Скачать презентацию Маркетинг в перекладі з англійської означає ринкова діяльність Скачать презентацию Маркетинг в перекладі з англійської означає ринкова діяльність

Презентация маркет Microsoft PowerPoint.ppt

  • Количество слайдов: 40

Маркетинг в перекладі з англійської означає Маркетинг в перекладі з англійської означає "ринкова діяльність" Маркетинг - як наука дає знання про ринок, закони його функціонування, про поведінку покупців на ринку, з якими пов'язане підприємство. Маркетинг ІВ розглядається як наука про виробництво товарів ринкової новизни та їх збут на основі використання інтелектуальної власності. Промисловий ринок - це ринок, який включає осіб, фірми, підприємства, організації, які отримують товари та послуга для використання у виробництві, перепродажу або здачі в оренду. Він також включає інновації -винаходи, промислові зразки, товарні знаки, ноу-хау - що відповідають інтелектуальній власності.

Сучасні промислові підприємства мають широкий асортимент випуску продукції, її складність вимагає великої кількості постачальників, Сучасні промислові підприємства мають широкий асортимент випуску продукції, її складність вимагає великої кількості постачальників, загальне число яких може сягати сотні і доходити до тисячі різноманітних підприємств. Наприклад: • Дрогобицький крановий завод пов'язаний з десятками підприємств, які постачають йому продукцію: гумові манжети для гідроциліндрів, гідроапаратуру, гідрозамки, скло, електроприлади, шасі автомобільні, на яких монтується кранова установка. • Завод без відповідних постачальників не в змозі випускати основну продукцію, а це вимагає розвинутої маркетингової мережі діяльності з постачальниками. • Крім того випуск ав токранів на самохідному шасі передбачає від підприємства використання в товарі розробок інтелектуальної власності, власних винаходів створених на підприємстві і винаходів інших розробників, щоб товар кран був конкурентоспроможний на будь якому сегменті внутрішнього і світового ринків.

Принципи маркетингу інтелектуальної власності 1. Орієнтація на споживачів та гнучке реагування виробництва і збуту Принципи маркетингу інтелектуальної власності 1. Орієнтація на споживачів та гнучке реагування виробництва і збуту на зміну попиту. Підприємство має виготовляти те, що потрібно споживачам (з урахуван ням своїх можливостей), а не продавати те, що можна виготовити. 2. Сегментування ринку. Службам маркетингу необхідно провести дослідження ринку, розділити його на відповідні території — сегменти, в яких є імовірність продажу власних товарів. Такий метод діяльності в нинішніх умовах ринкової економіки є основою орієнтації підприємства на потенційного споживача. Із сегментацією тісно пов'язане позиціювання. Позиціювання товару це визначення його особливостей та характерних рис, відмінних від аналогічних товарів конкурентів. 3. Глибоке дослідження ринку. Включає визначення ємності ринку, споживчих якостей товару, аналіз ціноутворення, ефективних каналів збуту, методів стимулювання продажу і т. д. Маючи прогнозні дані про можливу кількість продажу, підприємство планує відповідно закупівлю сировини і матеріалів, робить точнішим прогноз виробництва. 4. Спрямованість на довгостроковий результат. Забезпечується інноваціями виробничої та збутової діяльності: створення нових товарів, технологій на використанні винаходів, промислових зразків, можливих ноу хау, вдосконалення форм та методів виходу на нові ринки, стимулювання збуту, каналів товароруху та розширення рекламних заходів.

Комплексне управління маркетингом на підприємстві Стратегічний маркетинг Операційний маркетинг М ета підприємства План маркетингу Комплексне управління маркетингом на підприємстві Стратегічний маркетинг Операційний маркетинг М ета підприємства План маркетингу Провести маркетинговий та ситуаційний аналіз ринку вибрати товар виробництва Проаналізувати потреби та визначення встановити ціну продажу на ринку базового ринку Проаналізувати сегментації Вибрати канали збуту Проаналізувати привабливості ринку Розробити мережу просування Проаналізувати конкурентоспроможності Провести аналіз і контроль Зробити портфельний аналіз Реалізація принципів і мотків маркетингу Основні принципи та функції маркетингу на підприємстві

