Скачать презентацию ГЕТЕРОЦИКЛІЧНІ СПОЛУКИ — це такі органічні сполуки до Скачать презентацию ГЕТЕРОЦИКЛІЧНІ СПОЛУКИ — це такі органічні сполуки до

Geterocikli-V-11.ppt

  • Количество слайдов: 14

ГЕТЕРОЦИКЛІЧНІ СПОЛУКИ - це такі органічні сполуки, до складу циклів яких, крім атомів Карбону, ГЕТЕРОЦИКЛІЧНІ СПОЛУКИ - це такі органічні сполуки, до складу циклів яких, крім атомів Карбону, входять один або декілька атомів інших елементів (гетероатомів) – від грецьк. „гетерос” – інший. Відомі гетероциклічні сполуки за участю більшості елементів періодичної системи. Найчастіше такими гетероатомами є атоми Оксигену, Сульфуру, Нітрогену. Вони широко розповсюджені в природі (амінокислоти, гемін крові, хлорофіл рослин, нуклеїнові кислоти, вітаміни, алкалоїди, антибіотики тощо). Їх застосовують як ефективні ліки, високоякісні барвники, стимулятори росту рослин, пестициди та інсектициди, полімерні матеріалів тощо. Класифікація й номенклатура гетероциклів. Гетероциклічні сполуки є найбільш багаточисельним класом органічних речовин. Їх класифікацію здійснюють за різними ознаками. Так, залежно від величини циклу їх поділяють на три , чотири , п’яти , шестичленні гетероцикли та гетероцикли з більшою кількістю атомів: Кожна із цих груп, у свою чергу, поділяється на підгрупи залежно від числа гетероатомів у циклі, наприклад, одноатомні, двоатомні триатомні: Залежно від природи гетероатома поділяють на оксигено , сульфуро , нітрогеновмісні тощо: Найважливіше значення мають п’яти і шестичленні гетероциклічні сполуки.

Гетероциклічні сполуки називають за тривіальною, раціональною і систематичною номенклатурою. У раціональній номенклатурі за основу Гетероциклічні сполуки називають за тривіальною, раціональною і систематичною номенклатурою. У раціональній номенклатурі за основу беруть назву певного гетероциклу – фурану, тіофену, піролу, піридину чи іншого, а положення замісників у них позначають цифрами або буквами грецької абетки, починаючи з гетероатома: У 5 членних гетероциклах з 1 гетероатомом положення 2 і 5 позначають α і α’, 3 і 4 – β, β’, а у 6 членних положення 2, 3, 4 позначають α, β, γ, а 5 і 6 – α’ і β’. Систематична номенклатура включає величину циклу, його ненасиченість, кількість гетероатомів, їх вид, положення. Назва складається з 3 частин: префікса, який вказує вид і кількість гетероатомів, кореня - вказує розмір циклу і суфікса вказує ступінь ненасиченості гетероцикла. Природа гетероатома вказується префіксами окса-, тіа- і аза-; префікси діокса-, дитіа-, діаза-означають відповідно 2 атоми O, S і N. Якщо 2 або більше гетероатомів, то вони перелічуються за старшинством: O>S>NH>N. 3 Членний цикл має корінь -ір, 4– -єт, 5– -ол, 6– -ін. Насичені гетероцикли з атомом N мають суфікс ідин , насичені без атома N мають суфікс -ан-, ненасичені суфікс -ін-. При наявності в гетероциклі атома О і N використовують префікс оксаза-, а якщо S і N тіаза-. При одночасному перебуванні в циклі N і групи NH цифрою 1 позначають групу NH:

П’ЯТИЧЛЕННІ ГЕТЕРОЦИКЛІЧНІ СПОЛУКИ З ОДНИМ ГЕТЕРОАТОМОМ. Найважливіше значення мають фуран, тіофен і пірол. Для П’ЯТИЧЛЕННІ ГЕТЕРОЦИКЛІЧНІ СПОЛУКИ З ОДНИМ ГЕТЕРОАТОМОМ. Найважливіше значення мають фуран, тіофен і пірол. Для них типовими є SE реакції. Така особливість властивостей пов’язана з їх електронною будовою. У циклах цих речовин містяться як атоми Карбону, так і гетероатоми. Атоми С і гетероатоми сполучені σ зв’язками sp 2 гібридизованих орбіталей. Крім цього, у кожного атома С циклу залишається по 1 р електрону, а в гетероатома – 2, які, перекриваючись між собою, утворюють π електронний ароматичний секстет, густина якого розміщена над і під площиною циклу. Отже, відбувається спряження між вільними р електронами гетероатома і електронами π зв’язків: Таке спряження енергетично вигідне – Е спряження для фурану = 67, 8 к. Дж. моль– 1, піролу – 90, 4 к. Дж. моль– 1, тіофену – 121, 8 к. Дж·моль– 1. Тому фуран, тіофен і пірол можна розглядати як гібрид структур: У результаті спряження цикли цих речовин стають плоскими, зв’язки від атомів Карбону до гетероатома коротшають порівняно з аналогічними зв’язками в інших органічних сполуках, а між’ядерні віддалі атомів Карбону стають подібними до міжатомних віддалей у молекулі бутадієну:

