
4347e0ffdab02151e1003c516c26a127.ppt
- Количество слайдов: 69
$100 $100 $200 $200 $300 $300 $400 $400 $500 $500
Evaluating Expressions
Order of Operations
Writing Expressions
Writing Equations
Writing Inequalities
Evaluating Order of Writing Expressio Operation Expressio Equations Inequaliti s ns ns es $100 $100 $200 $200 $300 $300 $400 $400 $500 $500
Evaluating Expressions- $100 3 x – 1 when x = 3
Evaluating Expressions- $200 2 n when n = 36 3
Evaluating Expressions- $300 35 – 4 k when k=2
Evaluating Expressions- $400 3 r when r = 1. 4
Evaluating Expressions- $500 3 n + 2 n when n=0. 7
Order of Operations- $100 (3 + 2 8)
Order of Operations- $200 5(8) – 4 + 2 (3 – 2)
Order of Operations- $300 6[(13+7)÷ 4]
Order of Operations- $400 3[20 – 2] (7 -5)
Order of Operations- $500 Insert parentheses to make the statement true: 32 + 8 × 3 ÷ 4 = 30
Writing Expressions- $100 The difference of 23 and the square of a number.
Writing Expressions- $200 Three times the sum of a number and seven.
Writing Expressions- $300 The quotient of twice a number and 15.
Writing Expressions- $400 Lily gets paid $11 per hour babysitting. She also receives a $7 tip. If she works for h hours, how much will she earn?
Writing Expressions- $500 I have to write a 750 word essay. How long will it take me to write if I can type at a rate of x words per minute?
Writing Equations- $100 The sum of 42 and a number is equal to 51.
Writing Equations- $200 The difference of twice a number and 8 is 14.
Writing Equations- $300 Katie sells b bracelets for $0. 50 each. She earns a total of $3. 50. Write an equation to represent this.
Writing Equations- $400 You purchase an X-box for $150. You also buy v video games for $35 each. You spend $220 in all. Write an equation.
Writing Equations- $500 You buy n notebooks for $3 each. You spend a total of $18. 1) Write an equation for this 2) Is n=4 a solution?
Writing Inequalities- $100 The quotient of 4 and a number is at least 2.
Writing Inequalities - $200 Twice the difference of 7 and a number is less than 20.
Writing Inequalities - $300 Is 5 a solution of: 3 x+4 ≤ 19?
Writing Inequalities - $400 The product of 9 and the quantity of 5 more than a number is at most 55.
Writing Inequalities- $500 The product of a number and 3 is no less than 12. 1) Write an inequality 2) Is n = 4 a solution?
Evaluating Expressions- $100 26
Evaluating Expressions- $200 24
Evaluating Expressions- $300 19
Evaluating Expressions- $400 2. 744
Evaluating Expressions- $500 3. 5
Order of Operations- $100 121
Order of Operations- $200 43
Order of Operations- $300 30
Order of Operations- $400 48
Order of Operations- $500 (32+8)× 3÷ 4 = 30
Writing Expressions- $100 23 – 2 n
Writing Expressions- $200 3(n+7)
Writing Expressions- $300 2 n 15
Writing Expressions- $400 11 h+7
Writing Expressions- $500 750 x
Writing Equations- $100 42+x=51
Writing Equations- $200 2 n – 8 = 14
Writing Equations- $300 0. 50 b = 3. 50
Writing Equations- $400 150 + 3 v = 220
Writing Equations- $500 1) 3 n = 18 2) Not a solution
Writing Inequalities - $100 4 ≥ 2 n
Writing Inequalities- $200 2(7 – n) < 20
Writing Inequalities - $300 Yes, it is a solution
Writing Inequalities - $400 9(5+n) ≤ 55
Writing Inequalities- $500 1) 3 n ≥ 12 2) Yes, 4 is a solution.
Process Writing Question
Process Writing Question Explain how you would find the unit rate of 156 players 5 teams
Process Writing Question Since we know that a unit rate means that the rate is out of ONE, we must divide the numerator and denominator by 5. This gives us a unit rate of: 31. 2 players 1 team
END OF GAME Daily Doubles and usage notes follow. . .
JEOPARDY! Slide Show Notes • • The font for the question & answer slides is “Enchanted; ” a copy of this font in located in the “REAL Jeopardy Template” folder. (This font will need to be installed in the C: /WINDOWS/FONTS folder of the computer running the show. ) In order to keep all of the sounds and fonts together, copy the entire “REAL Jeopardy Template” folder. To change the categories: – – • 1. Go to “Edit” and “Replace…” 2. In the Find box, type CATEGORY 1 (all caps) 3. In the Replace box, type the category in all caps (for example, PRESIDENTS) 4. Click Replace All. . . To use the Daily Double: – 1. Choose which dollar values to set as Daily Double – 2. Link that dollar value to one of the DD slides – 3. Link the arrow on the DD slide to the correct question slide (so dollar/category match)
Running the JEOPARDY! Slide Show • • On the game board with the categories on top, click on the desired dollar value. (The first game board is used only to blink in the dollar values like the show. ) ICONS: – – ? Go to the answer screen. House Go back to the game board. Right Arrow (on Daily Doubles) Go to the question screen. Turned-up Arrow Reload question screen after incorrect guess