Скачать презентацию Основи охорони праці Лекція 2 МЕТА ЛЕКЦІЇ Скачать презентацию Основи охорони праці Лекція 2 МЕТА ЛЕКЦІЇ

OOP_lect2_secED.ppt

  • Количество слайдов: 17

Основи охорони праці Лекція 2 Основи охорони праці Лекція 2

МЕТА ЛЕКЦІЇ 1. Ознайомити студентів з основами фізіології, гігієни праці та виробничій санітарії; 2. МЕТА ЛЕКЦІЇ 1. Ознайомити студентів з основами фізіології, гігієни праці та виробничій санітарії; 2. Надати студентам знання щодо загальних санітарно - гігієнічних вимог до харчових підприємств. Вступ. 1 навчальне питання 2 навчальне питання ЗАГАЛЬНІ САНІТАРНОГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ ДО ХАРЧОВИХ ПІДПРИЄМСТВ ПОВІТРЯ РОБОЧОЇ ЗОНИ, ВЕНТИЛЯЦІЙНІ ТА АСПІРАЦІЙНІ СИСТЕМИ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ Завершальна частина.

ОСНОВИ ФІЗІОЛОГІЇ, ГІГІЄНИ ПРАЦІ ТА ВИРОБНИЧОЇ САНІТАРІЇ Ú Гігієна праці - галузь профілактичної медицини, ОСНОВИ ФІЗІОЛОГІЇ, ГІГІЄНИ ПРАЦІ ТА ВИРОБНИЧОЇ САНІТАРІЇ Ú Гігієна праці - галузь профілактичної медицини, що вивчає умови та характер праці, їх вплив на здоров'я, функціональний стан людини, розробляє наукові основи гігієнічної регламентації факторів виробничого середовища і трудового процесу, практичні заходи, спрямовані на профілактику шкідливої і небезпечної їх дії на працюючих. Ú Умови праці - сукупність факторів трудового процесу і виробничого середовища, у якому здійснюється діяльність людини. Ú Шкідливий виробничий фактор - фактор середовища і трудового процесу, вплив якого на працюючого за певних умов (інтенсивність, тривалість та ін. ) може викликати професійне захворювання, тимчасове або стійке зниження працездатності, підвищити частоту соматичних і інфекційних захворювань, призвести до порушення здоров'я нащадків.

ОСНОВИ ФІЗІОЛОГІЇ, ГІГІЄНИ ПРАЦІ ТА ВИРОБНИЧОЇ САНІТАРІЇ Ú Небезпечний виробничий фактор - фактор середовища ОСНОВИ ФІЗІОЛОГІЇ, ГІГІЄНИ ПРАЦІ ТА ВИРОБНИЧОЇ САНІТАРІЇ Ú Небезпечний виробничий фактор - фактор середовища і трудового Ú Ú Ú процесу, що може бути причиною гострого захворювання, раптового різкого погіршення здоров'я або смерті. Залежно від кількісної характеристики рівнів і тривалості дії окремі шкідливі виробничі фактори можуть стати небезпечними. Виробнича санітарія – це система організаційних, гігієнічних і санітарно -технічних заходів та засобів запобігання впливу шкідливих виробничих чинників на працівників. Безпека – стан захищеності особи та суспільства від ризику зазнати шкоди. Небезпека – потенційне джерело шкоди. Рівень безпеки – оцінка безпеки, обґрунтована величиною прийнятного ризику. Безпечні умови праці; безпека праці – стан умов праці, за якого вплив на працівника небезпечних або шкідливих чинників не перевищує гранично допустимих значень.

Гігієна праці та виробнича санітарія Ú ОПТИМАЛЬНІ умови і характер праці, за яких зберігається Гігієна праці та виробнича санітарія Ú ОПТИМАЛЬНІ умови і характер праці, за яких зберігається не лише здоров’я працюючих, а й створюються передумови для підтримування високого рівня працездатності Ú ДОПУСТИМІ умови праці – характеризуються такими рівнями факторів виробничого середовища і трудового процесу, які не перевищують встановлених гігієнічних нормативів для робочих місць, а можливі зміни функціонального стану організму за час регламентованого відпочинку або до початку наступної зміни не чинять несприятливого впливу на стан здоров’я працюючих ї їх потомство в найближчому та віддаленому періоді. Ú ШКІДЛИВІ умови праці – характеризуються наявністю шкідливих виробничих факторів, що перевищують гігієнічні нормативи і здатні чинити несприятливий вплив на працюючого та/або його потомство. . Ú НЕБЕЗПЕЧНІ (екстремальні) – умови праці, що характеризуються такими рівнями факторів виробничого середовища, вплив яких протягом робочої зміни (або ж її частини) створює високий ризик виникнення важких форм гострих професійних уражень, отруєнь, каліцтв, загрозу для життя. Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу

Відповідно до рекомендацій МОП визначають такі основні фактори виробничого середовища: ü ПОВІТРЯ РОБОЧОЇ ЗОНИ Відповідно до рекомендацій МОП визначають такі основні фактори виробничого середовища: ü ПОВІТРЯ РОБОЧОЇ ЗОНИ ü ВІБРАЦІЯ ü ОСВІТЛЕННІСТЬ РОБОЧОЇ ЗОНИ ü ВИРОБНИЧИЙ ШУМ ü РОБОЧЕ ПОЛОЖЕННЯ ü НЕРВОВЕ НАПРУЖЕННЯ МОНОТОННІСТЬ РОБОТИ ü ОСОБИСТІСНІ ФАКТОРИ ЛЮДИНИ: ЇЇ НАСТРІЙ, СТАВЛЕННЯ ДО ПРАЦІ, СТАН ЗДОРОВ'Я ТА ІН.

Мікроклімат робочої зони Ú ГОСТ 12. 1. 005 -88 “ОБЩИЕ САНИТАРНО- ГИГИЕНИЧЕСКИЕ ТРЕБОВАНИЯ К Мікроклімат робочої зони Ú ГОСТ 12. 1. 005 -88 “ОБЩИЕ САНИТАРНО- ГИГИЕНИЧЕСКИЕ ТРЕБОВАНИЯ К ВОЗДУХУ РАБОЧЕЙ ЗОНЫ” Ú ДСН 3. 3. 6. 042 -99 “Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень”

Мікроклімат робочої зони Ú МІКРОКЛІМАТ ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ - умови внутрішнього середовища цих приміщень, що Мікроклімат робочої зони Ú МІКРОКЛІМАТ ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ - умови внутрішнього середовища цих приміщень, що впливають на тепловий обмін працюючих з оточенням шляхом конвекції, кондукції, теплового випромінювання та випаровування вологи. Ці умови визначаються поєднанням температури, відносної вологості та швидкості руху повітря, температури оточуючих людину поверхонь та інтенсивністю теплового (інфрачервоного) опромінення. Ú ОПТИМАЛЬНІ МІКРОКЛІМАТИЧНІ УМОВИ - поєднання параметрів мікроклімату, які при тривалому та систематичному впливі на людину забезпечують зберігання нормального теплового стану організму без активізації механізмів терморегуляції. Вони забезпечують відчуття теплового комфорту та створюють передумови для високого рівня працездатності. Ú ДОПУСТИМІ МІКРОКЛІМАТИЧНІ УМОВИ - поєднання параметрів мікроклімату, які при тривалому та систематичному впливі на людину можуть викликати зміни теплового стану організму, що швидко минають і нормалізуються та супроводжуються напруженням механізмів терморегуляції в межах фізіологічної адаптації. При цьому не виникає ушкоджень або порушень стану здоров'я, але можуть спостерігатися дискомфортні тепловідчуття, погіршення самопочуття та зниження працездатності.

Мікроклімат робочої зони ПАРАМЕТРИ МІКРОКЛІМАТУ: Ú температура повітря, Ú відносна вологість повітря, Ú швидкість Мікроклімат робочої зони ПАРАМЕТРИ МІКРОКЛІМАТУ: Ú температура повітря, Ú відносна вологість повітря, Ú швидкість руху повітря, Ú інтенсивність теплового (інфрачервоного) опромінення, Ú температура поверхні.

