Скачать презентацию ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА Дата 1 вересня 1939 Скачать презентацию ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА Дата 1 вересня 1939

2 мировая.ppt

  • Количество слайдов: 52

ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА

Дата: 1 вересня 1939 - 2 вересня 1945 Місце: Європа, Східна і Південно-Східна Азія, Дата: 1 вересня 1939 - 2 вересня 1945 Місце: Європа, Східна і Південно-Східна Азія, Північна, Північно-східна і Західна Африка, Близький Схід, Атлантичний, Індійський, Тихий і Північний Льодовитий океани, Середземномор'ї. Причина: Політика багатьох держав; наслідки Версальсько-Вашингтонської системи; світова економічна криза. Підсумок: Перемога антигітлерівської коаліції. Створення ООН. Заборона і засудження ідеологій фашизму і нацизму. СРСР і США стають наддержавами. Зменшення ролі Великої Британії та Франції в загальносвітовій політиці. Світ розколюється на два табори з різними суспільно-політичними системами: соціалістичної і капіталістичної. Починається Холодна війна. Деколонізація великих колоніальних імперій.

Участники Число країн, які брали участь змінювалося протягом війни. Деякі з них вели активні Участники Число країн, які брали участь змінювалося протягом війни. Деякі з них вели активні військові дії, інші допомагали своїм союзникам постачаннями продовольства, а багато хто брав участь у війні лише номінально. У антигітлерівську коаліцію входили: Польща, Великобританія, Франція (з 1939 року), СРСР (з 1941 року), США (з 1941 року), Китай, Австралія, Канада, Югославія, Нідерланди, Норвегія, Нова Зеландія, Південно-Африканський Союз, Чехословаччина, Бельгія, Греція, Ефіопія, Данія, Бразилія, Мексика, Монголія, Люксембург, Непал, Панама, Аргентина, Чилі, Куба, Перу, Гватемала, Колумбія, Коста-Ріка, Домініканська республіка, Албанія, Гондурас, Сальвадор, Гаїті, Парагвай , Еквадор, Сан-Марино, Туреччина, Уругвай, Венесуела, Ліван, Саудівська Аравія, Нікарагуа, Ліберія, Болівія. У ході війни до них приєдналися деякі держави, що вийшли з нацистського блоку: Іран (з 1941 року), Ірак (з 1943 року), Італія (з 1943 року), Румунія (з 1944 року), Болгарія (з 1944 року), Угорщина (у 1945 році), Фінляндія (у 1945 році). З іншого боку у війні брали участь країни нацистського блоку: Німеччина, Італія (до 1943), Японська імперія, Фінляндія (до 1944), Болгарія (до 1944), Румунія (до 1944), Угорщина (до 1945), Словаччина, Таїланд (Сіам ), Ірак (до 1941), Іран (до 1941), Маньчжоу-Го, Хорватія. На території окупованих країн створювалися маріонеткові держави, що не були по суті учасниками Другої світової війни і приєднується до фашистської коаліції: вішитських Франція, Республіка Сало, Сербія, Албанія, Чорногорія, Внутрішня Монголія, Бірма, Філіппіни, В'єтнам, Камбоджа, Лаос. На боці Німеччини і Японії билося також безліч колабораціоністських військ, створених з громадян протиборчої сторони: РОА, РОНА, іноземні дивізії СС (російська, українська, білоруська, естонська, 2 латиські, норвезько-данська, 2 нідерландські, 2 бельгійські, 2 боснійські, французька , албанська), «Вільна Індія» . Також у збройних силах країн Осі билися добровольчі сили держав, формально залишалися нейтральними: Іспанії (Блакитна дивізія), Швеції та Португалії.

Территорії Західноєвропейський: Західна Німеччина, Данія, Норвегія, Бельгія, Люксембург, Нідерланди, Франція, Великобританія (авіабомбардування), Атлантика. Східноєвропейський Территорії Західноєвропейський: Західна Німеччина, Данія, Норвегія, Бельгія, Люксембург, Нідерланди, Франція, Великобританія (авіабомбардування), Атлантика. Східноєвропейський театр: СРСР (західна частина), Польща, Фінляндія, Північна Норвегія, Чехословаччина, Румунія, Угорщина, Болгарія, Югославія, Австрія (східна частина), Східна Німеччина, Баренцове море, Балтійське море, Чорне море. Середземноморський театр: Югославія, Греція, Албанія, Італія, середземноморські острови (Мальта, Кіпр та ін), Єгипет, Лівія, Французька Північна Африка, Сирія, Ліван, Ірак, Іран, Середземне море. Африканський театр: Ефіопія, Італійське Сомалі, Британське Сомалі, Кенія, Судан, Французька Західна Африка, Французька Екваторіальна Африка, Мадагаскар. Тихоокеанський театр: Китай (східна і північно-східна частина), Японія (Корея, Південний Сахалін, Курильські острови), СРСР (Далекий Схід), Алеутські острови, Монголія, Гонконг, Французький Індокитай, Бірма, Андаманські острови, Малайя, Сінгапур, Саравак , Голландська Ост-Індія, Сабах, Бруней, Нова Гвінея, Папуа, Соломонові острови, Філіппіни, Гавайські острови, Гуам, Уейк, Мідуей, Маріанські острови, Каролінські острови, Маршаллові острови, Острови Гілберта, безліч дрібних островів Тихого океану, більша частина Тихого океану, Індійський океан.

