ПРОБЛЕМА ДОПІНГУ В СПОРТІ До́пінг (англ. doping, від

Скачать презентацию ПРОБЛЕМА ДОПІНГУ В СПОРТІ До́пінг (англ. doping, від Скачать презентацию ПРОБЛЕМА ДОПІНГУ В СПОРТІ До́пінг (англ. doping, від

4-doping.ppt

 • Количество слайдов: 33

>ПРОБЛЕМА ДОПІНГУ В СПОРТІ ПРОБЛЕМА ДОПІНГУ В СПОРТІ

>До́пінг (англ. doping, від сленґового dope «давати наркотики») — фармакологічні та інші речовини, що До́пінг (англ. doping, від сленґового dope «давати наркотики») — фармакологічні та інші речовини, що при введенні в організм сприяють активізації його роботи і росту, стимуляції фізичної і нервової діяльності тощо. Допінги — психоактивні, ендокринні та ін. речовини чи методи, що здатні штучно підвищувати працездатність і нівелювати відчуття втоми, у зв'язку з чим були внесені до переліку заборонених для використання спротсменами.

>ІСТОРІЯ ДОПІНГУ 1886 р. – Смерть велосипедиста Лінтона (Англія) від накопичення в організмі триметилу. ІСТОРІЯ ДОПІНГУ 1886 р. – Смерть велосипедиста Лінтона (Англія) від накопичення в організмі триметилу. 1960 р. – На олімпійських іграх в Римі від передозування амфетаміну помер велосипедист Курт Йенсен (Данія). 1988 р. – На олімпіаді в Сеулі канадський легкоатлет Бен Джонсон був дискваліфікований за прийом станозолола (вперше в історії спорту у атлета відібрали золоту медаль, а його рекорд анулювали). 2000 р. – На олімпіаді в Сіднеї американська легкоатлетка Маріон Джонс завоювала 3 золоті та 2 бронзові медалі, яких була позбавлена у 2007 році (була позбавлена волі у 2008 році). 2002 р. – На олімпіаді в Солт-Лейк-Сіті були дискваліфіковані за прийом еритропоетинів іспанський лижник Йоханн Мюлегг та Лариса Лазутіна (Росія). Українка Віта Павлиш була пожиттєво дискваліфікована за повторну позитивну допінг - пробу. 2006 р. – На олімпіаді в Турині була позбавлена срібної медалі Ольга Пильова (Росія).

>Класифікація засобів допінгу в спорті СТИМУЛЯТОРИ НАРКОТИЧНІ АНАЛЬГЕТИКИ АНАБОЛІЧНІ СТЕРОЇДИ ПЕПТИДНІ ГОРМОНИ ТА ЇХ Класифікація засобів допінгу в спорті СТИМУЛЯТОРИ НАРКОТИЧНІ АНАЛЬГЕТИКИ АНАБОЛІЧНІ СТЕРОЇДИ ПЕПТИДНІ ГОРМОНИ ТА ЇХ АНАЛОГИ ДІУРЕТИКИ БЕТА – БЛОКАТОРИ БЕТА 2 - АГОНІСТИ

>

>СТИМУЛЯТОРИ ЗАСОБИ, які діють на мозок, тимчасово стимулюючи як фізичну, так і психічну діяльність СТИМУЛЯТОРИ ЗАСОБИ, які діють на мозок, тимчасово стимулюючи як фізичну, так і психічну діяльність організму, сприяють підвищенню концентрації на певний проміжок часу, знижують відчуття втомлюваності; мають численні побічні ефекти (звикання, аритмія, тремори, психічні розлади тощо); легко виявляються у випадку проведення обстеження відразу після прийняття. Заборонено 62 препарати цієї групи (WADA, 2011 рік)

>КЛАСИФІКАЦІЯ ЗАБОРОНЕНИХ ПРЕПАРАТІВ 1. Стимулятори, що не відносяться до особливих субстанцій (амфетамін, фенкамін). КЛАСИФІКАЦІЯ ЗАБОРОНЕНИХ ПРЕПАРАТІВ 1. Стимулятори, що не відносяться до особливих субстанцій (амфетамін, фенкамін). 2. Стимулятори, що відносяться до особливих субстанцій (стрихнін). N.B. Адреналін, що міститься в препаратах для місцевої анестезії або для місцевого застосування (наприклад, назального або офтальмологічного), не вважається Забороненою субстанцією.

