ТЕМА 5. ОСНОВИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ 5.

Скачать презентацию ТЕМА 5.  ОСНОВИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ  5. Скачать презентацию ТЕМА 5. ОСНОВИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ 5.

metodologiya-tema_5.4-sistemniy_analіz_2.ppt

  • Размер: 402.0 Кб
  • Автор:
  • Количество слайдов: 11

Описание презентации ТЕМА 5. ОСНОВИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ 5. по слайдам

ТЕМА 5.  ОСНОВИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ  5. 4.  МОДЕЛЬ СИСТЕМИ ТА МЕТОДИТЕМА 5. ОСНОВИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ 5. 4. МОДЕЛЬ СИСТЕМИ ТА МЕТОДИ МОДЕЛЮВАННЯ 1. Наукове пізнання і моделювання. Модель як метод опису- вання системи. 2. Класифікація моделей. Моделі складу та структури системи. 3. Методи моделювання систем.

Метод моделювання передбачає, що об’єкт вивчається не безпосередньо, а шляхом дослідження іншого об’єкта, якийМетод моделювання передбачає, що об’єкт вивчається не безпосередньо, а шляхом дослідження іншого об’єкта, який в певному відношенні є аналогом першого

Основна функція моделі - це її використання як засобу пізнання 1. засіб наукового осмисленняОсновна функція моделі — це її використання як засобу пізнання 1. засіб наукового осмислення дійсності; 2. засіб спілкування; 3. засіб навчання і тренування; 4. інструмент прогнозування; 5. засіб постановки та проведення експерименту.

Вимоги до побудови моделі 1. зовнішнє середовище; 2. зв’язки системи з зовнішнім середовищем; 3.Вимоги до побудови моделі 1. зовнішнє середовище; 2. зв’язки системи з зовнішнім середовищем; 3. елементний склад системи, її частин, які можуть розглядатись як підсистеми; 4. зв’язки між елементами системи (або найважливіші зв’язки, як- що неможливо описати всі); 5. дію або функціонування системи.

Процес побудови моделі складається з таких основних етапів: 1. постановка завдання моделювання; 2. вибірПроцес побудови моделі складається з таких основних етапів: 1. постановка завдання моделювання; 2. вибір виду моделі; 3. перевірка моделі на достовірність; 4. застосування моделі; 5. оновлення моделі.

Загальні властивості стратифікованого описування систем 1. вибір страт, у термінах яких описується система, залежитьЗагальні властивості стратифікованого описування систем 1. вибір страт, у термінах яких описується система, залежить від спостерігача (дослідника), його знань і мети дослідження; 2. аспекти функціонування системи на різних стратах у загальному випадку незалежні між собою, тому принципи та закони, що використовуються для характеристики системи на довільній страті, в загальному випадку не можна вивести із принципів і законів, які використовуються в інших стратах; 3. для кожної страти існує своя мова описування, набір термінів, концепцій і принципів.

Рівні моделювання систем 1. Мікрорівневе моделювання системи пов’язане з детальним описом кожного компонента системи,Рівні моделювання систем 1. Мікрорівневе моделювання системи пов’язане з детальним описом кожного компонента системи, дослідженням її структури, функцій, взаємозв’язків, тощо. Практична реалізація найважливішого етапу мікромоделювання — виявлення елементів системи та взаємозв’язків між ними — пов’язана з необхідністю подолання суперечності між бажанням повного дослідження кожної з підсистем та елементів системи, реальною можливістю дослідити при цьому структуру системи зага лом і принципи її функціонування. 2. Макрорівневе моделювання полягає в ігноруванні детальної структури системи та вивченні лише загальної поведінки системи як єдиного ціло го. Метою тут є побудова моделі системи через дослідження її взаємодії із зовнішнім середовищем (моделі типу “вхід — вихід” або “чорна скриня”).

Класифікація моделей 1.  За ступенем визначеності моделі класифікуються наступним чином: детерміновані моделі, Класифікація моделей 1. За ступенем визначеності моделі класифікуються наступним чином: детерміновані моделі, для яких характерним є те, що при певних значеннях вхідних параметрів на виході можна отримати лише один результат; стохастичні моделі, в яких змінні, параметри та умови функціонування, стан системи є випадковими величинами та пов’язані стохастич чними залежностями; невизначені моделі, в яких розподіл ймовірностей певних параметрів може або взагалі не існувати, або ж бути невідомим. 2. За закономірностями зміни своїх параметрів моделі поділяються на дискретні, неперервні та дискретно-неперервні. 3. За фактором часу розрізняють статичні та динамічні моделі. 4. Залежно від засобів описування та оцінки вирізняють дескриптивні та нормативні моделі. 5. За природою моделі можна виокремити два основних класи: предметні та знакові.

Графічне зображення моделі складу системи. СИСТЕМА Елемент Підсистема Елемент Графічне зображення моделі складу системи. СИСТЕМА Елемент Підсистема Елемент

Види математичного моделювання І мітаційн е  моделюванн я -  відтвор ення Види математичного моделювання І мітаційн е моделюванн я — відтвор ення процес у функціонування системи у часі за допомогою деяких алгоритмів. Інформаційне (кібернетичне) моделювання пов’язане з побудовою моделей, для яких відсутні безпосередні аналоги фізичних процесів. Структурне моделювання базується на специфічних особливостях структур певного вигляду, котрі використовують як засіб дослідження систем або для розроблення на їх основі із застосуванням інших методів формалізованого опису систем (теоретико-множинних, лінгвістичних) і специфічних підходів до моделювання. Ситуаційне моделювання базується на модельній теорії мислення, в рамках якої можна описати основні механізми регулювання процесів прийняття рішень.