Скачать презентацию ов я здор у на лив ор вп кт Скачать презентацию ов я здор у на лив ор вп кт

вплив шуму.ppt

  • Количество слайдов: 15

ов’я здор у на лив ор вп кт нови к фа ні ос ум ов’я здор у на лив ор вп кт нови к фа ні ос ум я ієніч Ш и. Гіг юдин л Підготували: Студенти ІІІ курсу 7 Б групи Медичного факультету № 1 Перун Катерина та Загоруйко Андрій Науковий керівник: доц. Григорчук Л. І

Шум( як гігієнічний фактор)— це хаотичне нагромадження звуків різної частоти, сили, висоти, тривалості, які Шум( як гігієнічний фактор)— це хаотичне нагромадження звуків різної частоти, сили, висоти, тривалості, які виходять за межі звукового комфорту Характеристики шуму § Інтенсивність (сила) - кількість звукової енергії в д. Б. § Спектр - розподіл звукової енергії в октавних смугах. § Гучність - фізіологічне сприймання інтенсивності звуків різної частоти в порівнянні з еталонним звуком (одиниця гучності - фони, сони). Рівень шуму від 0 до 80 децибелів вважається безпечним для життєдіяльності людини Гігієністи вважають верхньою допустимою межею шуму для ü лікарень і санаторіїв 35 д. Б, ü для квартир і навчальних приміщень - 40 д. Б, ü стадіонів і вокзалів — 60 д. Б, ü виробничих приміщень – 80 д. Б

Класифікація шуму Ø за характером спектра : - широкосмуговий з безперервним спектром - тональний, Класифікація шуму Ø за характером спектра : - широкосмуговий з безперервним спектром - тональний, у спектрі якого спостерігаються значні дискретні тони; Ø за характеристикою часу - постійний, рівень звуку якого за восьмигодинний робочий день змінюється щонайбільше на 5 д. Б, - непостійний, рівень звуку якого за робочий день такої самої тривалості змінюється більш як на 5 д. Б. * коливний, * переривчастий, рівень звуку якого східчасте змінюється (на 5 д. Б і більше), причому тривалість інтервалів, протягом яких рівень звуку залишається постійним, становить 1 с і більше; * імпульсний, що складається з одного або кількох звукових сигналів, кожний тривалістю менше 1 с.

Інтенстивність шуму Джерело шуму Рівень шуму, д. Б Зимовий ліс за тихої погоди 0 Інтенстивність шуму Джерело шуму Рівень шуму, д. Б Зимовий ліс за тихої погоди 0 Шепіт 20 Сільська місцевість зо Читальня 40 Машбюро 65 Салон автомобіля 70 Крик дітей на перерві 80 Відбійний молоток 90 Важкий самоскид 100 Оркестр поп-, рок музики 100 -120 Блискавка 130 Реактивний літак на віддалі 25 м 140 Старт космічної ракети 150

Реакції організму, що виникають під впливом шуму -порушення слуху; -функціональні розлади центральної нервової системи; Реакції організму, що виникають під впливом шуму -порушення слуху; -функціональні розлади центральної нервової системи; -розлад емоційної рівноваги; - порушення пам’яті; - розлад сну; уповільнення швидкості психічних реакцій; -захворювання шлунковокишкового тракту; -порушення обмінних процесів; -порушення функціонального стану серцево-судинної системи.

Дія шуму проявляється -астенічними реакціями, -астено-вегетативним синдромом (хворі скаржаться на головний біль тупого характеру, Дія шуму проявляється -астенічними реакціями, -астено-вегетативним синдромом (хворі скаржаться на головний біль тупого характеру, відчуття загального нездужання, важкість та шум у голові, що з'являються наприкінці робочої зміни, запаморочення, порушення ритму сну: сонливість удень, тривожний сон уночі, швидку стомлюваність, зниження працездатності та уваги, підвищену пітливість, особливо під час хвилювань), -астено-невротичним синдромом (хворих турбує підвищена дратівливість, навіть агресивність; люди, які піддаються постійній дії шуму, часто стають важкими у спілкуванні), -ангіоспастичним синдромом (похолодіння, мерзлякуватість кінцівок), нейроциркуляторною дистонією за кардіальним або гіпертонічним типом (неприємні відчуття в ділянці серця поколювання, серцебиття, що виникають за нервовоемоційного напруження, підвищення артеріального тиску).