Утворення в циклах цих сполук молекулярної орбіталі з шести π електронів (число π електронів Утворення в циклах цих сполук молекулярної орбіталі з шести π електронів (число π електронів відповідає правилу ароматичності Xюккеля: 4 n + 2, п=1) приводить до того, що ці речовини виявляють ароматичні властивості. Гетероатом у цих сполуках виявляє +М ефект і –I ефект. Реакційна здатність гетероциклів визначається густиною π електронного секстету, тому основний вплив на властивості фурану, тіофену, піролу має М ефект. У фурану, тіофену, піролу, на відміну від бензену, спостерігається нерівномірний розподіл π електронної густини в молекулі вона зміщена від гетероатома в бік атомів С циклу і найбільша в α, α’ положеннях. Оскільки в циклах цих сполук електронна густина більша, ніж у бензену, то фуран, тіофен, пірол активніші до SE реакцій, ніж бензен. За здатністю до реакцій електрофільного заміщення фуран, пірол і тіофен можна розмістити в такий ряд: За ароматичністю п’ятичленні гетероцикли розміщуються в такий ряд: Фізико хімічні властивості гетероциклічних сполук залежать від природи гетероатома та характеру зв’язків у циклі. Якщо гетероцикли не мають у кільці спряження, то нагадують аліциклічні сполуки. Наприклад: За хімічними властивостями вони суттєво не відрізняються від аміну та етеру відповідно. Якщо ж у циклі є спряжені подвійні зв’язки, то за хімічними властивостями вони нагадують ароматичні сполуки, тому їх називають ароматичними гетероциклами.

Фуран – безбарвна рідина, малорозчинна у воді, з характерним запахом хлороформу. Фуран і його Фуран – безбарвна рідина, малорозчинна у воді, з характерним запахом хлороформу. Фуран і його найближчі гомологи входять до складу летких фракцій продуктів сухої перегонки слизової кислоти, яка перетворюється на 2, 2′‑фурандикарбонову кислоту, яка декарбоксилується і через стадію 2 фуранкарбонової к ти перетворюється на фуран. Одержують фуран також із фуранового альдегіду – фурфуролу: Ароматичність фурану виявляється в SE реакціях, які відбуваються переважно в положення 2. Для фурану, тіофену і пиролу атака електрофілу в положення 3 приводить до утворення карбонієвого іона, який являє собою гібрид структур Iг і Ід, тоді як атака електрофілу в положення 2 дає карбонієвий іон, який є гібридом не тільки структур Ia і Іб, але й структури Iв, яка надає додаткової стабілізації карбонієвому іону і робить цей іон стійкішим: Реакції галогенування, сульфування, нітрування і ацилування фурану (I–IV):

Фуран легше, ніж тіофен і пірол, вступає в AN реакції з утворенням тетрагідрофурану: Фуран Фуран легше, ніж тіофен і пірол, вступає в AN реакції з утворенням тетрагідрофурану: Фуран виявляє властивості спряжених дієнів, приєднуючи малеїновий ангідрид з утворенням відповідного ангідриду: Під час пропускання пари відповідної гетероциклічної сполуки з H 2 S, NH 3 або H 2 O над Al 2 O 3 за температури 400 – 450 °C відбувається обмін гетероатомів (реакція Юр’єва): Фурфурол – блідо жовта рідина, швидко темніє на повітрі, має запах свіжоспеченого житнього хліба. Його одержують пентозановмісних речовин з розведеними кислотами : Фурфурол вступає в реакції окиснення і відновлення: За дієї концентрованих лугів на фурфурол відбувається реакція окиснення – відновлення (реакція Канніццаро): Для фурфуролу характерна і реакція кротонової конденсації:

