Скачать презентацию Максим Рильський 1895 — 1964 Хай Скачать презентацию Максим Рильський 1895 — 1964 Хай

Максим Рильський.pptx

  • Количество слайдов: 25

Максим Рильський 1895 - 1964 Максим Рильський 1895 - 1964

 Хай людям принесе це слово благовісне Журбу зцілющу й животворний біль. М. Рильський Хай людям принесе це слово благовісне Журбу зцілющу й животворний біль. М. Рильський

Тадей і Максим Рильський та Володимир Антонович у с. Романівці. 1900 р. Народився у Тадей і Максим Рильський та Володимир Антонович у с. Романівці. 1900 р. Народився у Києві в сім’ї Тадея Розеславовича, відомого етнографа та Меланії Федорівни, простої, щирої жінки. Ім’я вибирав батько з друзями, назвали в честь улюбленого героя Максима Залізняка. В сім’ї було 3 сини – Іван, Богдан і Максим.

Перші ази читання й письма дав батько. У с. Романівка батько заснував школу для Перші ази читання й письма дав батько. У с. Романівка батько заснував школу для селян і був там викладачем. “Гордість переповнює серце при думці, що я син того Тадея” – напише Максим про батька.

“Коли хочеш зробити зле, поміркуй як слід, а тоді не роби. Коли ж задумав “Коли хочеш зробити зле, поміркуй як слід, а тоді не роби. Коли ж задумав добре, не вагайся. Ніколи не чини вдень такого, що заважало б спати вночі ”. – часто вчила мати, коли хлопцеві було 8 років. Максим Рильський в евакуації. 1943 рік

1908 р. він вступив до приватної Київської гімназії В. Науменка і здобув там глибоку 1908 р. він вступив до приватної Київської гімназії В. Науменка і здобув там глибоку гуманітарну освіту. З 1915 p. M. Рильський навчався в Київському університеті - спочатку на медичному, а потім на історико-філологічному факультеті. Революція та громадянська війна не дали змоги закінчити освіту, і М. Рильський змушений був переїхати на село, де вчителював до осені 1923 р. МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ З ДРУЖИНОЮ. ІРПІНЬ, 1946 р.

У 1943 р. М. Рильський був обраний дійсним членом Академії наук УРСР, а у У 1943 р. М. Рильський був обраний дійсним членом Академії наук УРСР, а у 1958 р. академіком АН СРСР, очолював Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН УРСР, залишивши критичні та наукові праці з мовознавства, літературознавства і фольклористики.

До перших літературних спроб вдався ще в дитинстві, а вже у п'ятнадцять років видав До перших літературних спроб вдався ще в дитинстві, а вже у п'ятнадцять років видав свою першу поетичну збірку «На білих островах» , яка, попри учнівський характер віршів, була прихильно зустрінута критикою. 1918 р. вийшла наступна збірка - «Під осінніми зорями» .

Найвищого творчого розвитку М. Рильський досяг у 1920 -х pp. , у так званий Найвищого творчого розвитку М. Рильський досяг у 1920 -х pp. , у так званий неокласичний період. Збірки «Синя далечінь» (1922), «Крізь бурю й сніг» (1925), «Тринадцята весна» (1926), «Де сходяться дороги» (1929), «Гомін і відгомін» (1929) засвідчили розквіт самобутнього таланту поета.

У роки Великої Вітчизняної війни М. Рильський створив такі твори, як «Слово про рідну У роки Великої Вітчизняної війни М. Рильський створив такі твори, як «Слово про рідну матір» , поеми «Жага» і «Мандрівка в молодість» М. Рильський на полюванні

Володимир Сосюра (праворуч) і Максим Рильський. 1957 р. Володимир Сосюра (праворуч) і Максим Рильський. 1957 р.

МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ З ОНУКОМ ТАРАСОМ. ГОЛОСIЇВ. 1963 р. Поетичні збірки «Троянди й виноград» (1957), МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ З ОНУКОМ ТАРАСОМ. ГОЛОСIЇВ. 1963 р. Поетичні збірки «Троянди й виноград» (1957), «Далекі небосхили» (1959), «Голосіївська осінь» (1959) синтезували в собі здобутки попередніх етапів. Провідними для поета стали філософські роздуми про вічні цінності буття: працю, красу, добро і гуманізм.