 Звукові хвилі при відповідній інтенсивності і частоті являються специфічним подразником для органу слуху. Звукові хвилі при відповідній інтенсивності і частоті являються специфічним подразником для органу слуху. При достатньо високому рівні шуму і нетривалому його впливі спостерігається зниження слуху, що призводить до тимчасового підвищення його порогу. З часом він може відновитись. Тривалий вплив звуку високої інтенсивності може спричинить незворотню втрату слуху ( туговухість) Дуже сильний шум (понад 110 д. БА) призводить до так званого шумового сп'яніння, а потім — до руйнування тканин тіла, перш за все — слухового апарату. Жінки більш чутливі до дії сильного шуму, і у них за умов звукового дискомфорту виникають ознаки неврастенії. Вплив шуму на ССС Під його дією прискорюється або уповільнюється пульс, змінюється артеріальний тиск, змінюється ЕКГ, плетизмо- і реоенцелограмма. В лабораторних умовах після двохгодинного інтенсивного транспортного шуму ( 80 -90 д. БА) виявлено значне зменшення частоти серцевих скорочень і характерні зміни окремих показників ЕКГ. Коливання артеріального тиску сягають 20 -30 мм рт. ст. Під дією шуму літака що летить зростає опір периферичному кровообігу ( на 23%), змінюються показники мозкового кровотоку.

Вплив рок-музики q порушення ряду психічних функцій під дією рок- музики(об'єми короткочасної пам'яті; зниження Вплив рок-музики q порушення ряду психічних функцій під дією рок- музики(об'єми короткочасної пам'яті; зниження рівня зрозумілого спілкування, виникнення почуття роздратованості і туги, зниження писемної продуктивності, виникнення почуття тяжкості) з паралельним порушенням ЕЕГ характеристик мозку. q Необхідно відмітити, що сила звуку рок музики на рокконцертах надзвичайно велика досягає 120 д. Б, а загальновідомо, що смертельним для слуху людини є 160 д. Б. В ідеології рок-культури покладений фанатизм, який на думку Г. Товстоногова, є добровільним рабством, що робить людину замкнутою. Психофізіологічними факторами дій року являються і збудження підкоркових структур головного мозку з необумовленими біологічними реакціями; різке зростання збудженості ЦНС тощо. q Перші результати дій року проявляються в слуховому апараті людини. За даними професора B. C. Гуковича приблизно 40% любителів року 13 -15 р. страждають слуховими шумами, а приблизно 60% 19 -20 річних студентів виявляють ознаки туговухості. В перспективі це означає, що десь через 50 років країна може одержати суспільство глухих людей.

 Здавна відомий благодійний вплив на організм людини шумів природного середовища (шум листя, дощу, Здавна відомий благодійний вплив на організм людини шумів природного середовища (шум листя, дощу, річки та ін. ). Статистика свідчить, що люди, які працюють у лісі, поблизу річки, на морі, рідше, ніж мешканці міст, хворіють нервовими і серцевосудинними хворобами. Доведено, що шелест листя, спів птахів, дзюрчання струмка, шум морських хвиль, звуки дощу оздоровче впливають на нервову систему. Під впливом звукових хвиль водоспаду посилюється робота м'язів. Музика здатна породжувати в нас емоції та почуття. Це її властивість визнається всіма дослідниками. Фізіологи виявили в ході численних експериментів, що емоції у людей і тварин породжуються центральними частинами мозку. Найважливіша роль у цьому процесі належить гіпоталамусу. Відсутність цієї ділянки мозку або його сильне пошкодження можуть призвести до повного зникнення емоційних переживань, що також підтверджено численними фактами. Люди з пошкодженим гіпоталамусом стають жорстокими, втрачають гидливість в їжі, моральні принципи і не можуть отримувати задоволення від чого-небудь. Впливаючи на гіпоталамус, музика викликає емоції. Нині дію звуку, шуму на функції організму вивчає ціла галузь науки-аудіологія.