У співвідношенні фурфуролу і ацетону 2: 1 одержують дифурфуриліденацетон: У промисловому виробництві суміш одержаних У співвідношенні фурфуролу і ацетону 2: 1 одержують дифурфуриліденацетон: У промисловому виробництві суміш одержаних ненасичених фуранових кетонів відома під назвою мономера АФ, який застосовують у виробництві полімербетонів. У виробництві фуранових полімерів використовують фурфуриловий спирт, наприклад: Нітропохідні фурану застосовують у медицині. Найвідоміший препарат Тіофен. фурацилін: Тіофен є безбарвною рідиною, яка міститься в кам’яно вугільній смолі та технічному бензені. У промисловості тіофен добувають термічною реакцією ацетилену з гідрогенсульфуром або взаємодією бутану (бутадієну, бутину) з сіркою в газовій фазі: Синтез із фурану та піролу також має практичний інтерес. Тіофен легко галогенується (І), нітрується (ІІ), сульфується (ІІІ) і вступає в реакції Фріделя Крафтса (ІV) переважно в α положення:

Гідрування його відбувається за присутності каталізаторів значно важче, ніж фурану та піролу, з утворенням Гідрування його відбувається за присутності каталізаторів значно важче, ніж фурану та піролу, з утворенням тіофану, який при окисненні H 2 O 2 перетворюється на тіофансульфоксид, а при окисненні KMn. O 4 – тіофандисульфоксид (сульфолан): Пірол – безбарвна рідина, що швидко темніє на повітрі. Способи одержання фракційною перегонкою кам’яновугільної смоли і з кісткового жиру. Синтетично цикл Юр’єва, або з ацетилену та амоніаку за пропускання реакційної суміші через розжарені металеві трубки: Гомологи піролу одержують конденсацією амінокетонів з кетоестерами, наприклад: Властивості піролу. SE реакції відбуваються в α, ά положеннях: За відновлення піролу воднем у момент виділення утворюється піролін, а за каталітичного гідрування – піролідин.

У сильнокислому середовищі пірол приєднує протон, тому швидко полімеризується з утворенням смолистого продукту, і У сильнокислому середовищі пірол приєднує протон, тому швидко полімеризується з утворенням смолистого продукту, і замість солеутворення відбувається осмолення: Пірол проявляє і слабокислі властивості в реакціях з лужними металами, з амідами цих металів і з магнійорганічними сполуками. Так, за присутності сильної основи пірол утворює солі й перетворюється на стійкий аніон: Калійпірол карбоксилюється карбон(IV) оксидом, утворюючи 2 піролкарбонову кислоту: Природні сполуки піролу. Пірольне кільце входить до складу багатьох біологічно важливих сполук. Особливо важливими є сполуки, побудовані з чотирьох пірольних ядер, сполучених між собою в α положеннях метиновими групами. Плоский 16 членний цикл, що виникає при цьому, називають порфіном. Він входить до складу гемоглобіну крові, хлорофілу, вітаміну B 12, пігментів жовчі та інших речовин. Заміщені порфіну називають порфіринами. Особливо велике значення мають комплекси порфіринів, зокрема хлорофіл і гемін. Хлорофіл входить до складу хлорофілових зерен листків вищих рослин (0, 6 1, 2 % маси сухої речовини. В листках хлорофіл сполучений з білком пластеїном, від якого він легко відділяється при висушуванні. Хлорофіл складається з 2 відмінних за складом і забарвленням речовин – хлорофілу а (~ 75 %), і хлорофілу b (~25 %). За структурою хлорофіл є плоским порфіновим циклом, подібним до циклу геміну крові:

Хлорофіли а і b відрізняються між собою тим, що радикалом R у хлорофілі а Хлорофіли а і b відрізняються між собою тим, що радикалом R у хлорофілі а є СН 3 група, тоді як у хлорофілі в СОН. Від геміну хлорофіл а відрізняється не тільки наявністю в порфіриновому ядрі Mg замість Fe, але і наявністю залишку ненасиченого спирту фітолу, сполученого естерним зв’язком із залишком пропанової кислоти та додатковим карбоциклічним ядром. Гетероциклічні сполуки з конденсованими кільцями. Найбільше застосування має індол (α, β бензопірол) – біла кристалічна речовина, розчинна в гарячій воді, органічних розчинниках. Він в малих концентраціях має запах жасмину, завдяки чому його використовують у парфюмерії. Індол і його похідні досить поширені в природі (ядро індолу міститься в барвнику індиго, в амінокислотах білків, алкалоїдах, ефірних оліях квітів, містяться в кам’яновугільній смолі, в якій їх 3– 5 %. Синтетичним шляхом його одержують, пропускаючи пари аніліну й ацетилену (O. Є. Чічібабін, 1915 р. ) або конденсацією форміл орто толуїдину при наявності калій трет-бутилату: Індол забарвлює змочену HCl соснову скалочку в червоний колір (якісна реакція).

