Презентацію підготували: Овдей Валерія, 201 група Петрусь Ярослава,

Скачать презентацию Презентацію підготували: Овдей Валерія, 201 група Петрусь Ярослава, Скачать презентацию Презентацію підготували: Овдей Валерія, 201 група Петрусь Ярослава,

s.5.4.ovdey.petrusy.pptx

  • Размер: 814.4 Кб
  • Автор:
  • Количество слайдов: 12

Описание презентации Презентацію підготували: Овдей Валерія, 201 група Петрусь Ярослава, по слайдам

Презентацію підготували: Овдей Валерія, 201 група Петрусь Ярослава, 209 група. Педагогічна система Я. -А.Презентацію підготували: Овдей Валерія, 201 група Петрусь Ярослава, 209 група. Педагогічна система Я. -А. Коменського та «Золоте правило дидактики»

Народився Ян Амос Коменський у 1592 році в невеличкому містечку Нівніце. З 1614 р.Народився Ян Амос Коменський у 1592 році в невеличкому містечку Нівніце. З 1614 р. завідував початковою школою в місті Прешові. Згодом оселився у м. Лешно (Польща), де працював ректором гімназії. Там він написав твори «Велика дидактика», «Материнська школа», «Відкриті двері до мов і всіх наук» та ін. Побував у Англії, Швеції та Голландії. В 1650 -1654 рр. жив у м. Паток (Угорщина), де написав твори «Про культуру природних обдарувань», «Правила поведінки дітей», «Закони добре організованої школи», «Видимий світ у малюнках» та ін. Останні роки провів у Амстердамі, помер у 1670 р. (похований в Неардені).

Педагогічним поглядам й педагогічній діяльності Коменського були притаманні демократизм, гуманізм,  життєрадісність, релігійність -Педагогічним поглядам й педагогічній діяльності Коменського були притаманні демократизм, гуманізм, життєрадісність, релігійність — визнання Бога як першопричини появи природи і людини; сенсуалізм, згідно з яким началом пізнання є відчуття, досвід. Він виділяє суттєві елементи виховання: створити людину, яка знає всі речі, яка є володарем речей і самої себе, яка є такою, що себе і все підводить до Бога, джерела всіх речей, яка має здорове тіло. На думку вченого, цьому відповідає: наукове виховання; добро чесність чи моральність, релігійність, фізичне виховання.

Виховання, за його переконаннями, має враховувати закони природи, тобто бути природовідповідним. Цей принцип ставВиховання, за його переконаннями, має враховувати закони природи, тобто бути природовідповідним. Цей принцип став методологічною засадою трактування ним процесу навчання і виховання та побудови шкільної системи. Він першим усвідомив особливі закони у вихованні й навчанні. Згодом до цього принципу з різних позицій зверталися інші педагоги, і сьогодні він використовується в педагогіці.

Я. -А. Коменський розробив періодизацію і систему шкільної осві ти. Все життя дитини вінЯ. -А. Коменський розробив періодизацію і систему шкільної осві ти. Все життя дитини він розбив на чотири вікових періоди по 6 років у кожному. І для окремого періоду пропонується своя шко ла: 1. Дитинство — від народження до 6 -ти років — материнська школа (головним призначен ням цієї школи він вважав захист дитини від шкідливих впливів, а також створення твердої основи для всієї системи наступного навчання і виховання. Тут визначався зміст, організація, методи виховання дітей в сім’ї і обов’язки батьків). 2. Отроцтво — від 6 -ти до 12 -ти років — школа рідної мови (навчання на цьому етапі повинно проводитись рідною мовою, причому учитися повинні всі діти обох статей, незалежно від станів, віросповідань і національності).

