Скачать презентацию Тема лекції ПОРОШК И План лекції Вступ Скачать презентацию Тема лекції ПОРОШК И План лекції Вступ

Порошки (частина 1).ppt

  • Количество слайдов: 29

Тема лекції: ПОРОШК И Тема лекції: ПОРОШК И

План лекції: Вступ Порошки, як лікарська форма, їх класифікація, біофармацевтична оцінка Стадії технологічного процесу План лекції: Вступ Порошки, як лікарська форма, їх класифікація, біофармацевтична оцінка Стадії технологічного процесу виготовлення порошків, їх характеристика Контроль якості, правила пакування і оформлення до відпуску недозованих порошків Власна технологія недозованих порошків

Порошки – одна з найбільш древніх лікарських форм, що вживалася в медичній практиці ще Порошки – одна з найбільш древніх лікарських форм, що вживалася в медичній практиці ще за 2500– 3000 років до нашої ери і не втратила значення дотепер. Аналіз екстемпоральної рецептури показав, що у формі порошків прописуються різноманітні лікарські засоби органічної і неорганічної природи, густі речовини і рідини в кількостях, що не впливають на їх сипкість. Технологія порошків досить проста для виконання. Проте знання, набуті за основними правилами готування порошків, послугують базисом для вивчення складніших лікарських форм: суспензій, мазей, супозиторіїв, пігулок як аптечного, так і заводського виробництва.

Порошки є компонентами майже усіх лікарських форм, через те що їх основною перевагою являється Порошки є компонентами майже усіх лікарських форм, через те що їх основною перевагою являється зручність введення до лікарської форми та простота в зберіганні і перевезенні, більшість з них легко подрібнюються без допоміжних засобів, змішуються до утворення однорідної консистенції. Широко застосовуються в фармакотерапії багатьох захворювань, а також використовуюьбся для профілактики і усунення наслідків хвороб.

Порошки - тверда лікарська форма для внутрішнього, зовнішнього та ін’єкційного застосування, що складається з Порошки - тверда лікарська форма для внутрішнього, зовнішнього та ін’єкційного застосування, що складається з однієї чи декількох лікарських речовин і володіє сипучистю.

До переваг порошків як лікарської форми можна віднести наступні: Велика біодоступність (у порівнянні з До переваг порошків як лікарської форми можна віднести наступні: Велика біодоступність (у порівнянні з таблетками), що особливо важливо для хворих дитячого і похилого віку Простота приготування Зручність прийому Універсальність складу Порошки можна точно дозувати. Зручність збереження і транспортування.

Слід зазначити і недоліки порошків: o Деякі лікарські речовини у вигляді порошків прийомі всередину Слід зазначити і недоліки порошків: o Деякі лікарські речовини у вигляді порошків прийомі всередину мають подразнюючу дію на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту (броміди, хлоралгідрат). У розчиненому вигляді вони можуть такої дії не чинити. o Погане зберігання у зв'язку з великою питомою поверхнею - легко втрачають чи поглинають водуі т. д. . o Незручність прийому пахучих, барвних і речовин, що мають неприємний смак. o

Класифікація порошків У залежності від складу порошки розділяють на: • прості (Pulveres simplices), що Класифікація порошків У залежності від складу порошки розділяють на: • прості (Pulveres simplices), що складаються з одного інгредієнта, • складні (Pulveres compositi), що складаються з декількох інгредієнтів (іноді до 10) У залежності від характеру дозування порошки класифікують на: • дозовані (тобто розділені на окремі дози – Pulveres divisi) • недозовані (тобто нерозділені – Pulveres indivisi) У залежності від способу застосування розрізняють порошки для: • внутрішнього (Pulveres ad usum internum), чи орального (Pulveres peroralia), • зовнішнього (Pulveres ad usum externum) застосування.

До порошків для зовнішнього застосування відносяться: • присипки, застосовувані для лікування ран і різних До порошків для зовнішнього застосування відносяться: • присипки, застосовувані для лікування ран і різних уражень шкіри чи слизових оболонок; • порошки для вдувань, застосовувані для вдування в порожнини тіла (ніс, вухо, носоглотку і т. п. ); • зубні порошки; • нюхальні порошки; • порошки для готування розчинів для полоскань, примочок, обмивань і т. п. ; • порошки для боротьби з комахами – дуети.

