Кафедра епізоотологіїНюкаслська хвороба Morbus Newcastle,

Скачать презентацию Кафедра епізоотологіїНюкаслська  хвороба  Morbus Newcastle, Скачать презентацию Кафедра епізоотологіїНюкаслська хвороба Morbus Newcastle,

morbus_new-.ppt

  • Размер: 19.6 Mегабайта
  • Количество слайдов: 35

Описание презентации Кафедра епізоотологіїНюкаслська хвороба Morbus Newcastle, по слайдам

Кафедра епізоотологіїНюкаслська хвороба Кафедра епізоотологіїНюкаслська хвороба

Morbus Newcastle,  псевдочума висококонтагіозне гостре вірусне захворювання птиці загону курячих, що характеризується ураженням органів дихання,Morbus Newcastle, псевдочума висококонтагіозне гостре вірусне захворювання птиці загону курячих, що характеризується ураженням органів дихання, травлення, ЦНС. Викликає масову загибель птиці.

Історична довідка:  1926 р. – на о. Ява вперше виявлено захворювання Кроневальдом;  1927 р.Історична довідка: 1926 р. – на о. Ява вперше виявлено захворювання Кроневальдом; 1927 р. – в Англії, Ньюкаслі описано Дойлем; 1941 -45 рр. – псевдочума розповсюдилась на територію Європи.

Поширення та збитки: Значно поширене на всіх континентах, спричиняє значні економічні збитки  господарствам з інтенсивноюПоширення та збитки: Значно поширене на всіх континентах, спричиняє значні економічні збитки господарствам з інтенсивною технологією виробництва яєць і м ’ яса птиці. Від носиться до карантинних захворювань (список А МЕБ \ Transboundary animal diseases ), підлягає обов ’ язковій профілактиці. На Україні спорадично реєструється переважно в приватному секторі. У вакцинованої птиц і перебіг захворювання атиповий.

  Збудник: РНК- - вмісний род.  Paramyxoviridae підрод.  Paramyxovirinae рід Rubulavirus тип Збудник: РНК- — вмісний род. Paramyxoviridae підрод. Paramyxovirinae рід Rubulavirus тип 1 ( PMV-1 )

120 -180 нм, оболонка віріону з виступами до 8 нм.  Культивується в 9 -12 ден.120 -180 нм, оболонка віріону з виступами до 8 нм. Культивується в 9 -12 ден. КЕ (загибель) і в первинних та перещеплюваних культурах клітин (ЦПД). Має гемаглютинуючі властивості. Типізація штаммів — в РЗГА. В залежності від ступеня патогенності для птиці всі штамми вірусу розділяють на 3 групи:

 Велогенні –  високовірулентні,  викликають загибель усієї неімунної птиці; Велогенні – високовірулентні, викликають загибель усієї неімунної птиці;

 Мезогенні– средньої вірулентності,  викликають 100-ну загибель курчат до 45 -60 ден. віку і 25 Мезогенні– средньої вірулентності, викликають 100%-ну загибель курчат до 45 -60 ден. віку і 25 -30% загибель птиці старшого віку. Частіше викликають нервову клініку. Яйценоскість несучок припиняється на 1 міс. Лентогенні – найнижчої вірулентності, можуть викликати інапарантну інфекцію у курчат. Більшість вірулентних, авірулентних і вакцинних штамів подібні в антигенному відношенні. Всі штами в РН були поділені на 5 антигенних підтипів. Виявлено розбіжності тропізму штамів до нервової, легеневої і вісцеральної тканин.

  Стійкість у зовнішньому середовищі Вірус стійкий:  +8…+20 0 С – місяці;  Замороження Стійкість у зовнішньому середовищі Вірус стійкий: +8…+20 0 С – місяці; Замороження – роки; Помет, гниючі трупи – 20 дн. ; Сонячні промені – 2 дні; +100 0 С – 1 хв. +75 0 С – 10 хв. Дезінфектанти: 3% хлорвмісні, 2% Na. OH , 4 -5% ксилонафт-5, формальдегід (р-н або аерозоль) …

Епізоотологія:  Сприйнятливі: кури,  індики, цесарки,  фазани, павичі.  Також чутливі – голуби, горобці,Епізоотологія: Сприйнятливі: кури, індики, цесарки, фазани, павичі. Також чутливі – голуби, горобці, ворони, тетерева, папуги, шпаки.