Функціональна структура служби маркетингу на промисловому підприємстві Служба маркетингу Маркетингдиректор Віце – президент з Функціональна структура служби маркетингу на промисловому підприємстві Служба маркетингу Маркетингдиректор Віце – президент з маркетингу Заступник генерального директора з маркетингу Маркетингов е дослідження Маркетингове планування Збут сервіс реклама

Товарна (продуктова) структура служби маркетингу Служба маркетингу Керівник маркетингу товару А Керівник маркетингу товару Товарна (продуктова) структура служби маркетингу Служба маркетингу Керівник маркетингу товару А Керівник маркетингу товару Б Керівник маркетингу товару N

Конкуренція • Конкуренція основна відмітна риса ринкових відносин. • В економіці це суперництво економічних Конкуренція • Конкуренція основна відмітна риса ринкових відносин. • В економіці це суперництво економічних суб'єктів за кращу реалізацію своїх економічних інтересів. • Як регулятор ринкової економіки, конкуренція ґрунтується на свободі вибору, формує ринкові ціни, урівноважує попит і пропозицію, стимулює зниження витрат виробництва та впровадження нової технології, об'єктів інтелектуальної власності, забезпечує суверенітет споживача. • За методами конкурентної боротьби розрізняють: цінову конкуренцію форму суперництва, яка здійснюється на ринку за допомогою ціни продажу товарів; нецінову конкуренцію суперництво, яке ведеться між конкурентами виробниками за покупця через надання товарам неповторних особливостей новизни, якості, високого дизайну та естетичних властивостей. Такі особливості товару забезпечують продукти інтелектуальної власності - винаходи, промислові зразки.

Специфіка маркетингових досліджень при комерційному використанні ОПІВ • проявляється у різних підходах до створення Специфіка маркетингових досліджень при комерційному використанні ОПІВ • проявляється у різних підходах до створення та збуту ОПІВ і традиційних товарів. • Якщо виробництво товарів з самого початку орієнтоване на ринок, то необхідність продажу ОПІВ не настільки очевидна. • Спочатку ОПІВ створюють не для продажу, а для використання у власному виробництві, тобто вони тісно пов'язані з інноваційним товаром. • І тільки пізніше, коли це буде вигідно, їх можуть продати за ліцензійною угодою. • Комерціалізація ОПІВ, на відміну від звичайного товару, може бути здійснена: або по закінченню першої стадії розробки, шляхом уступки прав чи передачі прав на користування, або у складі технології чи інноваційного товару, що виробляється за цією технологією. З економічної точки зору значно вигіднішим є другий варіант комерціалізації.

Завдання маркетингу інтелектуальної власності на різних етапах життєвого циклу інноваційного товару. • Маркетинг розпочинається Завдання маркетингу інтелектуальної власності на різних етапах життєвого циклу інноваційного товару. • Маркетинг розпочинається з пошуку та відбору ідей, які могли би привести до комерційного успіху нового товару на майбутньому ринку. • Стадія розроблення інноваційного товару потребує значно більшого часу, ніж розроблення звичайного товару. Вона включає: попередні маркетингові дослідження, патентні дослідження, науково дослідні роботи, дослідно конструкторські та технологічні роботи, набуття прав на ОПІВ, створення прототипу товару з використанням цього/цих ОПІВ, його промислове освоєння. В кінці цієї стадії необхідно дати відповідь на принципове питання: чи продати або передати права на ОПІВ, відмовившись від випуску цього товару, чи виробляти та просувати цей товар на ринок. • Якщо прийнято рішення про використання ОПІВ у виробництві та продажу товару, то на наступних стадіях необхідно подбати про подальше удосконалення існуючих та розробку нових ОПІВ, які могли б привести до покращення якості товару, і тим самим, забезпечити продовження його перебування на ринку.