  3. Юність - від 12 -ти до 18 -ти років - латинська 3. Юність — від 12 -ти до 18 -ти років — латинська школа чи гімназія (це повинна бу ти всезагальна школа, де навчалися б юнаки незалежно від їх майнового і станового положення. Такі гімназії повинні бути від криті в кожному місті і складатися з б чи 7 класів. Тут, крім «се ми вільних мистецтв» (граматика, діалектика, риторика, арифме тика, геометрія, музика і астрономія), пропонувалось вивчати фі зику, географію, історію і мораль. 4. Змужнілість — від 18 -ти до 24 -х років — академія чи університет ( в ті часи академія мала 3 традиційних факультети: богословський, юридичний і медичний. Великого значення нада валось забезпеченню вищої школи висококваліфікова ними вченими, літературою. В систему занять, поряд з лекціями, входила обов’язково система самостій ної роботи студентів, а також подорожі, які сприяють розширен ню знань.

Коменський детально вивчив досвід навчання з урочної системи, а також дав теоретичне обґрунту ванняКоменський детально вивчив досвід навчання з урочної системи, а також дав теоретичне обґрунту вання класно-урочної системи шкільного навчання і сформулю вав її основоположні принципи: наочність; свідомість і активність; послідов ність і систематичність знань; міцне оволодіння знаннями і навичками. Вчений основним у навчанні визначав наочність. З цього принципу виводить «Золоте правило дидактики» : «Нехай буде золотим правилом для тих, хто навчає: все, що тільки можна, надавати для сприймання чуттями: видиме – зором, чутне – слухом, запахи – нюхом, доступне смакові – смаком, доступне дотикові – дотиком. Якщо якісь предмети можна сприйняти одразу кількома чуттями, нехай вони зразу ж і відчуваються кількома чуттями» .

Ряд дидактичних поглядів Коменського відобразилися у сформульованих ним вимогах до підручників, та власне уРяд дидактичних поглядів Коменського відобразилися у сформульованих ним вимогах до підручників, та власне у самих підручниках, ним складених. Вимоги до підручників : 1) для кожного класу повинен бути окремий підручник, який відповідає віковим особливостям дітей; 2) написані зрозумілою і доступною мовою, всі складні терміни повинні бути подані рідною мовою; 3) невеликі за об’ємом. Виклад повинен бути повним і ґрунтовним, але подавати основні речі в небагатьох чітко сформульованих і легких для запам’ятовування правилах; 4) ілюстровані і привабливі; 5) слова подавались би у поєднанні з речами і навпаки.

Коменський склав багато підручників. Найбільш відомими з них виявились два:  1.  «ВидимийКоменський склав багато підручників. Найбільш відомими з них виявились два: 1. «Видимий світ у малюнках» — це ілюстрована ди тяча енциклопедія первісних знань. Вона містить 150 коротких статей, ілюстрованих малюнками. Тут вміщені дані про природу, діяльність людини, суспільне життя. В цьому підручнику Коменський першим серед педагогів виявив турботу про те, щоб діти одночасно пізнавали слова і речі. 2. « Відкриті двері мов і всіх наук» – підручник для вивчення латинської мови. У ньому подано 8 тис. латинських слів і біля 1 тис. речень та оповідань. У цьому підручнику Коменський вперше запропонував вивчати іноземну мову одночасно з ознайомленням дитини з доступними їй знаннями з різних сфер.

Інші підручники: Інші підручники:

У багатьох своїх працях Коменський сформулював ряд вимог до вчителя: Учитель повинен бути чесним,У багатьох своїх працях Коменський сформулював ряд вимог до вчителя: Учитель повинен бути чесним, наполегливим, працьовитим, релігійним, бути зразком доброчесностей. Найбільша турбота вчителя – захоплювати дітей своїм прикладом. Він повинен любити учнів і ставитись до них по-батьківськи. Бути для них не тільки керівником, але й другом і охоронцем у всьому доброму. Коменський ставить високі вимоги до освіти вчителя. Для учнів він повинен бути живою бібліотекою. «Малознаючий учитель – хмара без дощу, лампа без світла, джерело без води, тіло без душі» . Коменський ставить перед учителем триєдине завдання: щоб він умів, міг і хотів навчати.

Дякуємо за увагу!!! Дякуємо за увагу!!!