Причини Версальський договір вкрай обмежив можливості Німеччини у військовій сфері. У квітні-травні 1922 року Причини Версальський договір вкрай обмежив можливості Німеччини у військовій сфері. У квітні-травні 1922 року у північно -італійському портовому місті Раппан проходила Генуезька конференція. Були запрошені також і представники Радянської Росії: Георгій Чичерін (голова), Леонід Красін, Адольф Іоффе та ін Німеччину (Веймарську республіку) представляв Вальтер Ратенау. Основною темою конференції було взаємну відмову від висунення вимог компенсації за шкоду, заподіяну під час бойових дій у Першій світовій війні. Результатом конференції стало укладення Рапалльского договору 16 квітня 1922 між РРФСР і Веймарської республікою. Договір передбачав негайне відновлення в повному обсязі дипломатичних відносин між РРФСР і Німеччиною. Для Радянської Росії це був перший у її історії міжнародний договір. Для Німеччини, що була до цього дня в області міжнародної політики поза законом, ця домовленість мала принципове значення, оскільки тим самим вона почала повертатися до числа визнаних міжнародним співтовариством держав. Не менше значення мали для Німеччини і секретні угоди, підписаний 11 серпня 1922 року, відповідно до яких Радянська Росія гарантувала постачання до Німеччини стратегічних матеріалів і, більше того, надавала свою територію для випробування нових зразків бойової техніки, заборонених до розробки Версальським договором у 1919 році. [3] 27 липня 1928 в Парижі підписано пакт Бріана - Келлога - договір про відмову від війни як знаряддя національної політики. Пакт мав набути чинності 24 липня 1929 року. 9 лютого 1929, ще до офіційного вступу пакту чинності, у Москві було підписано так званий протокол Литвинова - Московський протокол про дострокове введення в силу зобов'язань пакту Бріана - Келлога між СРСР, Польщею, Румунією, Естонією та Латвією. 1 квітня 1929 до нього приєдналася Туреччина і 5 квітня - Литва. 25 липня 1932 Радянський Союз і Польща укладає договір про ненапад. Тим самим Польща в деякій мірі звільняється від загрози зі Сходу.

 З приходом у 1933 році до влади Націонал-соціалістичної робітничої партії на чолі з З приходом у 1933 році до влади Націонал-соціалістичної робітничої партії на чолі з Адольфом Гітлером Німеччина починає ігнорувати всі обмеження Версальського договору - зокрема, відновлює призов до армії і швидко нарощує виробництво озброєнь і військової техніки. 14 жовтня 1933 Німеччина виходить з Ліги Націй і відмовляється від участі в Женевській конференції з роззброєння. 26 січня 1934 укладається Договір про ненапад між Німеччиною і Польщею. 24 липня 1934 Німеччина робить спробу здійснити аншлюс Австрії, інспірувавши у Відні антиурядовий путч, але змушена відмовитися від своїх планів із-за різко негативної позиції італійського диктатора Беніто Муссоліні, який висунув до австрійської кордоні чотири дивізії. У 1930 -і роки Італія проводила не менш агресивну зовнішню політику. 3 жовтня 1935 вона вторгається в Ефіопію і до травня 1936 захоплює її (див. : італо-ефіопська війна). У 1936 році була проголошена Італійська імперія. Середземне море оголошується «Наше море» (лат. Mare Nostrum). Акт необгрунтованої агресії викликає невдоволення у західних держав і Ліги Націй. Погіршення відносин із західними державами штовхає Італію на зближення з Німеччиною. У січні 1936 року Муссоліні дає принципову згоду на анексію німцями Австрії за умови їх відмови від експансії на Адріатиці. 7 березня 1936 німецькі війська займають Рейнську демілітаризовану зону. Великобританія і Франція не надають цьому дієвого опору, обмежившись формальним протестом. 25 листопада 1936 Німеччина і Японія укладають Антикомінтернівський пакт про спільну боротьбу з комунізмом. 6 листопада 1937 до пакту приєднується Італія. Британським прем'єр-міністром Чемберленом і Гітлером 30 вересня 1938 підписано декларацію про ненапад і мирне врегулювання спірних питань між Великобританією і Німеччиною. У 1938 році Чемберлен тричі зустрічався з Гітлером, а після зустрічі в Мюнхені повернувся додому зі своїм знаменитим заявою «Я привіз вам мир!» .

