Қабдол Гүлшарида Аманғалиқызы Туған жылы:
Қабдол Гүлшарида Аманғалиқызы Туған жылы: 7. 06. 1977 ж Бітірген оқу орны: Атырау мемлекеттік унервиситеті тарих және география факультеті; Мамандығы: География, Жаңашаруа қазақ орта мектебінде география пәнінің мұғалімі; Пед. өтілі: 10 жыл; Санаты: І санат;
Жаңашаруа орта мектебі Ашық сабақ “ҚАЙТАЛАУ – ОҚУ АНАСЫ” Өткізген: География пәні мұғалімі Гүлшарида Қабдол
Сабақтың тақырыбы: Қайталау - оқу анасы Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: “Дене және табиғаттағы заттар” тарауын қайталау, жинақтау. 2. Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілетін арттыру, ой-өрісін дамыту. 3. Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тазалыққа, адамгершілікке, сұлулыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Қайталау. Сабақтың типі: Жинақтау пысықтау. Сабақтың әдісі: Интерактивті тақтамен жұмыс, тәжірибе жасау. Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, тәжірибе жасауға қажетті заттар, буклет. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Оқушыларды түгелдеп сабақты бастау.
І. Білім сайысы. Өткен сабақтан жалпылама сұрақтар 1. Физикалық дене деген не? 2. Зат деп нені атайды? Табиғаттағы заттар қандай күйде кездеседі? 3. Жарық деген не? 4. Ауа таза затпа, әлде қоспа ма? Өмірде таза зат кездесеме? 5. Табиғатта қандай күштер бар?
1. Физикалық дененің құрамдас бөліктері. 2. Алау, шам, электр лампасының жарығы. 3. Жұлдыз, күн, кейбір жануарлардың жарығы. 4. 1 дене 2 -шң денеге әсер еткенде пайда болатын қалыпты күштің қарқындылығын сипаттайтын физикалық шама 5. Табиғатта болатын барлық процестер. 6. Қысымды өлшейтін құрал. 7. Топырақтың құнарлылығын арттыратын зат. 8. Қазақстандағы қала. 9. Жылуды тез өткізетіндерге нелер жатады. 10. Электрлену құбылысын зерттеген ғалым. 11. Жерді, күнді планеталарды өз орбитасында ұстап тұрған күш. 12. Энергияның белгілі бір пішіні
Табиғат құбылыстары
1. Химиялық құбылыс 1. Найзағай, күннің күркіреуі т. б. 2. Электромагниттік 2. Жауын-шашынның түсуі, құбылыс желдің соғуы т. б. 3. Дыбыс шығару 3. Сүттің іруі, өсімдік пен құбылысы жануарлар қалдықтарының шіруі 4. Метеорологиялық 4. Машина, үй, жиһаз, құбылыс ойыншықтар т. б. 5. Физикалық дене 5. Құстардың сайрауы, желдің гуілі, сағаттың соғуы т. б.
1. Қозғалысқа түскен кез 1. Микроскоп келген дененің жылдамдығын тежейтін күш 2. Үйкеліс 2. Кішкентай заттарды үлкейтіп Көрсететін құрал 3. Қысымды өлшейтін құрал 3. Су 4. Сутегінің екі атомынан Оттегінің бір атомынан тұрады 4. Барометр 5. Денелердің температурасын 5. Молекула Немен өлшейді 6. Заттардың ең кіші бөлшектері 6. Термометр 7. Ауаға тараған әтір иісі 7. Жайылу 8. Диффузияның латынша атауы 8. Диффузия
1. Қаһарын тіге келеді 2. Ашуланып бұртиды 3. Әуеден күбі түсті Төріңе шыға өледі Ашушаң ақымақ Күбінің түбі түсті Ауызы көпіріп құтырды Кез келгенді ұшырды 4. Көк жүзінде көп жолақ 5. Мөлдір моншақ өзі жұмсақ Қойды екен оны кім бояп? 6. Түбі тесік шелектен 7. Қағазсыз-ақ, қаламсыз-ақ су тамшылап тұрғандай Сурет салар адамға ұқсап Басталып еді ол еппен Ақтарылды түк қалмай 8. Бір нәрсе бетінде жоқ ой мен қыр, 9. Ыстық суықты өлшейді Өзінің кіндігінен айналып жүр. Сынаптың титтей бөлшегі Өзіңе назар салып қарасаңыз, 10. Таудан керуен құлап келеді Келбеті жер жүзінің көрініп тұр. Ағыл-тегіл жылап келеді
3. Эванджели ста 1. Исаак Торричелли 2. Ньютон 2. Фалес Милетский 4. Джозеф Пристли Дыбыстық құбылысқа мысал келтіру
1. Латын тілінен аударғанда “Таралу, ыдырау, жайылу” деген мағынаны білдіреді. 2. Дененің жылдамдығын бір қалыпты тоқтаусыз сақтауы 3. Дененің кеңістіктегі орнын ауыстыруын--- ------деп, ал қозғалыс болып өткен сызықты----деп атайды. 4. Дененің қозғалыс басындағы және аяғындағы нүктелерін қосатын траекторияның ұзындығын-----деп атайды.