>НАРКОТИЧНІ АНАЛЬГЕТИКИ ЗАСОБИ природного, напівсинтетичного і синтетичного походження, що мають значний  болезаспокійливий НАРКОТИЧНІ АНАЛЬГЕТИКИ ЗАСОБИ природного, напівсинтетичного і синтетичного походження, що мають значний болезаспокійливий ефект з переважним впливом на ЦНС, а також здатність викликати психічну і фізичну залежність. Заборонено 11 препаратів цієї групи (WADA, 2011)

>КЛАСИФІКАЦІЯ 1. Рослинного походження; а) галенові препарати (екстракт опію); б) неогаленові препарати(омнопон); в) алкалоїди КЛАСИФІКАЦІЯ 1. Рослинного походження; а) галенові препарати (екстракт опію); б) неогаленові препарати(омнопон); в) алкалоїди (морфін); 2. Тваринного походження (похідні енкефалінів); 3. Синтетичні і напівсинтетичні(промедол, фентаніл)

>АНАБОЛІЧНІ СТЕРОЇДИ Природні або штучні препарати, дія яких аналогічна до чоловічого гормону тестостерону, тобто АНАБОЛІЧНІ СТЕРОЇДИ Природні або штучні препарати, дія яких аналогічна до чоловічого гормону тестостерону, тобто викликають aгресію, посилюють відчуття жаги до перемоги. Побічні ефекти, як фізіологічні (ураження внутрішніх органів, напр. нирок, психічні (підвищена агресивність), так і комбіновані (імпотенція), у жінок також розвиток чоловічих рис; стероїди залишаються в організмі протягом 6 місяців і легко виявляються в сечі. ЗАБОРОНЕНО 74 ПРЕПАРАТИ ЦІЄЇ ГРУПИ (WADA, 2011)

>КЛАСИФІКАЦІЯ 1. АНАБОЛІЧНІ АНДРОГЕННІ СТЕРОЇДИ а) ЕКЗОГЕННІ – СУБСТАНЦІЇ, ЯКІ НЕ ВИРОБЛЯЮТЬСЯ ОРГАНІЗМОМ ЛЮДИНИ КЛАСИФІКАЦІЯ 1. АНАБОЛІЧНІ АНДРОГЕННІ СТЕРОЇДИ а) ЕКЗОГЕННІ – СУБСТАНЦІЇ, ЯКІ НЕ ВИРОБЛЯЮТЬСЯ ОРГАНІЗМОМ ЛЮДИНИ (болденон, гестрінон) б) ЕНДОГЕННІ – СУБСТАНЦІЇ, ЯКІ МОЖУТЬ ВИРОБЛЯТИСЯ ОРГАНІЗМОМ ПРИРОДНИМ ШЛЯХОМ (прастерон, андростендіон) 2. ІНШІ АНАБОЛІЧНІ СТЕРОЇДИ (зеранол, тіболон)

>ПЕПТИДНІ ГОРМОНИ ТА ЇХ АНАЛОГИ РЕЧОВИНИ, що продукує сам організм для контролю певних ПЕПТИДНІ ГОРМОНИ ТА ЇХ АНАЛОГИ РЕЧОВИНИ, що продукує сам організм для контролю певних функцій, зокрема збільшення росту, збільшення кількості кров'яних тілець, зменшення відчуття болю тощо та їхні штучні аналоги, які стимулюють нарощення м'язової маси, дозволяють швидко поновлюватись після тренувань і змагань; вживання гормонів росту призводить часто до порушення нормального росту, еритропоетин здатен викликати згущення крові, яке може спричинити серцево-судинні захворювання; виявлення в організмі штучно введених гормонів у ході звичайних аналізів є затрудненим. ЗАБОРОНЕНО 17 ПРЕПАРАТІВ ЦІЄЇ ГРУПИ (WADA, 2011)

