Скачать презентацию Василь Симоненко 8 01 1935 13 12 Скачать презентацию Василь Симоненко 8 01 1935 13 12

1811_1.ppt

  • Количество слайдов: 22

Василь Симоненко 8. 01. 1935 – 13. 12. 1963 Витязь молодої української поезії Василь Симоненко 8. 01. 1935 – 13. 12. 1963 Витязь молодої української поезії

 • Закінчив середню школу в сусідньому селі Тарандинцях • Вступив на факультет журналістики • Закінчив середню школу в сусідньому селі Тарандинцях • Вступив на факультет журналістики Київського університету імені Тараса Шевченко, де брав участь в літературній студії імені Василя Чумака (СІЧ). • В 1957 -1960 роках працював в газеті "Черкаська правда", в • Василь Симоненко 1960 -1963 роках - в газеті (псевдоніми - В. Щербань, "Молодь Черкащини", С. Василенко, Симон) особистим • Народився 8 січня 1935 кореспондентом року в селі Біївці "Робітничої газети", Лубненського району на займався літературною Полтавщині. творчістю.

Хата , в якій народився Василь. Село Біївці Лубенського району Пам’ятник Василеві Симоненку біля Хата , в якій народився Василь. Село Біївці Лубенського району Пам’ятник Василеві Симоненку біля садиби в Біївцях

Проста сільська хата під стріхою, тільки табличка блакитна праворуч з написом: “У цій хаті Проста сільська хата під стріхою, тільки табличка блакитна праворуч з написом: “У цій хаті народився і виріс відомий український поет Василь Симоненко”. Підлога вкрита сухою травою. Простий сільський дубовий стіл, козацька скриня, піч. Особистих речей поета тут не збереглося. Коли Василь забрав мати до Черкас, хату продали і деякий час вона стояла пустою.

Шкільні роки Вчителька Василя – Уляна Миколаївна Демченко: «Василь Симоненко вчився в школі, коли Шкільні роки Вчителька Василя – Уляна Миколаївна Демченко: «Василь Симоненко вчився в школі, коли я прийшла працювати учителем математики 5— 7 класів. Мені довелося вести уроки креслення в старших класах. . . Я добре готувалася до уроків, але у своїх силах була не впевнена. І коли я заходила до класу, то найбільшу увагу звертала на парту, за якою сидів Василь. Він же якось спідлоба поглядав на мене й поволі, але красиво, креслив. Як пізніше я дізналася, він одночасно креслив і читав зпід парти художню книжку. А Василь Симоненко. поглядав на мене, аби я не Кінець 1940 – початок 1950 років спіймала його на гарячому. . .

У своєму робочому кабінеті У своєму робочому кабінеті

В цьому будинку в Черкасах працював журналіст і поет Василь Симоненко В цьому будинку в Черкасах працював журналіст і поет Василь Симоненко

Вшанування пам’яті в Черкасах «Поруч нього будуть лебеді, які летять на Дніпро» , — Вшанування пам’яті в Черкасах «Поруч нього будуть лебеді, які летять на Дніпро» , — розповідає автор пам'ятника, скульптор Анатолій Гаян В Черкасах на площі, навпроти редакції газети «Черкаський край» , по вулиці Хрещатик, черкащан зустрічав Василь Симоненко. Свого часу поет працював у цій обласній газеті, а тепер його бачитимуть таким же енергійним і динамічним, яким запам'ятали назавжди

Серія “Видатні особистості України” Присвячена поетові, прозаїку, журналісту, який посів гідне місце в плеяді Серія “Видатні особистості України” Присвячена поетові, прозаїку, журналісту, який посів гідне місце в плеяді На реверсі монети зображено портрет “шістдесятників”, Василя Симоненка, праворуч на тлі Василю Андрійовичу Симоненку стилізованого вербового листя розміщено напис ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО/ 1935 – 1963, по колу напис – МОЖНА ВСЕ НА СВІТІ ВИБИРАТИ, СИНУ, (угорі), ВИБРАТИ НЕ МОЖНА ТІЛЬКИ БАТЬКІВЩИНУ (унизу). На аверсі монети угорі розміщено малий Державний Герб України, рік карбування монети – 2008 (унизу) та зображено стилізовану композицію, що ілюструє вірш поета “Лебеді материнства” та логотип Монетного двору Національного банку України (ліворуч).