Прогнозування технологій • Оскільки конкурентноздатність товару визначається відношенням якість/ціна, а якість забезпечується технологією, яка, Прогнозування технологій • Оскільки конкурентноздатність товару визначається відношенням якість/ціна, а якість забезпечується технологією, яка, в свою чергу, залежить від "революційності" винаходів, що лежать в її основі, то прогнозування нових технологій слід вважати важливим елементом маркетингу ІВ. • Один із методів прогнозування - метод S-кривих. Суть методу полягає в тому, що залежність багатьох процесів і властивостей від часу має форму S кривої. На початковому етапі параметр змінюється повільно. Потім йде період швидкого зростання, після чого процес (або зміна параметру) уповільнюється, наближаючись до якоїсь межі. Це означає, що можливості технології вичерпані і необхідно створити нові винаходи, що дадуть можливість розробити принципово нову технологію, яка має інше обмеження. Наприклад, для відтворення звуку спочатку використовували платівку, потім магнітну стрічку, а зараз диски для лазерного зчитування, що кожного разу забезпечувало докорінне підвищення якості звуку.

 • • Інноваційний продукт це результат науково дослідної і/або дослідно конструкторської розробки, що • • Інноваційний продукт це результат науково дослідної і/або дослідно конструкторської розробки, що відповідає вимогам до інноваційної діяльності: нові результати досліджень ідеї та наукові відкриття, винаходи, що захищені патентами; нові проекти та розробки; нові технології; нові знання про те, як впровадити, опанувати та використати об'єкти інтелектуальної власності (комерційної таємниці); нові способи передачі товарів та послуг. • Інноваційна продукція це нові конкурентоздатні товари чи послуги, що відповідають вимогам до інноваційної діяльності.

Трансформація науково технічних розробок в інноваційний продукт є найважчим етапом у ланцюгу, який зв'язує Трансформація науково технічних розробок в інноваційний продукт є найважчим етапом у ланцюгу, який зв'язує науку зі споживачем, оскільки розробники не завжди розуміють домінанти ринку, потреби споживача, у них часто немає досвіду технологічного підприємництва. • Трансформація інтелектуальної власності в інноваційний продукт передбачає: генерування нової ідеї; експериментальна реалізація нової ідеї; освоєння в виробництві; масовий випуск; споживання. • Організаційною основою трансформації інтелектуальної власності в інноваційний продукт є побудова і реалізація інноваційного проекту за відповідними стадіями інвестиційного проектування, до яких належать: початкова стадія, на якій здійснюють розробку бізнес плану інноваційної діяльності; передінвестиційна стадія, на якій розробляється техніко економічне обґрунтування інвести цій в інноваційну діяльність; передкінцева стадія, на якій здійснюють оцінку ефективності інноваційного проекту; на якій формують інноваційний проект; кінцева стадія, на якій здійснюють впровадження інноваційного проекта. На цій стадії підключається інвестиційна стадія, якій передує передінвестиційна стадія, коли здійснюється пошук і використання фінансових ресурсів інвестиційної діяльності • Якщо стадія інноваційного процесу переходить до стадії підприємництва, то останній завершується також стадією комерціалізації. • Досвід показує, що в реальних умовах від ідеї створення нового продукту до надходження перших прибутків від його продажу на ринку проходить приблизно три чотири роки, у рідкісних випадках менше.

Стадії інвестиційного проектування Стадії інвестиційного проектування

Інвестиційна діяльність за видами інвестиційного проектування Інвестиційна діяльність за видами інвестиційного проектування

Маркетинг інновацій • Маркетинг інновацій включає: планування виробництва інновацій, вивчення ринку (з використанням бенчмаркетинга), Маркетинг інновацій • Маркетинг інновацій включає: планування виробництва інновацій, вивчення ринку (з використанням бенчмаркетинга), налагодження комунікацій, формування цін, розробку брендстратегії інновації організацію просування інновацій тощо. • Стосовно інновацій, бенчмаркетинг означає вивчення бізнесу інших підприємств з метою виявлення основоположних характеристик для розробки своєї інноваційної політики і конкретних видів інновацій. • Бренд виробника інновації включає тільки нематеріальні характеристики: надійність, комфорт, сервісне і гарантійне обслуговування, додаткові послуги, товарний знак, знак обслуговування, фірмовий стиль, рекламу тощо.

