Скачать презентацию На відміну від інших романів Кретьєна у Кліжес Скачать презентацию На відміну від інших романів Кретьєна у Кліжес

КЖеня.pptx

  • Количество слайдов: 4

На відміну від інших романів Кретьєна, у «Кліжес» використаний візантійський сюжет - герой книги На відміну від інших романів Кретьєна, у «Кліжес» використаний візантійський сюжет - герой книги є сином імператора Константинопольського, основна дія розгортається в Константинополі. Роман починається з історії батьків героя - імператора Олександра і сестри Говена (одного з лицарів Круглого Столу) Сордамори. Історія батьків своєї ідилічності контрастно підкреслює трагічний характер взаємин героїв - Кліжес і Феніси. Ситуація тут та ж, що і в легенді про Трістана та Ізольду: юнак полюбив дружину дядька, і вона полюбила його. Чоловікові, імператору Алісу (заволодів троном брата) Феніса дає чудовий напій: випівшему його Алісу здається, що він поділяє ложе Феніси, насправді ж він спить найміцнішим сном і лише в сновидінні володіє дружиною. Але молода жінка відкидає адюльтер і готова належати коханому тільки в тому випадку, якщо це не обмежить прав чоловіка.

 • Для цього Феніса вирішила померти уявно, так, щоб всі вважали її мертвою, • Для цього Феніса вирішила померти уявно, так, щоб всі вважали її мертвою, і лише Кліжес да вірна служниця Фессала знали правду. План вдається на славу, і тільки через багато часу обман виявляється - щасливих коханців випадково знаходять в розкішному саду, прихованому від сторонніх очей, де вони мирно віддаються захватам взаємної любові. Кліжес і Феніса, сопутствуемий вірною Фессалії, біжать і приїжджають до двору короля Артура, в Лондон. Справедливий монарх готовий спорядити величезну армію, щоб покарати узурпатора Аліса і відновити на батьківському троні справжнього лицаря Кліжес. Але тут приходить звістка, що від безсилої люті узурпатор раптово помер, і константинопольський трон вільний. Піддані з нетерпінням чекають свого законного імператора Кліжес. Феніса стає дружиною, подругою і дамою героя.

 • Дуже популярний твір Кретьєна де Труа «Персеваль, або Повість про Грааль» є • Дуже популярний твір Кретьєна де Труа «Персеваль, або Повість про Грааль» є однією з перших спроб обробки переказу про Грааль. Історія рицаря Персеваля починається з дитинства, його мати, чоловік і старші сини якої загинули на війнах і турнірах, хоче зберегти від небезпек рицарського буття молодшого сина і ховається з ним у глухому лісі. Але випадкова зустріч з рицарями викликала в юнакові жадобу доблесних подвигів. На горе матері, він покидає їх лісовий притулок і разом з Говеном, Персевалем та іншими рицарями Круглого Столу відправляється на пошуки Грааля, зображеного в романі у вигляді блискучої посудини, здатної зцілювати і чинити добро. Роман Кретьєна залишився незакінченим, а символіка Грааля - не розкритою до кінця. Послідовники Кретьєна по-різному представляли Грааль, часто в релігійно-містичному дусі, пов'язуючи символ Грааля з християнським смиренням та ідеєю аскетизму.

 • На сучасному етапі дослідження роману Кретьєна символіка Грааля розглядається як багатошаровий і • На сучасному етапі дослідження роману Кретьєна символіка Грааля розглядається як багатошаровий і складний ідеал, пов'язаний головним чином з проблемою морально-етичного виховання молодої людини, утвердження в ній почуття відповідальності та необхідності виконання певних морально-етичних норм: допомагати дамам і дівчатам, гідно поводити себе в їх товаристві, поважати старших і шановних осіб тощо. Вперше в романі «Пер-севаль» поставлена проблема самозречення в ім'я обов'язку. Таким чином, об'єктивно в романі домінує ідеал не релігійного, а гуманістичного характеру. В центрі уваги - проблеми освіти, морального самовдосконалення, які, на думку Кретьєна, є актуальними упродовж усього життя. Традиційна для куртуазної літератури любовна тема у «Персевалі» явно на другорядному місці. Кретьєн ставить також під сумнів корисність прописних істин, він на боці знань, які склалися на основі досвіду, розуму. Тому в романі відчувається бажання відмовитися від усякого роду готових повчальних сентенцій і замінити їх наукою активного життя. • Тип мандрівного рицаря, створений Кретьєном, та його моральний ідеал виявиться живучим і існуватиме декілька століть, аж до Сервантеса. Проблеми, порушені в «Персевалі» , знайдуть глибшу розробку у творчості німецького поета XIII ст. Вольфрама фон Ешенбаха - автора відомого роману «Парцифаль» .