Скачать презентацию Запилення і запліднення рослин Перевірка домашнього завдання Скачать презентацию Запилення і запліднення рослин Перевірка домашнього завдання

Запилення рослин.ppt

  • Количество слайдов: 35

Запилення і запліднення рослин Запилення і запліднення рослин

Перевірка домашнього завдання Перевірка домашнього завдання

Що зображено на малюнках? 2 1 1 …………………. 2 ………………… Що зображено на малюнках? 2 1 1 …………………. 2 …………………

Зробити позначення 2 1 7 4 6 5 1 ………………. . 2 ………………. . Зробити позначення 2 1 7 4 6 5 1 ………………. . 2 ………………. . 3 ………………. . 4 ………………. . 3 5 ………………. . 6 ………………. . 7 ………………. .

Запилення – це процес перенесення пилкових зерен із тичинок на маточки, у яких знаходяться Запилення – це процес перенесення пилкових зерен із тичинок на маточки, у яких знаходяться насінні зачатки. Способи запилення Самозапилення Перехресне запилення Це перенесення пилку з пиляка тичинки на приймочку маточки в межах однієї квітки (наприклад у арахісу, гороху). Це перенесення пилку з пиляка тичинки квітки однієї особини на приймочку маточки квітки іншої особини (здійснюється природними чинниками і штучно людиною).

Способи запилення Самозапилення - це перенесення пилку з пиляка тичинки на приймочку маточки в Способи запилення Самозапилення - це перенесення пилку з пиляка тичинки на приймочку маточки в межах однієї квітки (арахіс, горох). Перехресне запилення — це процес перенесення пилку з пиляка тичинки квітки однієї особини на приймочку маточки квітки іншої особини (мак, льон, шипшина). Штучне запилення — здійснюється людиною для підвищення врожаю та для отримання нових сортів рослин.

Види запилення Самозапилення, незважаючи на те, що зменшує пристосованість організмів до умов середовища, надає Види запилення Самозапилення, незважаючи на те, що зменшує пристосованість організмів до умов середовища, надає рослинам певні переваги: забезпечує насінне розмноження особин за несприятливих умов довкілля. Воно властиве багатьом культурним рослинам (пшениці, гороху, квасолі), а також дикорослим рослинам (фіалці, чині тощо).

Види запилення Перехресне запилення збільшує пристосованість рослин до змін навколишнього середовища, що зумовлює процвітання Види запилення Перехресне запилення збільшує пристосованість рослин до змін навколишнього середовища, що зумовлює процвітання виду. Здійснюється комахами, тваринами, птахами, вітром, водою і штучно людиною.

Види запилення Вітрозапилення, анемофілія — перенесення пилку з однієї рослини на іншу за допомогою Види запилення Вітрозапилення, анемофілія — перенесення пилку з однієї рослини на іншу за допомогою вітру; вид перехресного запилення.

Види запилення Водозапилення, гідрофілія, гідрогамія — спосіб перехресного запилення у рослин за допомогою води( Види запилення Водозапилення, гідрофілія, гідрогамія — спосіб перехресного запилення у рослин за допомогою води( надводна (наприклад, у валіснерії) і підводна (наприклад, у різухи)).

Види запилення Тваринозапилення, зоофілія, зоогамія — спосіб перехресного запилення у рослин за допомогою тварин. Види запилення Тваринозапилення, зоофілія, зоогамія — спосіб перехресного запилення у рослин за допомогою тварин. . Залежно від того, які саме тварини беруть участь у запиленні вирізняють такі основні види тваринозапилення: комахозапилення (ентомофілія); птахозапилення (орнітофілія); кажанозапилення (хіроптерофілія).

Види запилення Кажанозапилення, хіроптерофілія — спосіб перехресного запилення у рослин за допомогою кажанів. Вид Види запилення Кажанозапилення, хіроптерофілія — спосіб перехресного запилення у рослин за допомогою кажанів. Вид тваринозапилення. Це явище відбувається в тропіках, у ньому беруть участь види кажанів, які живляться нектаром квітів.

Види запилення Комахозапилення, ентомофілія — перенесення пилку з однієї рослини на іншу за допомогою Види запилення Комахозапилення, ентомофілія — перенесення пилку з однієї рослини на іншу за допомогою комах; вид перехресного запилення. До комахозапильних рослин належать калина, гречка, первоцвіт, мак, квасоля та інші.

Види запилення Птахозапилення, орнітофілія, орнітогамія — вид перехресного запилення, перенесення пилку з однієї рослини Види запилення Птахозапилення, орнітофілія, орнітогамія — вид перехресного запилення, перенесення пилку з однієї рослини на іншу за допомогою птахів Птахозапильні рослини запилюються птахами. Вони поширені в тропіках Південної Америки (по р. Амазонці).

Штучне запилення – здійснюється людиною для підвищення врожаю та для отримання нових сортів рослин. Штучне запилення – здійснюється людиною для підвищення врожаю та для отримання нових сортів рослин. 1 - видалення тичинок 2 - закриття квіток марлевим мішечком 3 - запилення квіток пилком поліпшених сортів 4 - закриття квіток марлевим мішечком після запилення 5 - утворення плодів із запилених квіток

Будова квітки жита Квіткова луска Приймочка маточки Тичинки Зав'язь Будова квітки жита Квіткова луска Приймочка маточки Тичинки Зав'язь

Тичинка – це частина квітки, у якій утворюється пилок. Кожна тичинка складається з тичинкової Тичинка – це частина квітки, у якій утворюється пилок. Кожна тичинка складається з тичинкової нитки, на кінці якої прикріплені мішечки – пиляки.