Схема процесу маркетингу інновацій Схема процесу маркетингу інновацій

 • Механізм комерціалізації це процес відтворення руху інтелектуального капіталу з метою отримання прибутку. • Механізм комерціалізації це процес відтворення руху інтелектуального капіталу з метою отримання прибутку. • Для менеджера інтелектуальний капітал має дві основні компоненти: людський капітал та інтелектуальні активи. Людський капітал чи інтелектуальна сила створюють інновації. Те, що можна описати і ідентифікувати, розглядаються як інтелектуальні ресурси. • Цивільним кодексом України передбачено, що майновими правами інтелектуальної власності є: право на використання об'єкта права інтелектуальної власності; виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності; виключне право перешкоджати неправомірному використанню об'єкта права інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання; інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом. Майнові права інтелектуальної власності можуть відповідно до закону бути вкладом до статутного капіталу юридичної особи, предметом договору застави та інших зо бов'язань, а також використовуватися в інших цивільних відносинах (стаття 425 Цивільного кодексу України).

Комерціалізація інтелектуальної власності • при використанні результатів інтелектуальної діяльності на умовах укладання договорів, наприклад: Комерціалізація інтелектуальної власності • при використанні результатів інтелектуальної діяльності на умовах укладання договорів, наприклад: між співавторами патенту; між власниками патенту й авторами в зв’язку з виплатою винагороди за використання об’єкту промислової власності; між власниками патенту під час комерційної реалізації інтелектуального продукту та інші. виникає Договори про передачу права власності, як зазначено чинним законодавством України, потрібно здійснювати у письмовій формі і зареєструвати у чинному порядку. • Згідно чинного законодавства України про охорону прав інтелектуальної власності, комерційну реалізацію прав на результати інтелектуальної діяльності в повному обсязі або частково власник охоронного документа здійснює шляхом передачі прав власності або видачі дозволу на його використання шляхом укладення ліцензійного договору.

Види ліцензійних договорів • За ліцензійним договором власник, наприклад, патенту (ліцензіар) надає своєму контрагенту Види ліцензійних договорів • За ліцензійним договором власник, наприклад, патенту (ліцензіар) надає своєму контрагенту (ліцензіату) право на використання патенту в зазначених межах своїх прав. Залежно від обсягу переданих прав розрізняють – договір виключної і не виключної ліцензії. • При наданні виключних прав застосовується тріада правочинностей “володіння, користування і розпорядження”. • Враховуючи нематеріальний характер результатів інтелектуальної власності, ряд спеціалістів розглядають власність на об’єкти творчої діяльності не як класичну тріаду правочинностей власника, а в інших виключних правочинностях: “забороняти” і “дозволяти”. В такому разі буде присутня тільки правочинність лише з використання (розпорядження). Особливо це важливо враховувати, коли право на інтелектуальну власність є внеском до статутного капіталу в обмін на корпоративні права. • Коли укладається договір невиключної ліцензії, ліцензіату передаються права в обмежених рамках, і ліцензіар залишає за собою право подальшого використання винаходу або інше в повному обсязі на тій же території.

Показники результатів використання ОІВ • де Якщо на підприємстві відсутня база для порівняння (освоєно Показники результатів використання ОІВ • де Якщо на підприємстві відсутня база для порівняння (освоєно цілком нову для підприємства продукцію, відсутні облікові документи за базовий період тощо), то частка прибутку, яка припадає на долю ОІВ, використаного у цій продукції, визначається за формулою: П В = П Р х( К Н − К Н х. К Пе + К Пе ) ПВ частка прибутку, яка припадає на долю ОІВ, грн; ПР прибуток, одержаний від введення в оборот продукції, що містить ОІВ, грн; К Н коефіцієнт новизни ОІВ; К Пе коефіцієнт досягнутого позитивного ефекту. Коефіцієнт новизни ОІВ визначається як відношення частини собівартості продукції, що припадає на відмінні ознаки формули винаходу (відмінні ознаки раціоналізаторської пропозиції, корисної моделі, промислового зразка тощо), до собівартості реалізованої продукції згідно з формулою де К Н = СВО/СР CВО частина собівартості реалізованої продукції, що припадає на відмінні ознаки ОІВ, гривень; CР собівартість реалізованої продукції, гривень.