Дозовані прості і складні порошки виписують двома способами: 1. Розподільним - коли в рецепті Дозовані прості і складні порошки виписують двома способами: 1. Розподільним - коли в рецепті вказується кількість речовини на одну дозу і скільки таких порошків треба приготувати (спосіб, застосовуваний найбільше часто). Rp. : Dіbazolі 0, 01 Papaverіnі hydrochlorіdі 0, 02 Saccharі 0, 25 Mіsce, fіat pulvіs Da tales doses N 10 Sіgna. По 1 порошку 3 рази в день. 2. Розподільний - коли в рецепті вказується кількість лікарської речовини відразу на всі порошки і вказується на скількох доз необхідно розділити загальну масу (застосовують рідко). Rp. : Dіbazolі 0, 1 Papaverіnі hydrochlorіdі 0, 2 Saccharі 2, 5 Mіsce, fіat pulvіs Dіvіde іn partes aequales N 10 Sіgna. По 1 порошку 3 рази в день.

Вимоги до якості порошків: Сипучість Точність дозування Порошки повинні мати оптимальну дисперсність лікарських речовин Вимоги до якості порошків: Сипучість Точність дозування Порошки повинні мати оптимальну дисперсність лікарських речовин Порошки повинні, бути однорідними (мати рівномірний розподіл лікарських і допоміжних речовин), без сторонніх включень. Порошки повинні бути стабільними, тобто залишати незмінною точну концентрацію лікарських речовин і терапевтичну дію при зберіганні. Стерильність (для деяких)

Технологічні стадії приготування порошків Підготовка робочого місця Відважування Подрібнення Просіювання лікарських речовин Змішування інгредієнтів Технологічні стадії приготування порошків Підготовка робочого місця Відважування Подрібнення Просіювання лікарських речовин Змішування інгредієнтів Дозування маси Контроль якості Упаковка Оформлення до відпуску.

Подрібнення (Pulveratio) лікарських речовин має велике значення при готуванні порошків. Як правило, тонкоподрібнені речовини Подрібнення (Pulveratio) лікарських речовин має велике значення при готуванні порошків. Як правило, тонкоподрібнені речовини володіють більшим терапевтичним ефектом. Чим більш подрібнена лікарська речовина, тим швидше і повніше вона може всмоктуватися, а нерозчинні речовини краще адсорбуються слизовими оболонками і надають кращу терапевтичну дію. Подрібнення має велике значення також для оптимального змішування і точного дозування. При подрібнюванні розмір часток лікарських речовин вирівнюється, після чого вони легко і добре змішуються і не розшаровуються при дозуванні.

Просівання (curbatio). Подрібнені лікарські засоби необхідно просівати крізь визначені сита. Мета цієї операції – Просівання (curbatio). Подрібнені лікарські засоби необхідно просівати крізь визначені сита. Мета цієї операції – одержання продукту з однаковим розміром часток, що вирішують ситовим аналізом. Просівання регламентується спеціальною статтею ДФ XI «Визначення подрібнення порошків і сита» .

Змішування (mixtio) – це процес, у результаті якого досягається однорідність, тобто однакове співвідношення складових Змішування (mixtio) – це процес, у результаті якого досягається однорідність, тобто однакове співвідношення складових часток у будь-якій частині одержуваної суміші. Процес змішування – основна операція при готуванні складних порошків. При недостатньо ретельному змішуванні інгредієнтів окремі дози порошку, одержувані при наступному його дозуванні, можуть містити різну кількість лікарських речовин. Це може несприятливо відбитися на лікувальній дії лікарського препарату, а при використанні сильнодіючих і отруйних лікарських речовин навіть – призвести до отруєння.

