Скачать презентацию ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА Скачать презентацию ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Лек_8_Держ борг 2015_2016.pptx

  • Количество слайдов: 34

ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ЛЕКЦІЯ ТЕМА: Державний борг та боргова ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ЛЕКЦІЯ ТЕМА: Державний борг та боргова безпека

ПИТАННЯ ЛЕКЦІЇ 1. Державний борг: сутність та види. 2. Управління державним боргом і його ПИТАННЯ ЛЕКЦІЇ 1. Державний борг: сутність та види. 2. Управління державним боргом і його обслуговування. 3. Державний борг в системі фінансової безпеки держави.

Економічна сутність державного боргу Державний борг за своєю економічною сутністю визначає економічні відносини держави Економічна сутність державного боргу Державний борг за своєю економічною сутністю визначає економічні відносини держави як позичальника з її кредиторами (резидентами і нерезидентами) з приводу перерозподілу частини вартості ВВП на умовах строковості, платності та повернення.

Позика (кредит) Борг Заборгованість Державний борг – це сума заборгованості за всіма борговими зобов’язаннями Позика (кредит) Борг Заборгованість Державний борг – це сума заборгованості за всіма борговими зобов’язаннями держави, відсотки за нею і невиконані фінансові зобов’язання держави перед суб’єктами економіки

Загальна сума державного боргу складається з: * Усіх випущених і непогашених боргових зобов’язань держави Загальна сума державного боргу складається з: * Усіх випущених і непогашених боргових зобов’язань держави (внутрішніх та зовнішніх) * Відсотків за всіма випущеними і непогашеними зобов’язаннями держави * Виданих гарантій, що надаються іноземним кредиторам, за кредитами місцевих органів влади та державних підприємств.

Види державного боргу Первинний борг - дорівнює сумі основного боргу без нарахованих відсотків Непогашений Види державного боргу Первинний борг - дорівнює сумі основного боргу без нарахованих відсотків Непогашений борг - складається із основної суми боргу і нарахованих відсотків.

Види державного боргу Поточний борг – сума основного боргу, що підлягає погашенню в поточному Види державного боргу Поточний борг – сума основного боргу, що підлягає погашенню в поточному році, й належних до сплати у цей період відсотків за усіма випущеними на цей момент позиками. Капітальний борг – загальна сума боргу й відсотків, що мають бути сплачені за позиками.

Види державного боргу Існуючі в світі класифікаційні ознаки для розподілу державного боргку на внутрішній Види державного боргу Існуючі в світі класифікаційні ознаки для розподілу державного боргку на внутрішній та зовнішній: Ø Ø Ø резидентність кредитора; місце запозичення; валюта позики; тип боргового зобов’язання; поєднання кількох ознак Внутрішній борг – це сукупність зобов’язань держави перед резидентами (для України) Зовнішній борг – сукупність зобов’язань держави перед нерезидентами (для України)

Види державного внутрішнього боргу в Україні: Номінальний (офіційно визнаний державний борг) оформлений кредитними угодами Види державного внутрішнього боргу в Україні: Номінальний (офіційно визнаний державний борг) оформлений кредитними угодами або держаними цінними паперами, що передбачає погашення основної суми боргу та виплату відсотків у чітко визначені строки Реальний (заборгованість, що в складі державного боргу не враховується) - включає невиконані фінансові зобов’язання держави перед суб’єктами економіки (неоплачені державні замовлення, заборгованість із заробітної плати перед працівниками бюджетної сфери).

Види державного боргу Прямий державний борг – це борг що формується через залучення кредитів, Види державного боргу Прямий державний борг – це борг що формується через залучення кредитів, безпосереднім позичальником за якими є держава, та випуск державних цінних паперів у вигляді державних позик. Гарантований (умовний) державний борг – це борг який формується за рахунок кредитів, залучених іншими позичальниками під державні гарантії.

Види державного боргу Валовий зовнішній державний борг – це державний зовнішній борг разом з Види державного боргу Валовий зовнішній державний борг – це державний зовнішній борг разом з приватним негарантованим державою зовнішнім боргом.