Німецькі війська вступають у Прагу. 15 березня 1939 Німецькі війська вступають у Прагу. 15 березня 1939

 У березні 1938 року Німеччина безперешкодно приєднує до себе Австрію (див. : Аншлюс). У березні 1938 року Німеччина безперешкодно приєднує до себе Австрію (див. : Аншлюс). Жорж Бонне, міністр закордонних справ Французької Республіки, і Йоахім Ріббентроп, міністр закордонних справ німецького рейху, 6 грудня 1938 підписують франко-німецьку декларацію. У жовтні 1938 року в результаті Мюнхенської угоди Німеччина анексує належала Чехословаччині Судетську область. Згода на цей акт дають Англія і Франція, причому думка самої Чехословаччини не враховується. 15 березня 1939 Німеччина в порушення угоди окупує Чехію (див. Німецька окупація Чехії). На чеській території створюється німецький протекторат Богемії і Моравії. Угорщина і Польща беруть участь у поділі Чехословаччини. Словаччина оголошена незалежною пронацистським державою. 24 лютого 1939 до Антикомінтернівського пакту приєднується Угорщина, 27 березня - Іспанія, де до влади після закінчення громадянської війни прийшов Франсиско Франко. До цієї пори агресивні дії Німеччини не зустрічають серйозного опору з боку Великої Британії та Франції, які не вирішуються почати війну і намагаються врятувати систему Версальського договору розумними, з їхньої точки зору, поступками (так звана «політика умиротворення» ). Однак після порушення Гітлером Мюнхенського договору в обох країнах все більше починає усвідомлюватися необхідність більш жорсткої політики, і на випадок подальшої агресії Німеччини Великобританія і Франція дають військові гарантії Польщі. Після захоплення Італією Албанії 7 -12 квітня 1939 такі ж гарантії отримують Румунія і Греція.

 Як вважає М. І. Мельтюхов, об'єктивні умови також робили Радянський Союз противником Версальської Як вважає М. І. Мельтюхов, об'єктивні умови також робили Радянський Союз противником Версальської системи. Внаслідок внутрішньої кризи, викликаного подіями Першої світової війни, Жовтневої революції та Громадянської війни, рівень впливу країни на європейську та світову політику істотно знизився. Разом з тим, зміцнення радянської держави і результати проведення індустріалізації стимулювали керівництво СРСР до вживання заходів по поверненню статусу світової держави. Радянський уряд уміло використовувало офіційні дипломатичні канали, нелегальні можливості Комінтерну, соціальну пропаганду, пацифістські ідеї, антифашизм, допомогу деяким жертвам агресорів для створення іміджу головного борця за світ і соціальний прогрес. Боротьба за «колективної безпеки» стала зовнішньополітичної тактикою Москви, спрямованої на посилення ваги СРСР у міжнародних справах і на недопущення консолідації інших великих держав без своєї участі. Однак Мюнхенська угода наочно показало, що СРСР все ще далекий від того, щоб стати рівноправним суб'єктом європейської політики [4]. У СРСР, після військової тривоги 1927 року, можливість нападу коаліції капіталістичних країн розглядалося як дуже ймовірне. У рамках ОСОАВИАХИМа, для того щоб мати навчений мобілізаційний резерв, починається активне навчання населення військовими спеціальностями: стали масовими навчання планеризму, парашутизму, авіамоделізму та іншим. Почесно і престижно було здати норми ГТО, заслужити за влучну стрільбу звання і значок «Ворошиловський стрілок» .