Творче надбання поета Творче надбання поета

В 1964 році поета нестало, під шатами Голосіївського лісу на околиці Києва, він відійшов В 1964 році поета нестало, під шатами Голосіївського лісу на околиці Києва, він відійшов у вічність. Надгробок М. Рильського на Байковому кладовищі в Києві

Пам'ятник М. Рильському біля головного входу до Голосіївського парку в Києві Пам'ятник М. Рильському біля головного входу до Голосіївського парку в Києві

Твори, які вивчаються: Першоцвіт “Білі мухи” с. 61 “Землі” с. 183 “Річка” с. 277 Твори, які вивчаються: Першоцвіт “Білі мухи” с. 61 “Землі” с. 183 “Річка” с. 277 2 клас, 2 частина “Зима” с. 5 “Річка” с. 146

3 клас, 1 ч. “Дівчина” с. 61 4 клас, 1 ч. “Розмова з другом” 3 клас, 1 ч. “Дівчина” с. 61 4 клас, 1 ч. “Розмова з другом” с. 61 “Зимовий ранок” с. 62 2 ч. “Дитинство” с. 49 “Не кидайся хлібом” с. 49 “Ким хочеш бути, хлопчику. . ? ” с. 50

Дитинство На стільці я їду по Сахарі, пелікана з палички стріляю, полинаю в піну Дитинство На стільці я їду по Сахарі, пелікана з палички стріляю, полинаю в піну Ніагари, океан на трісці пропливаю. Вчора був я лоцманом*. Синіли і ревіли темнокосі хвилі, а сьогодні я господар вілли, де в саду блукають пави білі. Взавтра маю їхати в Пампаси, де бізони бродять табунами, і складаю їстівні припаси: сухарі, консерви, сир од лами. А Ясько готує томагавки* і бурмоче, чистячи гвинтовки, що, мовляв, бізон — не для забавки, а Пампаси — не Криве й не Бровки.

Не кидайся хлібом — Не кидайся хлібом, він святий, — в суворості ласкавій, бувало, Не кидайся хлібом — Не кидайся хлібом, він святий, — в суворості ласкавій, бувало, каже дід старий малечі кучерявій. — Не грайся хлібом, то ж бо гріх! — іще до немовляти, щасливий стримуючи сміх, бувало, каже мати. Бо красен труд, хоч рясен піт, бо жита дух медовий життя несе у людський світ і людські родить мови. Хто зерно сіє золоте в землі палку невтому, той сам пшеницею зросте на полі вселюдському.

Дівчина Бджілки золотисті В квітах літають, Роси перлисті З трав опадають. З золота зіткане Дівчина Бджілки золотисті В квітах літають, Роси перлисті З трав опадають. З золота зіткане сяєво ллється, Ліс в нім купається, листя сміється. В шатах зелених Вийшла дівчина, В косах студені Роси-перлини. З золота зіткане сяєво ллється, Ліс в нім купається, листя сміється. В квітах барвистих Дівчина сяє, В оченьках чистих Сонечко грає. З тих оченяток маєво ллється. . . Дівчина літом веселим зоветься. . .

Білі мухи налетіли — Все подвір’я стало біле. Не злічити білих мух, Що летять, Білі мухи налетіли — Все подвір’я стало біле. Не злічити білих мух, Що летять, неначе пух. — Галю, Петрику, Кіндрате, Годі, ледарі, вам спати. І побігли до санчат Галя, Петрик і Кіндрат. Всі з гори летять щодуху, Щоб піймати білу муху, А санчата їм усім Змайстрував старий Максим.

Розмова з другом Ліс зустрів мене як друга Горлиць, теплим воркуванням, Пізнім дзвоном солов'їним, Розмова з другом Ліс зустрів мене як друга Горлиць, теплим воркуванням, Пізнім дзвоном солов'їним, Ніжним голосом зозулі, Вогким одудів гуканням, Круглим циканням дроздів. Ліс зустрів мене як друга Тінню від дубів крислатих, Смутком білої берези, Що дорожчий нам за радість, Кленів лапами густими, Сосни гомоном одвічним, Срібним шемранням осик. І до друга я звернувся Із промовою такою:

Ти рости на втіху людям, Отіняй кохання чисте, Бережи нам світлі ріки, Що полям Ти рости на втіху людям, Отіняй кохання чисте, Бережи нам світлі ріки, Що полям несуть вологу, Що запліднюють сади, А за кожну деревину, Що піде нам на будови Чя на щогли корабельні, Ми нові гаї посадим, Щоб земля була весела, Як веселе птаство в лісі, Як веселі дерева.

Тестові завдання 1. Коли народився М. Рильський? а) У 1903 р. б) у 1895 Тестові завдання 1. Коли народився М. Рильський? а) У 1903 р. б) у 1895 р. в) у 1892 р. 2. Як називалась перша збірка Рильського? а) “На білих островах” б) “Під осіннім небом” в) “Синя далечінь”

3. Хто дав перші уроки читання і письма? а) бабуся б) вчителі в) батько 3. Хто дав перші уроки читання і письма? а) бабуся б) вчителі в) батько 4. Коли помер поет? а) у 1976 б) у 1947 в) у 1964