні і неповні. 34. Відокремлені означення. 35. Відокремлені обставини. 36. Однорідні члени речення. 37. Тире у складних реченнях. 38. Кома перед ЯК. 39. Складносурядне речення. 40. Складнопідрядне речення.

Повторення Відредагуйте: 1) Давайте підемо, наші думки співпали; 2) Приймати до уваги, зустрічаються помилки; Повторення Відредагуйте: 1) Давайте підемо, наші думки співпали; 2) Приймати до уваги, зустрічаються помилки; 3) Хотять вчитися, на протязі тижня; 4) Стакан молока, книжний шкаф; 5) Вірна відповідь, вільна вакансія; 6) Більша половина, сім апельсин; 7) Вирішити задачу, розповсюдити досвід; 8) Являється доказом, говорити на англійській мові; 9) Зрікатися від ідеалів, по вашій вині; 10) Пропустив по хворобі, іти за водою.

Типове завдання № 31 • Простим є речення (2007): А Далеко чути звуки, гучно Типове завдання № 31 • Простим є речення (2007): А Далеко чути звуки, гучно линуть голоси. Б Ясної тихої днини кружляє над землею, сідає на обличчя павутиння. В Пташині зграї злітають високо в небо, і від того здіймається вітер. Г Осінь не забарилася, бо закони природи невблаганні.

Просте і складне речення • Просте речення = 1 граматична основа. • Складне = Просте і складне речення • Просте речення = 1 граматична основа. • Складне = 2 і більше граматичні основи. Порада. Такі завдання - на уважність: не сплутуйте складне речення і однорідні члени речення. Визначайте граматичні основи і їхню кількість.

Типове завдання № 32 • Поширеним є речення (2010, демо) А Двоє музик продовжували Типове завдання № 32 • Поширеним є речення (2010, демо) А Двоє музик продовжували грати. Б Комплімет повинен бути щирим. В А Максим вийшов сухим із води. Г Григорію закортіло скупатися. Д Холод стає помітнішим і помітнішим.

Поширені речення - ті, які мають у складі ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. Щоб визначити, чи Поширені речення - ті, які мають у складі ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. Щоб визначити, чи поширене речення, перш за все, варто правильно встановити ПІДМЕТ І ПРИСУДОК. ПІДМЕТ може бути виражений: 1) Одним словом. 2) Кількома словами: «Золоті ворота – окраса Києва» , «П’ятеро учнів втекли з уроків» , «Ми з братом ідемо гуляти» . ПРИСУДОК може бути: 1) Простий (Я іду, я буду йти, хай він зайде до мене). 2) Складений іменний (Ти стала дуже красива). 3) Складений дієслівний (Ми починаємо співати). !!! Складені дієслівні присудки треба відрізняти від простого присудка + додатка чи обставини: Учитель попросив принести карту (попросив про що? – додаток) Іду ловити рибу (іду з якою метою? – обставина)

Типове завдання № 33 • Неповним є речення (2012, пробний) А Згаяного часу і Типове завдання № 33 • Неповним є речення (2012, пробний) А Згаяного часу і кошем не доженеш. Б По блакитному степу вороний вітер. В Пахло колосом, стернями і волошками. Г На прощання, милий брате, що сказать тобі?

Неповні речення - У яких пропущено один або кілька членів, необхідних для цілісної граматичної Неповні речення - У яких пропущено один або кілька членів, необхідних для цілісної граматичної структури. - Цей пропуск ДУЖЕ ВІДЧУТНИЙ, його можна ЛЕГКО ВІДНОВИТИ: • Бджола жалить жалом, а людина – словом. • Безмежна тиша над нічним містом. УВАГА!!! Односкладне речення ( «Зроби мені послугу» ) не обов’язково неповне, оскільки другий головний член в односкладних речення не пропущений, він там навіть передбачений.

