Скачать презентацию Unit Cost lesson How much do Скачать презентацию Unit Cost lesson How much do

f4b9f38f704603bdc4a1fd66e0221277.ppt

  • Количество слайдов: 8

Unit Cost lesson Unit Cost lesson

 How much do you know about prices at the grocery store? (20 min) How much do you know about prices at the grocery store? (20 min) Price is Right Grocery Game Practice Game Calculate unit cost game show music Math Concept Overview (15 min) Unit Price Decimal Comparison Inequalities Calculating Unit Price Worksheet (15 min) Practice on your own Are you a Savvy Shopper? (20 min) Internet Activity on your own Review Savvy Shopper Who got the best deals? ? ? Extra Time? http: //www. mathsisfun. com/measure/unit-price-game. html

 We are going to calculate Unit Price Determine which item is a better We are going to calculate Unit Price Determine which item is a better value

 Rice Chex Cereal Large = $1. 99 (64 oz) Small = $2. 49 Rice Chex Cereal Large = $1. 99 (64 oz) Small = $2. 49 (16 oz) Popcorn Organic OR butter popcorn $2. 99(3 bags) Smart Balance $2. 99 (4 bags) Ranch Dressing Kraft Ranch = $2. 99 (16 oz) Hidden Valley Ranch = $3. 69 (16 oz)

 Fractions/Decimal Equivalents ¾ =. 75 ½ =. 50 Need Number Line 0 1/4 Fractions/Decimal Equivalents ¾ =. 75 ½ =. 50 Need Number Line 0 1/4 1/2 0. 25 0. 5 3/4 0. 75 1

 Unit Examples: Price is the cost for each unit. Per ounce Per lb Unit Examples: Price is the cost for each unit. Per ounce Per lb Per item such as a bunch of bananas or bag of candy bars Formula: Price Per Unit = Price of item divided by # of units

 Find the unit price of a 32 oz bottle of household cleaner and Find the unit price of a 32 oz bottle of household cleaner and then decide which is the best purchase based on the unit price per ounce. Size 8 oz 12 oz 16 oz 32 oz Price $1. 99 $2. 99 $3. 49 $6. 29 Unit Price 24. 875 ¢/oz 24. 917 ¢/oz 21. 813 ¢/oz 19. 656 ¢/oz Based on unit price alone the 32 -oz size is the best buy. The unit price for the 32 -oz size is given by

 Place value Compare Decimals 1. 125678 1. 124987 1. 125678 > 1. 124987 Place value Compare Decimals 1. 125678 1. 124987 1. 125678 > 1. 124987