Таким його пам’ятають… Таким його пам’ятають…

Твори Симоненка Твори Симоненка

Література про Василя Література про Василя

Яка причина смерті 28 -річного чоловіка? • 1962 року В. Симоненко разом з А. Яка причина смерті 28 -річного чоловіка? • 1962 року В. Симоненко разом з А. Горською та Л. Танюком виявили місця поховання розстріляних НКВС на Лук'янівському та Васильківському цвинтарях, в Биківні, про що й було зроблено заяву до міської ради. • Після цього його було декілька разів жорстоко побито, (ст. ім. Шевченка м. Сміла) унаслідок чого помер від швидкоплинної хвороби нирок у 1963. • Офіційна версія твердить про смерть від раку нирок…

Грудень 1963 року. Похорон Василя Симоненка Поховано Василя на центральному Черкаському кладовищі. Труну несуть Грудень 1963 року. Похорон Василя Симоненка Поховано Василя на центральному Черкаському кладовищі. Труну несуть Рябокляч, Дзюба, Коваленко, Сверстюк.

Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину… Біля могили посаджено Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину… Біля могили посаджено кущ калини

ОСНОВНІ ТВОРИ: • Казки «Цар Плаксій та Лоскотон» , «Казка про Дурила» , «Подорож ОСНОВНІ ТВОРИ: • Казки «Цар Плаксій та Лоскотон» , «Казка про Дурила» , «Подорож в Країну Навпаки» • Збірки поезій «Тиша і грім» , «Земне тяжіння» , «Лебеді материнства» • Збірка оповідань і новел «Вино з троянд»

Василь Симоненко посмертно удостоєний Державної премії України імені Тараса Шевченка у 1995 році. Василь Симоненко посмертно удостоєний Державної премії України імені Тараса Шевченка у 1995 році.

ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА Мріють крилами з туману лебеді рожеві, Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві. ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА Мріють крилами з туману лебеді рожеві, Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві. Заглядає в шибу казка сивими очима, Материнська добра ласка в неї за плечима. Ой біжи, досадо, не вертай до хати, біжи, досадо, хати, Не пущу тебе колиску синову гойдати. Припливайте до колиски, лебеді, як мрії, колиски, лебеді, мрії, Опустіться, тихі зорі, синові під вії. Опустіться, зорі, вії. Темряву тривожили криками півні, Танцювали лебеді в хаті на стіні. Лопотіли крилами і рожевим пір’ям, Лоскотали марево золотим сузір’ям. Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу, ти, сину, Виростуть з тобою приспані тривоги. У хмільні смеркання мавки чорноброві Ждатимуть твоєї ніжності й любові. Будуть тебе кликать у сади зелені Хлопців чорночубих диво-наречені. Можеш вибирати друзів і дружину, Вибрати не можна тільки Батьківщину. Можна вибрать друга і по духу брата, Та не можна рідну матір вибирати. За тобою завше будуть мандрувати Очі материнські і білява хата. І якщо впадеш ти на чужому полі, Прийдуть з України верби і тополі, Стануть над тобою, листям затріпочуть, Тугою прощання душу залоскочуть. Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину.