Типове завдання № 34 • Поширене означення НЕ відокремлюється комами в реченні (розділові знаки Типове завдання № 34 • Поширене означення НЕ відокремлюється комами в реченні (розділові знаки пропущені) (2007) А Балка вкрита садками вилась попід горою. Б Птахолови минали березовий гай пронизаний пасмами світла. В Усіяна колосками земля пахне літом. Г Невідомий нікому я сідаю на лавку слухаю і дивлюся. Д Блискучий та легкий сніг здається падає прямо на серце.

Поширені означення (який? яка? яке? ) ПОРАДА: у таких завданнях ОБОВ’ЯЗКОВО визначте спочатку, де Поширені означення (який? яка? яке? ) ПОРАДА: у таких завданнях ОБОВ’ЯЗКОВО визначте спочатку, де означення, а де означуване слово. Відокремлюємо у 5 випадках: 1) Означення стоять ПІСЛЯ означуваного слова В лісі бродив туман, підзолочний сонячним промінням. 2) Означення стосується особового займенника Заспокоєний, я усміхнувся світу 3) Означення відділені від означуваного слова іншими членами речення Срібним маревом повиті, коло сіл стоять тополі. 4) Означення мають відтінок причини (чому? ). Наляканий громовицею, кінь тихенько заіржав. 5) Два і більше означень стоять після означуваного слова, перед яким вже є означення Стояла темна ніч, холодна, вітряна…

Типове завдання № 35 • Непоширену обставину НЕ треба відокремлювати комами в реченні (розділові Типове завдання № 35 • Непоширену обставину НЕ треба відокремлювати комами в реченні (розділові знаки пропущені) (2007) А Не піймавши не кажи що злодій. Б Рушниця в його руках стріляла не хиблячи. В Посеред плеса вода мов сказившись починала хлюпати й кружляти. Г Хлопці прокинувшись нагодували й напоїли коней. Д Не зрозумівши студентка запитала ще раз.

Відокремленні обставини (як? коли? чому? інші питання прислівника) • Обставина відокремлюється: Якщо виражена ДЗ Відокремленні обставини (як? коли? чому? інші питання прислівника) • Обставина відокремлюється: Якщо виражена ДЗ (дієсприслівниквим зворотом) або іменником з прийменниками незважаючи на, закінчуючи, починаючи з. • Обставина не відокремлюється: 1) Обставина виражена 1 дієприслівником способу дії: Підеш собі зажурившись гаєм по долині. 2) Обставина – фразеологізм: Годі вже сидіти склавши руки. 3) Обставина виражена ДЗ з частою і (й): Можна робити добрі справи і не чекаючи похвали. 4) Дієприслівник чи ДЗ поєднується з іншою обставиною сполучником: Автобус їхав швидко і не зупиняючись на зупинках. 5) Обставина виражена дієприслівником зі словом ЯКИЙ у складі частини складного речення: Натхнення – це музика, почувши яку людина здобуває крила.

Типове завдання № 36 • Перед однорідними членами речення потрібно ставити двокрапку, а після Типове завдання № 36 • Перед однорідними членами речення потрібно ставити двокрапку, а після них — тире в реченні (розділові знаки пропущені) (2007) А Із сивої давнини існували на землі чотири доброчесності а саме мудрість правосуддя стійкість вірність. Б Є місцевості веселі радісні є похмурі тривожні й недобрі місця. В Летиш і милуєшся всім і сріблястою нехворощю і ворохами золотими на токах. Г Скрізь на вершечку стрілецької гори на пагорбах і видолинках панувала тиша. Д Земля і місяць вишні і тополі і тиша в тиші і тумани в полі усе в чеканні.

Однорідні члени речення О – однорідний член речення У – узагальнювальне слово 1) О, Однорідні члени речення О – однорідний член речення У – узагальнювальне слово 1) О, О, О 2) О, і О 3) О і О, О і О 4) О, О і О 5) У: О, О і О 6) О, О і О – У 7) У: О, О, О - … Усе: земля, вода, повітря – все поснуло. Порада: просто уважно читайте речення!

