Скачать презентацию Навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів гімназія Скачать презентацию Навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів гімназія

Навчально-виховний комплекс.pptx

  • Количество слайдов: 17

Навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія № 23 Вінницької міської ради Вплив Навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія № 23 Вінницької міської ради Вплив калійних та нітратних добрив на ріст та розвиток рослин Підготували учениці 9 -А класу Бокатюк М. , Торбасюк Д. та вчитель хімії Диркач Л. А 2012 рік

Мінеральні добрива • Мінеральні добрива є джерелом швидкого забезпечення ґрунту живильними речовинами та постачання Мінеральні добрива • Мінеральні добрива є джерелом швидкого забезпечення ґрунту живильними речовинами та постачання ними рослин. Щоб отримати від мінеральних добрив найбільшу віддачу, потрібно знати їх види, вміст в них живильних речовин, правила змішування, норми, терміни і способи внесення залежно від типу ґрунту, погодних умов і біологічних особливостей культури. Промисловість випускає три основні групи мінеральних добрив: азотні, фосфорні і калійні. Мінеральні добрива добре впливають на розвиток рослин: азотні сприяють посиленню зростання, фосфорні і калійні, покращуючи використання азоту рослинами, одночасно впливають на прискорення цвітіння і плодоношення.

Калійні добрива Калійні добрива

Також основним елементом живлення рослин є калій, який грає важливу роль, будучи регулятором багатьох Також основним елементом живлення рослин є калій, який грає важливу роль, будучи регулятором багатьох життєвих процесів. Якщо рослинам не вистачає калію, то різко ослабляється фотосинтез, звідси знижується урожай, утворюються дрібніші плоди, рослини стають сприйнятливими до різних хвороб і ушкоджуються шкідниками. Характерна ознака недоліку калія у рослин виявляється через так званий “ краєвий опік ”, коли краї листя забарвлюються в коричневий колір різних відтінків, листя висихає, наче обпалене. При сильному недоліку калія, спостерігається млявість листя у рослин. При хорошому калійному живленні плодові і ягідні культури добре використовують сонячне світло, підвищується їх урожай, поліпшується якість плодів і ягід. У плодових рослин, завдяки калію, підвищується зимостійкість. Калійні добрива, як і фосфорні, зазвичай вносять восени під перекопування ґрунту. При необхідності деякі калійні добрива можна вносити навесні або літом. Внесення переважно осіннє, унаслідок змісту у складі багатьох калійних добрив шкідливого для рослин хлора, який протягом зими нейтралізується ґрунтом, вимивається. . Всі калійні добрива добре розчиняються у воді. Хлористий калій - основне калійне добриво, що містить 60% речовини, що діє. Це дрібнокристалічна речовина, що складається з рожевих кристалів. Застосовується для осіннього внесення під всі плодові і ягідні культури. Калійна сіль містить 40% речовини, що діє, і також хлор.

Застосовується для осіннього внесення під всі плодові і ягідні культури. Навесні і літом застосовувати Застосовується для осіннього внесення під всі плодові і ягідні культури. Навесні і літом застосовувати калійну сіль не рекомендується. Сульфат калія дрібнокристалічне добриво, що містить 48% речовини, що діє. У його складі відсутній хлор, тому це - чудове добриво для саду. Його можна застосовувати як восени, перед перекопуванням саду, так і весною і літом при підгодівлі. Позитивно і те, що у складі сульфату калія міститься корисний для рослин елемент – сірка. Але все таки для саду найкраще калійне добриво - це дерев’яний попіл. Він містить в середньому 10% речовини, що діє; окрім цього, у складі золи містяться фосфор і багато необхідних для рослин мікроелементів. Дози калійних добрив слід регулювати і залежно від типу ґрунту. На бідні калієм піщані ґрунти, дози цього елементу повинні бути декілька вище, ніж на чорноземних ґрунтах.

