Лекція №1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ПСИХОФІЗІОЛОГІЮ ПЛАН Нейрон:

Скачать презентацию Лекція №1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ПСИХОФІЗІОЛОГІЮ ПЛАН Нейрон: Скачать презентацию Лекція №1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ПСИХОФІЗІОЛОГІЮ ПЛАН Нейрон:

549-e--dokumenty-for_i-lection1.pptx

  • Количество слайдов: 23

>Лекція №1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ПСИХОФІЗІОЛОГІЮ ПЛАН Нейрон: розмір та форма нейрону, колір нейрону, Лекція №1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ПСИХОФІЗІОЛОГІЮ ПЛАН Нейрон: розмір та форма нейрону, колір нейрону, синапси, електрична збудливість, пейсмекер. Методи психофізіологічних досліджень: реєстрація імпульсної активності нервових клітин, електроенцефалографія, артефакти, магнітоенцефалографія, позитронно-емісійна томографія мозку, ядерно-магнітна резонансна томографія, окулографія, електроміографія електрична активність шкіри, Загальні принципи організації сенсорних систем: принцип багатоповерховості, принцип конвергенції і дивергенції, принцип зворотного зв’язку, принцип двосторонньої симетрії

>МЕТА Дидактична:  Зрозуміти фізіологічні механізми елементів нервової системи Виховна: Сформувати науковий світогляд на МЕТА Дидактична: Зрозуміти фізіологічні механізми елементів нервової системи Виховна: Сформувати науковий світогляд на основу психічних процесів Розвиваюча: Удосконалити розуміння психічних функцій з фізіологічно точки зору. ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ Іонні канали та реакція реполяризації. Хвилі (ритми) та їх характеристика при електроенцефалографії. Побудова нейронних переключень в сенсорній системі.

>Клітини мозку Мозок людини складається з 1012 нервових клітин, а кількість з’єднань в головному Клітини мозку Мозок людини складається з 1012 нервових клітин, а кількість з’єднань в головному мозку перевищує 1014-1015. НЕЙРОН

>Функції нервової клітини Передача інформації про зміни всередині організму та її запам’ятовування. Створення образу Функції нервової клітини Передача інформації про зміни всередині організму та її запам’ятовування. Створення образу зовнішнього світу і організацію поведінки найбільш досконалим способом, що забезпечує живій істоті максимальний успіх у боротьбі за своє існування. Розмір та форма нейронів Від 1 до 1000 мкм. Частіше неправильна форма

>

>Синапс  та його будова Синапс та його будова

>ЕЛЕКТРИЧНА ЗБУДЛИВІСТЬ Основні властивості нервового імпульсу: Незатухаюче розповсюдження вздовж клітини. Можливість передачі сигналу в ЕЛЕКТРИЧНА ЗБУДЛИВІСТЬ Основні властивості нервового імпульсу: Незатухаюче розповсюдження вздовж клітини. Можливість передачі сигналу в необхідному напрямку. Вплив з його допомогою на інші клітини. Кожна нервова клітина має негативний заряд величиною -40-65 мВ Головна відмінність нервової клітини від будь-якої іншої - в тому, що вона може швидко міняти величину заряду на протилежну. Критичний рівень деполяризації нейрону, при досягненні якого виникає швидкий розряд, називають порогом генерації потенціалу дії (ПД). У безхребетних ПД=1-2 мс, у хребетних 0,1 мс.

>ПЕЙСМЕКЕР Пейсмекер - осцилюючі потенціали нервової клітини не пов’язані з поступаючими до неї синаптичних ПЕЙСМЕКЕР Пейсмекер - осцилюючі потенціали нервової клітини не пов’язані з поступаючими до неї синаптичних впливів. Пейсмекерний потенціал - близькі до синусоїдальних коливання частотою 0,1-10 Гц та амплітудою 5-10 мВ.

>МЕТОДИ ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ Реєстрація імпульсної активності нервових клітин. Електроенцефалографія - реєстрація коливань електричних потенціалів МЕТОДИ ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ Реєстрація імпульсної активності нервових клітин. Електроенцефалографія - реєстрація коливань електричних потенціалів мозку з поверхні черепа (зняття електроенцефалограми).

>АРТЕФАКТИ Артефакти - електричні процеси, не пов’язані з електричною активність головного мозку. АРТЕФАКТИ Артефакти - електричні процеси, не пов’язані з електричною активність головного мозку.

>МАГНІТОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ Магнітоенцеффалографія - фіксація слабких магнітних полів, які наводяться біоелектричними струмами головного мозкую МАГНІТОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ Магнітоенцеффалографія - фіксація слабких магнітних полів, які наводяться біоелектричними струмами головного мозкую

>ПОЗИТРОННО-ЕМІСІЙНА ТОМОГРАФІЯ МОЗКУ ПОЗИТРОННО-ЕМІСІЙНА ТОМОГРАФІЯ МОЗКУ

>ЯДЕРНО-МАГНІТНА РЕЗОНАНСНА ТОМОГРАФІЯ ЯДЕРНО-МАГНІТНА РЕЗОНАНСНА ТОМОГРАФІЯ

>ОКУЛОГРАФІЯ Окулографія - реєстрація рухів очей. ОКУЛОГРАФІЯ Окулографія - реєстрація рухів очей.

>ЕЛЕКТРОМІОГРАФІЯ Електоміографія - реєстрація сумарних коливань потенціалів, що виникають як компонент процесу  збудження ЕЛЕКТРОМІОГРАФІЯ Електоміографія - реєстрація сумарних коливань потенціалів, що виникають як компонент процесу збудження в ділянці.

>ЕЛЕКТРИЧНА АКТИВНІСТЬ ШКІРИ ЕЛЕКТРИЧНА АКТИВНІСТЬ ШКІРИ

>ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ СЕНСОРНИХ СИСТЕМ В процесі прийому, передачі і аналізу поступаючої інформації до ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ СЕНСОРНИХ СИСТЕМ В процесі прийому, передачі і аналізу поступаючої інформації до сенсорних систем у них виділяють наступні етапи: Збудження рецептора у відповідь на адекватного подразника (формування рецепторного потенціалу). Передача нервового збудження від рецепторів у вищі відділи ЦНС. Аналіз поступаючого сигналу в центральних відділах аналізатора і виділення з нього біологічно значимо ї інформації. Формування суб’єктивного образу, адекватного діючому подразнику. Впізнавання, класифікація, ідентифікація стимулу, прийняття рішення і формування відповідної реакції організму на даний подразник (стимульну ситуацію). Основні принципи організації сенсорних систем: Багатоповерховість і багатоканальність. Конвергенції та дивергенції. Позитивного і негативного зворотного зв’язку. Двосторонньої симетрії.

>Принцип багатоповерховості Нервові волокна 1-го порядку Нервові волокна 2-го порядку Нервові волокна 3-го порядку Принцип багатоповерховості Нервові волокна 1-го порядку Нервові волокна 2-го порядку Нервові волокна 3-го порядку Нервові волокна 4-го порядку Нервові волокна 5-го порядку Нервові волокна 6-го порядку Первинні, вторинні, третинні і т.д. ділянки Принцип багатоповерховості на прикладі слухового аналізатора