Мікроклімат робочої зони Прилади для вимірювань параметрів мікроклімату Мікроклімат робочої зони Прилади для вимірювань параметрів мікроклімату

Заходи та засоби по нормалізації мікроклімату Ú Будівництво приміщень і споруд згідно вимог державних Заходи та засоби по нормалізації мікроклімату Ú Будівництво приміщень і споруд згідно вимог державних будівельних норм і правил; Ú Удосконалення технологічних процесів та устаткування; Ú Раціональний режим праці та відпочинку; Ú Застосування теплоізоляції устаткування та захисних екранів; Ú Раціональна вентиляція, кондиціонування повітря та опалення приміщень

Шкідливі речовини та їх класифікація Ú Токсичні речовини взаємодіють з організмом людини, Ú Ú Шкідливі речовини та їх класифікація Ú Токсичні речовини взаємодіють з організмом людини, Ú Ú Ú Ú викликаючи різноманітні відхилення стану здоров′я. До них належать чадний газ, селітра, концентровані розчини кислот, лугів тощо. Подразнюючі речовини викликають подразнення слизових оболонок дихальних шляхів, очей, шкіри (наприклад аміак). Мутагенні речовини призводять до порушення генетичного коду. Вони включають, зокрема, свинець, радіоактивні речовини тощо. Канцерогенні речовини викликають, як правило злоякісні пухлини. До них відносяться азбест, нікель, хром, ароматичні вуглеводи тощо. Наркотичні речовини впливають на центральну нервову систему Задушливі речовини приводять до токсичного набряку легень (оксид азоту, оксид вуглецю). Сенсибілізатори – речовини, що діють як алергени (формалін, лаки на основі нітро- та нітрозосполук). Речовини, які впливають на репродуктивну функцію (ртуть, свинець, нікотин, етиловий спирт тощо).

Шкідливі речовини та їх класифікація. ГДК Ú Надзвичайно небезпечні (1 клас). ГДК < 0, Шкідливі речовини та їх класифікація. ГДК Ú Надзвичайно небезпечні (1 клас). ГДК < 0, 1 мг/м³ (свинець, ртуть чадний газ) Ú Високо небезпечні (2 клас). ГДК 0, 1… 1 мг/м³ (аерозолі соляної та сульфатної кислот, бензол, хлор) Ú Помірно небезпечні (3 клас). ГДК 1, 1… 10 мг/м³ (спирт метиловий, кислота оцтова, ксилол тощо) Ú Мало небезпечні (4 клас). ГДК > 10 мг/м³ (спирт етиловий, бензин, аміак, ацетон тощо)

Пилове забруднення повітря Пил – основний шкідливий фактор на багатьох харчових та переробних підприємствах, Пилове забруднення повітря Пил – основний шкідливий фактор на багатьох харчових та переробних підприємствах, обумовлений недосконалістю технологічних процесів. Природний пил знаходиться в повітрі в звичайних умовах мешкання людини в межах концентрацій 0, 1. . . 0, 2 мг/м³, в промислових центрах, де діють великі підприємства він не буває нижче 0, 5 мг/м³, а на робочих місцях запиленість повітря іноді сягає 100 мг/м³. Основні фізико-хімічні властивості пилу: хімічний склад, дисперсність (ступінь подрібнення), будова частинок, розчинність, щільність, питома поверхня, нижня та верхня концентраційна границя вибуховості суміші пилу з повітрям, здатність до електризації тощо.

Прилади для визначення концентрації шкідливих речовин Прилади для визначення концентрації шкідливих речовин

Заходи та засоби захисту робітників: Технологічні Ú Організація технологічного процесу з мінімальними виділеннями забруднювачів Заходи та засоби захисту робітників: Технологічні Ú Організація технологічного процесу з мінімальними виділеннями забруднювачів у робочій зоні за рахунок його удосконалення, застосування замкнутих і безвідходних технологій. Технічні Ú Локалізація забруднювачів у джерелі їх виникнення: теплоізоляція гарячих поверхонь обладнання і трубопроводів (температура на поверхні обладнання не повинна перевищувати 45 °С, а у приміщеннях з пожежо- і вибухонебезпечним середовищем – 35 °С); ущільнення та герметизація обладнання і трубопроводів. Ú Автоматизація та механізація виробничих процесів Ú Дистанційне управління виробничими процесами Ú Впровадження нового більш досконалого обладнання Ú Вентиляція виробничих приміщень. Індивідуальні Використання ЗІЗ .

Дякую за увагу ! Дякую за увагу !