Породна та вікова сприйнятливість:  Курчата хворіють за  відсутності клініки у дорослих курей; Джерело збудникаПородна та вікова сприйнятливість: Курчата хворіють за відсутності клініки у дорослих курей; Джерело збудника інфекції: Хвора птиця; Вірусоносії в інкубаційний період (3 -7 дн. ) Вірусоносії – реконвалесценти (2 -4 міс. )

Шляхи виділення збудника:  З носовим слизом;  З послідом. Фактори передачі:  Птахівнича продукція (яйця,Шляхи виділення збудника: З носовим слизом; З послідом. Фактори передачі: Птахівнича продукція (яйця, м ’’ ясо, пух, перо); Об. Об ’’ єкєк тт и зовнішнього середовища (вода, корми, інвертар, одяг, взуття персоналу, транспорт і оборотна тара…); Пориви повітря (1, 5 -5 км).

Переносники і резервуар:  Коти, собаки і гризуни;  Кліщі, клопи, мухи;  Водоплавна птиця; Переносники і резервуар: Коти, собаки і гризуни; Кліщі, клопи, мухи; Водоплавна птиця; Дика птиця, домашні качки і гуси. Шляхи зараження: Аліментарно (корми, вода, харчові відходи); Аерогенно; Контактно при сумісному утриманні хворої і здорової птиці.

Сезонність:  В невеликих господарствах (нервово-паралітична форма) – в травні-серпні із збільшенням поголів ’’ яя. .Сезонність: В невеликих господарствах (нервово-паралітична форма) – в травні-серпні із збільшенням поголів ’’ яя. . Стаціонарність: В промислових господарствах (тривале збереження вірусу у зовнішньому середовищі; масове вірусоносійтво у перехворілих і вакцинованих). Епізоотії: Захворюваність – до 100%; Летальність – 60 -90%.

Патогенез Патогенез

Клініка:  Інкубаційний період 5 -6 дн. (при атиповому перебігу – до 15 дн. ) ВиділяютьКлініка: Інкубаційний період 5 -6 дн. (при атиповому перебігу – до 15 дн. ) Виділяють 4 клінічні форми (від вірулентності і тропності штаму): II. Гострий перебіг, велогенні штами: — — tt 00 +4400 С, пригнічення, кволість, відмова від корму;

- ураження  респіраторних органів:  хрипи при диханні, каркаючі звуки, свистяча задуха(40 -70); сонливість, — ураження респіраторних органів: хрипи при диханні, каркаючі звуки, свистяча задуха(40 -70%); сонливість, кон ’ юнктив і ти

У молодих курчат набряки  тканин  навколо очей,  курчата збиваються в гурт, не рухаються,У молодих курчат набряки тканин навколо очей, курчата збиваються в гурт, не рухаються, витягують шию. Загибель від задухи.

На 2 -4 день – порушення координації рухів, дрижання і болючість м ’  язів, шиїНа 2 -4 день – порушення координації рухів, дрижання і болючість м ’ язів, шиї (голова повернута на 180 0 ), парези та паралічі ніг і крил, відвисають крила, відсутній ковтальний рефлекс (слинотеча), птиця не може піднятися , завалюється набік, ритмічно передригує головою і шиєю. Загибель в стані прострації (4 -10 дн. ). Нервова форма

- розширення зобу, тимпанія,  діарея зі слизовим водянистим,  з домішками крові послідом (88). II.— розширення зобу, тимпанія, діарея зі слизовим водянистим, з домішками крові послідом (88%). II. Підострий перебіг, велогенні та мезогенні штами: — такі ж ознаки, менш виражені. Частіше уражаються респіраторні органи і нервова системи. Загибель 10 -50% дорослої птиці, до 90% курчат.

III. Мезогенні штами: - серед дорослої птиці – у вигляді гострого респіраторного захворювання з низьким III. Мезогенні штами: — серед дорослої птиці – у вигляді гострого респіраторного захворювання з низьким % загибели. Серед молодняку – у вигляді летального нервового захворювання. IV. Лентогенні штами: — легкий перебіг, часто хронічний. У хворих незначні зміни в респіраторному (хрипи) і статевому тракті. Яйценоскість припиняється на 7 -21 день. Птиця квола, збивається до кучі, пір ’ я скуйовджене. Виявляється серологічними дослідженнями.

