Скачать презентацию МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ Скачать презентацию МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ

Презентац_я на тему Держава.ppt

  • Количество слайдов: 21

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ БОРИСА ГРІНЧЕНКА УНІВЕРСИТЕТСЬКИЙ КОЛЕДЖ Держава: сутність МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ БОРИСА ГРІНЧЕНКА УНІВЕРСИТЕТСЬКИЙ КОЛЕДЖ Держава: сутність та походження Автор: Мусіяченко О. С. , викладач ЦК суспільних дисциплін

План 1. Держава 2. Виникнення держави 3. Форма держави План 1. Держава 2. Виникнення держави 3. Форма держави

1. Держава Слово “держава” досить часто “фігурує” у засобах масової інформації, в промовах політичних 1. Держава Слово “держава” досить часто “фігурує” у засобах масової інформації, в промовах політичних діячів і навіть в розмовах людей у транспорті (досить часто ми чуємо скептичне: “таке могло трапитися тільки в нашій державі…”, або “не ту державу назвали Гондурасом…”). Хоча подібні висловлювання і викликають певний сумнів стосовно правової грамотності та культури промовців, але одночасно наштовхує на певні роздуми. Що таке “держава”? Чим вона відрізняється від “країни”? А що було до держави?

 • Часто поняття • Часто поняття "країна" і "держава" використовуються як синоніми, але між ними є відмінність. • Країна - географічна територія, котра має певні межі, користується суверенітетом, або яка перебуває під владою іншої держави (колонія). • «Держава» - політична система влади, яку встановлено на певній території. Тоді як поняття "країна" більше стосується культурних, загально географічних (спільність території) та інших чинників.

Держава — це найвища форма організації суспільства, якій властиві такі ознаки: суверенітет наявність апарату Держава — це найвища форма організації суспільства, якій властиві такі ознаки: суверенітет наявність апарату управління наявність апарату примусу здатність видавати загальообов’язкові правила поведінки (закони) • здатність збирати податки • територіальне розселення населення країни (Територія в межах державних кордонів. Територіальна ознака породжує громадянство — юридичний зв'язок особи з даною державою, який виражається у взаємних правах і обов'язках) • має формальні реквізити — офіційні символи: прапор, герб, гімн. • •

2. Виникнення держави Держава існувала не завжди, її утворенню передував первіснообщинний устрій. Первіснообщинний устрій 2. Виникнення держави Держава існувала не завжди, її утворенню передував первіснообщинний устрій. Первіснообщинний устрій пройшов кілька етапів розвитку. Змінювалася суспільна організація. Роди об’єднувалися у племена, а останні — у союз племен. На цьому етапі виникає потреба в управлінні загальними справами, тобто потреба у владі.

 • Не існує єдиної думки стосовно походження держави. Цим питанням переймалися вчені різних • Не існує єдиної думки стосовно походження держави. Цим питанням переймалися вчені різних епох. Зараз існує ряд теорій походження держави. Деякі з них можуть видатися абсурдними. Але слід пам’ятати, що, наприклад, в період Середньовіччя люди мали зовсім інший світогляд і світосприйняття. Тому їх пояснення навколишньої дійсності могло бути для них таким же “раціональним” як для нас, наприклад, наукові дослідження (які ми не звикли ставити під сумнів).

Теологічна теорія • Державу створив Бог. Обґрунтовується її вічність і непорушність. Влада правителю надана Теологічна теорія • Державу створив Бог. Обґрунтовується її вічність і непорушність. Влада правителю надана Богом, і вона покликана захищати благо всіх.

Договірна теорія Виникнення держави - наслідок об'єднання людей на основі добровільної згоди про те, Договірна теорія Виникнення держави - наслідок об'єднання людей на основі добровільної згоди про те, що одні будуть управляти, а інші - виконувати їхні управлінські рішення

Психологічна теорія Держава виникла через особливі властивостям психіки людей. Одним людям притаманна потреба покори, Психологічна теорія Держава виникла через особливі властивостям психіки людей. Одним людям притаманна потреба покори, наслідування, усвідомлення залежності від видатної особистості. Іншим – потреба керувати та вести за собою. Народ є інертною масою і нездатний приймати рішення, а тому потребує постійного керівництва

Теорія насильства Держава є результатом завоювання одних племен іншими, поневолення одного народу іншим. Держава Теорія насильства Держава є результатом завоювання одних племен іншими, поневолення одного народу іншим. Держава є тією силою, яку утворюють завойовники для утримання в покорі завойованих народів і зміцнення влади переможців

Космічна теорія Політичну організацію було занесено іншими цивілізаціями з космосу Космічна теорія Політичну організацію було занесено іншими цивілізаціями з космосу

Формування держави — тривалий процес, який у різних народів ішов по-різному. Існує думка, що Формування держави — тривалий процес, який у різних народів ішов по-різному. Існує думка, що будьяка з відомих теорій не може повністю охопити передумов виникнення держави і висвітлює лише певну групу причин її появи. Лише у своїй сукупності теорії досить повно відтворюють картину передумов та процесів виникнення держави.

3. Форма держави • Форма держави – порядок організації і функціонування державної влади відносно 3. Форма держави • Форма держави – порядок організації і функціонування державної влади відносно форми правління, форми територіального устрою та форми державноправового режиму.

Форма правління – організація верховної державної влади, яка передбачає порядок її утворення і діяльності, Форма правління – організація верховної державної влади, яка передбачає порядок її утворення і діяльності, компетенцію і взаємозв’язок її органів, а також взаємовідносини з населенням країни.

 • Форми територіального устрою – національнотериторіальна й адміністративно-територіальна організація державної влади, яка характеризує • Форми територіального устрою – національнотериторіальна й адміністративно-територіальна організація державної влади, яка характеризує співвідношення частин держави та її органів між собою і з державою в цілому. Україна, Польща, Велика Британія… Росія, Німеччина, США… В минулому – Річ Посполита… Історично: Римська Імперія, Османська, Російська, Австро-Угорська…

 • Державно-правовий режим – сукупність засобів, прийомів реалізації державної влади, що відображає її • Державно-правовий режим – сукупність засобів, прийомів реалізації державної влади, що відображає її характер і зміст з точки зору співвідношення демократичних та авторитарних засад.

Тоталітаризм (лат. Totalitas — увесь, повний) — режим, який характеризується всеохопним контролем влади над Тоталітаризм (лат. Totalitas — увесь, повний) — режим, який характеризується всеохопним контролем влади над суспільством, підкоренням суспільної системи державі, колективним цілями, загальнообов´язковою ідеологією.

Авторитаризм (лат. autoritas — влада, вплив) — тип політичного режиму, який характеризується субординацією суб´єктів Авторитаризм (лат. autoritas — влада, вплив) — тип політичного режиму, який характеризується субординацією суб´єктів політичних відносин, наявністю сильного центру, що має концентровану владу, можливістю застосування насильства чи примусу.

Як тільки служіння суспільству перестає бути головною cправою громадян і вони надають перевагу служити Як тільки служіння суспільству перестає бути головною cправою громадян і вони надають перевагу служити йому своїми гаманцями, а не особисто, — держава вже близька до зруйнування. Ж. -Ж. Руссо Ті держави здатні стати великими, у яких великі малі люди. О. Довженко Гідність держави зрештою залежить від гідності особистостей, які її створюють. Дж. Міль