Після дозрівання пиляки лопаються і висипають пилок – пилкові зерна. Після дозрівання пиляки лопаються і висипають пилок – пилкові зерна.

Пилкові зерна Кожна пилинка – пилкове зерно – є округлою клітиною з товстою оболонкою. Пилкові зерна Кожна пилинка – пилкове зерно – є округлою клітиною з товстою оболонкою. У зрілому пилковому зерні міститься клітина пилкової трубки й два спермії

Пилкові зерна комахозапильних рослин зазвичай загострені, липкі, з горбкуватими виростами, щоб легко прикріплюватися до Пилкові зерна комахозапильних рослин зазвичай загострені, липкі, з горбкуватими виростами, щоб легко прикріплюватися до тіла комахи. А в квітках вітрозапильних рослин утворюється дуже багато дрібних, гладеньких, легких пилкових зерен.

Маточка – це частина квітки, у який утворюються насінні зачатки. Маточка складається з: приймочки, Маточка – це частина квітки, у який утворюються насінні зачатки. Маточка складається з: приймочки, стовпчика, зав'язі.

Будова маточки приймочка пилок пилкова трубка стовпчик стінка зав'язі зав'язь зародковий мішок насінний зачаток Будова маточки приймочка пилок пилкова трубка стовпчик стінка зав'язі зав'язь зародковий мішок насінний зачаток

Статеве розмноження Запліднення – це один з найважливіших процесів статевого розмноження. Його можна розділити Статеве розмноження Запліднення – це один з найважливіших процесів статевого розмноження. Його можна розділити на декілька фаз: запилення, проростання пилку, ріст пилкової трубки і власне запліднення. Послідовність фаз: 1). Запилення- перенесення пилкових зерен на приймочку маточки. Розрізняють само запилення і перехресне запилення. 2). Запліднення – злиття чоловічої статевої клітини з жіночою.

Запліднення рослин Запліднення – це процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин (гамет) з Запліднення рослин Запліднення – це процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин (гамет) з утворенням зиготи Чоловічі статеві клітини в наземних рослин дуже дрібні й називаються сперміями Жіночі гамети значно більші за розмірами ніж чоловічі й називаються яйцеклітинами

Запліднення - процес злиття жіночих і чоловічих статевих клітин. ♀ яйцеклітина х ♂ сперматозоїд Запліднення - процес злиття жіночих і чоловічих статевих клітин. ♀ яйцеклітина х ♂ сперматозоїд → зигота → зародок.

♀ клітини - яйцеклітини ♂ клітини - спермії утворюються У насінних зачатках зав'язі маточки ♀ клітини - яйцеклітини ♂ клітини - спермії утворюються У насінних зачатках зав'язі маточки У пилку пиляків тичинок Запилення Зародковий мішок Яйцеклітина Зигота Зародок насіння рослини Проросток Пилкова трубка з двома спермиями Центральна клітина з ядром Зигота Ендосперм

Отже, у насінному зачатку внаслідок подвійного запліднення утворюються зигота й запліднена центральна клітина Після Отже, у насінному зачатку внаслідок подвійного запліднення утворюються зигота й запліднена центральна клітина Після запліднення першою ділиться запліднена центральна клітина, утворюючи ендосперм, де накопичуються ендосперм поживні речовини, потрібні для розвитку зародка. Потім починає розвиватися запліднена яйцеклітина – зигота. З неї поступово формується зародок насінини, з якого буде насінини розвиватися нова рослина.

Утворення насіннини запліднена центральна клітина сем'ядолі насінна шкірка ендосперм зародковий корінь зародкова брунька запліднена Утворення насіннини запліднена центральна клітина сем'ядолі насінна шкірка ендосперм зародковий корінь зародкова брунька запліднена яйцеклітина

ü ü Сформований зародок містить: зародкову бруньку, зародкові листки – сем'ядолі, зародкове стебло, зародковий ü ü Сформований зародок містить: зародкову бруньку, зародкові листки – сем'ядолі, зародкове стебло, зародковий корінь. З покривів насінного зачатка утворюється насінна шкірка, що захищає зародок. Отже, після запліднення з насінного зачатка утворюється насінина, яка насінина складається з насінної шкірки, зародка насінини та запасу поживних речовин.

Цей процес називається подвійним заплідненням. Він був відкритий російським вченим ботаніком Сергієм Гавриловичем Навашиним Цей процес називається подвійним заплідненням. Він був відкритий російським вченим ботаніком Сергієм Гавриловичем Навашиним в 1898 році.

 Етапи статевого розмноження 1. утворення статевих клітин (гамет) 2. запилення 3. запліднення 4. Етапи статевого розмноження 1. утворення статевих клітин (гамет) 2. запилення 3. запліднення 4. утворення зиготи 5. Розвиток дочірнього організму.

У результаті запліднення утворюються плоди та насіння У результаті запліднення утворюються плоди та насіння

 У чому відмінність запилення від запліднення? У чому полягає перевага статевого розмноження перед У чому відмінність запилення від запліднення? У чому полягає перевага статевого розмноження перед безстатевим? Чому насінні рослини на суші поширені більш широко ніж спорові? Чому рослини, що виросли з насіння, іноді відрізняються від того рослини, з якого були взяті плоди з насінням?

Домашнє завдання 1. опрацювати параграф 20, 21. 2. Виписати усі визначення , замалювати мал. Домашнє завдання 1. опрацювати параграф 20, 21. 2. Виписати усі визначення , замалювати мал. 20. 2 , 21. 4 , 21. 5 , 21. 7.