 Як наслідок досягнутих Рапалльських домовленостей і наступних секретних угод в Липецьку в 1925 Як наслідок досягнутих Рапалльських домовленостей і наступних секретних угод в Липецьку в 1925 році був створений авіаційний навчальний центр, в якому німецькі інструктори навчали німецьких і радянських курсантів. Під Казанню в 1929 році був створений центр підготовки командирів танкових з'єднань (секретний навчальний центр «Кама» ), в якому німецькі інструктори також навчали німецьких і радянських курсантів. Багато випускників танкової школи "Кама» стали видатними радянськими командирами, в їх числі Герой Радянського Союзу, генерал-лейтенант танкових військ Кривошеїн С. М. . Для німецької сторони за час функціонування школи підготовлено 30 офіцерів рейхсверу [5] [6]. У 1926 -1933 роках в Казані також проводилися випробування німецьких танків (німці для секретності називали їх «тракторами» ) [7]. У Вольську був створений центр для навчання поводженням з хімічною зброєю (об'єкт «Томка» ) [8] [9]. У 1933 році після приходу до влади Гітлера всі ці школи були закриті. 11 січня 1939 були створені (до початку активних бойових дій в Європі) Наркомат боєприпасів і Наркомат озброєння. Вантажні автомобілі фарбувалися виключно в зелений захисний колір. У 1940 -му році промисловість СРСР після перемоги вермахту над Францією початку посилювати режим праці та збільшувати робочий час. Робітники стали працювати 7 днів на тиждень з ковзаючим вихідним. Загострилася відповідальність за прогули. В армії спішно беруть на озброєння і починають масовий випуск нового винищувача ЯК, навіть на закінчивши держвипробувань. 1940 це рік освоєння у виробництві новітніх Т-34 і КВ. Доробки СВТ і прийняття на озброєння автоматів. У ході політичної кризи 1939 року в Європі склалося два військово-політичні блоки: англо-французький і германо-італійська, кожен з яких був зацікавлений в угоді з СРСР.

 Польща, уклавши союзні договори з Великобританією і Францією, які зобов'язані допомогти їй у Польща, уклавши союзні договори з Великобританією і Францією, які зобов'язані допомогти їй у випадку німецької агресії, відмовляється йти на поступки в переговорах з Німеччиною (зокрема, з питання про Польському коридорі). 19 серпня 1939 Молотов висловив згоду прийняти Ріббентропа в Москві для підписання Договору про ненапад з Німеччиною. У той же день в РККА направляється наказ про збільшення кількості стрілецьких дивізій з 96 до 186. У цих умовах 23 серпня 1939 в Москві СРСР підписує з Німеччиною Договір про ненапад. У секретному протоколі передбачався розподіл сфер інтересів у Східній Європі, включаючи прибалтійські держави і Польщу. СРСР, Німеччина, Франція, Великобританія та інші країни починають підготовку до війни.

Перший період війни (вересень 1939 — червень 1941) Перший період війни (вересень 1939 — червень 1941)

Вторгнення у Польщу Вторгнення у Польщу

 23 травня 1939 в кабінеті Гітлера в присутності ряду вищих офіцерів відбулася нарада. 23 травня 1939 в кабінеті Гітлера в присутності ряду вищих офіцерів відбулася нарада. Було відзначено, що «польська проблема тісно пов'язана з неминучим конфліктом з Англією і Францією, швидка перемога над якими проблематична. При цьому Польща навряд чи зможе виконувати роль бар'єра проти більшовизму. В даний час завданням зовнішньої політики Німеччини є розширення життєвого простору на Схід, забезпечення гарантованого постачання продовольством і усунення загрози зі Сходу. Польща повинна бути захоплена при першому ж зручному випадку » . 31 серпня преса Німеччини повідомила: «. . . у четвер приблизно о 20 годині приміщення радіостанції в Глейвіце було захоплено поляками» . 1 вересня в 4 години 45 хвилин прибув в Данциг з дружнім візитом і з натхненням зустріли місцевим населенням німецький навчальний корабель застарілий броненосець «Шлезвіг-Гольштейн» , відкриває вогонь по польських укріплень на Вестерплатте. Збройні сили Німеччини вторгаються до Польщі. У бойових діях на боці Німеччини беруть участь війська Словаччини. 1 вересня в Рейхстазі виступає Гітлер у військовому мундирі. На виправдання нападу на Польщу Гітлер посилається на інцидент в Глейвіце. При цьому він ретельно уникає терміна «війна» , побоюючись вступу в конфлікт Англії і Франції, які дали Польщі відповідні гарантії. У виданому ним наказі йшлося лише про «активної оборони» проти польської агресії. У цей же день Англія і Франція під загрозою оголошення війни зажадали негайного виведення німецьких військ з польської території. Муссоліні запропонував скликати конференцію для мирного вирішення польського питання, що зустріло підтримку з боку західних держав, але Гітлер відмовився, заявивши, що негоже представляти отриманим дипломатією те, що завойоване зброєю