Патологоанатомічні зміни:  При доброякісному перебігу незначні зміни в респіраторних органах  ( гіперемія трахеї, помутнінняПатологоанатомічні зміни: При доброякісному перебігу незначні зміни в респіраторних органах ( гіперемія трахеї, помутніння стінок повітряносних мішків), гіперемія та незначні крововиливи в залозистому шлунку, в лімфатичних утвореннях кишечнику Гіперемія та крововиливи на слизовій трахеї

- Плямисті крововиливи на слизовій оболонці стравоходу; - Слизова оболонка шлунку з великою  кількістю слизу,— Плямисті крововиливи на слизовій оболонці стравоходу; — Слизова оболонка шлунку з великою кількістю слизу, на межі залозистого і м ’ язового відділу – паскоподібні крововиливи (60% випадків).

Некроз лимфоидных образований тонкого кишечника Некроз лимфоидных образований тонкого кишечника

Некроз и кровоизлияние в лимфоидных образованиях кишечника У тонкому кишечнику в області пейєрових бляшок некрози таНекроз и кровоизлияние в лимфоидных образованиях кишечника У тонкому кишечнику в області пейєрових бляшок некрози та ерозії; У товстому кишечнику біля відгалудження сліпих відростків — крововиливи (90%), ерозії та виразки.

 Некрози селезінки (на зовнішній поверхні та на розрізі);  Яєчні фолікули з крововиливами;  Перитоніт Некрози селезінки (на зовнішній поверхні та на розрізі); Яєчні фолікули з крововиливами; Перитоніт з відкладанням фібрину;

Діагноз:  На підставі лабораторних досліджень: - виділення вірусу на КЕ або на культурах клітин; -Діагноз: На підставі лабораторних досліджень: — виділення вірусу на КЕ або на культурах клітин; — ідентифікація в РГА та РЗГА; — серологічна діагностика (ІФА, РЗГА).

Імунітет та імунопрофілактика:  Імунітет напружений та тривалий.  Для профілактики застосовують живі ослаблені мезогенні штамиІмунітет та імунопрофілактика: Імунітет напружений та тривалий. Для профілактики застосовують живі ослаблені мезогенні штами вірусу (шт. Н), з обов ’ язковою індивідуальною вакцинацією. Застосовують лише вимушено, в осередку з обліком реактогенності.

Індивідуальне щеплення, в/м введення вакцини Правильне розміщення шприца під час щеплення Індивідуальне щеплення, в/м введення вакцини Правильне розміщення шприца під час щеплення

Вакцини із живих природно- ослаблених штамів (лентогенних) використовують для групових імунізацій Вакцини із живих природно- ослаблених штамів (лентогенних) використовують для групових імунізацій

Віруси нюкаслської хвороби, що застосовуються як живі вакцини: Вирус Патотип ИВМВ а ИВВВ Ь Происхождение РекомендуемоеВіруси нюкаслської хвороби, що застосовуються як живі вакцини: Вирус Патотип ИВМВ а ИВВВ Ь Происхождение Рекомендуемое использование у кур Маршруты c Штамм Н Мезогенный 1. 4 0. 0 Ослаблен в лаборатории пассированием в яйцах Вторичное вм , пк Mukteswar Мезогенный 1. 4 0. 0 Ослаблен в лаборатории пассированием в яйцах Вторичное вм , пк Комаров Мезогенный 1. 4 0. 0 Ослаблен в лаборатории внутримозго-в ым пассированием в утятах Вторичное вм , пк , ио Roakin Мезогенный 1. 45 0. 0 Полевой изолят Вторичное вм, кп La-Sota Лентогенный 0. 4 0. 0 Полевой изолят Вторичное ин, ио, пв, сп, аэр F ( Asplin ) Лентогенный 0. 25 0. 0 Полевой изолят Первичное ин, ио, пв, сп, аэр Hitchner B 1 Лентогенный 0. 2 0. 0 Полевой изолят Первичное ин, ио, пв, сп, аэр, пгк V 4 Лентогенный 0. 0 Полевой изолят Первичное ин, ио, сп, аэр, орал a ИВМВ — индекс внутримозговой вирулентности у однодневных цыплят. b ИВВВ — индекс внутривенной вирулентности у шестинедельных цыплят. c аэр — аэрозоль; пгк — погружение клюва; пв — питье воды; вм — внутримышечный; ин — интраназальный; ио — интраокулярный; орал — через пищу; пк — подкожный; сп — разбрызгивание больших капель; кп — перепонка на крыльях.

регламентовані Інструкцією.  Слід враховувати,  що НХ – карантинне  захворювання! Профілактика та  заходирегламентовані Інструкцією. Слід враховувати, що НХ – карантинне захворювання! Профілактика та заходи боротьби:

Зарегистрируйтесь, чтобы просмотреть полный документ!
РЕГИСТРАЦИЯ