Коефіцієнт досягнутого позитивного ефекту К Пе № з/п Досягнутий результат К Пе 1. Покращено Коефіцієнт досягнутого позитивного ефекту К Пе № з/п Досягнутий результат К Пе 1. Покращено другорядні техніко-економічні характеристики продукції, не зафіксовані офіційними документами (технічні умови, паспорт, інструкція тощо) 0, 01 2. Покращено техніко-економічні характеристики, що зафіксовано офіційним документом 0, 05 3. Покращено основні визначальні техніко-економічні характеристики продукції, що зафіксовано офіційним документом 0, 10 4. Досягнуті якісно нові основні техніко-економічні характеристики продукції, що зафіксовано офіційним документом 0, 25 5. Одержано нову продукцію, що має більш високі нові основні техніко-економічні характеристики серед аналогічних відомих видів продукції 0, 50 6. Одержано нову продукцію, що вперше освоєна у державі і має якісно нові техніко-економічні показники 1, 0

 • Капітальні вкладення на створення та введення в оборот ОІВ включають витрати на • Капітальні вкладення на створення та введення в оборот ОІВ включають витрати на створення ОІВ (витрати на науково дослідні та проектно конструкторські роботи) та підготовку виробництва до використання ОІВ. • Якщо капітальні вкладення здійснюються протягом календарного року до і після впровадження ОІВ, то такі вкладення є разовими. • Питомі капітальні вкладення на одиницю продукції у такому разі визначаються за формулою К=КВ /А де К питомі капітальні вкладення на одиницю продукції, грн К В разові капітальні вкладення, гривень; А обсяг випуску продукції у даному році, нат. одиниць.

 • інтелектуальна власність в умовах господарської діяльності (комерціалізації), набуває головної ознаки – це • інтелектуальна власність в умовах господарської діяльності (комерціалізації), набуває головної ознаки – це спроможність за її рахунок отримати доход, приносити відповідний ефект при її використанні. • Ефект – це є прибуток або абсолютний розмір отриманого (очікуваного) результату при використанні ОІВ. • Ефективність – це рентабельність, яка визначається співвідношенням отриманого прибутку (результату) при використанні ОІВ до бази, якою може бути собівартість реалізованої продукції з використанням ОІВ або витрати підприємства на виготовлення і реалізацію продукції з використанням ОІВ. • Рентабельність продукції, отриманої з використанням ОІВ, визначається за формулою де Р = ПР/В × 100 Р рентабельність продукції, отриманої з використанням ОІВ, %; ПР – прибуток або приріст прибутку, одержаного від реалізації продукції, виготовленої з використанням ОІВ, гривень; В – витрати підприємства на виготовлення і реалізацію продукції, виготовленої з використанням ОІВ, гривень.

Показник винахідницького рівня використання ІВ у товарі Фірми широко застосовують захисту товару або його Показник винахідницького рівня використання ІВ у товарі Фірми широко застосовують захисту товару або його елементів різними правовими документами: патентами на винаходи і промислові зразки, та свідоцтвами товарних знаків. Таким чином забезпечується комплексний юридичний захист. Показник винахідницького рівня в товарах або технологічних процесах можна визначати за формулою: ПВР=К 1 П 1+К 2 П 2 (18) де П 1 показник винахідницького рівня використання у товарі вітчизняних винаходів, промислових зразків; П 2 показник винахідницького рівня використання у товарі закордонних винаходів, промислових зразків; К 1 коефіцієнт переваги вітчизняних винаходів, промислових зразків перед закордонними; К 2 коефіцієнт переваги закордонних технічних рішень перед вітчизняними. Коефіцієнти К 1(К 2) можуть мати неоднакові для різних галузей значення, а їх таблиці повинні складатися галузевою експертною комісією для кожного виду товару і бути відображеними в галузевих нормативних документах.

Промислова власність на експортному ринку • Інтелектуальна власність це права, які стосуються інтелектуальної, творчої Промислова власність на експортному ринку • Інтелектуальна власність це права, які стосуються інтелектуальної, творчої діяльності людини у виробничій, науковій, літературній, художній галузях, а також винаходів у всіх галузях людської діяльності, наукових відкриттів, творів літератури, мистецтва, техніки. • Недотримання правил міжнародних конвенцій із захисту інтелектуальної власності ускладнює, а деколи робить взагалі неможливим експорт товарів, викликає судові процеси, призводить до значних збитків через відшкодування фізичним і юридичним особам, права яких порушено. • Промислова власність це форма власності, яка стала результатом інтелектуальної діяльності в технічній або комерційній галузях. Така власність має конкретного власника, її економічне значення виражене в ціні. • Повне право промислової власності, тобто таке, що належить певній фізичній або юридичній особі, дає їм змогу розширювати виробництво, виготовляючи і продаючи товар, який відрізняється від аналогів на ринку своїми показниками і якістю. • У той же час промислова власність може бути не тільки об'єктом продажу, але й оренди та інших угод, даючи власникові додатковий прибуток, як на внутрішньому ринку так і на зовнішньому під час проведення експортних операції з іншими країнами, при умові патентного захисту вітчизняних товарів, та прогнозу кон'юнктури експортного ринку.

