Скачать презентацию Тема Екологія як наука її предмет завдання структура Скачать презентацию Тема Екологія як наука її предмет завдання структура

Заг_еко_1.ppt

  • Количество слайдов: 54

Тема: “Екологія як наука, її предмет, завдання, структура. ” 1. Еволюція взаємовідносин людини і Тема: “Екологія як наука, її предмет, завдання, структура. ” 1. Еволюція взаємовідносин людини і природи 2. Історія розвитку екології як науки 3. Предмет і завдання сучасної екології 4. Методи екологічних досліджень.

Перший етап Палеоліт, мезоліт, неоліт (2 млн. років тому – 4 тис. років тому) Перший етап Палеоліт, мезоліт, неоліт (2 млн. років тому – 4 тис. років тому)

Неандерталець Неандерталець

Мамонт – важлива їжа первісної людини Мамонт – важлива їжа первісної людини

Полювання на мамонтів Полювання на мамонтів

Вогонь – основне знаряддя впливу первісної людини на Природу Вогонь – основне знаряддя впливу первісної людини на Природу

Наслідок І глобальної екологічної кризи: кількість людей на планеті скоротилася у 8 -10 разів Наслідок І глобальної екологічної кризи: кількість людей на планеті скоротилася у 8 -10 разів

Другий період - рабовласницький лад і феодалізм. (4 тис. років тому - 18 ст. Другий період - рабовласницький лад і феодалізм. (4 тис. років тому - 18 ст. )

Алхімік в лабораторії Алхімік в лабораторії

Епідемія чуми в середньовічному місті Епідемія чуми в середньовічному місті

Третій період (XVIII ст. — перша половина XX ст. ) Третій період (XVIII ст. — перша половина XX ст. )

Четвертий період (друга половина ХХ ст. - наші дні) Четвертий період (друга половина ХХ ст. - наші дні)

Активний розвиток другої глобальної екологічної кризи. • • • Основні причини: суперіндустріалізація супермілітаризація суперхімізація Активний розвиток другої глобальної екологічної кризи. • • • Основні причини: суперіндустріалізація супермілітаризація суперхімізація суперспоживання суперзабрудрення усіх геосфер.

Суперспоживання Суперспоживання

Виникнення громадського руху за охорону природи Виникнення громадського руху за охорону природи

Протестують, хто як може… Протестують, хто як може…

1111 1111

2. ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ЕКОЛОГІЇ ЯК НАУКИ 2. ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ЕКОЛОГІЇ ЯК НАУКИ

 «Під екологією ми розуміємо суму знань, — писав Е. Геккель, — які належать «Під екологією ми розуміємо суму знань, — писав Е. Геккель, — які належать до економіки природи: вивчення всієї сукупності взаємовідносин тварини з навколишнім середовищем як органічним, так і неорганічним і насамперед — її дружніх і ворожих стосунків з тими тваринами і рослинами, з якими вона прямо чи опосередковано вступає в контакт. Одним словом, взаємовідносин, що їх Дарвін називає умовами, які породжують боротьбу за існування» Е. Геккель

Аутекологія – це екологія особини, виду (Шредер 1996 р). Досліджує взаємовідносини представників певного виду Аутекологія – це екологія особини, виду (Шредер 1996 р). Досліджує взаємовідносини представників певного виду з навколишнім середовищем, вплив середовища на морфологію, фізіологію, поведінку організмів.

Демекологія – це екологія популяції або популяційна екологія. Вивчає взаємовідносини організмів у популяціях, в Демекологія – це екологія популяції або популяційна екологія. Вивчає взаємовідносини організмів у популяціях, в тому числі коливання чисельності.

Синекологія вивчає взаємовідносини видів в угрупованнях або відношення останніх до навколишнього середовища. Досліджує видовий Синекологія вивчає взаємовідносини видів в угрупованнях або відношення останніх до навколишнього середовища. Досліджує видовий склад угрупувань, їх розвиток, виявляє причини зміни їх характеру, складу.

Біосферологія або глобальна екологія вивчає біосферу як єдине ціле, з’ясовує закономірності взаємовідносин усіх живих Біосферологія або глобальна екологія вивчає біосферу як єдине ціле, з’ясовує закономірності взаємовідносин усіх живих систем на землі, прогнозує стан і зміни біосфери

Смог Смог

Ураган “Катріна” в Новому Орлеані Ураган “Катріна” в Новому Орлеані

Наслідки урагану “Катріна” Наслідки урагану “Катріна”

Засуха в Іспанії (2009 рік) Засуха в Іспанії (2009 рік)

3. ПРЕДМЕТ І ЗАВДАННЯ СУЧАСНОЇ ЕКОЛОГІЇ. 3. ПРЕДМЕТ І ЗАВДАННЯ СУЧАСНОЇ ЕКОЛОГІЇ.

 • • • Основні завдання екології: Вивчення закономірностей існування, функціонування та формування біологічних • • • Основні завдання екології: Вивчення закономірностей існування, функціонування та формування біологічних систем усіх рівнів. Прогноз динаміки біосфери в часі і просторі. Збереження здатності біосфери до саморегулювання і самовідновлення з урахуванням основних екологічних законів. Розробка заходів і принципів господарювання для зменшення тиску людського суспільства на біосферу.

Закони Коммонера • • Усе пов’язане з усім. Ніщо не дається задарма. Усе треба Закони Коммонера • • Усе пов’язане з усім. Ніщо не дається задарма. Усе треба кудись подіти. Природа знає краще.

3. МЕТОДИ ЕКОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ 3. МЕТОДИ ЕКОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Для вирішення завдань, що стоять перед екологією, використовують як власне екологічні методи, так і Для вирішення завдань, що стоять перед екологією, використовують як власне екологічні методи, так і методи інших наук. Власні методи екології можна розділити на три групи. 1. Польові методи - це методи, що дозволяють вивчити вплив комплексу факторів природного середовища на природні біологічні системи та встановити загальну картину існування та розвитку системи, отримати конкретні відомості про стан навколишнього середовища, живих організмів, їх видів, популяцій, екосистем і. т. д. 2. Лабораторні методи - це методи, що дозволяють вивчити вплив комплексу чинників змодельованого в лабораторних умовах середовища на природні або модельовані біологічні системи. Ці методи дають можливість отримати приблизні результати, які вимагають подальшого підтвердження в польових умовах. 3. Експериментальні методи - це методи, що дозволяють вивчити вплив окремих факторів природного або модельованого середовища на природні або модельовані біологічні системи. Вони застосовуються в поєднанні як з польовими, так і з лабораторними методами.

 • Крім власних методів екологія широко використовує методи таких наук, як біохімія, фізіологія, • Крім власних методів екологія широко використовує методи таких наук, як біохімія, фізіологія, мікробіологія, генетика, цитологія, гістологія, фізика, хімія, математика та ін.