 • • Літературний рід: лірика. Жанр: ліричний вірш (колискова). Вид лірики: громадянська. Провідний • • Літературний рід: лірика. Жанр: ліричний вірш (колискова). Вид лірики: громадянська. Провідний мотив: любов до матері й Батьківщини. Віршовий розмір: хорей. Тип римування: суміжне. За формою — це колискова, мудре й щире напучування матері маленькому синові. Композиційно твір розгорта єтьсяяк кілька взаємопов’язаних мотивів. Спочатку це мотив казкового дивосвіту, яким оточена дитина завдяки старанням батьків. Материн ськатурбота і ніжність, батьківська опіка — це підвалини щасливого й безхмарного дитинства, яке неможливо уявити без народної казки, ко лискової загадки. У духовному , світі українців вони відіграють важливу виховну роль. Мотив казкового дивосвіту В. Симоненко пов’язує з об разомрідної хати, сповненої «материнської доброї ласки» , чарівним танцем лебедів і сивими очима казки. Наступний мотив — дороги як вибору життєвого шляху дитиною, уже дорослою. Неминуче настає мить синової самостійності. Мате ринськеблагословення в інтерпретації В. Симоненка — це можливість і необхідність пізнати кохання, дружбу, родинне щастя. Вибір їх цілком залежить від людини. Проте, на думку автора, є величини духовні, не змінні сталі — , це мати й Батьківщина: вибирати або зрікатися їх — ве ликий гріх. Поезія щира, задушевна, мелодійна, недаремно вона покладена на музику. І відображає глибокі патріотичні почуття, в яких любов до матері й до Батьківщини зливаються в одне ціле.

 • Задивляюсь у твої зіниці Голубі й тривожні, ніби рань. Крешуть з них • Задивляюсь у твої зіниці Голубі й тривожні, ніби рань. Крешуть з них червоні блискавиці Революцій, бунтів і повстань. Україно! Ти для мене диво! І нехай пливе за роком рік, Буду, мамо горда і вродлива, З тебе дивуватися повік. . . Одійдіте, недруги лукаві! Друзі, зачекайте на путі! Маю я святе синівське право З матір'ю побуть на самоті. Рідко, нене, згадують про тебе, Дні занадто куці та малі, Ще не всі чорти живуть на небі, Ходить їх до біса на землі. • Бачиш, з ними щогодини б'юся, Чуєш — битви споконвічний грюк! Як же я без друзів обійдуся, Без лобів їх, без очей і рук? Україно, ти моя молитва, Ти моя розпука вікова. . . Гримотить над світом люта битва За твоє життя, твої права. Ради тебе перли в душу сію, Ради тебе мислю і творю. . . Хай мовчать Америки й Росії, Коли я з тобою говорю. Хай палають хмари бурякові, Хай сичать обращи — все одно Я проллюся крапелькою крові На твоє священне знамено.

 • • Поезія В. Симоненка «Задивляюсь у твої зіниці. . . » почина • • Поезія В. Симоненка «Задивляюсь у твої зіниці. . . » почина єтьсярядком, який налаштовує на зустріч із коханою ліричного героя. Але ця кохана — Україна, мати, з якої герой не полишає дивуватися, якою пишається, заради якої творить. Гордо й від верто заявляє поет, що Батьківщина для нього — найважли віша хоч і говорить він про це рідко через , напружений сучас нийтемп життя, через те, що йому треба боротися з ворогами, бо «ще не всі чорти живуть на небі, Ходить їх до біса на землі» . Але йому потрібні й друзі, бо без них він не уявляє свого життя. У цій поезії громадянські мотиви поєдналися з особистими, що свідчить про глибокий патріотизм автора, злиття в його душі наи святішого образу матері з образом батьківщини. Поезія написана у формі монологу ліричного героя, зверне ногодо матері України, у вирі буденної суєти, ліричнии герой наче на хвилину зупинився, щоб звести подих, щоб подивитися в материні очі. Побачити все, що приховане в них тільки для сина. Набратися натхнення й сили для подальших битв. Вируюче життя земної кулі постійно перебиває тихии діалог сина патрюта й матері. Тому в поезії стільки звертань: «Україно!» , «мамо горда і вродлива» , «нене» .

Презентацію “Василь Симоненко – витязь молодої українськой поезії” підготували Учні 11 класу Великочернеччинської спеціалізованої Презентацію “Василь Симоненко – витязь молодої українськой поезії” підготували Учні 11 класу Великочернеччинської спеціалізованої школи I-III ступенів Горбатенко Катерина Новак Оксана Пимоненко Юрій Ковбаса Тетяна