1. Барометр - 2. Термометр - 3. Децибел- 4. Н 2 О - 5. Күш - 6. Дыбыс - 7. Камертон -
2. Адам бөлменің ішінде 3. Айналасындағы болғанда 1. Жаңбыр жауып заттарға қай уақытта оның басы тұрғанда екі көзімен бірдей Н На µ болмауы мүмкін? қоян қандай ағаштың қарай алатын құс 4. Дүниеде күн көзіне к түбінде отыруы мүмкін? тура қарай алатын құс 5. Столдың төрт бұрышы 7. Екі адам 4 сағат 6. Бір жанұядағы 5 ұлдың шахмат ойнады. 8. Үш түйеқұс ұшып бар. Р бір-бірден қарындасы бар. Олардың әрқайсысы келе жатты. F Егер бір бұрышын кесіп Па Жанұяда барлығы қанша неше сағат ойнады? Аңшы олардың бірін тастаса, кг бала бар? атып алды. неше бұрыш қалады Нешеуі қалды?
Өз орнына қой (халықтық педагогиканы пайдалану арқылы мақал мәтелдерді физикалық тұрғыда мағынасын тауып өз орнына қою керек) Бір сасық құмалақ, бір қарын майды Диффузия шірітеді. Қозғалыс Басында миы жоқтың, аяғына дамыл жоқ Инерция Тамшы тас жарады Кенет трамвайдың жүрісі кілт баялағанда, шал ілгері лықсып, құлай жаздады Шапшаң жүргенге шаң жұқпас Алған бағыттан алаңдамай еңбек етсең аз күшпен, көпке жетесің
V. Сабақты қорытындылау: Өзін-өзі тексеру кезеңі. Тест жұмысы: 1. Судың неше күйі бар? 6. Табиғи жарық көзі: А)4 Б)3 В)2 Г)5 А)күн, поляр шұғыласы 2. Қалыпты атмосфералық қысым Б)найзағай, теледидар жарығы А)760 мм В)жұлдыз, от, шам; Б)750 мм В)770 мм 7. Жасанды жарық көзі: Г)780 мм А)күн, теледидар жарығы 3. Қашар, Лисаков, Соколов – Сарыбай қандай кен орындары? Б)жұлдыз, от, шам; А)темір В)электр жарығы, шырағдан Б)көмір В)алтын 8. Оптикалық құралдардың негізгі бөлігі: Г)мыс А)спектр; Б) перископ; В) линза. 4. Бүкіләлемдік тартылыс заңын ашқан ғалым а) Ф. Милетский 9. Жылу құбылыстары; б) Г. В. Рихман А) қайнау, булану, конденсациялану; в) М. В. Ломоносов г) И. Ньютон Б) булану, сыну, өткізу; 5. Сәуленің біздің көзіміз қабылдай алатын аз В) булану, өткізу, сіңіру. ғана бөлігі; А)жылау 10. Дыбыстың қаттылығын немен өлшейді? Б)қозғалыс А) резонатор; В) жарық Б) камертон; В)децибел (д. Б)
Үйге тапсырма:
Бағалау
Сабақ аяқталды. Зейін қойып тыңдағандарыңызға рахмет!