 1 вересня в Радянському Союзі запроваджена загальна військова повинність. При цьому призовний вік 1 вересня в Радянському Союзі запроваджена загальна військова повинність. При цьому призовний вік знижено з 21 до 19 років, а для деяких категорій - до 18 років. Закон негайно вступив в силу і в короткий час чисельний склад армії досяг 5 мільйонів чоловік, що склало близько 3% населення. 3 вересня о 9 годині Англія, о 12: 20 Франція, а також Австралія і Нова Зеландія оголосили Німеччині війну. Протягом кількох днів до них приєднуються Канада, Ньюфаундленд, Південно. Африканський Союз і Непал. Друга світова війна почалася [11]. 3 вересня в Бромберг, місті східної Пруссії, який перейшов за Версальським договором до Польщі, відбулося перше у війні масове вбивство за національною ознакою. У місті, населення якого на 3 / 4 складалося з німців, з їх числа поляками було вбито не менше 1100 чоловік, що стало останнім з тривали вже протягом місяця погромів [12]. Наступ німецьких військ розвивався за планом. Польські війська виявилися слабкою військовою силою в порівнянні з узгоджено діючими танковими з'єднаннями і люфтваффе. Однак на Західному фронті союзні англо-французькі війська не вживають ніяких активних дій (див. Дивна війна). Тільки на морі війна почалася відразу: вже 3 вересня німецька підводний човен U-30 без попередження нападає на англійський пасажирський лайнер «Атени» . 5 вересня США і Японія оголошують про свій нейтралітет в європейській війні [13]. У Польщі за перший тиждень боїв німецькі війська в декількох місцях розсікають польський фронт і займають частину Мазовії, західну Пруссію, Верхньо-Сілезький промисловий район і західну Галичину. До 9 вересня німцям вдається зламати польське опір по всій лінії фронту і підійти до Варшави. 10 вересня польський головнокомандуючий Едвард Ридз-Смігли віддає наказ про загальний відступі в південно-східну Польщу, але основна частина його військ, не зумівши відійти за Віслу, опиняється в оточенні. До середини вересня, так і не отримавши підтримки з заходу, збройні сили Польщі перестають існувати як єдине ціле; зберігаються лише локальні центри опору. 14 вересня 1919 -й танковий корпус Гудеріана кидком зі Східної Пруссії захоплює Брест. Польські війська під командуванням генерала Плісовського ще протягом декількох діб обороняють Брестську фортецю. У ніч на 17 вересня її захисники в організованому порядку покидають форти і відходять за Буг

Радянські танки на польському кордоні. 17 вересня 1939 року Радянські танки на польському кордоні. 17 вересня 1939 року

 16 вересня послу Польщі в СРСР було заявлено, що, оскільки польська держава і 16 вересня послу Польщі в СРСР було заявлено, що, оскільки польська держава і його уряд перестали існувати, Радянський Союз бере під свій захист життя і майно населення Західної України і Західної Білорусії. 17 вересня в 6 годині ранку радянські війська двома військовими групами переходять державний кордон. Цим же днем Молотов посилає послу Німеччини в СРСР Шуленбургу привітання з приводу «блискучого успіху німецького вермахту» [14]. Увечері того ж дня польський уряд і Верховне командування бігло до Румунії. 28 вересня німці займають Варшави. У цей же день у Москві підписано Договір про дружбу і кордон між СРСР і Німеччиною, що встановив лінію розмежування між німецькими і радянськими військами на території колишньої Польщі приблизно по «лінії Керзона» . 6 жовтня капітулюють останні підрозділи польської армії. Частина західних польських земель переходить до складу Третього рейху. Ці землі підлягають так званої «германізації» . Польське та єврейське населення депортується звідси в центральні райони Польщі, де створюється генерал-губернаторство. Проводяться масові репресії проти польського народу. Найважчим стає становище євреїв, зігнаних в гетто. Території, що відійшли в зону впливу СРСР, включені до складу Української РСР, Білоруської РСР і незалежної на той момент Литви. На територіях, включених до СРСР, встановлюється радянська влада, проводяться соціалістичні перетворення (націоналізація промисловості, колективізація селянства), що супроводжується депортацією і репресіями по відношенню до колишніх панівних класів - представникам буржуазії, поміщиків, багатим селянам, частини інтелігенції. 6 жовтня 1939, після закінчення всіх військових дій, Гітлер виступає з пропозицією про скликання мирної конференції за участю всіх найбільших держав для врегулювання наявних суперечностей. Франція і Великобританія заявляють, що погодяться на конференцію тільки якщо німці негайно виведуть свої війська з Польщі і Чехії і повернуть цим країнам незалежність. Німеччина відкидає ці умови, і в результаті мирна конференція так і не відбулася.

Пожежа на карманному линкорі «Адмірал Граф Шпее» при його затопленні в гирлі Ла-Плати Пожежа на карманному линкорі «Адмірал Граф Шпее» при його затопленні в гирлі Ла-Плати