Класифікація державного боргу За типом кредиторів Внутрішній Перед юридичними особами Перед банківськими установами Зовнішній Класифікація державного боргу За типом кредиторів Внутрішній Перед юридичними особами Перед банківськими установами Зовнішній За позиками, одержаними від міжнародних організацій економічного розвитку За позиками, наданими іноземними державами За типом боргового зобов'язання Внутрішній За довгостроковими облігаціями За середньостроковими облігаціями За короткостроковими облігаціями і векселями Зовнішній За довгостроковими облігаціями За середньостроковими облігаціями За короткостроков -ими облігаціями і За кредитами, векселями За позиками, наданими одержаними на фінанс. Перед іноземними комерційними дефіциту бюджету органами банками За позиками, управління За відсотками, віднесеними до За позиками, наданими нарахованими за інш. категорій постачальниками кредитами, одерж. на Перед іншими фінансув. дефіциту кредиторами За позиками, наданими бюджету іншими кредиторами

Управління державним боргом – це комплекс заходів, що здійснює держава в особі її уповноважених Управління державним боргом – це комплекс заходів, що здійснює держава в особі її уповноважених органів з визначення умов залучення коштів, їх розміщення і погашення, та забезпечення платоспроможності держави.

Цілі управління державним боргом Øмінімізація витрат на обслуговування державного боргу; Øоптимізація рівня та структури Цілі управління державним боргом Øмінімізація витрат на обслуговування державного боргу; Øоптимізація рівня та структури боргу; Øмінімізація впливу фінансування боргу на стан фінансового ринку; державного Øуникнення економічної та політичної залежності від іноземних кредиторів.

Принципи управління державним боргом безумовності – забезпечення безумовного виконання державою всіх зобов’язань перед інвесторами Принципи управління державним боргом безумовності – забезпечення безумовного виконання державою всіх зобов’язань перед інвесторами і кредиторами; єдності – урахування всіх видів зобов’язань, емітованих як центральним урядом, так і місцевими Радами; зниження ризиків – розміщення і погашення позик у такий спосіб, щоб максимально знизити вплив коливань кон’юнктури світового ринку капіталів і спекулятивних тенденцій ринку цінних паперів на ринок державних зобов’язань;

Принципи управління державним боргом оптимальної структури – підтримання оптимальної структури боргових зобов’язань держави за Принципи управління державним боргом оптимальної структури – підтримання оптимальної структури боргових зобов’язань держави за строками обігу і погашення, пом’якшення “піків” платежів; збереження фінансової незалежності – підтримання оптимальної структури боргових зобов’язань держави між інвесторами-резидентами й інвесторами-нерезидентами; зниження вартості обслуговування державного боргу; прозорості – дотримання відкритості і повної прозорості запозичень.

Управління державним боргом як циклічний багатостадійний процес Øзалучення коштів (здійснюється в контексті бюджетного процесу, Управління державним боргом як циклічний багатостадійний процес Øзалучення коштів (здійснюється в контексті бюджетного процесу, зокрема, Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік установлюються граничні розміри боргу, вказуються обсяги державних запозичень із чіткою класифікацією на внутрішні і зовнішні); Øвикористання коштів (може бути: бюджетним, фінансово-бюджетним); Øповернення боргу і виплата відсотків. фінансовим,

Погашення та обслуговування позик здійснюється за рахунок бюджетних коштів. üпогашення боргу розглядають як виконання Погашення та обслуговування позик здійснюється за рахунок бюджетних коштів. üпогашення боргу розглядають як виконання боргових зобов’язань перед кредиторами щодо сплати основної суми боргу; üобслуговування боргу передбачає виплату доходу за позикою, що сплачується на користь кредитора згідно з умовами угоди про позику або про випуск державних цінних паперів (складається з: основних витрат – це виплата процентів, виграшів, коштів із погашення позик та інших витрат - це витрати з виготовлення, пересилання і реалізації цінних паперів держави, проведення тиражів виграшів, тиражів погашення тощо).