Маркетинг у ліцензійній торгівлі. • Проведення всебічних маркетингових досліджень і прогнозування умов реалізації ОПІВ Маркетинг у ліцензійній торгівлі. • Проведення всебічних маркетингових досліджень і прогнозування умов реалізації ОПІВ на внутрішньому ринку ліцензій і за кордоном є одним із найбільш важливих аспектів патентно ліцензійної діяльності. • Мета подібних досліджень полягає: в обґрунтуванні висновків про доцільність продажу або закупки конкретних ліцензій, у визначенні тих оптимальних умов ліцензійних угод, при яких вони взаємовигідні як для продавця, так і для покупця прав на ОПІВ. • Кон'юнктурні дослідження є необхідними, але не достатніми умовами маркетингу. • Паралельно слід здійснювати прогноз на більш віддалену перспективу, а також враховувати вплив циклічності розвитку світової економіки. • Так, марними будуть намагання продати ліцензію в період кризи і навпаки, попит на ліцензії швидко зростатиме на етапі зростання економіки. • Необхідно також уважно підійти до вибору ліцензіата, маючи на увазі, що кращий ліцензіар не той, хто пропонує більші гроші, а той, хто у майбутньому може стати надійним партнером.

Механізм комерціалізації інтелектуальної власності • Вартість прав на придбання або продаж інтелектуальної власності враховує Механізм комерціалізації інтелектуальної власності • Вартість прав на придбання або продаж інтелектуальної власності враховує лише вартісну ціну придбання або продажу з урахуванням прибутку (рентабельності) і податкових відрахувань. • Обмежуючим фактором тут може стати розмір амортизаційних відрахувань покупця при використанні об’єктів інтелектуальної власності, які збільшують собівартість продукції, а також інвестиційні можливості покупця. • Для відтворення механізму комерціалізації інтелектуальної власності користуються типовими схемами (моделями) комерціалізації.

Схема 1. Продаж та придбання інтелектуальної власності, захищеної патентом, між юридичними особами. Схема 1. Продаж та придбання інтелектуальної власності, захищеної патентом, між юридичними особами.

Пояснення Схеми 1. Продаж та придбання інтелектуальної власності, захищеної патентом, між юридичними особами. • Пояснення Схеми 1. Продаж та придбання інтелектуальної власності, захищеної патентом, між юридичними особами. • А – Патентовласник (власник патенту України № по заявці від р. , опублікованого р. в Бюл. № _), юридична особа • В – Правонаступник, юридична особа Д 1 – Договір № про передачу права власності на винахід, що захищений патентом України № , від р. між Патентовласником (А) і Правонаступником (В) • С – Суб’єкт оціночної діяльності, який здійснює оцінку майна або майнових прав Д 1 – Договір № від р. на проведення оцінки майна (майнових прав) між Замовником (В) і Суб’єктом оціночної діяльності (С) ЗВ – Звіт про оцінку вартості майна (майнових прав) Акт до Д 2 – Акт прийому передачі Звіту про оцінку вартості майна (майнових прав) • ДДІВ – Державний департамент інтелектуальної власності України 1 – Заява на реєстрацію Договору про передачу права власності на винахід, що захищений патентом України № 2 – Проведення експертизи (перевірка умов охороноздатності) 3 – Видача Рішення щодо реєстрації Договору про передачу права власності на винахід, що захищений патентом України № , публікація в Бюлетені