Радянсько-фінська війна У ході радянсько-фінських переговорів 1938 -1939 років СРСР намагається домогтися від Фінляндії Радянсько-фінська війна У ході радянсько-фінських переговорів 1938 -1939 років СРСР намагається домогтися від Фінляндії поступки частини Карельського перешийка в обмін на вдвічі більші території, а також передачі в оренду кількох островів і частини півострова Ханко (Гангут) під військові бази. Фінляндія, не бажаючи поступатися територію і приймати на себе зобов'язання військового характеру, наполягає на укладенні торгової угоди і згоди на ремілітаризацію Аландських островів. Під тиском Великобританії, Франції і США переговори зриваються і 30 листопада 1939 року СРСР вторгається до Фінляндії. 14 грудня за розв'язання війни СРСР із Ліги Націй. Коли СРСР стали виключати з Ліги Націй, то з 52 держав, що входили до Ліги, 12 своїх представників на конференцію взагалі не надіслали, а 11 не голосували за виключення. І в числі цих 11 - Швеція, Норвегія і Данія. З грудня по лютий радянські війська в складі 15 радянських стрілецьких дивізій роблять безліч спроб прорвати «Лінію Маннергейма» , що обороняється 15 піхотними дивізіями фінів, однак великих успіхів в цьому не досягають. Великобританія і Франція приймають рішення підготувати десант на Скандинавський півострів, щоб не допустити захоплення Німеччиною родовищ шведської залізної руди і одночасно забезпечити шляхи майбутньої перекидання своїх військ на допомогу Фінляндії; так само починається перекидання бомбардувальної авіації далекої дії на Близький Схід, для бомбардування і захоплення нафтопромислів Баку , у разі вступу Англії у війну на боці Фінляндії. Однак Швеція і Норвегія, прагнучи зберегти нейтралітет, категорично відмовляються прийняти на своїй території англо-французькі війська. 16 лютого 1940 британські есмінці атакують німецьке судно «Альтмарк» у норвезьких територіальних водах. 1 березня Гітлер, перш зацікавлений у збереженні нейтралітету скандинавських країн, підписує директиву про захоплення Данії і Норвегії (Операція Weserübung), щоб запобігти можливій висадку союзників. На початку березня 1940 року радянські війська проривають «Лінію Маннергейма» і захоплюють Виборг. 13 березня 1940 у Москві підписано мирний договір між Фінляндією та СРСР, за яким були задоволені радянські вимоги: кордон на Карельському перешийку в районі Ленінграда відсунута на північний захід з 32 до 150 км, до СРСР відійшов ряд островів у Фінській затоці. Надалі Фінляндія зберігає нейтралітет у Другій світовій війні. [15] Незважаючи на закінчення війни, англо-французьке командування продовжує розробляти план військової операції в Норвегії, однак німцям вдається їх випередити.

Териториальні здобутки СРСР Териториальні здобутки СРСР

Європейский бліцкриг 9 квітня 1940 Німеччина вторгається в Данію та Норвегію. У Данії німці Європейский бліцкриг 9 квітня 1940 Німеччина вторгається в Данію та Норвегію. У Данії німці морськими і повітряними десантами безперешкодно займають всі найважливіші міста і за кілька годин знищують датську авіацію. Під загрозою бомбардувань цивільного населення датський король Крістіан X змушений підписати капітуляцію і наказує армії скласти зброю. У Норвегії німці 9 -10 квітня захоплюють головні норвезькі порти Осло, Тронхейм, Берген, Нарвік. 14 квітня англо-французький десант висаджується під Нарвіком, 16 квітня - у Намсусе, 17 квітня - в Ондальснесі. 19 квітня союзники розгортають наступ на Тронхейм, але зазнають невдачі і на початку травня змушені вивести свої сили із центральної Норвегії. Після ряду боїв за Нарвік союзники на початку червня також евакуюються з північної частини країни. 10 червня 1940 капітулюють останні частини норвезької армії. Норвегія опиняється під управлінням німецької окупаційної адміністрації (рейхскомісаріат); Данія ж, оголошена німецьким протекторатом, змогла зберегти часткову самостійність у внутрішніх справах. Одночасно з Німеччиною британські та американські війська вдарили Данії в спину і окупували її заморські території - Фарерські острови, Ісландію і Гренландію.

Морська битва біля норвезького узбережжя. 10 квітня 1940 Морська битва біля норвезького узбережжя. 10 квітня 1940

Центр Роттердама після німецьких бомбардировок Центр Роттердама після німецьких бомбардировок

