ТЕКСТОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ДОВІДКОВИХ ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ

Скачать презентацию ТЕКСТОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ДОВІДКОВИХ ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ Скачать презентацию ТЕКСТОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ДОВІДКОВИХ ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ

492-prezentaciya.pptx

  • Количество слайдов: 15

>ТЕКСТОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ДОВІДКОВИХ ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ  МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ЗАПОРІЗЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ТЕКСТОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ДОВІДКОВИХ ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ЗАПОРІЗЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ КОЛЕДЖ ім.О.Г.ІВЧЕНКА З дисципліни : українська мова (за професійним спрямуванням)

>ЛІТЕРАТУРА:   1)Антонюк Т.М. Українська мова (за професійним спрямуванням) : навчальний посібник – ЛІТЕРАТУРА: 1)Антонюк Т.М. Українська мова (за професійним спрямуванням) : навчальний посібник – Чернівці 2012.-270с. 2)Глущик С.В. Сучасні ділові папери : навчальний посібникю – К.,2008.-400с. 3)Паламар Л.М. Кацавець Г.М. Мова ділових паперів : Практичний посібник. – К.,2008.-296с. 4)Загнітко А.П. Українське ділове мовлення : професійне і непрофесійне спілкування.-К.Донецьк,2008.-448с. 5)Словники різних видів і типів.

>Довідково-інформаційні документи — це документи, що містять інформацію про фактичний стан справ у структурі, Довідково-інформаційні документи — це документи, що містять інформацію про фактичний стан справ у структурі, який є підставою для прийняття розпорядчих документів. Вони мають допоміжний характер відповідно до організаційно-розпорядчих документів, не є обов'язкові для виконання на відміну від них. Інформація, що в них міститься, може спонукати до дії або бути лише доведена до відома.

>лист  це поширений вид документації, один із способів обміну інформацією, основний засіб встановлення лист це поширений вид документації, один із способів обміну інформацією, основний засіб встановлення офіційних, службових контактів між підприємствами, організаціями тощо. За кількістю адресатів розрізняють такі службові листи: — звичайні; — циркулярні (надсилаються на адресу цілій низці установ); — колективні (автором такого листа є колектив працівників).

>Послідовність реквізитів службового листа така: 1. Штамп 2. Код організації. 3. Назва установи структурного Послідовність реквізитів службового листа така: 1. Штамп 2. Код організації. 3. Назва установи структурного підрозділу. 4. Індекс підприємства зв’язку. 5. Дата. 6. Номер. 7. Адресат. 8. Текст. 9. Відмітка про наявність додатка. 10. Підпис. Статус адресата. 11. Віза виконавця, підпис на копію. Ділові листи не повинні бути надто довгими і трафаретизованими. Основні найпоширеніші у професійному спілкуванні листи Ø Лист-повідомлення. Ø Гарантійний лист. Ø Лист-підтвердження. Ø Супровідний лист. Ø Лист-вітання. Ø Лист-нагадування. Ø Лист-запрошення. Ø Лист-претензія. Ø Лист-прохання Ø Лист-відповідь на прохання. Ø Лист-запит. Ø Лист-відповідь на запит. Не потребує відповіді. Зовнішній за місцем виникнення. Зміст — повідомлення, що отриманий.

>Реквізити листа  1. Штамп (повна назва установи — автора листа). 2. Номер і Реквізити листа 1. Штамп (повна назва установи — автора листа). 2. Номер і дата листа. 4 Сучасні ділові папери 97 3. Назва установи-адресата. 4. Текст, що складається з двох частин: - опис фактів або подій, які послугували підставою для написання листа; - висновки та пропозиції. Відмітка про наявність додатка. 5. Підпис керівника організації. 6. Печатка. Приклад листа

>ДОПОВІДНА ЗАПИСКА   Це документ на ім'я керівника установи, у якому повідомляється про ДОПОВІДНА ЗАПИСКА Це документ на ім'я керівника установи, у якому повідомляється про певний факт, подію, подається звіт про виконання службових доручень або взятих на себе зобов'язань. Зміст доповідної записки повинен бути точним і лаконічним; для зручності поділяється на частини. У кінці подаються висновки й пропозиції.

>Реквізити: 1. Назва виду документа.  2. Заголовок.   3. Посада, прізвище та Реквізити: 1. Назва виду документа. 2. Заголовок. 3. Посада, прізвище та ініціали керівника, якому вона подасться. , 4. Текст. 5. Посада, прізвище та ініціали особи, яка подає записку (може розташовуватися після адресата) 6. Дата складання. 7. Підпис. приклад

>ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА  Цей термін використовується для назви двох документів: 1) вступна частина основного ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА Цей термін використовується для назви двох документів: 1) вступна частина основного документа (плану, програми, звіту, проекту тощо), у якому обґрунтовуються мета його створення, структура, зміст, термін дії, функціональне призначення, актуальність і новизна; 2) документ особистого характеру, в якому пояснюються певні дії особи (найчастіше — порушення дисципліни, невиконання роботи) Реквізити: 1. Адресат. 2. Посада, прізвище, ім'я, по батькові (при потребі домашня адреса) адресанта. 3. Назва виду документа. 4. Заголовок. 5. Текст. 6. Дата складання. 7. Підпис. Якщо записка направляється за межі установи, її оформляють на бланку і реєструють.

>зразок зразок

>ПРОТОКОЛ Це документ, у якому фіксуються хід і результати роботи нарад, засідань, зборів, конференцій. ПРОТОКОЛ Це документ, у якому фіксуються хід і результати роботи нарад, засідань, зборів, конференцій. У протоколах відображаються всі виступи з питань, що розглядаються, а також рішення, прийняті в результаті обговорення. Протокол веде секретар або інша спеціально призначена особа.

>Реквізити:  1. Назва виду документа.  2. Заголовок (вказується структурний підрозділ або колегіальний Реквізити: 1. Назва виду документа. 2. Заголовок (вказується структурний підрозділ або колегіальний орган). 3. Дата засідання. 4. Номер. 5. Гриф затвердження (якщо потрібно). 6. Текст. 7. Підписи голови й секретаря зразок

>ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ  Це документ, що являє собою частину протоколу, потрібну для вирішення ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ Це документ, що являє собою частину протоколу, потрібну для вирішення окремого питання. Його складають та надсилають (або передають) окремим особам чи підприємствам на їхню вимогу. Реквізити: 1. Назва виду документа. 2. Заголовок протоколу. 3. Номер протоколу. 4. Дата протоколу. 5 Текст витягу. 6. Дата складання витягу. 7. Підпис секретаря або голови засідання. 8. Печатка.

>ОГОЛОШЕННЯ  Це документ, у якому подається потрібна інформація, адресована певному колу зацікавлених осіб. ОГОЛОШЕННЯ Це документ, у якому подається потрібна інформація, адресована певному колу зацікавлених осіб. Оголошення про майбутню подію має такі реквізити: 1. Назва виду документа. 2. Текст, що містить: — дату; — місце; — організатора; — зміст (порядок денний) події; — коло осіб, які запрошуються на подію; — умови входу (платний чи вільний). 3. Підпис (назва установи або колегіального органу, прізвище або посада особи, яка дає оголошення) — якщо потрібно.

>Оголошення про потребу в послугах або можливість їх надання містить такі реквізити: 1. Назва Оголошення про потребу в послугах або можливість їх надання містить такі реквізити: 1. Назва виду документа. 2. Заголовок. 3. Текст. 4. Адреса автора оголошення.