ФІЛОСОФІЯ ПРАВА ВИКЛАДАЧ: ФАЛЬКОВСЬКИЙ АНДРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ к.ю.н, доцент

Скачать презентацию ФІЛОСОФІЯ ПРАВА ВИКЛАДАЧ: ФАЛЬКОВСЬКИЙ АНДРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ к.ю.н, доцент Скачать презентацию ФІЛОСОФІЯ ПРАВА ВИКЛАДАЧ: ФАЛЬКОВСЬКИЙ АНДРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ к.ю.н, доцент

41154-filosofia_prava_lektsii_1_variant_3_stary_fo.ppt

  • Количество слайдов: 33

>ФІЛОСОФІЯ ПРАВА ВИКЛАДАЧ: ФАЛЬКОВСЬКИЙ АНДРІЙ  ОЛЕКСАНДРОВИЧ     к.ю.н, доцент кафедри ФІЛОСОФІЯ ПРАВА ВИКЛАДАЧ: ФАЛЬКОВСЬКИЙ АНДРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ к.ю.н, доцент кафедри адміністративного та фінансового права

>ДИФ. ЗАЛІК: від “незадовільно” до “відмінно”   1. відсутність пропусків 2. активність на ДИФ. ЗАЛІК: від “незадовільно” до “відмінно” 1. відсутність пропусків 2. активність на семінарах 3. контрольні на “5”

>ТЕМА: ФІЛОСОФІЯ ПРАВА: ТЕОРЕТИЧНИЙ ТА ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТИ     Лекція 1.1 ТЕМА: ФІЛОСОФІЯ ПРАВА: ТЕОРЕТИЧНИЙ ТА ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТИ Лекція 1.1

>Визначення філософії права це наука, яка займається дослідженням змісту і сенсу права, його суті Визначення філософії права це наука, яка займається дослідженням змісту і сенсу права, його суті і поняття, його основ і місця в науці, його цінності і значущості, ролі у житті людини, суспільства і держави, у долях народів і людей в цілому (В. Нерсесянц ). це міждисциплінарна галузь знань, яка поєднує пізнавальні зусилля філософії, юриспруденції, соціології, психології та інших дисциплін у дослідженні сутності правових реалій, аналізі причинно-наслідкових зв'язків, якими вони з'єднані з першоначалами буття (В. Бачинін). це розділ філософії, що займається вивченням змісту права, його сутності й поняття, форм існування й цінності, ролі у житті людини, держави, суспільства.

>Предметну сферу сучасної філософії права визначають:  проблеми природи і сутності права, його специфіка Предметну сферу сучасної філософії права визначають: проблеми природи і сутності права, його специфіка та особливості, співвідношення права з іншими соціальними нормами, питання сенсу, місця і значення права в системі філософського вчення про світ, людину, форми і норми соціального життя, проблема розрізнення і співвідношення права та закону; філософські проблеми держави.

>Структура філософії права  Онтологія права (вчення про буття права) Аксіологія (вчення про зміст Структура філософії права Онтологія права (вчення про буття права) Аксіологія (вчення про зміст права як цінності) Гносеологія (вчення про природу, методи пізнання та тлумачення правової реальності) Антропологія (співвідношення права та особи) Філософсько-правова праксеологія (законотворчість та практична реалізація права, принципи правової діяльності)

>Світоглядна  полягає в формуванні у людини загального погляду на світ права, правову реальність, Світоглядна полягає в формуванні у людини загального погляду на світ права, правову реальність, Методологічна знаходить своє відображення в формуванні певних моделей пізнання права, що сприяють розвитку юридичних досліджень. Інформаційна забезпечує адекватне відображення права як специфічного об'єкта, виявлення його істотних елементів, структурних зв'язків, закономірностей. Аксіологічна полягає в розробці уявлень про правові цінності, наприклад, свобода, рівність, справедливість. Виховна реалізується в процесі формування правосвідомості та правового мислення. Функції філософії права

>Типи праворозуміння Легістський підхід   Право – це офіційне, чинне законодавство, за його Типи праворозуміння Легістський підхід Право – це офіційне, чинне законодавство, за його межами не існує іншого права. ВИСНОВОК: право = закон Філософський підхід Право - об'єктивні, самостійні явища, для яких характерна абсолютна незалежність від волі законодавця, які мають свою природу, свою сутність, свою специфіку та свої принципи. Розмежування права та закону

>Принципи позитивного права принцип патерналізму, який означає безпосередню залежність норм права від держави; Держава Принципи позитивного права принцип патерналізму, який означає безпосередню залежність норм права від держави; Держава їх створює, гарантує, захищає. принцип секулярності – полягає у світському характері права; принцип мінімуму моральності. Моральність присутня у позитивному праві в тій мірі, яка забезпечує необхідність і достатність етичного мінімуму, що не дозволяє праву перетворитися в неправо.