Типове завдання № 37 • Позначте складносурядне речення, між частинами якого потрібно поставити ТИРЕ Типове завдання № 37 • Позначте складносурядне речення, між частинами якого потрібно поставити ТИРЕ (розділові знаки пропущено) (2006): А Сині роси зблискували на травах і сонце купалось на левадах. Б Реве Дніпро й лани широкополі медами пахнуть. В Десь у хлібах кричав перепел і туман стелився од річки. Г На хвилину раптом стихли голоси і спинилися тіні. Д Хвилина ще і схід розпише в сліпучі барви небосхил.

Тире у складних реченнях 1) Якщо друга частина є НАСЛІДКОМ першої: Минає день-другий – Тире у складних реченнях 1) Якщо друга частина є НАСЛІДКОМ першої: Минає день-другий – і клени поволі скидають парчевий одяг. 2) Якщо частини протиставляються (можна поставити сполучники А, АЛЕ): То не хмара – біла пташка хмарою спустилась.

Двокрапка у складних реченнях 1) Якщо друга частина поширює або розкриває зміст першої (можна Двокрапка у складних реченнях 1) Якщо друга частина поширює або розкриває зміст першої (можна поставити А САМЕ): Все бачу: стоїмо по груди в траншеях в крижаній воді. 2) Друга частина вказує на причину першої (можна поставити сполучник БО або спитати ЧОМУ? ): А жінка – ранній птах: ще сонце у колисці, а вона на ногах.

Типове завдання № 38 • Кому перед як треба поставити в реченні (2011) А Типове завдання № 38 • Кому перед як треба поставити в реченні (2011) А Пам’ятаю ці події як сьогодні. Б Затримався не більше як на годину. В Вивчаємо звук як одиницю мовлення. Г Дощ полив як із відра. Д Роса посипалась як дощ.

Порівняльний зворот (ЯК, НАЧЕ) Не виділяється комами: 1) Є присудком чи частиною присудка: Дівчина Порівняльний зворот (ЯК, НАЧЕ) Не виділяється комами: 1) Є присудком чи частиною присудка: Дівчина була як сонце! 2) Є фразеологізмом: Дощ ллє як із відра. 3) Його можна замінити «у ролі» : Шевченко як поет відомий у всьому світі. 4) Перед ним стоять слова зовсім, майже, менше, більше, не менше, не більше: Поїзд запізнюється більше як на годину.

Типове завдання № 39 • Складносурядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення «Опівдні Типове завдання № 39 • Складносурядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення «Опівдні насунулися хмари. . . » обрати (2010) А заступивши темрявою небо. Б і зависли над молодими садами. В які змусили все живе зачаїтися. Г і ринула стоголоса злива. Д пішов густий літній дощ.

Складносурядне речення - Речення з РІВНОПРАВНИМИ частинами (між ними не можна ставити питання) і Складносурядне речення - Речення з РІВНОПРАВНИМИ частинами (між ними не можна ставити питання) і сполучниками сурядності (найтиповіші: і, а, але, або, чи… чи, то… то). Порада: при виконанні таких завдань: 1) Шукайте сполучники; 2) Визначайте, чи речення складне (2 і більше граматичні основи); 3) Визначайте, сурядне чи підрядне (частини рівноправні чи залежні)?

Типове завдання № 40 Складнопідрядне речення з підрядним наслідку утвориться, якщо до частини «Уся Типове завдання № 40 Складнопідрядне речення з підрядним наслідку утвориться, якщо до частини «Уся дорога була занесена снігом…» додати (2012) А оскільки вчора була сильна хуртовина Б хоча надворі вже була рання весна В ніби лежала тепла пухова перина Г тому що не була розчищена від заметів Д так що не можна було доїхати до міста