Азотні добрива Азотні добрива

До цієї групи відносяться добрива, до складу яких входить один з основних елементів живлення До цієї групи відносяться добрива, до складу яких входить один з основних елементів живлення - азот. Азот в мінеральних добривах міститься в різних видах: аміачному (з’єднання азоту з чотирма частинками водню), нітратному (з’єднання азоту з киснем) і амідном (з’єднання азоту з двома частинками водню). Амідний азот сечовини при теплій погоді дуже швидко переходить в аміачний, тому сечовина, внесена до ґрунту, по своїх властивостях мало відрізняється від аміачних добрив. Аміачний азот в ґрунті під впливом деяких бактерій перетворюється на нітратний. Швидкість перетворення аміаку в нітрати залежить від температури ґрунту, її вологості і рихлості. Залежно від форми азоту змінюються і агрономічні властивості добрив. Менше всього азоту в підзолистих (особливо в піщаних) ґрунтах, дещо більше в сірих лісових ґрунтах і ще більше в чорноземах. Проте немає ґрунтів, які містили б таку кількість розчинного азоту, щоб рослини могли без внесення азотного добрива давати високий урожай протягом багатьох років. Тому на всіх грунтах перш за все треба вносити азотні добрива, але в різних дозах залежно від вмісту в грунті розчинного азоту. Величезне значення азотних добрив в збільшенні врожайності сільськогосподарських культур обумовлюється виключно важливою роллю азоту в житті рослин. Азот входить до складу білків, що є головною складовою частиною цитоплазми і ядра кліток, до складу нуклеїнових кислот, хлорофілу, ферментів, фосфатів, більшості вітамінів і інших органічних азотистих сполук, які грають важливу роль в процесах обміну речовин в рослині.

Переважне використання рослинами амонійного або нітратного азоту залежить від ряду чинників, найважливішими з яких Переважне використання рослинами амонійного або нітратного азоту залежить від ряду чинників, найважливішими з яких є біологічні особливості культури наявність мікроелементів забезпеченість ї вуглеводами реакція середовища При нейтральній реакції амонійний азот засвоюється рослинами краще, а при кислій - гірше, ніж нітратний. Підвищений вміст кальцію, магнію і калія створює сприятливіші умови для засвоєння амонійного азоту, а при нітратному живленні важливе значення має достатня забезпеченість фосфором і молібденом. Умови азотного живлення роблять великий вплив на зростання і розвиток рослин. При достатньому постачанні рослин азотом, в них посилюється синтез органічних азотистих речовин. Рослини утворюють могутнє листя і стебла з інтенсивнозеленим забарвленням, добре ростуть і кущаться; поліпшується формування і розвиток органів плодоношення. Проте при односторонньому надлишку азоту затримується дозрівання рослин. При недоліку азоту зростання рослин різко сповільнюється, листя буває дрібні, блідо-зеленого забарвлення, що пов′язане з порушенням синтезу хлорофілу, передчасно жовтіють, стебла стають тонкими і слабо гілкуються.

Найбільш багаті азотом насіння бобових і олійних культур, менше його в зерні злаків. У Найбільш багаті азотом насіння бобових і олійних культур, менше його в зерні злаків. У вегетативних органах рослин азоту значно менше, ніж в насінні. У листі і стеблах рослин, а також в коренеплодах і бульбах частка небілкового азоту може бути значною. Наприклад, в листових овочах, корінні цукрового, кормового буряка і моркви, бульбах картоплі небілкові з’єднання азоту у момент досягнення товарної стиглості складають половину загальної кількості цього елементу. Щоб отримувати високі, стійкі урожаї сільськогосподарських культур, необхідно постійно піклуватися про поповнення запасів азоту в грунті. Єдиним природним джерелом поповнення запасів азоту в грунті є азот атмосфери.

Азотні добрива підрозділяються на чотири групи: • Нітратні добрива - Na. NO 3, Ca(NO Азотні добрива підрозділяються на чотири групи: • Нітратні добрива - Na. NO 3, Ca(NO 3) • Амонійні і аміачні добрива – (NH 4)2 SО 4 • Амонійно-нітратні добрива - NH 4 N 03 • Добриво, що містить азот в амідній формі, – CO(NH 4) 2

Нітратні Натрієва селітра Na NO 3 Натрієва селітра, що випускається в даний час, - Нітратні Натрієва селітра Na NO 3 Натрієва селітра, що випускається в даний час, - побічний продукт при отриманні азотної кислоти з аміаку. Це дрібнокристалічна сіль білого або жовтувато-бурого кольору, добре розчинна у воді. Володіє слабкою гігроскопічністю, але при зберіганні в несприятливих умовах може злежуватися.