 10 травня 1940 Німеччина силами 135 дивізій вторгається в Бельгію, Нідерланди і Люксембург. 10 травня 1940 Німеччина силами 135 дивізій вторгається в Бельгію, Нідерланди і Люксембург. 1 -а група союзних армій висувається на територію Бельгії, але не встигає допомогти голландцям, оскільки німецька група армій «Б» здійснює стрімкий кидок в південну Голландію і вже 12 травня захоплює Роттердам. 15 травня Нідерланди капітулюють. Вважалося [ким? ], Що в помсту за несподіване для німців впертий опір голландців, Гітлер вже після підписання акту про капітуляцію наказав піддати масованим бомбардуванням Роттердам (англ. Bombing of Rotterdam), що не було викликане військовою необхідністю і привело до величезних руйнувань і жертв серед мирного населення. На Нюрнберзькому процесі з'ясувалося, що бомбардування Роттердама відбувалася 14 травня, а уряд Голландії капітулював лише після бомбардування Роттердама і загрози бомбардувань Амстердама і Гааги. У Бельгії німецькі десантники 10 травня захоплюють мости через канал Альберта, що дає можливість крупним німецьким танковим силам форсувати його до підходу союзників і вийти на Бельгійську рівнину. 17 травня впав Брюссель. Але головний удар завдає група армій «А» . Окупувавши 10 травня Люксембург, три танкових дивізії Гудеріана перетинають південні Арденни і 14 травня переправляються через річку Маас захід Седана. Одночасно танковий корпус Гота проривається через важкопрохідні для важкої техніки північні Арденни і 13 травня форсує річку Маас на північ від Дінана. Німецька танкова армада спрямовується на захід. Запізнілі атаки французів, для яких удар німців через Арденни виявляється повною несподіванкою, не в змозі стримати її. 16 травня частині Гудеріана досягають Уази, 20 травня вони виходять до узбережжя Па-де-Кале неподалік від Абвілю і повертають на північ у тил союзним арміям. 28 англо-франко-бельгійських дивізій опиняються в оточенні.

Британський солдат стріляє по німецьким літакам на Дюнкеркському узбережжі Британський солдат стріляє по німецьким літакам на Дюнкеркському узбережжі

 22 червня в Комп'єні в тому ж вагоні, в якому була підписана капітуляція 22 червня в Комп'єні в тому ж вагоні, в якому була підписана капітуляція Німеччини в 1918 році, підписана франко-німецьке перемир'я, за яким Франція погоджується на окупацію більшої частини своєї території, демобілізацію майже всієї сухопутної армії і інтернування військовоморського флоту і авіації. У вільній зоні в результаті державного перевороту 10 липня встановлюється авторитарний режим Петена (Режим Віші), який взяв курс на тісну співпрацю з Німеччиною (колабораціонізм). Незважаючи на військову слабкість Франції, поразка цієї країни було настільки раптовим і повним, що не піддавалося ніякому раціональному поясненню. Головнокомандувач вішітскімі військами Франсуа Дарлан віддає наказ про відвід усього французького флоту до берегів Французької Північної Африки. Через побоювання, що весь французький флот може потрапити під контроль Німеччини та Італії, 3 липня 1940 британські військово-морські сили і авіація завдають удару по французьким кораблям у Мерс-ель-Кебір. До кінця липня британці знищують або нейтралізують майже весь французький флот.

Приєднання Прибалтики, Бессарабії и Північної Буковини до СРСР Ще восени 1939 року Естонія, Латвія Приєднання Прибалтики, Бессарабії и Північної Буковини до СРСР Ще восени 1939 року Естонія, Латвія і Литва уклали з СРСР нав'язані їм т. зв. договори про взаємодопомогу, також відомі як договори про бази, відповідно до яких на території цих країн були розміщені радянські військові бази. 17 червня 1940 СРСР пред'являє прибалтійським державам ультиматум, вимагаючи відставки недружніх СРСР урядів, формування замість них т. зв. народних урядів з прорадянськи налаштованих політиків, розпуску парламентів, проведення позачергових виборів і згоди на введення додаткового контингенту радянських військ. У сформованій обстановці прибалтійські уряди були змушені прийняти ці вимоги. Після введення на територію Прибалтики додаткових частин Червоної Армії, в середині липня 1940 року в Естонії, Латвії та Литві, в умовах значного радянської військової присутності, проводяться безальтернативні вибори у верховні органи влади. Як свідчать сучасні дослідники, ці вибори супроводжувалися численними порушеннями. [16] Паралельно проводяться масові арешти прибалтійських політиків органами НКВС. 21 липня 1940 новообрані парламенти, у складі яких виявилося прорадянськи налаштована більшість [16], направляють Верховній Раді СРСР прохання про вступ до Радянського Союзу. 3 серпня утворена Литовська РСР, 5 серпня - Латвійська РСР, 6 серпня - Естонська РСР. 27 червня 1940 уряд СРСР надсилає румунському уряду два ультимативні ноти, вимагаючи повернення Бессарабії (приєднаною в 1812 році до Російської імперії після перемоги над Туреччиною у Російсько-турецькій війні 1806 -1812 років; в 1918 році, скориставшись слабкістю Радянської Росії, Румунія ввела війська на територію Бессарабії, а потім включила її до свого складу) і передачі СРСР Північної Буковини (ніколи не входила до складу Російської імперії, але населеній переважно українцями) в якості «відшкодування того величезного збитку, який був нанесений Радянському Союзу і населенню Бессарабії 22 -річним пануванням Румунії в Бессарабії » . Румунія, не розраховуючи на підтримку з боку інших держав у разі війни з СРСР, змушена погодитися на задоволення цих вимог. 28 червня Румунія виводить свої війська і адміністрацію з Бессарабії і Північної Буковини, після чого туди вводяться радянські війська. 2 серпня на території Бессарабії утворена Молдавська РСР. Північна Буковина організаційно включена до складу Української РСР.