>КЛАСИФІКАЦІЯ 1. Агенти, що стимулюють вироблення еритропоетину (еритропоез): еритропоетин (ЕПО, ЕРО), дарбепоетин (dEPO), метоксіполіетіленгліколь-епоетин КЛАСИФІКАЦІЯ 1. Агенти, що стимулюють вироблення еритропоетину (еритропоез): еритропоетин (ЕПО, ЕРО), дарбепоетин (dEPO), метоксіполіетіленгліколь-епоетин бета (CERA), пегінесатід (гематида); 2. Хоріонічний гонадотропін і лютеїнізуючий гормон заборонені для чоловіків; 3. Інсуліни; 4. Кортикотропіни; 5. Гормон росту (GH), інсуліноподібний фактор росту 1 (IGF-1), механічні фактори росту (MGFs), тромбоцитарний фактор росту (PDGF), фактори росту фібробластів (FGFs), судинно-ендотеліальний фактор росту (VEGF), гепатоцитарний фактор росту (HGF), а також будь-який інший фактор росту, що впливає на синтез або розпад м'язового, сухожильного, зв'язкового протеїну, васкуляризацію, споживання енергії, здатність до регенерації або зміни типу тканин.

>ДІУРЕТИКИ ПРЕПАРАТИ, які виводять із організму рідину; вживаються для швидкої втрати ваги або для ДІУРЕТИКИ ПРЕПАРАТИ, які виводять із організму рідину; вживаються для швидкої втрати ваги або для виведення з організму інших допінгових засобів; до побічних ефектів слід занести можливе обезводнення організму і ураження нирок; виявляються легко за результатами тесту. ЗАБОРОНЕНО 14 ПРЕПАРАТІВ ЦІЄЇ ГРУПИ (WADA, 2011)

>КЛАСИФІКАЦІЯ  1. Препарати, які впливають на функцію епітелію ниркових канальців — кислота КЛАСИФІКАЦІЯ 1. Препарати, які впливають на функцію епітелію ниркових канальців — кислота етакринова, 2. Калійзберігаючі діуретики — тріамтерен. 3. Осмотичні діуретики — маніт.

>БЕТА - БЛОКАТОРИ Бета-блокатори — медичні препарати, які блокують імпульси, що стимулюють певні нервові БЕТА - БЛОКАТОРИ Бета-блокатори — медичні препарати, які блокують імпульси, що стимулюють певні нервові закінчення (бета рецептори), які обслуговують серцевий м'яз. Це знижує серцебиття, що, у свою чергу, знижує кількість кисню, необхідного серцю. Ці препарати заборонені до застосування у ряді видів спорту. Заборонено 20 препаратів цієї групи (WADA).

>Види спорту, де спортсменам заборонено використання бета – блокаторів :  Автоспорт Види спорту, де спортсменам заборонено використання бета – блокаторів : Автоспорт (FIA) Аеронавтика (FAI) Більярдний спорт (WCBS) Бобслей і скелетон (FIBT) Боротьба (FILA) Боулінг за системою дев'яти і десяти кеглів (FIQ) Боулспорт (CMSВ) Бридж (FMB) Водно-моторний спорт (UIM) Гольф (IGF) Дартс (WDF) Керлінг (WCF) Лижний спорт / сноуборд (FIS) (стрибки на лижах з трампліна, фрістайл, сноуборд) Мотоспорт (FIM) Вітрильний спорт (ISAF) (тільки в матчевих гонках) Сучасне п'ятиборство (UIPM) для дисциплін, що включають стрільбу Стрільба (ISSF, IPC) (заборонені постійно) Стрільба з лука (FITA) (заборонені постійно)