Кальцієва селітра (нітрат кальцію, азотнокислий кальцій) Ca(NO 3) 2 Виходить при нейтралізації азотної кислоти Кальцієва селітра (нітрат кальцію, азотнокислий кальцій) Ca(NO 3) 2 Виходить при нейтралізації азотної кислоти вапном, а також як побічний продукт при виробництві комплексних добрив - нітрофосок методом азотний-кислотної переробки фосфатів. Кристалічна сіль білого кольору, добре розчинна у воді. Володіє високою гігроскопічністю і навіть за нормальних умов зберігання сильно відволожується, розпливається і злежується.

Амонійні і аміачні Сульфат амонія (сірчанокислий амоній) (NH 4) 2 SО 4 Кристалічна сіль, Амонійні і аміачні Сульфат амонія (сірчанокислий амоній) (NH 4) 2 SО 4 Кристалічна сіль, добре розчинна у воді; гігроскопічність її дуже слабка, тому за нормальних умов зберігання злежується мало. Велика кількість сульфату-амонію виробляється як побічний продукт при виробництві капролактаму. Синтетичний сульфат амонію білого кольору. Поглинений амоній добре доступний для рослин. В той же час рухливість його в ґрунті і небезпека вимивання в умовах рясного зволоження зменшуються. Амонійні добрива можна вносити завчасно, з осені, під оранку.

Рідкі азотні Рідкий аміак NH 3 Виходить зріджуванням газоподібного аміаку під тиском. На вигляд Рідкі азотні Рідкий аміак NH 3 Виходить зріджуванням газоподібного аміаку під тиском. На вигляд безбарвна, рухома рідина. При зберіганні у відкритих судинах, швидко випаровується. Пружність пари невелика. Зберігати і транспортувати аміачну воду можна в резервуарах, що герметично закриваються, розрахованих на невисокий тиск. Цим обумовлена можливість втрат азоту за рахунок випаровування NH 3 при перевезенні, зберіганні і внесенні добрива. Використовувати його як добриво простіше і безпечніше, ніж рідкий аміак, але недоліком є низький зміст азоту. Тому виробництво аміачної води зменшується, а безводого аміаку збільшується. Перевага рідких азотних добрив полягає в тому, що виробництво і застосування їх обходиться значно дешевшим, ніж твердих.

Значення і функції добрив Класик природознавства Климент Аркадійович Тімірязєв справедливо вважав, що все мистецтво Значення і функції добрив Класик природознавства Климент Аркадійович Тімірязєв справедливо вважав, що все мистецтво землеробства зосереджено в одній точці - в харчуванні рослин. Він говорив, що недоїдання людей починається з голодування рослин. . К. А. Тімірязєв неодноразово підкреслював, що справжній годувальник людини не земля, а рослини. «Звільнення» рослин від «влади землі» він вважав найактуальнішим завданням агрономічної науки. Дійсно, лише в порівняно рідкісних випадках сільськогосподарські культури знаходять у грунті велику кількість води і всі необхідні елементи їжі в легкозасвоюваній формі, в достатній кількості і в правильному співвідношенні. Звичайно ж у практиці землеробство стикається з недоліком то вологи, то двох -трьох і навіть більше поживних речовин, без усунення дефіциту яких рослинний організм не може нормально розвиватися і забезпечувати високу продуктивність. Тому не дивно , що до тих пір, поки агрономічна хімія не вивчила законів живлення рослин і не запропонувала нового прийому управління процесом харчування і застосування мінеральних добрив, врожаї культур ні в одній країні не відзначалися ні високим рівнем, ні стабільністю.

З плином часу на прикладі цілих країн з'ясувалося, що врожай все більше і більше З плином часу на прикладі цілих країн з'ясувалося, що врожай все більше і більше стає функцією добрив. Добре відомо, що раціональне застосування добрив сприяє більш ощадливому використанню води рослинами, посилює їх харчування, підвищує врожай і покращує його якість, робить ґрунту більш родючими. Однак розумне використання великого асортименту сучасних добрив вимагає знань як агрохімічних властивостей грунту, так і фізіологічних особливостей вирощуваних культур, не кажучи вже про склад, види і якості самих удобрювальних речовин.

Надлишком добрив не можна замінити нестачу знань, сказав учень і наступник Тімірязєва, Д. М. Надлишком добрив не можна замінити нестачу знань, сказав учень і наступник Тімірязєва, Д. М. Прянишников. Хімічні та біологічні процеси, що протікають у грунті, сприяють поступовому переходу багатства грунту в його родючість. Мета добрива полягає в усуненні розриву між необхідною кількістю тої чи іншої потрібної культурі поживної речовини і тим, що може дати грунт для досягнення високого врожаю.