Лікарські речовини складного порошку виписані в рівних чи приблизно рівних кількостях (співвідношення в масі Лікарські речовини складного порошку виписані в рівних чи приблизно рівних кількостях (співвідношення в масі не перевищує 1: 5), тоді дотримуються наступних правил: Якщо в рецепті виписана індиферентна речовина (глюкоза, цукор) то її подрібнюють в першу чергу, потім додають решта речовин Спочатку розтирають речовину, яка менше втрачається в порах ступки якщо фізико-хімічні властивості лікарських речовин приблизно однакові, їх змішують у порядку прописування, звертаючи увагу на величину втрат при розтиранні в ступці якщо фізико-хімічні властивості лікарських речовин різні, спочатку подрібнюють крупнокристалічні речовини, а потім дрібнокристалічні; речовини, що легко розпилюються, додають в останню чергу (магнію оксид, тальк, магнію карбонат, кальцію карбонат) аморфні речовини змішують з порошковою масою без додаткового здрібнення.

 Rp. : Zinci oxydi Talci Tannini Bismuthi subnitratis aa 0, 3 M. , Rp. : Zinci oxydi Talci Tannini Bismuthi subnitratis aa 0, 3 M. , f. pulv. subtilissimus D. t. d. N. 10 S. Для припудрювання поверхні шкіри

Даний лікарський препарат – складний дозований порошок для зовнішнього застосування, виписаний розподільним способом, до Даний лікарський препарат – складний дозований порошок для зовнішнього застосування, виписаний розподільним способом, до складу якого входять аморфні речовини загального списку, які виписані в однакових кількостях, серед яких тальк – речовина, яка легко втрачається в порах ступки

ППК (зворотній бік) Цинку оксиду 0, 3 × 10 = 3, 0 Тальку 0, ППК (зворотній бік) Цинку оксиду 0, 3 × 10 = 3, 0 Тальку 0, 3 × 10 = 3, 0 Вісмуту нітрату основного 0, 3 × 10 = 3, 0 Таніну 0, 3 × 10 = 3, 0 Розважка: 0, 3+0, 3=1, 2 ППК (лицевий бік) Дата № рецепта Tannini 3, 0 Zinci oxydi 3, 0 Bismuthi subnitratis 3, 0 Talci 3, 0 1, 2 № 10 Приготував Перевірив

Лікарські речовини складного порошку виписані в різних кількостях (співвідношення в масі більше 1: 5). Лікарські речовини складного порошку виписані в різних кількостях (співвідношення в масі більше 1: 5). У цьому випадку порядок готування порошку наступний: першим подрібнюють лікарський засіб, що входить у більшій кількості і має менші втрати у порах ступки. Потім подрібнений порошок висипають на капсулу, залишаючи в ступці невелику кількість (приблизно стільки, скільки буде наступного інгредієнта). Змішування починають з інгредієнта, прописаного в найменшій кількості, поступово додаючи інші речовини в порядку зростання прописаних кількостей, з огляду на кристалічну структуру і розпорошуваність лікарських речовин.

Лікарські речовини складного порошку (у багатокомпонентних прописах) можуть бути виписані одночасно й у рівних, Лікарські речовини складного порошку (у багатокомпонентних прописах) можуть бути виписані одночасно й у рівних, і в різних кількостях. У цьому випадку необхідно керуватися всіма зазначеними вище положеннями, не порушуючи основного правила змішування: від меншого до більшого. Rp. : Phenobarbitali 0, 3 Dibazoli 0, 1 Papaverini hydrochloridi 0, 2 Sacchari 2, 0 Misce, fiat pulvis Divide in partes aequales № 10, Signa. По 1 порошку 2 рази в день.

У ступку поміщають 2, 0 г цукру, розтирають, частину відсипають на капсулу, залишивши в У ступку поміщають 2, 0 г цукру, розтирають, частину відсипають на капсулу, залишивши в ступці кількість, приблизно рівну масі дибазолу (0, 1 г), додають дибазол, змішують з цукром, розтираючи суміш, потім додають 0, 2 г папаверину гідрохлориду і змішують при розтиранні. Наприкінці додають фенобарбітал (0, 3 г), частинами цукор з капсули і змішують до однорідності. У даному випадку важливе не перемішування порошкової суміші, а тривале подрібнення і перемішування перших порцій наважок речовин. Процес змішування при готуванні складних порошків відбувається значно легше і швидше, ніж порошкування.