Методи управління державним боргом v. Адміністративні методи управління боргом – методи пов'язані з прийняттям Методи управління державним боргом v. Адміністративні методи управління боргом – методи пов'язані з прийняттям рішень органами влади, відповідальними за випуск та розміщення боргових зобов'язань перед кредиторами; v. Економічні (ринкові) методи управління боргом методи, що засновані на існуванні вторинного ринку боргів.

Адміністративні методи управління державним боргом v. Анулювання; v. Списання боргових зобов'язань; v. Реструктуризація (означає Адміністративні методи управління державним боргом v. Анулювання; v. Списання боргових зобов'язань; v. Реструктуризація (означає складання нового, більш прийнятного для боржника, графіка виплати боргу, ніж це випливає з оригінальних схем кредитної угоди); v. Рефінансування боргу (означає залучення нових кредитів з метою ліквідації заборгованості за старими); v. Повне обслуговування зовнішньої заборгованості (можливе при наявності в країні достатніх економічних ресурсів).

Економічні (ринкові) методи управління державним боргом v Викуп або дострокове погашення боргу (скорочення обсягу Економічні (ринкові) методи управління державним боргом v Викуп або дострокове погашення боргу (скорочення обсягу державного боргу через викуп власних боргів із дисконтом на вторинному ринку (40 % від усіх конверсійних операцій) або зміна початкових умов державної позики щодо часу виплати); v Конверсія (своп) боргу в неборгові інструменти (акції, інвестиційні проекти); v Сек'юритизація (конверсія боргу в нові боргові інструменти) - метод, за яким проводиться емісія нових боргових зобов’язань у вигляді облігацій, що обмінюються на старий борг або продаються на відкритому ринку.

Державний борг в системі фінансової безпеки держави Основою фінансової безпеки є стабільність фінансової системи. Державний борг в системі фінансової безпеки держави Основою фінансової безпеки є стабільність фінансової системи. Фінансова безпека визначається як надійна захищеність фінансової системи від внутрішніх та зовнішніх загроз. Фінансова безпека кожної конкретної країни значною мірою залежить від: üрівня її соціально-економічного розвитку, üпослідовності та передбачуваності державної економічної політики, üнаявності системи інституційного захисту фінансової безпеки.

Державний борг в системі фінансової безпеки держави Індикатори фінансової безпеки мають безпосередньо відображати поточний Державний борг в системі фінансової безпеки держави Індикатори фінансової безпеки мають безпосередньо відображати поточний стан та прогнозовані тенденції розвитку фінансової системи країни. Найважливішими показниками фінансової безпеки є: Øвеличина внутрішнього і зовнішнього боргу; Øрівень інфляції; Øстійкість національної валюти; Øсальдо платіжного балансу.

Боргові індикатори Мінімальна стандартна модель Світового банку для оцінки боргової безпеки держави Назва Економічний Боргові індикатори Мінімальна стандартна модель Світового банку для оцінки боргової безпеки держави Назва Економічний зміст Відношення валового зовнішнього боргу до ВНП Показує загальний рівень боргової складової економіки Відношення відсоткових платежів до ВНП Визначає можливість обслуговування зовнішнього боргу Відношення валового зовнішнього боргу до експорту товарів і послуг Демонструє відносну довгострокову спроможність держави акумулювати валютні надходження без додаткового пресингу на сальдо платіжного балансу Відношення загальних платежів Показує, яка частина валютних надходжень щодо обслуговування боргу до спрямовується у сферу погашення боргу експорту товарів і послуг Відношення відсоткових платежів до експорту товарів і послуг Визначає частину валютних надходжень, які використовуються на обслуговування боргу

Мінімальна стандартна модель Світового банку для оцінки боргової безпеки держави Назва Економічний зміст Відношення Мінімальна стандартна модель Світового банку для оцінки боргової безпеки держави Назва Економічний зміст Відношення міжнародних резервів до імпорту товарів і послуг Відображає держави Відношення міжнародних резервів до валового зовнішнього боргу Показує, чи може країна використовувати свої резерви (і яку їх частину) для погашення зовнішнього боргу запас фінансової міцності Відношення короткострокового Показує, яку частку становить боргу до валового зовнішнього короткостроковий борг у загальній сумі зовнішнього боргу Відношення боргу міжнародним Відображає частку заборгованості міжнародним фінансовим організаціям у організаціям до валового загальній сумі зовнішнього боргу