Серед похідних індолу важливими є оксоіндол та індоксил у таких таутомерних формах: 3 Оксоіндолін Серед похідних індолу важливими є оксоіндол та індоксил у таких таутомерних формах: 3 Оксоіндолін (β-індоксил) проміжний продукт у синтезі важливого барвника – індиго. Синій барвник індиго добували з рослин Indigoferae, які містять до 2% глікозиду індикану. При екстрагуванні з рослин водою індикан під впливом індоксилази гідролізується з утворенням глюкози та індоксилу, який окиснюється повітрям до синього індиго: При відновленні синього індиго Na. HSO 3 або Zn у лужному середовищі утворюється безбарвна сполука – біле індиго (лейкоіндиго), яке має енольну будову і тому розчиняється у лугах. Тканину, яку потрібно пофарбувати, опускають у куб, змочують у білому індиго. Потім цю тканину вивішують на повітрі, де відбуваєься окиснення лейкоіндиго у барвник. Процес фарбування барвником індиго можна зобразити такою схемою: Носієм забарвлення (хромофором) індиго є спряжена система подвійних зв’язків, що включає і подвійні зв’язки бензенових ядер та кетонних груп.

Біологічне значення похідних індолу. Похідні індолу мають велике біологічне значення входить до складу резерпіну Біологічне значення похідних індолу. Похідні індолу мають велике біологічне значення входить до складу резерпіну – природного алкалоїду, який набув значення як гіпотензивний та седативний (заспокійливий) лікарський препарат, що діє на нервову систему: Ядро індолу входить до складу багатьох інших біологічно активних речовин, зокрема β індолілоцтової кислоти, триптофану, серотоніну та інших: Карбазол – сполука, в якій пірольний цикл конденсується з двома бензеновими кільцями. Використовують для одержання цінних сульфуровмісних кубових барвників та інсектицидів, а N-вінілкарбазол для одержання цінних полімерів. Серед конденсованих систем на основі фурану найважливішим є α, β-бензофуран (кумарон) та дибензофуран: Для одержання кубових тіоіндигоїдних барвників застосовують оксигенову похідну тіонафтену – 3 гідрокситіонафтен:

П’ятичленні гетероцикли з двома гетероатомами, з яких один є атомом Нітрогену, а другий – П’ятичленні гетероцикли з двома гетероатомами, з яких один є атомом Нітрогену, а другий – Нітроген, Оксиген або Сульфур, входять до групи сполук, що мають загальну назву азоли: Найбільше значення мають піразол, імідазол, тіазол. Вони входять до складу лікарських препаратів, вітамінів, антибіотиків, алкалоїдів, а також деяких важливих барвників. Піразол і його похідні. У медичній практиці широко застосовують такі похідні піразолу, як антипірин, пірамідон і анальгін. Останній є найкращим лікарським препаратом серед сполук піразолонового ряду: Важливим природним похідним імідазолу є гістидин і гістамін – продукт його ферментативного декабоксилювання. Гістидин входить до складу багатьох білків, наприклад глобіну. Особливістю будови імідазольного кільця пояснюється важлива роль гістидину в деяких ферментативних реакціях, зокрема його здатність каталізувати деякі кислотні й основні процеси в біологічних об’єктах. Імідазольне кільце входить до складу біологічно важливих речовин – пуринових основ, пуринових і пілокарпінових алкалоїдів.

Пуринові основи та пуринові алкалоїди. Пуринові основи входять до складу нуклеїнових кислот, деяких коферментів, Пуринові основи та пуринові алкалоїди. Пуринові основи входять до складу нуклеїнових кислот, деяких коферментів, у вільному стані (кофеїн, теофілін, теобромін) містяться у різноманітних тканинах рослинних та тваринних організмів. До пуринових алкалоїдів належать 10 представників, які відповідають наведеній загальній формулі. Найбільш важливі з них – ксантин, теофілін, теобромін і кофеїн. Пілокарпіновим алкалоїдом є пілокарпін, який міститься в рослині пілокарпус. Бензімідазол – гетероцикл, у якому імідазольне кільце конденсоване з бензеновим. Бензімідазольна система входить до складу ряду природних речовин (вітамін В 12). Вона входить і до лікарських препаратів, зокрема дибазолу, який знижує артеріальний тиск, лікує нервові захворювання, виявляє судинорозширювальну, плазмолітичну та гіпотензивну дії тощо: Найважливішими природними похідними тіазолу є пеніциліни – група антибіотиків, які продукують різні види пліснявих грибів і їх аналоги напівсинтетичного виробництва загальної формули: Найважливішими природними пеніцилінами є феноксиметилпеніцилін та бензилпеніцилін. Напівсинтетичними пеніцилінами є ампіцилін, оксацилін та інші. 2 -Амінотіазол широко застосовується у виробництві сульфамідних препаратів (норсульфазол, фталазол), які виявляють антибактеріальну та антимікробну дії.