Скачать презентацию Рак шийки матки Студентки 2 курсу магістратури Групи Скачать презентацию Рак шийки матки Студентки 2 курсу магістратури Групи

Рак шийки матки.ppt

  • Количество слайдов: 11

Рак шийки матки. Студентки 2 курсу магістратури Групи вірусології Мельниченко Юлії Рак шийки матки. Студентки 2 курсу магістратури Групи вірусології Мельниченко Юлії

Загальні відомості • Рак шийки матки - одна з провідних причин смерті жінок від Загальні відомості • Рак шийки матки - одна з провідних причин смерті жінок від онкологічних захворювань, хоча за останні 30 років смертність від нього знизилася на 50%. За захворюваності він займає шосте місце після раку молочної залози, раку легенів, раку товстої кишки, раку тіла матки та раку яєчників. • У 1996 р. в США зареєстровано 15700 випадків інвазивного раку шийки матки і 4900 смертельних результатів. Приблизно 85 % смертельних результатів доводиться на жінок, яким ніколи не проводили цитологічне дослідження мазка з шийки матки. • У країнах, що розвиваються рак шийки матки найпоширеніша злоякісна пухлина жіночих статевих органів. До факторів ризику відносяться низьке соціальноекономічне становище, ранній початок статевого життя, велика кількість статевих партнерів і куріння.

Загальні відомості • Важливу роль у виникненні раку шийки матки грає вірус папіломи людини. Загальні відомості • Важливу роль у виникненні раку шийки матки грає вірус папіломи людини. Відомо більше 70 типів цього вірусу, багато з них служать збудниками гострих кондилом. У патогенезі раку шийки матки беруть участь типи 16 , 18 , 31 , 45 , 51 -53. Всі ці типи вірусу, а також багато інших залучені в розвиток дисплазії шийки матки. Відомо, що білок Е 7 вірусу папіломи людини типу 16 інактивує білок - супресор пухлинного росту Rb, що кодується геном ретинобластоми, а білок Е 6 вірусу папіломи людини типу 18, гомологічний великим Т-антигену вірусу SV 40, інактивує білок - супресор пухлинного росту р53, який кодується геном TP 53.

Загальні відомості • Наявність кожного з цих вірусних білків (Е 6 і Е 7) Загальні відомості • Наявність кожного з цих вірусних білків (Е 6 і Е 7) - необхідна і достатня умова злоякісного переродження клітин in vitro. • На тлі гострих кондилом може розвинутися дисплазія шийки матки, а потім - інвазивний рак. Виділяють легку, помірну, важку дисплазію і рак. В останньому випадку епітелій перероджується повністю, але пухлина не проростає базальну мембрану. Рак може залишатися без змін протягом 10 -20 років, але врешті-решт переходить в інвазивний.

Діагностика • Цитологічне дослідження мазка з шийки матки дозволяє діагностувати дисплазію шийки матки в Діагностика • Цитологічне дослідження мазка з шийки матки дозволяє діагностувати дисплазію шийки матки в 9095 % випадків. • При інвазивному раку чутливість цього методу нижче. Причиною хибнопозитивних результатів можуть стати запалення, некроз, кровотеча. • При виявленні будь-яких видимих змін слизової шийки матки, незалежно від результатів цитологічного дослідження мазка, проводять кольпоскопію і прицільну біопсію. • За гістологічною будовою 80 % пухлин являють собою плоскоклітинний рак, 10 -15 % аденокарциному, 2. 5% - залізисто-плоскоклітинний рак і 1 -2 % - світлоклітинну аденокарциному.