>Характерними рисами правового позитивизму (або легістського підходу) як способу філософського осмислення права є: Характерними рисами правового позитивизму (або легістського підходу) як способу філософського осмислення права є: 1.Ототожнення права і позитивного права, або правопорядку, що розуміється як система встановлених норм і історично сформованих інститутів. 2.Тенденція до абсолютизації державного суверенiтету, ототожнення права з наказами держави. «Усяке право є команда, наказ», - таке кредо правового позитивізму, сформульоване одним з його засновників Дж. Остіном. 3.Прагнення дати ціннісно-нейтральне поняття права, згідно з яким чинні норми установлюються законодавцем згідно з формальним критерієм.

>Різниця між природним та позитивним правом Природне право – похідне від природного стану речей, Різниця між природним та позитивним правом Природне право – похідне від природного стану речей, від природи людини, тоді як позитивне право – штучно створене людьми. Природне право виникає з першими паростками людської цивілізації та культури, а позитивне – тільки з появою держави. Через природне право індивідуальна правосвідомість пов'язує своє існування з першоосновами буття, а через позитивне право – з конкретною державою. Природно-правові норми містяться крім юридичних документів також в неписаних звичаях та традиціях, в релігії, а позитивно-правові норми – тільки у формалізованих нормативних актах. У природному праві права людини на життя вічні, а в позитивному – із рук держави. Природне право передбачає релігійні та морально-етичні основи, а позитивне – це атрибут цивілізації, а не культури.

>Закон = право, якщо 1. Закону характерні наступні якості (правовий аспект):   Закон = право, якщо 1. Закону характерні наступні якості (правовий аспект): - рівність - свобода - справедливість + 2. владна всезагальна обов'язковість (офіційно-владний аспект)

>З філософської точки зору право характеризується через три якості (властивості): формальну рівність; всезагальну і З філософської точки зору право характеризується через три якості (властивості): формальну рівність; всезагальну і необхідну свободу; справедливість.

>Визнання різних індивідів формально рівними     це визнання їх однакової правоспроможності Визнання різних індивідів формально рівними це визнання їх однакової правоспроможності і можливості придбати ті чи інші права на відповідні блага.

>ПРИКЛАДИ формальної рівності Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти ПРИКЛАДИ формальної рівності Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Стаття 47. Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Стаття 53. Кожен має право на освіту.

>Свобода (як якісь права) -це    незалежність суб'єктів один від одного в Свобода (як якісь права) -це незалежність суб'єктів один від одного в рамках правової форми їх взаємовідносин і одночасно це їх однакова, рівна підлеглість загальній нормі.

>Стаття 23 Конституції України  Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, Стаття 23 Конституції України Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов'язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості. Висновок: свобода однієї людини закінчується там, де розпочинається свобода іншої людини, тому що всі рівні.

>Випадки обмеження свободи індивіда  (повнолітнього та дієздатного): інший індивід з метою самозахисту суспільство Випадки обмеження свободи індивіда (повнолітнього та дієздатного): інший індивід з метою самозахисту суспільство з метою підтримання суспільної моралі держава з метою запобігання шкоди для інших

>В межах правової держави поняття свободи розвивається у чотирьох напрямках   незалежність від В межах правової держави поняття свободи розвивається у чотирьох напрямках незалежність від свавілля з боку інших; існування гарантованих основних прав, які обмежують монополію державної влади; право на участь у сферах держави, тобто право на участь у прийнятті рішень; реалізація індивідуального самовизначення на основі законів, власних уявлень про сенс життя та щастя.

>Образ права як справедливості знайшов своє відображення в зображені Феміди Образ права як справедливості знайшов своє відображення в зображені Феміди

>Характерні особливості СПРАВЕДЛИВОСТІ:  1. Справедливість не буває однозначною, зі зміною суспільних відносин змінюється Характерні особливості СПРАВЕДЛИВОСТІ: 1. Справедливість не буває однозначною, зі зміною суспільних відносин змінюється і її зміст; 2. Риси справедливості: об’єктивність (іспит), пропорційність (нагорода за працю), самокритичність; 3. Справедливість проявляється в формах суспільних відносин, де існує вимога відповідності між правами та обов’язками, роботою та винагородою; злочином та покаранням; 4. Справедливість як реальність існує лише в діях соціального суб’єкта, тобто вона проявляється лише у відносинах „суб’єкт-субєкт” або „Суб’єкт – суспільний інститут”.

>Конституція України  Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

>Ст. 46 Закону України “Про прокуратуру”  Ст. 46 Закону України “Про прокуратуру” "Я, (прізвище, ім'я, по батькові) вступаючи на службу в прокуратуру, присвячую свою діяльність служінню Українському народові і Українській державі та урочисто присягаю: неухильно додержуватися Конституції, законів та міжнародних зобов'язань України; сумлінним виконанням своїх службових обов'язків сприяти утвердженню верховенства права, законності та правопорядку; захищати права і свободи людини та громадянина, інтереси суспільства і держави; …".

