Скачать презентацию СОЦІАЛЬНА НЕРІВНІСТЬ РАСИЗМ Расизм світогляд а Скачать презентацию СОЦІАЛЬНА НЕРІВНІСТЬ РАСИЗМ Расизм світогляд а

Sotsialna_nerivnist_-_Osnovi_zdovov_39_ya.pptx

  • Количество слайдов: 11

СОЦІАЛЬНА НЕРІВНІСТЬ СОЦІАЛЬНА НЕРІВНІСТЬ

РАСИЗМ Расизм — світогляд, а також політичні теорії і практичні дії, що ґрунтуються на РАСИЗМ Расизм — світогляд, а також політичні теорії і практичні дії, що ґрунтуються на расовій дискримінаціїї, на уявленні про поділ людей на біологічно різні групи на основі видимих особливостей зовнішнього вигляду, як-от: колір шкіри, структура та колір волосся, рисиобличчя, будова тіла тощо, тобто на раси, і різному ставленні до людей та їхніх спільнот залежно від приналежності до цих груп (рас).

Чому так розквітнув расизм? На це є кілька причин. Одна з них — це Чому так розквітнув расизм? На це є кілька причин. Одна з них — це та, що протиставлення чорного й білого , як культурних символів було глибоко закорінене в європейській культурі. Біле в нас давно асоціюється з чистотою, чорне — зі злом (немає нічого природного в цьому символізмі, в деяких культурах усе навпаки). Символ чорноти набув негативного значення набагато раніше, аніж Захід увійшов у екстенсивні контакти з чорношкірими народами. Це символічне значення, либонь, і стало визначальним для реакції європейців на чорний колір шкіри людей, яких вони уперше зустріли на африканському узбережжі. Відчуття, що існує радикальна різниця між чорними та білими народами, в поєднанні з тим фактом, що африканці були "поганими", спонукав багатьох європейців дивитися на чорношкірих зі зневагою й острахом. Як висловився щодо цього один спостерігач у сімнадцятому сторіччі, "і своїм кольором, і поведінкою чорношкірі мало чим відрізняються від демонів у людській подобі" (Jordan, 1968). І хоча сьогодні найбільш крайні вияви такого ставлення зникли, є всі підстави вважати, що елементи цього чорно-білого культурного символізму досі мають значну поширеність.

Другий важливий чинник із тих, що привели до виникнення сучасного расизму, — це винахід Другий важливий чинник із тих, що привели до виникнення сучасного расизму, — це винахід та поширення самого поняття раси. Наприклад, у Китаї ми знаходимо датований ще третім сторіччям після P. X. опис народівварварів, "які дуже схожі на мавп, що й були їхніми предками". Але поняття раси як низки успадкованих характеристик є винаходом європейської думки вісімнадцятого та дев'ятнадцятого сторіч. Граф Жозеф Артюр де Ґобіно, якого часто називають батьком сучасного расизму, висунув ідеї, що стали дуже впливовими в багатьох колах. Згідно з Ґобіно, існують три раси: біла, чорна і жовта. Біла раса наділена вищим інтелектом, мораллю та волею до влади, і саме ці успадковані якості спричинилися до поширення західного впливу на весь світ. Чорношкірі — це люди невдатні, близькі до тварин, їм невідома мораль і притаманна емоційна нестабільність.

Третя причина виникнення сучасного расизму породжена тією практикою експлуатації, яку європейці запровадили щодо небілих Третя причина виникнення сучасного расизму породжена тією практикою експлуатації, яку європейці запровадили щодо небілих народів. Работоргівля не набула б таких грандіозних масштабів, якби європейці не були такі переконані, що чорношкірі належать до нижчої раси, що вони тільки наполовину люди. Расизм допомагав виправдати колоніальне панування над небілими народами і заперечував їхнє право на участь у політичній діяльності, яке було завойоване білими на своїй європейській батьківщині.

Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації відзначається щорічно 21 березня. В цей день Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації відзначається щорічно 21 березня. В цей день в 1960 році поліція відкрила вогонь і вбила 69 людей в ході мирної демонстрації протесту проти законів апартеїду, яка проходила в Шарпевілі, Південна Африка. Проголошуючи цей День 26 жовтня 1966 року, Генеральна Асамблея ООН закликала міжнародну спільноту подвоїти зусилля з метою ліквідації всіх форм расової дискримінації.

ГЕНДЕРНА НЕРІВНІСТЬ Ґендер — соціальнобіологічна характеристика, через яку визначаються поняття «чоловік» і «жінка» , ГЕНДЕРНА НЕРІВНІСТЬ Ґендер — соціальнобіологічна характеристика, через яку визначаються поняття «чоловік» і «жінка» , психосоціальні, соціокультурні ролі чоловіка і жінки як особистостей, на відміну від статі, яка позначає біологічні відмінності, цілісна психічна репрезентація статі, сповнена неповторним динамічним глибинним, когнітивним та поведінковим смислом жіночого та чоловічого, здобута індивідом у результаті набуття індивідуального ґендерного досвіду.

Починаючи з 1960 -х років, проблематика гендера стає популярною насамперед у соціальній психології. Історично Починаючи з 1960 -х років, проблематика гендера стає популярною насамперед у соціальній психології. Історично гендерні стереотипи формувалися в рамках типів соціального та економічного обміну. З цілковитою підставою можна вважати, що проблему соціально-психологічної ролі гендера в історії вперше порушила Сімона де Бовуар, дружина французького філософа Ж. -П. Сартра. Вона, зокрема, наголошувала, що „. неповноцінність жінки визначила її мізерну роль в історії, а мізерна роль в історії прирекла її на неповноцінність”

У ЄС визнають, що дискримінацію жінок досі не вдалося повністю подолати у всіх сферах. У ЄС визнають, що дискримінацію жінок досі не вдалося повністю подолати у всіх сферах. Зокрема, у галузі професійної діяльності. У Франції чотири з п’ятьох жінок віком від 25 до 49 років мають роботу. Це один з найвищих показників у світі. В цій країні чимало жінок обіймають високі керівні посади, займаються наукою та працюють у тих сферах, які раніше вважалися суто чоловічими. І все ж таки більшість працюючих жінок зайняті в секторі традиційно жіночих професій, розповідає Марі Бутруа, представниця одного з найбільших профспілкових об’єднань країни: «Більшість жінок, що працюють, зайняті в шести сферах. Передусім – це торгівля, догляд за іншими та сфера послуг. Водночас у виробництві жіноча частка є незначною» .

Проглядається чітка тенденція – жінки працюють переважно у низькооплачуваних галузях. Крім того, навіть, якщо Проглядається чітка тенденція – жінки працюють переважно у низькооплачуваних галузях. Крім того, навіть, якщо вони виконують ту ж саму роботу, що й чоловіки, все одно їм платять менше. Так само виглядає ситуація не лише у Франції, а й багатьох інших країнах Європейського союзу. І попри всі гучні заклики політиків, зміни відбуваються дуже повільно. Каже Марі Бутруа: «Жінки у Франції й сьогодні отримують до двадцяти відсотків менше грошей, ніж чоловіки. І для п’яти відсотків цієї різниці в зарплатні для жінок немає жодних пояснень. Однак, водночас вже є працедавці, які цю нерівність у зарплатах ліквідовують» .

Дякуємо за увагу Дякуємо за увагу