Прояв • Рак шийки матки найчастіше проявляється контактними кровотечами із статевих шляхів (після статевого Прояв • Рак шийки матки найчастіше проявляється контактними кровотечами із статевих шляхів (після статевого акту), міжменструальнікровотечі, гіперменорея. Можливі також водянисті виділення з піхви. У міру прогресування захворювання виділення з піхви, серозно - геморагічні виділення або гнійні виділення, стають більш вираженими. Посилюються міжменструальнікровотечі , з'являється біль внизу живота. Біль у попереку та біль у ногах вказує на здавлення попереково-крижового сплетення або обструкцію сечоводу. Проростання пухлини в сечовий міхур і проростання пухлини в пряму кишку супроводжується почастішанням сечовипускання, імперативними позивами, тенезмами, кровотечами з прямої кишки.

Стадії захворювання і прогноз • Стадія 0 - це рак in situ; при стадії Стадії захворювання і прогноз • Стадія 0 - це рак in situ; при стадії I пухлина обмежена шийкою матки; при стадії II пухлина поширюється за межі шийки матки, але не досягає стінок тазу та нижньої третини піхви; при стадії III пухлина досягає стінок тазу, поширюється на нижню третину піхви або викликає гідронефроз; при стадії IV пухлина поширюється на слизову сечового міхура або прямої кишки або виходить за межі малого таза. • П'ятирічна виживаність при I стадії становить 85%, при II - 60%, при III - 33%, при IV-7%.

Роль клітинних факторів • Структура і функції продуктів вірусних онкогенів Е 6 і Е Роль клітинних факторів • Структура і функції продуктів вірусних онкогенів Е 6 і Е 7 добре вивчені. Найбільш важливим є взаємодія Е 6 з білком р53 з подальшою його деградацією. Діє аналогічно до ефекту соматичним мутаціям р53: викликає порушення контролю за проходженням клітинного циклу і збої в системі репарації ДНК, що сприяє дестабілізації геному. Е 6 також пригнічує апоптоз, вироблення інтерферону, активує клітинну теломеразу та ін Ключовим для Е 7 є взаємодія з продуктом гена-супресора RB і вивільнення транскрипційного фактора Е 2 F, регулюючого клітинну проліферацію. Крім того, Е 7 викликає активацію циклінів Е і А, інактивує інгібітори циклин-залежних кіназ, сприяє дестабілізації хромосом і підсилює мутагенну дію хімічних канцерогенів.

Роль клітинних факторів • Аналіз специфічних хромосомних порушень на предмет виявлення районів локалізації потенційних Роль клітинних факторів • Аналіз специфічних хромосомних порушень на предмет виявлення районів локалізації потенційних генів-супресорів виявив високий відсоток алельних втрат на хромосомах 3, 4, 5, 6, 11 і 18. Локуси, в яких розташовуються гени-супресори TP 53 (17 p) і RB (13 p), не відрізняються високою частотою делецій. На хромосомі 3 є множинні алельних втрати в локусах. Аналіз хромосоми 6 р, на якій розташовуються гени основного комплексу гістосумісності: втрата гетерозиготності в зоні розташування генів HLA I класу і TNF виявлена в 50 % пухлин. Такі зміни структури і порушення експресії мають до 90% пухлин. Ці порушення грають вирішальну роль в здатності пухлинних клітин уникнути імунної відповіді.

Роль клітинних факторів • Поряд з Роль клітинних факторів • Поряд з "внутрішнім сигнальним каскадом регуляції", важлива роль у регуляції транскрипції вірусної ДНК належить цитокінам. Ретиноєва кислота більш ефективно пригнічує HPV транскрипцію в імморталізованних клітинах порівняно із злоякісними (імморталізації відповідає клінічна стадія легкої дисплазії). У поєднанні з інтерфероном ретиноєва кислота використовується для лікування плоскоклітинного раку шийки матки. Інтерферони ефективні в обох типах клітин, тоді як активність інтерферону a варіює в різних культурах клітин. TGF- b ефективно пригнічує транскрипцію вірусних генів на стадії імморталізаціі, але не в пухлинах. Аналогічною дією володіють TGF-a, інтерлейкін -1 і лейкорегулін. Як виявилося , TGF-a впливає на склад транскрипційного фактора АР-1, що взаємодіє з промотором HPV.

Дякую за увагу! Дякую за увагу!