>Класифікація: Препарати, що блокують переважно бета1 – адренорецептори (атенолол, метопролол) Препарати, що переважно блокують Класифікація: Препарати, що блокують переважно бета1 – адренорецептори (атенолол, метопролол) Препарати, що переважно блокують бета2 – адренорецептори (бутоксамін) Препарати, що блокують обидва підтипи рецепторів (надолол, окспренолол)

>БЕТА 2 - АГОНІСТИ Біологічні або синтетичні речовини, що викликають стимуляцію β2-адренергічних рецепторів і БЕТА 2 - АГОНІСТИ Біологічні або синтетичні речовини, що викликають стимуляцію β2-адренергічних рецепторів і чинять значний вплив на основні функції організму, підвищуючи стійкість до фізичних навантажень у спортсменів.

>Класифікація: β2 – адреноміметики короткочасної дії (фенотерол) β2 – адреноміметики тривалої дії (формотерол) Класифікація: β2 – адреноміметики короткочасної дії (фенотерол) β2 – адреноміметики тривалої дії (формотерол) Заборонені всі бета-2 агоністи, включаючи обидва оптичних ізомери, за винятком сальбутамолу (у добовій дозі, не перевищує 1600 мікрограмів).

>АЛКОГОЛЬ Алкоголь (етанол) заборонено лише в змагальний період в нижчеперелічених видах спорту. Він визначається АЛКОГОЛЬ Алкоголь (етанол) заборонено лише в змагальний період в нижчеперелічених видах спорту. Він визначається шляхом аналізу повітря, що видихається і / або крові. Порушенням правил і випадком застосування допінгу вважається перевищення порогової концентрації (вміст у крові), що дорівнює 0,10 г на літр. Автоспорт (FIA) Аеронавтика (FAI) Боулінг за системою дев'яти і десяти кеглів (FIQ) Водно-моторний спорт (UIM) Карате (WKF) Мотоспорт (FIM) Стрільба з лука (FITA)

>ЗАБОРОНЕНІ МЕТОДИ  M1. ПОСИЛЕННЯ ПЕРЕНОСУ КИСНЮ Заборонені наступні методи: Кров'яний ЗАБОРОНЕНІ МЕТОДИ M1. ПОСИЛЕННЯ ПЕРЕНОСУ КИСНЮ Заборонені наступні методи: Кров'яний допінг, включаючи використання крові аутологічного, гомологічного або гетерологічного походження або препаратів червоних клітин крові будь-якого походження. Штучне підвищення споживання, перенесення або доставлення кисню внаслідок застосування модифікованих продуктів на основі гемоглобіну (таких, як замінники крові на основі гемоглобіну або мікрокапсульовані препарати гемоглобіну). М2. ХІМІЧНІ І ФІЗИЧНІ МАНІПУЛЯЦІЇ Заборонені фальсифікації, або спроби фальсифікації проб, відібраних при допінг-контролі, з метою порушення їх цілісності та істинності. Дані маніпуляції включають катетеризацію, підміну сечі або зміни її властивостей (наприклад, протеази), і не обмежуються цим переліком. Заборонені внутрішньовенні інфузії за винятком випадків надання необхідної медичної допомоги в стаціонарі або при проведенні клінічних досліджень. Заборонене зворотнє введення цільної крові в кровоносну систему. МЗ. ГЕННИЙ ДОПІНГ Заборонені методи, які можуть поліпшити спортивні результати: Перенесення нуклеїнових кислот або ланцюжків нуклеїнових кислот; Використання нормальних або генетично модифікованих клітин; Використання агентів, які безпосередньо або опосередковано впливають на функції, здатні поліпшувати спортивні результати, тобто здатних модулювати експресію генів, наприклад агоністів пероксисомного проліферуючого активованого дельта-рецептора (PPARdelta), наприклад, типу GW 1516.

