Розвиток психічної діяльності в пренатальному періоді Вроджене

Скачать презентацию Розвиток психічної діяльності в пренатальному періоді  Вроджене Скачать презентацию Розвиток психічної діяльності в пренатальному періоді Вроджене

rozvitok_psihіchnoї_dіyalynostі_v_prenatalynomu_perіodі.pptx

  • Размер: 1.1 Мб
  • Автор:
  • Количество слайдов: 9

Описание презентации Розвиток психічної діяльності в пренатальному періоді Вроджене по слайдам

Розвиток психічної діяльності в пренатальному періоді  Розвиток психічної діяльності в пренатальному періоді

Вроджене і набуте в індивідуальному розвитку поведінки  Психічну діяльність можна пізнати лише вВроджене і набуте в індивідуальному розвитку поведінки Психічну діяльність можна пізнати лише в процесі її розвит ку з урахуванням індивідуального та історичного аспектів роз витку поведінки тварин. Саме так розумів вивчення психічної діяльності тварин В. О. Вагнер, підкреслюючи, що воно може бути дійсно науковим лише при застосуванні двох методів, які складають єдність онтогенетичного, що ґрунтується на порів нянні фактів з життя особини, і філогенетичного, який ґрун тується на порівнянні фактів з життя виду. Разом ці два мето ди складають єдиний біогенетичний метод.

Вроджене і набуте в пренатальному розвитку поведінки Поведінка ембріона значною мірою визначає весь подальшийВроджене і набуте в пренатальному розвитку поведінки Поведінка ембріона значною мірою визначає весь подальший процес розвитку поведінки в онтогенезі. Як у безхребетних, так і в хребетних встановлено, що організм, який розвивається, здійснює ще в пренатальному (дородовому) періоді рухи, котрі є елементами майбутніх рухових актів. Проте ці рухи ще позба влені відповідного функціонального значення, тобто не мо жуть відігравати пристосувальну роль у спілкуванні тварини із середовищем її проживання. Ця функція з’являється лише в постнатальному періоді, тобто поки що можна говорити лише про передадаптаційне значення ембріональної поведінки.

Як показали дослідження А. Д. Слоніма і його колег-уче-них,  внутрішньоутробні рухи впливають наЯк показали дослідження А. Д. Слоніма і його колег-уче-них, внутрішньоутробні рухи впливають на координацію фізіо логічних процесів, пов’язаних з м’язовою діяльністю, і тим са мим сприяють становленню поведінки немовляти. Відомий американський вче ний Цин-Янг Куо, який ще в 20 -30 -х роках XX століття зумів одним з перших переконливо показати, що вже під час ембріо генезу відбувається тренування зачатків майбутніх органів, по ступовий розвиток і удосконалювання рухових функцій шля хом набуття «ембріонального досвіду». Ігнорування вродженої основи індивідуальної поведінки, у то му числі на ембріональній стадії розвитку, є, звичайно, глибо ко помилковим. Якщо і можна говорити про деяке научіння в період ембріогенезу, то воно є розвитком і видозміною певного генетичного зачатка, втіленням і реалізацією в індивідуально му житті особини видового досвіду, накопиченого в процесі ево люції. Спадковість виявляється не тільки в будові організму, його систем і органів, але й у їхніх функціях. Щодо терміну «ембріональне научіння», то точнішим буде вислів «ембріональне тренування», в усякому разі, коли йдеть ся про ранні стадії ембріогенезу. Повноцінне ж научіння, як ще буде показано, зустрічається лише на завершальних етапах ем бріогенезу.

Порівняльний огляд розвитку рухової активності зародків Безхребетні. Ембріональна поведінка безхребетних недостат ньо вивчена. Порівняльний огляд розвитку рухової активності зародків Безхребетні. Ембріональна поведінка безхребетних недостат ньо вивчена. Отримані дані належать переважно до кільчастих хробаків, молюсків і членистоногих. Відомо, наприклад, що за родки головоногих молюсків уже на ранніх стадіях розвитку обертаються усередині яйця навколо своєї осі зі швидкістю один оберт на годину. В інших випадках зародки пересувають ся від одного полюса яйця до іншого. Заслуговує також на увагу, що до кінця ембріогенезу в без хребетних виявляються вже цілком сформованими деякі ін стинктивні реакції, що мають першорядне значення для вижи вання. У мізід (морські ракоподібні), наприклад, до моменту вилуплення цілком розвинутою є реакція уникання, тобто від хилення від несприятливих впливів. В інших ракоподібних — морських кізок з 11 -го по 14 -й день розвитку, тобто до вилуплення, спостерігаються спонтанні і ритмічні рухи голови й інших частин ембріона, з яких згодом формуються специфічні рухові реакції цих рачків. Тільки на прикінці ембріогенезу, у день вилуплення, з’являються рухові відповіді на тактильні подразнення (дотик волоском до зародка, з якого в експерименті була знята яйцева оболонка).