Характеристичні значення показників боргової безпеки та їх вагові коефіцієнти (відповідно до Методики розрахунку рівня Характеристичні значення показників боргової безпеки та їх вагові коефіцієнти (відповідно до Методики розрахунку рівня економічної безпеки Міністерства економіки України) Верхній поріг Вагові коефіцієнти Відношення загального обсягу державного боргу до ВВП, % 60 0, 168 Відношення обсягу зовнішнього боргу до ВВП, % 25 0, 169 Рівень зовнішньої заборгованості на одну особу, дол. США 250 0, 205 Відношення державного зовнішнього боргу до річного експорту товарів і послуг, % 70 0, 037 Відношення відсоткових платежів з обслуговування зовнішнього боргу до річного експорту товарів і послуг, % 12 0, 033 Відношення обсягу сукупних платежів з обслуговування зовнішнього боргу до доходу державного бюджету, % 20 0, 027 Відношення обсягу внутрішнього боргу до ВВП, % 35 0, 164 Відношення обсягу сукупних платежів з обслуговування внутрішнього боргу до доходів державного бюджету, % 25 0, 038 Відношення заборгованості уряду за державними цінними паперами до ВВП, % 30 0, 159 Показники

Динаміка державного та гарантованого державою боргу України у 2005 -2014 рр. Рік/Показники Державний та Динаміка державного та гарантованого державою боргу України у 2005 -2014 рр. Рік/Показники Державний та гарантований борг, усього, млрд. дол. США 31. 12. 2005 у т. ч. : Відношення державного та гарантованого боргу до ВВП, % зовнішній, млрд. дол. США внутрішній, млрд. дол. США 16, 0 12, 1 3, 9 17, 7 31. 12. 2006 15, 5 11, 7 3, 8 14, 8 31. 12. 2007 15, 9 12, 6 3, 3 12, 3 31. 12. 2008 24, 5 18, 5 6, 1 20, 0 31. 12. 2009 39, 8 26, 6 13, 1 34, 8 31. 12. 2010 54, 2 34, 7 19, 5 39, 9 31. 12. 2011 59, 2 37, 5 21, 7 36, 3 31. 12. 2012 64, 5 38, 7 25, 8 36, 6 31. 12. 2013 73, 1 37, 6 35, 5 40, 5 31. 12. 2014 69, 8 38, 8 31, 0 31. 05. 2015 67, 7 43, 5 24, 1 70, 2 94, 1 (прогноз на 31. 12. 2015)

Співвідношення прямого державного та гарантованого державою боргу України у 2011 -2014 рр. 2011 Прямий Співвідношення прямого державного та гарантованого державою боргу України у 2011 -2014 рр. 2011 Прямий державний борг України, % Гарантований борг України, % 2012 2013 2014 75, 5 77, 4 82, 2 86, 0 24, 5 22, 6 17, 8 14, 0

Обсяги державного боргу окремих країн, 2014 р. Країна Японія США Італія Франція Велика Британія Обсяги державного боргу окремих країн, 2014 р. Країна Японія США Італія Франція Велика Британія Греція Німеччина Іспанія Угорщина Словаччина Бразилія Аргентина Туреччина Китай Індія Україна Борг на душу населення, $ 99 725 58 604 46757 42 397 38 938 38 444 35 881 30 031 11 099 10 894 7 431 5 444 3 840 1 489 946 9000 (без врахування АРК) на лютий 2015 р. Валовий державний борг, % до ВВП 242, 3 107, 3 133, 1 94, 8 95, 3 174, 0 78, 1 99, 1 80, 0 57, 5 69, 0 45, 9 34, 9 20, 9 68, 1 94, 1 (прогноз на кінець 2015 р.

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ ! ДЯКУЮ ЗА УВАГУ !