>НОРМИ КОНЦЕНТРАЦІЇ РЕЧОВИН В СЕЧІ     НОРМИ КОНЦЕНТРАЦІЇ РЕЧОВИН В СЕЧІ Кофеїн > 12 мікрограмів / мілілітр 11 нор-дельта 9 тетрагідроканнабінол-9-карбоксіліческая кислота > 15 нанограмів / мілілітр катин > 5 мікрограмів / мілілітр ефедрин > 10 мікрограмів / мілілітр епітестостерон > 200 нанограмів / мілілітр метілефедрін > 10 мікрограмів / мілілітр морфін > 1 мікрограм / мілілітр 19-норандростерон > 2 нанограм / мілілітр у чоловіків 19-норандростерон > 5 нанограмів / мілілітр у жінок фенілпропаноламін > 25 мікрограмів / мілілітр псевдоефедрин > 25 мікрограмів / мілілітр сальбутамол (як анаболічний агент) > 1000 нанограмів / мілілітр співвідношення тестостерону до епітестостерону > 6

>ЗАХОДИ БОРОТЬБИ З ДОПІНГОМ ЗАХОДИ БОРОТЬБИ З ДОПІНГОМ

>ВАДА (Всесвітнє антидопінгове агентство, англ. World Anti-Doping Agency - WADA, фр. Agence mondiale anti-dopage ВАДА (Всесвітнє антидопінгове агентство, англ. World Anti-Doping Agency - WADA, фр. Agence mondiale anti-dopage - AMA) - незалежна організація, створена за підтримки Міжнародного олімпійського комітету (МОК). ВАДА була заснована 10 листопада 1999 в Лозанні, Швейцарія для координації боротьби з застосуванням допінгу в спорті. У 2001 штаб-квартира ВАДА переїхала в Монреаль, Канада. Поточний голова організації - колишній міністр фінансів Австралії Джон Фейхі. Спочатку ВАДА отримувала фінансування від МОК, але зараз МОК фінансує ВАДА лише наполовину. Решта фінансування ВАДА отримує від урядів країн світу. Основним документом ВАДА є Всесвітній антидопінговий кодекс, остання редакція вступила в силу з 2009 року. Боротьба з допінгом регламентується так званими Міжнародними стандартами: Для тестування, для лабораторій, для терапевтичних виключень і Заборонений список.

>ПРОЦЕДУРА ДОПІНГОВОГО КОНТРОЛЮ 1 ЕТАП: ВІДБІР СПОРТСМЕНА 2 ЕТАП: ІНФОРМУВАННЯ СОРТСМЕНА 3 ЕТАП: ВІДБІР ПРОЦЕДУРА ДОПІНГОВОГО КОНТРОЛЮ 1 ЕТАП: ВІДБІР СПОРТСМЕНА 2 ЕТАП: ІНФОРМУВАННЯ СОРТСМЕНА 3 ЕТАП: ВІДБІР ПРОБ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ 4 ЕТАП: ФІЗИКО-ХІМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ВІДІБРАНИХ ПРОБ. 5 ЕТАП: ОФОРМЛЕННЯ ВИСНОВКУ І НАКЛАДЕННЯ САНКЦІЙ НА ПОРУШНИКІВ.

>1 ЕТАП      1 ЕТАП ТЕСТУВАННЯ МОЖЕ БУТИ: 1. ЗМАГАЛЬНИМ ВІДБІР МОЖЕ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ: ЖЕРЕБКУВАННЯМ, ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СПОРТСМЕНА, А ТАКОЖ ЗА ПЕВНИХ ОСОБЛИВИХ ОБСТАВИН. 2. ПОЗАЗМАГАЛЬНИМ ТЕСТУВАННЯ МОЖЕ ПРОВОДИТИСЯ В БУДЬ-ЯКИЙ ЧАС, В БУДЬ-ЯКОМУ МІСЦІ БЕЗ ІНФОРМУВАННЯ СПОРТСМЕНА

>2 ЕТАП ІНСПЕКТОР ВАДА ПЕРЕД ВЗЯТТЯМ ПРОБИ ПОЯСНЮЄ СПОРТСМЕНУ ЙОГО ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ І 2 ЕТАП ІНСПЕКТОР ВАДА ПЕРЕД ВЗЯТТЯМ ПРОБИ ПОЯСНЮЄ СПОРТСМЕНУ ЙОГО ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ І ПРОСИТЬ ПІДПИСАТИ ДОГОВІР ПРО ПРОХОДЖЕННЯ ДОПІНГ – КОНТРОЛЮ, ПІСЛЯ ЧОГО СПОРТСМЕН ПОВИНЕН НЕГАЙНО З‘ЯВИТИСЯ У ЦЕНТРІ ПРЕДСТАВНИЦТВА ВАДА.