Продовження пояснення до схеми 1 • Додаток № 1 до Д 1 Укладення Додатку Продовження пояснення до схеми 1 • Додаток № 1 до Д 1 Укладення Додатку № 1 від р. до Договору про передачу права власності на винахід, що захищений патентом України № від р. , в якому затверджується (погоджуються) зі Звітом про оцінку вартості майна (майнових прав), враховується розмір платежів за передачу права власності на винахід та приймається сума винагороди • Акт № 1 до Д 1 – Акт прийому передачі права власності на винахід, що захищений патентом України № від р. • Вн – Винагорода за передачу права власності на винахід, що захищений патентом України № від р. • АВн – Авторська винагорода за винахід, при умові укладання з ними угоди, або премія. • Зауважимо, Додаток № 1 від р. до Договору про передачу права власності на винахід, що захищений патентом України, є прототипом Договору цивільно правового характеру, за яким здійснюється купівля продаж майнових прав на винахід, що захищений патентом України, за відповідною ціною (вартістю майна або майнових прав). • Акт прийому передачі права власності на винахід, що захищений патентом України, з одного боку підтверджує факт передачі права і з другого боку фіксує завершення господарської операції передачі права (на майно або майнові права) за відповідною ціною для здійснення оподаткування.

Схема 2. Надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності. Схема 2. Надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності.

Схема 2. Надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності. • А – Ліцензіар, що Схема 2. Надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності. • А – Ліцензіар, що є власником винаходу, що захищений патентом України № від р. , юридична особа • В – Ліцензіат, який бажає придбати на умовах Ліцензійного договору виключну ліцензію на використання винаходу, що захищений патентом України № _, юридична особа • ЛД 1 – Ліцензійний договір № про надання права на використання об’єкта інтелектуальної власності від р. між Ліцензіаром (А) і Ліцензіатом (В) • С – Суб’єкт оціночної діяльності, який здійснює оцінку майнових прав • Д 2 – Договір № від р. на проведення оцінки майнових прав між Замовником (А) і Суб’єктом оціночної діяльності (С) • ЗВ – Звіт про оцінку вартості майнових прав – права використання винаходу, що захищений патентом України № • Акт до Д 2 – Акт № 1 прийому передачі Звіту про оцінку вартості майнових прав від р. • ДДІВ – Державний департамент інтелектуальної власності України: 1 – Заява на реєстрацію Ліцензійного договору про надання права на використання об’єкта інтелектуальної власності 2 – Проведення експертизи (перевірки умов охороноздатності) 3 – Видача Рішення щодо реєстрації Ліцензійного договору про надання права на використання об’єкта інтелектуальної власності; публікація в Бюлетені

Схема 2. Надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності. • Додаток № 1 до Схема 2. Надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності. • Додаток № 1 до ЛД 1 Укладання Додатку № 1 від р. до Ліцензійного договору № про надання права на використання об’єкта інтелектуальної власності від р. , в якому: затверджується (погоджуються) зі Звітом про оцінку вартості майнових прав – право використання винаходу, що захищений патентом України № , враховується розмір платежів (паушальний платіж, або паушальний платіж та роялті) за надання права на використання об’єкта інтелектуальної власності, приймається сума винагороди • Акт № 1 до ЛД 1 – Акт № 1 прийому передачі права на використання винахід, що захищений патентом України № від р. , за яким передаються матеріали до винаходу та визначається сплата винагороди у вигляді паушального платежу (першочергова виплата за право використання винаходу). • Слід зауважити, що розмір паушального платежу дорівнює вартості нематеріального активу Ліцензіата

Схема 2. Надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності. • Акт № 2 до Схема 2. Надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності. • Акт № 2 до ЛД 1: – Акт № 2 про використання винаходу, що захищений патентом України № від р. , за яким підтверджується обсяг фактичного використання винаходу при виготовленні і реалізації одиниці продукту за ліцензією та визначається сплата винагороди у вигляді роялті (періодичні платежі за право використання винаходу) • Вн – Винагорода у вигляді паушального платежу та роялті. • Зауважимо, Додаток № 1 до Ліцензійного договору про надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності є прототипом Договору цивільно правового характеру, за яким здійснюється купівля продаж наданих прав на використання об’єкту інтелектуальної власності. • Акти прийому-передачі права на використання винаходу, що захищений патентом України, з одного боку підтверджують факт надання права на використання об’єкту інтелектуальної власності і з другого боку фіксують завершення господарської операції надання права за відповідними винагородами для здійснення оподаткування

Схема 3. Передача прав власності на знак для товарів і послуг. Схема 3. Передача прав власності на знак для товарів і послуг.