Цілющі властивості музики • Містичними легендами пояснювалось покращення самопочуття та настрою, зменшення болісних відчуттів, Цілющі властивості музики • Містичними легендами пояснювалось покращення самопочуття та настрою, зменшення болісних відчуттів, страху, повернення людині бадьорості, енергії під дією зачаровуючих звуків музики. Музика активізує розумові здібності, а також працездатність та зосередженість, здатна розвивати та підвищувати інтелект людини. Звукові вібрації стимулюють кровообіг, емоційний тонус. Під дією ритму активізується дихання, збільшується вентиляція легенів. Дослідження підтверджують фізіологічну гіпотезу музикотерапії поєднання ритму музики з біоритмікою людини • Як довели вчені-психологи, систематичні заняття музикою у віці від 5 до 15 років дозволяють значно підняти IQ, тобто інтелектуальний потенціал людини, краще розвинути пам'ять, аналітичні здібності, орієнтацію, не кажучи вже про позитивну корекцію нервової системи За результатами досліджень багатьох науковців, тільки класична музика і головне, перш за все у живому виконанні, позитивно впливає на фізичний та психічний стан людини, на здоров'я хворих. У них не тільки знижується рівень артеріального тиску, а й відбуваються позитивні емоційні зміни. Жива музика композиторів - класиків допомагає позбутися депресивних станів, стресів, тривог, переживань і страждань, які негативно впливають на процес одужання.

На замітку Заспокійливий і снодійний влив тихі, нижні, монотонні § наспівико-колисанки Від дратівливості неврозів На замітку Заспокійливий і снодійний влив тихі, нижні, монотонні § наспівико-колисанки Від дратівливості неврозів допомагає музика Чайковського. Від мігрені - "Весняна пісня" Мендельсона, "Гуморески" Дворжака, "Американець в Парижі", Гершвіна. Головну біль знімає "Полонез" Огінського, Нормалізує сон - сюїта "Пер Гюнт" Гріча. Кров'яний тиск і серцеву діяльність нормалізує "Весільний марш" Мендельсона. Піднімає настрій і позбавляє від депресії- джаз, блюз, соул, каліпсо, реччі. Є навіть «музичні ліки» від алкоголізму - «Аве Марія» Шуберта і «Місячна соната» Бетховена Якщо турбує гастрит - треба слухати «Сьому сонату» Бетховена, виразку шлунка - "Вальс квітів" Чайковського, імпотенцію - «Венісбергская сцена» Вагнера.

Лікувальна музика СКРИПКА - лікує душу, заспокоює психіку, допомагає вийти на шлях самопізнання, збуджує Лікувальна музика СКРИПКА - лікує душу, заспокоює психіку, допомагає вийти на шлях самопізнання, збуджує в душі співчуття, готовність до самопожертви; ОРГAН - провідник енергії "космос - земля - космос"; приводить в порядок розум, гармонізує енергетичний потік в хребті; ФОРТЕПІАНО (піаніно, рояль) - корегує роботу нирок і сечового міхура, очищає щитовидну залозу, гармонізує психіку; БАРАБАН - відновлює ритм серця, лікує печінку, упорядковує кровоносну систему; Флейта - очищає, лікує легені і бронхи, благотворно впливає на кровообіг; АРФА - гармонізує роботу серця; ВІОЛОНЧЕЛЬ - лікує серце, благотворно діє на нирки; Цимбали - врівноважують енергетику печінки; Гармонь, баян, акордеон - активізують роботу всієї черевної порожнини; САКСОФОН - активізує сексуальну енергію, лікує всю сечостатеву систему, захворювання легенів, товстої кишки; Кларнет - добре впливає на систему кровообігу, на печінку; Металофон, ДЗВІНОЧКИ - виліковують хвороби легенів, товстої кишки, усувають тугу (депресію). ГІТАРА, скрипки, віолончелі, АРФА, АЛЬТ (тобто струнні) - кращі інструменти для "сердечників" (діють переважно на серцево-судинну систему, а також на тонкий кишечник). Вчені з м. Самарканда на основі власних пошуків прийшли до висновку, що тільки тиха струнна музика знижує кровяний тиск