>З ЕТАП ПІД ЧАС ЗДАЧІ ПРОБИ СПОРТСМЕН МАЄ ПРАВО НА ПРИСУТНІСТЬ СВОГО ПРЕДСТАВНИКА. ВІН З ЕТАП ПІД ЧАС ЗДАЧІ ПРОБИ СПОРТСМЕН МАЄ ПРАВО НА ПРИСУТНІСТЬ СВОГО ПРЕДСТАВНИКА. ВІН ПОВИНЕН ЗДАТИ ОДНУ АБО ДЕКІЛЬКА ПРОБ СЕЧІ ЧИ КРОВІ ПІД НАГЛЯДОМ ІНСПЕКТОРА ВАДА ТА РОЗДІЛИТИ ПРОБУ НА 2 ПРОБІРКИ А ТА В. У КІНЦІ ПРОЦЕДУРИ СПОРТСМЕН ПОВИНЕН ПІДПИСАТИ ПРОТОКОЛ ПРО ЗАКІНЧЕННЯ ПРОЦЕДУРИ.

>4 ЕТАП ПРОБА І КОПІЯ ПРОТОКОЛА, ЯКА НЕ МІСТИТЬ ІНФОРМАЦІЇ ПРО СПОРТСМЕНА, ЩО ЇЇ 4 ЕТАП ПРОБА І КОПІЯ ПРОТОКОЛА, ЯКА НЕ МІСТИТЬ ІНФОРМАЦІЇ ПРО СПОРТСМЕНА, ЩО ЇЇ ЗДАВАВ НАДХОДИТЬ ДО ЛАБОРАТОРІЇ, АКРЕДИТОВАНОЇ ВАДА. ВІДРАЗУ ПІСЛЯ НАДХОДЖЕННЯ ПРОБИ А ДО ЛАБОРАТОРІЇ ЇЇ ВІДКРИВАЮТЬ І ДОСЛІДЖУЮТЬ. ПРОБА В БУДЕ ЗБЕРІГАТИСЯ В БЕЗПЕЧНИХ УМОВАХ. ЯКЩО ПРОБА А ВИЯВИТЬСЯ ПОЗИТИВНОЮ, ТО ПРОБА В ТАКОЖ БУДЕ ОДРАЗУ ДОСЛІДЖЕНА ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ДАНИХ АНАЛІЗУ.

>5 ЕТАП ЛАБОРАТОРІЯ ІНФОРМУЄ АНТИДОПІНГОВУ ОРГАНІЗАЦІЮ, ЯКА ВІДПОВІДАЄ ЗА ОБРОБКУ ДАНИХ ПРО РЕЗУЛЬТАТ ДОСЛІДЖЕННЯ. 5 ЕТАП ЛАБОРАТОРІЯ ІНФОРМУЄ АНТИДОПІНГОВУ ОРГАНІЗАЦІЮ, ЯКА ВІДПОВІДАЄ ЗА ОБРОБКУ ДАНИХ ПРО РЕЗУЛЬТАТ ДОСЛІДЖЕННЯ. ЗГІДНО РЕЗУЛЬТАТІВ АНАЛІЗУ ПРОБИ ВАДА ОФОРМЛЮЄ ВИСНОВОК.

>Закон України Про антидопінговий контроль у спорті Закон України Про антидопінговий контроль у спорті

>ДЯКУЮ ЗА УВАГУ ДЯКУЮ ЗА УВАГУ