Схема 3. Передача прав власності на знак для товарів і послуг. • А – Схема 3. Передача прав власності на знак для товарів і послуг. • А – Передавач прав, який є єдиним власником Свідоцтва України № на знак для товарів і послуг “_ ”, юридична особа • В – Правонаступник, який бажає набути права на знак для товарів і послуг, юридична особа • У 1 – Угода № про передачу прав власності на знак для товарів і послуг від р. між Передавачем прав (А) і Правонаступником (В) • С – Суб’єкт оціночної діяльності, який здійснює оцінку передачі прав власності на товарний знак “ ”, що захищений Свідоцтвом України № на знак для товарів і послуг “ _” • Д 2 – Договір № від р. на проведення оцінки майнових прав між Замовником (А) і Суб’єктом оціночної діяльності (С) • ЗВ – Звіт про оцінку вартості майнових прав • Акт до Д 2 – Акт прийому передачі Звіту про оцінку вартості майнових прав • ДДІВ – Державний департамент інтелектуальної власності України: 1 – Заява на реєстрацію Угоди про передачу прав власності на знак для товарів і послуг, що захищений Свідоцтвом України № 2 – Проведення експертизи (перевірки умов охороноздатності) 3 – Видача Рішення щодо реєстрації Угоди про передачу прав власності на знак для товарів і послуг, що захищений Свідоцтвом України № • Додаток № 1 до У 1 – Укладання Додатку № 1 від р. до Угоди № про передачу прав власності на знак для товарів і послуг від р. , в якому затверджується (погоджуються) зі Звітом про оцінку вартості майнових прав, враховується розмір передачу права власності на знак для товарів і послуг та приймається сума винагороди • Акт № 1 до У 1 – Акт № 1 прийому передачі права власності на знак для товарів і послуг, що захищений Свідоцтвом України № від р. , • Вн – Винагорода за користування товарним знаком.

Схема 4. Одержання патенту на винахід шляхом поступку прав. Схема 4. Одержання патенту на винахід шляхом поступку прав.

Схема 4. Одержання патенту на винахід шляхом поступку прав. • Ф. О. – Автори Схема 4. Одержання патенту на винахід шляхом поступку прав. • Ф. О. – Автори документації на винахід, фізичні особи • Ю. О. – Підприємство, якому здійснюють поступку права на одержання патенту на винахід, юридична особа • Дпп – Договір про поступку права на одержання патенту на винахід від р. , між Авторами (Ф. О. ) та Підприємством (Ю. О. ) • Акт до Дпп – Акт № від документації за Договором від р. про приймання здачу р. • ДДІВ – Державний департамент інтелектуальної власності України 1 – Заява на отримання патенту України 2 – Проведення експертизи (перевірки умов охороноздатності) 3 – Видача Рішення щодо видачі патенту на винахід, отримання патенту, публікація в бюлетені № • Вн – Виплата Авторам винагороди за надані Підприємстві права.

Схема 5. Одержання авторського права на твір та реєстрація договорів, які стосуються права автора Схема 5. Одержання авторського права на твір та реєстрація договорів, які стосуються права автора на твір. Автор(и) – Автори твору, виконаного на замовлення Роботодавця Ю. О. – Юридична особа, Роботодавець, який є замовником авторського твору УААСП – Українське агентство з авторського та суміжних прав, який здійснює реєстрацію авторського права роботодавця на службовий твір.

 • Визначення винагороди одне із найскладніших питань торгівлі ліцензіями. Існує декілька методів визначення • Визначення винагороди одне із найскладніших питань торгівлі ліцензіями. Існує декілька методів визначення її розміру. Один з них, коли ви нагорода має вигляд (паушальної) одноразової виплати. Але частіше (ще один з методів) її розподіляють на щорічні виплати протягом всього терміну дії ліцензії. Така винагорода переважно нараховується як процент з кожної оди ниці виготовленого або проданого товару "рояльті". Встановлюючи розмір ви нагороди, враховують різні фактори: ефективність використання винаходу або іншого технічного досягнення, прибутковість від продажу, економія матеріалів під час виробництва, конкурентноздатність товару і продовження його життєвого циклу на ринку, а також інші показники.