>Ст. 8 Кримінального процесуального кодексу  Кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, Ст. 8 Кримінального процесуального кодексу Кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

>Кодекс адміністративного судочинства  Стаття 8. Верховенство права 1. Суд при вирішенні справи керується Кодекс адміністративного судочинства Стаття 8. Верховенство права 1. Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. 2. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. 3. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. 4. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

>Рішення КСУ від 02.11.2004 р. (справа про призначеня судом більш м»якого покарання ) Рішення КСУ від 02.11.2004 р. (справа про призначеня судом більш м»якого покарання ) Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства.

>Рішення ЄСПЛ   ті, що містять посилання на зміст, юридичне значення концепції та/або Рішення ЄСПЛ ті, що містять посилання на зміст, юридичне значення концепції та/або принципу верховенства права в узагальненому значенні; ті, де вміщено вимоги щодо якості закону, у т. ч. щодо законного обмеження реалізації прав і свобод людини; рішення ЄСПЛ, у яких розглянуто різні аспекти доступу до суду й справедливого судового розгляду, що забезпечує спеціальний механізм Конвенції та відповідність принципу верховенства права; ті, які встановлюють межі дискреційних повноважень та вимоги щодо обмеження свавілля органів публічної влади відповідно до принципу верховенства права; ті, що містять вимоги щодо ефективного контролю за реалізацією прав і основоположних свобод людини, гарантованих Конвенцією, та пов’язані з реалізацією принципу верховенства права.

>«Партія благоденства (“Рефах”) проти Туреччини»   «Верховенство права означає, що всі люди рівні «Партія благоденства (“Рефах”) проти Туреччини» «Верховенство права означає, що всі люди рівні перед законом, як у своїх правах, так і у своїх обов’язках. Проте, законодавство повинне враховувати розходження між людьми й ситуаціями за умови, що такі розходження мають об’єктивну й розумну підставу, переслідують правомірну мету... Однак не можна сказати, що забезпечується верховенство права, коли групи осіб піддаються дискримінації тільки за те, що вони належать до іншої статі, або мають інші політичні або релігійні погляди. Суспільство не дотримується верховенства права й тоді, коли для таких груп створюються зовсім інші правові системи»

>«Класс і інші проти Німеччини»  6 січня 1978 року   із принципу «Класс і інші проти Німеччини» 6 січня 1978 року із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Гарантованість прав судовим захистом включає право на справедливий судовий розгляд, доступ до правосуддя, рівність сторін; єдність громадянських і інших прав

>«Енглерт (Englert) проти Німеччини»)  Стаття 6 Конвенції, що захищає право на справедливий судовий «Енглерт (Englert) проти Німеччини») Стаття 6 Конвенції, що захищає право на справедливий судовий розгляд, зокрема, право на презумпцію невинуватості, спрямована на те, щоб втілити основний принцип верховенства права»

>«Хорнсбі проти Греції» від 19 березня 1997 року   У рішенні було підкреслено «Хорнсбі проти Греції» від 19 березня 1997 року У рішенні було підкреслено важливість використання принципу верховенства права, на підставі якого Суд роз’яснив, що стаття 6 передбачає не тільки право доступу до правосуддя (звернення до суду по цивільним справам) та процесуальні гарантії (справедливий, публічний та швидкий розгляд), а й виконання рішення.

>КОДЕКС ПРОФЕСІЙНОЇ ЕТИКИ  ТА ПОВЕДІНКИ ПРАЦІВНИКІВ ПРОКУРАТУРИ   Стаття 1.  Завданнями КОДЕКС ПРОФЕСІЙНОЇ ЕТИКИ ТА ПОВЕДІНКИ ПРАЦІВНИКІВ ПРОКУРАТУРИ Стаття 1. Завданнями Кодексу є: - забезпечення ефективного здійснення працівниками прокуратури своїх професійних обов’язків на підставі додержання принципів верховенства права, законності, суспільної моралі та високої культури; - підвищення авторитету органів прокуратури та сприяння зміцненню довіри громадян до них; - створення умов для розвитку у працівників прокуратури почуття справедливості, відповідальності, відданості справі, додержання загальнолюдських моральних цінностей, запобігання проявам корупції; - формування принципової морально-правової позиції у взаєминах з колегами по службі та керівництвом. СХВАЛЕНО Всеукраїнською конференцією працівників прокуратури 28 листопада 2012 року ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Генерального прокурора України від 28 листопада 2012 року № 123

>ДЯКУЮ ЗА УВАГУ ! ДЯКУЮ ЗА УВАГУ !