Історія акушерства та гінекології Д.мед.н., проф. Сенчук Анатолій

Скачать презентацию Історія акушерства та гінекології Д.мед.н., проф. Сенчук Анатолій Скачать презентацию Історія акушерства та гінекології Д.мед.н., проф. Сенчук Анатолій

33738-istoriya_akusherstva_ta_ginekologiyi.ppt

  • Количество слайдов: 49

>Історія акушерства та гінекології Д.мед.н., проф. Сенчук Анатолій Якович Історія акушерства та гінекології Д.мед.н., проф. Сенчук Анатолій Якович

>Акушерство     Галузь клінічної медицини, що вивчає фізіологічні і патологічні процеси Акушерство Галузь клінічної медицини, що вивчає фізіологічні і патологічні процеси які відбуваються в організмі жінки, пов’язані з зачаттям, вагітністю, пологами і післяпологовим періодом, а також розробляє методи допомоги в пологах, профілактики і лікування ускладнень вагітності та пологів, захворювань плода і новонародженого.

>Гінекологія Вивчає анатомо-фізіологічні особливості жіночого організму, хвороби статевих органів жінки, методи їх діагностики, профілактики Гінекологія Вивчає анатомо-фізіологічні особливості жіночого організму, хвороби статевих органів жінки, методи їх діагностики, профілактики і лікування

>Кам’яний вік В період кам’яного віку (неоліту) вже існувала допомога при пологах, яку здійснювали Кам’яний вік В період кам’яного віку (неоліту) вже існувала допомога при пологах, яку здійснювали старші жінки, чаклунки і шамани;

>Пологи Афродіти 460-470рр до Н.Е. Пологи Афродіти 460-470рр до Н.Е.

>Алькмена народжує Геркулеса. Ст. Рим Алькмена народжує Геркулеса. Ст. Рим

>Статуя породіллі з Александрії прибл. 300р. Н.Е. Статуя породіллі з Александрії прибл. 300р. Н.Е.

>Кружка, що зображує сцену пологів Перу 400р. Н.Е. Кружка, що зображує сцену пологів Перу 400р. Н.Е.

>Рабовласницький лад Відомі пам’ятки медичної літератури епохи рабовласницького ладу – “Гінекологічний папірус” з Кахуна Рабовласницький лад Відомі пам’ятки медичної літератури епохи рабовласницького ладу – “Гінекологічний папірус” з Кахуна (XXX ст. до н.е.); Китайські ієрогліфічні рукописи (XXVII ст. до. Н.е.); Вавілонські клинописні записи (XXII ст. до н.е.); Індійська книга “Аюрведа” ( IX-III ст. до н.е.). У Єгиптян, євреїв і китайців акушерська допомога знаходилась у руках жінок. Також зберігалася традиція вести пологи у положенні сидячи. Для визначення вагітності жінці давали напій, виготовлений з особливої трави і молока жінки, що народила хлопчика. Якщо цей напій викликав блювання – жінка вагітна, якщо ні – вагітність була відсутня. Для визначення статі дитини використовували зерна ячменю і пшениці. Змочували їх сечею вагітної жінки і стежили за проростанням насіння. Якщо першою проростала пшениця – пророкували, що буде дівчинка, якщо ячмінь – хлопчик. У стародавній Індії Суш Рута вперше згадує про неправильне положення плода та поворот плода на ніжку і на голівку. Він вперше пропонує здійснювати видалення плода, а в необхідних випадках – плодоруйнівну операцію.

>Стародавня Греція та Стародавній Рим Акушерська допомога надається лише у випадках тяжких пологів Є Стародавня Греція та Стародавній Рим Акушерська допомога надається лише у випадках тяжких пологів Є відомості про хірургічні методи ведення пологів, зокрема про операцію кесарів розтин на мертвій жінці розповідає давньогрецький міф про народження самого Бога медицини Асклепія, що був вилучений із трупа матері його батьком Аполоном. У Стародавній Греції переривання вагітності у ранніх термінах не переслідувалося. Цю операцію допускав відомий давньогрецький філософ і натураліст Арістотель, вважаючи, що у ранній період розвитку вагітності плід ще позбавлений свідомості. Акушерки того часу також вже мали значні знання: визначення вагітності грунтувалося на низці об’єктивних ознак (відсутність менструації, відсутність апетиту, слинотеча, нудота, блювання, поява жовтих плям на обличчі). Серед жінок-акушерок минулого є видатні особи, які залишили в історії слід про свою діяльність. Аспазія (ІІ ст. до н.е.) носила звання лікар. Свої практичні та теоретичні знання вони виклала у книзі, що залишилася до нашого часу. У ній Аспазія висвітлила питання про гігієну вагітності, догляд за жінкою при природному та штучному викидні, про розширення вен зовнішніх статевих органів. Викладені показання і методи обстеження матки шляхом пальпації і вперше шляхом застосування піхвового дзеркала

