Pr-zapovidna-sprava-2012.ppt
- Количество слайдов: 13
1 Природно-заповідні території та Червоні книги в системі збереження ландшафтного і біологічного різноманіття
10 ЕЛЕМЕНТИ ЕКОЛОГІЧНОЇ МЕРЕЖІ природні регіони – природні коридори – природно-територіальні утворення значної площі, суцільність яких визначається характерними для них фітоландшафтами, фізико-географічними, адміністративними та іншими ознаками, що характеризуються типовими та унікальними природними компонентами, які виконують регіональну екостабілізуючу роль. природні або приведені до природного стану ділянки землі чи водної поверхні, які на різних рівнях просторової організації екологічної мережі забезпечують для ПС умови безперервності, системної єдності та функції біокомунікації, а саме - широтні природні коридори, що забезпечують природні зв'язки загального характеру, а також меридіональні коридори, просторово обмежені долинами річок.
11 Класифікація природно-заповідних територій Природні заповідники Ботанічні сади Біосферні заповідники Зоологічні парки Національні природні парки Дендрологічні парки Регіональні ландшафтні парки Пам'ятки природи Заказники Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва Заповідні урочища Водно-болотні угіддя
24 ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ЧЕРВОНОЇ КНИГИ Міжнародний союз охорони природи і природних ресурсів (МСОП), створений у 1948 р. , організував Комісію з рідкісних і зникаючих видів, у яку ввійшли видатні вчені з багатьох країн. З 1948 по 1954 рік нею був складений перелік видів диких тварин, що знаходилися на межі зникнення. Розпочали роботу над Червоною книгою фактів (“Red data book”) (1966 р. ). До неї ввійшло 211 видів і підвидів ссавців і 312 видів і підвидів птахів. Ідея створення Червоної книги належить англійському зоологу професору Пітеру Скотту.
Охорона біорізноманіття в Європі З 1991 р. виходить Європейський червоний список тварин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі. n Видаються національні Червоні книги і Червоні листки. n
25 ЧЕРВОНІ КНИГИ - це офіційні документи неурядових міжнародних і національних адміністративних організацій, які містять систематизовані відомості про рослини і тварин світу чи окремих регіонів, стан яких викликає стурбованість за їх майбутнє; - це своєрідні програми збереження і збільшення чисельності видів рослин і тварин, яким загрожує небезпека зникнення. У колишньому СРСР перше видання Червоної книги було здійснено в 1978 році, а друге - у 1984 році. До І видання Червоної книги Української РСР (1980 р. ) було включено 85 видів і підвидів тварин та 151 вид судинних рослин.
26 Основним державним документом з питань охорони тваринного і рослинного світу є “Положення про Червону книгу України”, затверджене Постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року. ЧЕРВОНА КНИГА України містить узагальнені відомості про сучасний стан видів тварин і рослин України, які перебувають під загрозою зникнення заходи щодо їх збереження та науково обґрунтованого відтворення До Червоної книги України заносяться види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, у межах її територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони і знаходяться під загрозою зникнення.
27 Червона книга України (ІІ видання): - том “Тваринний світ” (1994) - 382 види і підвиди тварин; - том “Рослинний світ” (1996) - 541 вид, підвид, різновидність і форму вищих рослин. Червона книга Росії: - 562 види рослин; - 246 видів тварин.
27 Червона книга України (ІІІ видання): - том “Тваринний світ” (2009) - 382 види і підвиди тварин; - том “Рослинний світ” (2009) - 541 вид, підвид, різновидність і форму вищих рослин.
28 Червона книга є основою для: - розробки заходів і рекомендацій щодо поліпшення існуючого законодавства чи прийняття нових законів, спрямованих на охорону занесених до неї видів; - організації заповідників і заказників з метою охорони зникаючих рослин чи тварин. Червона книга містить довідкові матеріали для державних, наукових і громадських установ та організацій.
29 ІНФОРМАЦІЯ ПРО ВИДИ, таксономічна характеристика статус поширення ЗАНЕСЕНІ ДО ЧЕРВОНОЇ чисельність та причини її зміни місця існування дані про розмноження у неволі заходи охорони КНИГИ УКРАЇНИ малюнок чи фотографія виду карта його поширення в межах України
Додаток І Бернської конвенції щодо охорони флори, фауни і природних середовищ існування в Європі (1979 р. ). n Програмою дій Бернської конвенції (до якої Україна приєдналася у 1996 р. ), спільно з Стокгольмською, Рамсарською, Віденською, Бонською конвенціями передбачено створення Смарагдової мережі Європи, що є аналогом програми Європейського Союзу “NATURA 2000”, з визначення “територій спеціального збереження”. Бернська конвенція названа у Монакській декларації (1996 р. ) провідним інструментом втілення у життя Конвенції про біологічне різноманіття (Ріо-де-Жанейро, 1992 р. ).
Види рослин занесені до Додатку І Бернської Конвенції Альдрованда пухирчаста - Aldrovanda vesiculosa L. , Маточник болотний - Ostericum palustre (Bess. ) Bess. , Сон широколистий - Pulsatilla latifolia Rupr. , Піон тонколистий - Paeonia tenuifolia L. , Сальвінія плаваюча - Salvinia natans (L. ) All.