Нижчі хребетні. Перші рухи зародків риб, за даними різних дослідників,  також виникають спонтанноНижчі хребетні. Перші рухи зародків риб, за даними різних дослідників, також виникають спонтанно на ендогенній основі. Ще в 20 -х роках XX ст. було показано, що рухи зачатків орга нів з’являються в певній послідовності залежно від дозрівання відповідних нервових зв’язків. Після появи сенсорних нер вових елементів на поведінку зародка починають впливати й екзогенні чинники (наприклад, дотик), що сполучаються з ге нетично визначеною координацією рухів. Поступово генералі-зовані рухи зародка диференціюються. У зародків костистих риб до кінця ембріогенезу виявляють ся такі рухи: тремтіння, посмикування окремих частин тіла, обертання, змієподібне згинання. Подібним чином відбувається формування ембріональної по ведінки й у земноводних. Із початкового генералізованого зги нання всього тіла зародка поступово формуються плавальні рухи, рухи кінцівок тощо, причому і тут рухова активність розви вається на ендогенній основі.

Птахи. Ембріональна поведінка птахів вивчалася переважно на зародках домашньої курки. Уже наприкінці другої добиПтахи. Ембріональна поведінка птахів вивчалася переважно на зародках домашньої курки. Уже наприкінці другої доби з’являється серцебиття, а початок спонтанної рухової актив ності курячого ембріона починається на четвертому дні інку бації. Весь період інкубації триває три тижні. При вивченні ембріонального розвитку поведінки птахів не обхідно враховувати специфічні особливості біології досліджу ваного виду, які відбиваються і на протіканні ембріогенезу. Так, наприклад, як показав дослідник Д. М. Гофман, у порівнянні з куркою грак розвивається скоріше, швидше накопичується маса тіла зародка, проте в курки ембріогенез проходить більш рівномірно і має більше періодів росту і диференціації. Остан ній період формування морфологічних структур і поведінки проходить у курки ще всередині яйця, у грака ж (як незріло-народжуваного птаха) цей період відноситься до постем бріонального розвитку.

Ссавці. На відміну від розглянутих дотепер тварин зародки ссавців розвиваються в утробі матері, щоСсавці. На відміну від розглянутих дотепер тварин зародки ссавців розвиваються в утробі матері, що істотно ускладнює (і без того дуже важке) вивчення їхньої поведінки, тому щодо ембріональної поведінки ссавців накопичено значно менше да них, ніж щодо поведінки курячого ембріона і зародків земно водних та риб. Безпосередні візуальні спостереження можливі лише на ембріонах, витягнутих з материнського організму, що різко спотворює нормальні умови їхнього життя. Рентгеноло гічні дослідження вказують на те, що рухова активність таких штучно ізольованих зародків вища, ніж у нормі. Ембріональний розвиток поведінки у ссавців та в інших тва рин істотно відрізняється. Ця відмінність виражається в тому, що у ссавців рухи кінцівок формуються не з первісних загаль них рухів усього зародка, як ми це бачили у вищезгаданих хре бетних, особливо нижчих, а з’являються одночасно з цими ру хами чи навіть раніш за них. Імовірно, у ембріогенезі ссавців більшого значення набула рання аферентація, ніж спонтанна ендогенна нейростимуляція.

Постійний тісний зв'язок зародка, який розвивається, з ма теринським організмом,  зокрема за допомогоюПостійний тісний зв’язок зародка, який розвивається, з ма теринським організмом, зокрема за допомогою спеціального ор гана — плаценти, створює у ссавців особливі умови для розвитку ембріональної поведінки. При цьому новим і дуже важливим чинником є можливість дії на цей процес з боку материнсько го організму, перш за все гуморальним шляхом. В експериментах низки досліджень у вагітних самок пацю ків періодично викликали стан занепокоєння. За таких умов народжувалося більше полохливих і збудливих дитинчат, ніж нормальних, незважаючи на те, що їх потім вигодовували інші самки, які не піддавалися експериментальним діянням. Ці дані особливо виразно показують роль впливу материнського орга нізму на формування ознак поведінки дитинчати в ембріональ ному періоді його розвитку.