Таємниці церковних дзвонів Група дослідників під керівництвом російського вченого Ф. Ш. Шипулнова вивчала природу Таємниці церковних дзвонів Група дослідників під керівництвом російського вченого Ф. Ш. Шипулнова вивчала природу впливу церковного дзвону. Вони з'ясували, що дзвони працюють як генератори енергії в ультразвуковому діапазоні. Вже на відстані 70 км від монастиря прилади фіксували великий приплив енергетики під час Богослужіння у споруді XVI-XVII століть. Звуки церковного дзвону знешкоджують віруси грипу, жовтухи та інші інфекції. Їх не витримує молекулярна структура хвороботворних мікробів, а віруси перетворюються на безпечні кристалічні структури. Виявилось, що багато вірусів знезаражуються у певному звуковому діапазоні. Церковні дзвони е сильними генераторами надлегких частинок - мікролептонів, маси і заряди яких на кілька порядків менші, ніж у електронів. Своїми звуками дзвони збуджують велику кількість мікролептонів у радіусі кількох кілометрів навколо храму і знезаражують місцевість. Відступають епідемії чуми, холери, тифу. . Наприклад, відомо, що в Москві до революції не було епідемій, а коли замовкли дзвони, почалися тиф, чума, холера. . . До складу металічного сплаву, з якого виготовляють дзвін, мусить входити 5 % золота. Без цього благородного металу "малинового дзвону" не буде й лікувально-стимулюючий ефект буде невисокий

Способи боротьби з шумом: - зменшення шуму та вібрації безпосередньо в джерелах їх виникнення, Способи боротьби з шумом: - зменшення шуму та вібрації безпосередньо в джерелах їх виникнення, застосовуючи обладнання, що не утворює шуму, замінюючи ударні технологічні процеси без ударними, застосовуючи деталі із матеріалів з високим коефіцієнтом внутрішнього тертя (пластмаса, гума, деревина та ін) тощо. - зменшення шуму та вібрації на шляхах їх розповсюдження заходами звуко- та віброізоляції, а також вібро- та звукопоглинання; - зменшення шкідливої дії шуму та вібрації, застосовуючи індивідуальні засоби захисту та запроваджуючи раціональні режими праці та відпочинку Способи зменшення шумів аеродинамічного та гідродинамічного походження: - зменшення швидкості руху повітря та рідин, що забезпечує їх ламінарний режим течії; - встановлення глушників, що вміщують звукопоглинаючі матеріали і поглинають звукову та коливальну енергію, що потрапляє на них; - встановлення глушників, що подрібнюють потоки, зменшуючи таким чином їх енергію; спрямування потоку у зворотному напрямку, що дає змогу взаємопоглинатися енергіям потоків прямого та зворотного напрямків, які контактують через перетинку.

Лікар і музикант, доктор Патрік Єшвен, автор книжки Лікар і музикант, доктор Патрік Єшвен, автор книжки "Музика і медицина" висловлювався, що музика здійснює набагато сильніший вплив на людину, ніж всі інші види мистецтва. ДЯКУЄМО ЗА УВАГУ!