Контроль якості, правила пакування і оформлення до відпуску недозованих порошків Пакування порошків і медичні Контроль якості, правила пакування і оформлення до відпуску недозованих порошків Пакування порошків і медичні капсули. Для пакування порошків, залежно від їх фізико-хімічних властивостей, використовують різні пакувальні матеріали: письмовий, парафінований і вощений папір, пергамент і підпергамент, целофан, поліетиленову плівку, картон і т. п. Кожну окрему дозу порошку висипають на заздалегідь розкладені рядами паперові капсули, яких беруть по числу прописаних порошків, а потім загортають. Заповнені капсули складають по три (п'ять) для зручності рахунку і поміщають у паперовий пакет або коробочку.

Капсули з проклеєного паперу (прості капсули) застосовують для пакування негігроскопічних і нелетких речовин; з Капсули з проклеєного паперу (прості капсули) застосовують для пакування негігроскопічних і нелетких речовин; з вощеного і парафінованого паперу – для пакування гігроскопічних речовин, а також речовин, що змінюються під дією кисню, вуглекислоти, що легко вивітрюються. Вощені і парафіновані капсули непридатні для упакування порошків, розчинних у воску чи парафіні (ефірні олії, камфора, ментол, фенілсаліцилат та ін. ) Камфора і ментол утворюють евтектичний сплав з воском.

Пергаментні капсули використовуються для упакування летких і розчинних у воску і парафіні речовин (ментолу, Пергаментні капсули використовуються для упакування летких і розчинних у воску і парафіні речовин (ментолу, тимолу, камфори та ін. ) Целофанові капсули використовують у тих же випадках, що і пергаментні. Пергамент і целофан незначно пропускають пари і гази, у той же час вони жиронепроникні.

В останні роки практикується можливість відпускати порошки у спеціальних пакетах з поліетиленової плівки. Однак В останні роки практикується можливість відпускати порошки у спеціальних пакетах з поліетиленової плівки. Однак не всі речовини можна відпускати в цій упаковці через її газопроникність (наприклад, йод, камфору).

Недозовані порошки відпускають у паперових пакетах, картонних і пластмасових коробках. Порошки, що містять значну Недозовані порошки відпускають у паперових пакетах, картонних і пластмасових коробках. Порошки, що містять значну кількість кристалізаційної води, що легко піддаються вивітрюванню, наприклад, натрію тетраборат, натрію сульфат, магнію сульфат і ін. , до поміщення їх у пакет чи коробку загортають у пергаментний чи парафінований папір. Порошки, які містять речовини, що легко розкладаються (калію перманганат і ін. ), відпускають у скляних баночках (чи трубочках), закупорених пробкою. Присипки бажано відпускати в спеціальній упаковці з додатковою внутрішньою кришкою, що має дрібні отвори для розпилення. За вказівкою лікаря порошки можна відпускати в спеціальних медичних капсулах.

Оформлення порошків Порошки, приготовлені в аптеках, оформляють основною етикеткою «Порошки» . При необхідності наклеюють Оформлення порошків Порошки, приготовлені в аптеках, оформляють основною етикеткою «Порошки» . При необхідності наклеюють попереджувальну етикетку: «Зберігати в сухому, прохолодному, захищеному від світла місці» . На упаковці інших приготовлених в аптеці лікарських препаратів, що містять отруйні засоби, повинна наклеюватися етикетка «Поводитися з обережністю» .

Усі приготовлені лікарські препарати, що містять речовини списку А, зберігаються до відпуску в окремій Усі приготовлені лікарські препарати, що містять речовини списку А, зберігаються до відпуску в окремій шафі, що замикається. Оцінка якості порошків включає опитувальний, фізичний, органолептичний, хімічний (вибірково) контроль і контроль при відпуску. При оцінці якості порошків проводиться насамперед аналіз документації (рецепту, ППК), перевірка сумісності лікарських засобів, перевірка доз лікарських речовин списків А та Б і норми відпуску наркотичних лікарських засобів. Перевіряють відповідність кольору, смаку, запаху властивостям вхідних лікарських речовин. Визначають відхилення в масі окремих доз допустимим нормам, що відповідають вимозі загальної статті ДФ XI. Однорідність перевіряють після натискання голівкою товкачика на масу порошку (на відстані 25 см від ока не повинно бути видимих окремих часток, блискіток). Сипкість перевіряють пересипанням порошку з однієї капсули в іншу, при цьому не повинно бути грудкування. Перевіряють оформлення порошків – відповідність етикеток, упаковки.