>Епоха феодалізму Медицина в Європі розвивалася в цей період досить слабо, тому що була Епоха феодалізму Медицина в Європі розвивалася в цей період досить слабо, тому що була під сильним впливом церкви і середньовічної релігіїї У Візантії в ІХ ст. вперше була заснована вища школа, в якій вивчалися наукові дисципліни і медицина Почали практикувати плодоруйнівні операції (перфорація голівки, декапітація, ембріотомія).

>Народження близнюків  1300 рік з посібника Абдулкасиму ( у різних культурах в цей Народження близнюків 1300 рік з посібника Абдулкасиму ( у різних культурах в цей час усе ще існувало повір’я, що близнюки народжуються від того, що у жінки був секс з двома різними чоловіками).

>16 ст. Родопоміч з подушками 16 ст. Родопоміч з подушками

>Зліва: сцена пологів із Індії приблизно 1700р, пологи богині Махамая. Справа: Мексика 1500р. Зліва: сцена пологів із Індії приблизно 1700р, пологи богині Махамая. Справа: Мексика 1500р.

>Період становлення буржуазних держав Відомі вчені та лікарі:   Парацельс (1493-1541) висловив, що Період становлення буржуазних держав Відомі вчені та лікарі: Парацельс (1493-1541) висловив, що процеси, які відбуваються в організмі, є процесаи хімічними; Великий анатом А.Везалій (1514-1564) вперше правильно описав будову серця та матки жінки. Габріель Фаллопій (1532-1562) докладно описав яйцепроводи, що одержали його ім’я – фаллопієві труби. Євстахій (1510-1574) римський професор анатомії, дуже точно орисав будову жіночих статевих органів, базуючись на масовому розтині трупів у госпіталях. Арацій (1530-1589), учень Везалія, розтинаючи трупи вагітних жінок, описав розвиток людського плода, його зв’язок з матір’ю. Одну з причин тяжких пологів він вбачав у патології жіночого тазу. Борталло (1530-1600) описав кровопостачання плода. Амбруаз Паре (1517-1590) – відомий французький хірург і акушер, відновив і удосконалив забутий спосіб повороту плода на ніжку. Він рекомендував використовувати швидке звільнення вмісту матки для зупинки маткової кровотечі. Ним уперше був винайдений молоковідсмоктувач. Траутману належить успішне виконання кесаревого розтину на живій роділлі.

>Молоковідсмоктувач Молоковідсмоктувач

>Акушерський стілець, 1559 Акушерський стілець, 1559

>1580 р., Германія. Сцена після народження 1580 р., Германія. Сцена після народження

>1590р. 1590р.

>1590 р. 1590 р.

>Із італійського посібника для акушерів 1595 р.: зліва ілюстрація кесаревого розтину, справа – спеціальна Із італійського посібника для акушерів 1595 р.: зліва ілюстрація кесаревого розтину, справа – спеціальна позиція для пологів у жінок з зайвою вагою.

>Розвиток вітчизняного акушерства та гінекології У 1754 р. Катерина ІІ видала указ, що зобов’язував Розвиток вітчизняного акушерства та гінекології У 1754 р. Катерина ІІ видала указ, що зобов’язував організувати в Росії повивальну справу і навчання повитух; у 1764 р. у Москві відкрився перший “пологовий госпіталь”; у 1841 р. у Києві при Університеті Святого Володимира була заснована кафедра акушерства, жіночих і дитячих хвороб.

>Чоловіки-акушери Після тисяч років тільки на початку 1700-х років з’явилися акушери-чоловіки, що пройшли навчання Чоловіки-акушери Після тисяч років тільки на початку 1700-х років з’явилися акушери-чоловіки, що пройшли навчання у сучасній анатомії та закінчили медичний університет.

>Карикатура: заміна акушерки на лікаря-акушера, 1700 р. Карикатура: заміна акушерки на лікаря-акушера, 1700 р.

>Лікарі-чоловіки використовували щипці для важких пологів. Акушерські щипці були винайдені родиною Chamberlen у 1600-х Лікарі-чоловіки використовували щипці для важких пологів. Акушерські щипці були винайдені родиною Chamberlen у 1600-х рр, та залишались сімейною тайною до 1730-х рр.