Види складнопідрядних речень Порада: можна не запам’ятовувати всі види складнопідрядних речень. Відштовхуйтесь від слів: Види складнопідрядних речень Порада: можна не запам’ятовувати всі види складнопідрядних речень. Відштовхуйтесь від слів: умова (за якої умови? ), означальне (означення – питання який? , якась ознака). І вчитуйтесь у значення речення, зрозумійте його). Види складнопідрядних речень: 1) Означальні (чий? який? ) – ознака 2) З’ясувальні (хто? що? ) – перша частина хоче з’ясувати, що в другій 3) Обставинні: - Місця (де? куди? ) - Часу (коли? ) - Умови (при якій умові? ) - Причини (з якої причини? чому? ) - Мети (з якою метою? ) - Порівняльні (як що? ) - Допустові (незважаючи на що? ) - Наслідку (значення наслідку, сполучник так що)

Практика • Позначте безсполучникове складне речення, між частинами якого слід поставити ТИРЕ (розділові знаки Практика • Позначте безсполучникове складне речення, між частинами якого слід поставити ТИРЕ (розділові знаки пропущено) (2006): А Відбились зорі у воді летять до хмар тумани. Б Життя росте лишень з любові лише краса людей навчає жить. В Дощ пройшов хазяйським кроком сад в росі купається. Г Дуже дивний пейзаж косяками ідуть таланти. Д Степ половецький половіє трава аж срібна від роси.

Практика • Позначте речення, у якому перед як ПОТРІБНО поставити кому (розділові знаки пропущено): Практика • Позначте речення, у якому перед як ПОТРІБНО поставити кому (розділові знаки пропущено): А Сосюра як справжній лірик різноманітний у своїх переживаннях. Б Діти як квіти поливай то ростимуть. В Весь світ знає Довженка як великого кінорежисера. Г Палаючий Будапешт був перед нами як на долоні. Д Уночі хоч як тріщить а вдень проти сонечка плющить.

Практика • Поширене означення не відокремлюється в реченні (розділові знаки пропущено) (2011) А Розтривожений Практика • Поширене означення не відокремлюється в реченні (розділові знаки пропущено) (2011) А Розтривожений думками він до самого ранку не міг заснути. Б Квітки омиті холодними росами розтулюють повіки-пелюстки. В Ніколи я співати не покину про землю повну щастя і краси Г Акації стояли саме в цвіту заквітчані безліччю білих китиць. Д Удалині виднілися облиті сонячним багрянцем верхівки сосен.

Практика • Двокрапку треба поставити в реченні (розділові знаки пропущено) (2011) А Вже тиха Практика • Двокрапку треба поставити в реченні (розділові знаки пропущено) (2011) А Вже тиха осінь ходить берегами на вербах трусить листячко руде. Б Сашко задихався та зморився більше години вони бігли з Сіроманцем. В Сонце зайшло степові озера стали на якийсь час темно-червоними. Г Брязне клинок об залізо кайданів піде луна по твердинях тиранів. Д Спочатку Тимко образився і хотів піти потім передумав і залишився.

Практика • Складносурядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення «Ще виблискують кришталеві роси. Практика • Складносурядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення «Ще виблискують кришталеві роси. . . » обрати (2010) А і випромінюють веселковий розмай. Б милуючи око веселим сяйвом. В але сонце вже осяяло виднокрай. Г бо тільки займається на день. Д ранок холодить оксамитові трави.

Практика • Складнопідрядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення «Спадала безмісячна ніч. . Практика • Складнопідрядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення «Спадала безмісячна ніч. . . » обрати (2010) А якось журливо ставало на душі. Б неначе занурюючи все в темряву. В однак на ґанку ще точилася розмова. Г так що все птаство затихло. Д насувався лячний присмерк.

Домашнє завдання • Повторюйте ці правила щодо синтаксису, а також ВСІ ІНШІ (тире між Домашнє завдання • Повторюйте ці правила щодо синтаксису, а також ВСІ ІНШІ (тире між підметом і присудком, відокремлені додатки і прикладки, кома в складних реченнях…) у своїх посібниках. Робіть вправи і тести. Якщо виникають проблеми, робіть дуже багато вправ і тестів. • Тести на групі ВК ЩАСТИ!