Формування засад середньовічного європейського красномовства У

Скачать презентацию Формування засад середньовічного  європейського красномовства  У Скачать презентацию Формування засад середньовічного європейського красномовства У

Давиденко.О.ppt

  • Количество слайдов: 11

>Формування засад середньовічного  європейського красномовства Формування засад середньовічного європейського красномовства

>У середні віки ораторське мистецтво розвивалося переважно в руслі церковної проповіді, оскільки церква була У середні віки ораторське мистецтво розвивалося переважно в руслі церковної проповіді, оскільки церква була основним осередком культури. Світське красномовство – академічне, судове, побутове – знаходилось під церковним впливом.

>Новий тип риторики кристалізується в II ст. , коли християни почали ширше знайомитися з Новий тип риторики кристалізується в II ст. , коли християни почали ширше знайомитися з античною спадщиною, використовуючи її філософсько – літературні методи. Особливу роль у цьому відіграло старовинне візантійське місто Александрія, де виникли Музей та Бібліотека, навколо яких була створена Академія наук. Тут вперше було перекладено грецькою Старий Завіт.

>Саме в Александрії виникла школа християнської теології. Вважають, що заснував її апостол Марко. Саме в Александрії виникла школа християнської теології. Вважають, що заснував її апостол Марко. Власне, риторика в християнському середньовіччі набуває рис гомілетики, зосереджуючись переважно у сфері релігійного красномовства, адже в середні віки релігія була основним осередком та джерелом культури. Гомілетика – християнська риторика, зосереджена на тлумаченні Біблії через проповідь чи повчальну бесіду. У античному суспільстві гомілетикою називали вміння вести тактовну, приємну бесіду.

>У часи формування засад церковної культури термін «гомілія» стали використовувати для означення бесід пресвітерів, У часи формування засад церковної культури термін «гомілія» стали використовувати для означення бесід пресвітерів, які, ще не маючи відповідної освіти, пояснювали Біблію мовою простою та щирою. Найдавнішою християнською настановою, що збереглася до наших днів, є послання римського єпископа Климента до коринтян. Щоб підсилити вплив на свідомість своїх читачів, автор повністю цитує 50 – й покаянний псалом Давида.

>З часом увійшов у вжиток термін гомілет майстер гомілетики. Християнські гомілети керувалися біблійними настановами, З часом увійшов у вжиток термін гомілет майстер гомілетики. Християнські гомілети керувалися біблійними настановами, надаючи перевагу змістові повчання перед майстерністю проповідника. Помітну роль у розвитку середньовічної європейської риторики відіграв також Тертулліан ( II – III ст. ) який починав як античний ритор. Йому належить крилатий вислів: «Душа людська – християнська» . Цей видатний богослов першим виступив проти диктату логіки й обстоював права ірраціонально – «серцевого» начала.

>Перші гомілети не цуралися античної вченості. Багато, що в їхній практиці нагадувало красномовство античних Перші гомілети не цуралися античної вченості. Багато, що в їхній практиці нагадувало красномовство античних літераторів. Надалі риторичне мистецтво європейського середньовіччя (гомілетика) розвивалося в річищі патристики. Патристика – твори Отців Церкви, які у середньовіччі вважали найважливішим після святого Письма джерелом істин християнської віри.

>Видатними представниками раньої патристики, мали звичайний вплив на християнську риторику, були Августин Аврелій та Видатними представниками раньої патристики, мали звичайний вплив на християнську риторику, були Августин Аврелій та Єронім (IV – V ст. ).

>Погляди Августина на предмет риторики можна звести до п‘яти основних положень: 1. Існує загальна Погляди Августина на предмет риторики можна звести до п‘яти основних положень: 1. Існує загальна риторика, в тому сенсі, як її розуміла античність. Вона є корисною, але не обов‘язковою. Християнинові достатньо знати Святе Письмо й церковну літературу, а провідникові – коментувати Писання в догматичному та моральному аспектах. 2. Провідник і ритор мають бути мудрими. Це важливіше від хисту красномовства. А зміст важливіший від форми. 3. Проте і апостол Павло, і старозавітні пророки, і один з Отців Церкви святий Амеросій Медіаланський мали гарний склад мови. 4. Необхідно дотримуватися певного стилю мови, яких античності відомо три (високий, середній та низький). 5. У гомілетів спостерігається натхнення Святого Духа, яке осявало провідникові у апостольські віки, та допомога Благодаті Божої, що виявилася пізніше. Тобто замість святих у церквах стали проповідувати переважно звичайні люди.

>Отже, на початку середньовічної доби чітко розрізняли: 1) Гомілетику євангельську та апостольську. 2) Гомілетику Отже, на початку середньовічної доби чітко розрізняли: 1) Гомілетику євангельську та апостольську. 2) Гомілетику пізніших пресвітерів.

>Після папи Григорія I риторична думка на Заході на певний час завмирає, що було Після папи Григорія I риторична думка на Заході на певний час завмирає, що було зумовлено занепадом Римської імперії, яка вела виснажливі війни з північними варварами. А всі набутки античної та ранньохристиянської риторики, як і патристики, знайшли своє втілення у візантійській теорії риторики.