>Незапланована вагітність Незапланована вагітність

>Акушерський стілець, 1600-1700 рр. Акушерський стілець, 1600-1700 рр.

>Акушерський стілець заможної родини, Італія Акушерський стілець заможної родини, Італія

>Акушерський стілець, Германія, 1700-1900 рр. Акушерський стілець, Германія, 1700-1900 рр.

>Стіл для пологів 1700р. Стіл для пологів 1700р.

>Транспортабельний стіл для пологів 1710р. (з виставки «Історія родопомочі в Копенгагенському музеї мистецтв) Транспортабельний стіл для пологів 1710р. (з виставки «Історія родопомочі в Копенгагенському музеї мистецтв)

>Пологове ліжко, 1868 р. Пологове ліжко, 1868 р.

>Сімейні пологи Сімейні пологи

>Партнерські пологи Партнерські пологи

>Партнерські пологи. Завершення 2 періоду пологів, 1800 р., Франція Партнерські пологи. Завершення 2 періоду пологів, 1800 р., Франція

>Партнерські пологи, Париж, 1889 Партнерські пологи, Париж, 1889

>Пологи, Голандія, 1887 р. Пологи приймає акушер. Пологи, Голандія, 1887 р. Пологи приймає акушер.

>Вільні положення у пологах, Франція, 1889 р. Вільні положення у пологах, Франція, 1889 р.

>Англія, 1811 р. Акушерка у вітряну ніч з ліхтарем та пляшкою іде до роділлі Англія, 1811 р. Акушерка у вітряну ніч з ліхтарем та пляшкою іде до роділлі

>Вивіска на домі повитухи 1785 р. (з виставки «Історія родопомочі в Копенгагенському музеї мистецтв) Вивіска на домі повитухи 1785 р. (з виставки «Історія родопомочі в Копенгагенському музеї мистецтв)

>Нестор Максимович, Амбодік-Максимович український та російський вчений, професор акушерства. Написав підручник «Мистецтво сповивання» Винайшов Нестор Максимович, Амбодік-Максимович український та російський вчений, професор акушерства. Написав підручник «Мистецтво сповивання» Винайшов і виготовив акушерський фантом Розробив наукові принципи та техніку накладання акушерських щипців Упровадив методики пальцевого обстеження та розкриття шийки матки, тампонади склепінь піхви.

>Красовський Антон Якович (1823-1898) З 1858 р. очолює кафедру акушерства Медико-хірургічної академії в Петербурзі Красовський Антон Якович (1823-1898) З 1858 р. очолює кафедру акушерства Медико-хірургічної академії в Петербурзі 1885 р. – “Посібник з оперативного акушерства” 1865-1879 – тритомник “Курс практичного акушерства”. 1886 р. – організував видання журналу “Акушерство та жіночі хвороби”.

>Лазаревич Іван Павлович (1829— 1902) акушер-гінеколог, творець акушерських інструментів. За свої акушерські щипці (1865) Лазаревич Іван Павлович (1829— 1902) акушер-гінеколог, творець акушерських інструментів. За свої акушерські щипці (1865) отримав Золоту медаль міжнародної виставки в Лондоні (1873). У 1853 р. закінчив медичний факультет Київського університету. Працював асистентом в акушерській клініці професора О. Матвеєва. В 1862—1887 рр. — професор кафедри акушерства, гінекології і дитячих хвороб Харківського університету. Організував при кафедрі Повивальний інститут для підготовки середнього медичного персоналу (1869).

>Піхвове дослідження у вертикальному положенні Піхвове дослідження у вертикальному положенні

>Піхвове дослідження у горизонтальному положенні Піхвове дослідження у горизонтальному положенні

>Обстеження у пологах, 1835 р. Обстеження у пологах, 1835 р.

>Сукня для вагітних 1906 р. Сукня для вагітних 1906 р.

>Інші видатні акушери-гінекологи Губарєв Олександр Петрович (1855-1921) – “Хірургічна анатомія черевної порожнини”, “Оперативна гінекологія Інші видатні акушери-гінекологи Губарєв Олександр Петрович (1855-1921) – “Хірургічна анатомія черевної порожнини”, “Оперативна гінекологія та основи абдомінальної хірургії”. Феноменов Микола Миколайович (1855-1918) – “До вивчення про кіфотичний таз і розрив симфізу під час пологів”, “Оперативне акушерство”. Гентер Герман Генріхович (1881-1935) “Передчасне виділення дитячого місця”, “Методи дослідження в гінекології”.

>Пологи вдома з акушеркою, 1943 р. Пологи вдома з акушеркою, 1943 р.