Радянські війська вступають в Ригу. 17 червня 1940 Радянські війська вступають в Ригу. 17 червня 1940

Италійська артилерія обстрілює грецькі позиції Италійська артилерія обстрілює грецькі позиції

 13 вересня італійці вторгаються з території Лівії в британський Єгипет. Зайнявши 16 вересня 13 вересня італійці вторгаються з території Лівії в британський Єгипет. Зайнявши 16 вересня СідіБаррані, італійці зупиняються, а англійці відходять до Мерса-Матрух. Щоб поліпшити своє положення в Африці та Середземномор'ї, італійці вирішують захопити Грецію. Після відмови грецького уряду пропустити італійські війська на свою територію, 28 жовтня 1940 Італія вторгається до Греції. Італійцям вдається захопити частину грецької території, проте до 8 листопада вони зупинені, а 14 листопада грецька армія переходить в контрнаступ, повністю звільняє територію країни і вступає в Албанію. У листопаді 1940 року англійська авіація завдає удару по італійському флоту в Таранто, що вкрай ускладнює морські перевезення вантажів для італійських військ в Північну Африку. Скориставшись цим, 9 грудня 1940 англійські війська переходять у наступ в Єгипті, в січні займають всю Кіренаїку і до лютого 1941 року виходять в район Ель-Агейла. На початку січня англійці роблять також наступ у Східній Африці. Відбивши 21 січня у італійців Кассалу, вони вторгаються із Судану до Еритреї, захоплюють Керен (27 березня) Асмар (1 квітня) і порт Массава (8 квітня). У лютому британські війська з Кенії проникають в Італійське Сомалі, 25 лютого вони займають порт Могадішо, а потім повертають на північ і вступають в Ефіопію. 16 березня англійський десант висаджується в Британському Сомалі і незабаром завдає там поразки італійцям. Разом з англійськими військами в Ефіопію прибуває повалений італійцями в 1936 році імператор Хайле Селассіє. До англійцям приєднуються численні загони ефіопських партизанів. 17 березня британські й ефіопські війська займають Джіджігу, 29 березня - Хараре, 6 квітня - столиці Ефіопії Аддіс-Абеби. Італійська колоніальна імперія у Східній Африці припиняє існування. Залишки італійських військ продовжують чинити опір на території Ефіопії і Сомалі до 27 листопада 1941 року. У березні 1941 року в морській битві біля острова Крит англійці наносять чергова поразка італійському флоту. 2 березня в Греції починають висадку англійські та австралійські війська. 9 березня італійські війська роблять новий наступ проти греків, проте в ході шестиденних запеклих боїв вони терплять повне поразку і до 26 березня змушені відійти на вихідні позиції. Зазнавши цілковитої поразки на всіх фронтах, Муссоліні змушений просити допомоги у Гітлера. У лютому 1941 року в Лівії прибуває німецький експедиційний корпус під командуванням генерала Роммеля. 31 березня 1941 італо-німецькі війська переходять у наступ, відбивають в англійців Кіренаїку і виходять до кордонів Єгипту, після чого фронт у Північній Африці стабілізується до листопада 1941 року.

Німецький десант на Криті Німецький десант на Криті

 20 травня німці висаджують десант на Криті, який знаходиться в руках англійців. Хоча 20 травня німці висаджують десант на Криті, який знаходиться в руках англійців. Хоча британський флот і зриває спробу німців доставити підкріплення по морю, 21 травня десантники захоплюють аеродром у Малем і забезпечують перекидання підкріплень по повітрю. Незважаючи на завзяту оборону, британські війська змушені до 31 травня залишити Крит. До 2 червня острів повністю окупований. Але зважаючи на великі втрат німецьких парашутистів, Гітлер відмовляється від планів проведення подальших десантних операцій із захоплення Кіпру і Суецького каналу. У результаті вторгнення Югославія розчленована на частини. Німеччина анексує північну Словенію, Угорщина - західну Воєводіну, Болгарія - Вардарська Македонію, Італія - південну Словенію, частина узбережжя Далмації, Чорногорії та Косово. Хорватія оголошена незалежною державою під італо-німецьким протекторатом. У Сербії створено колабораціоністський уряд Недича. Після розгрому Греції Болгарія анексує східну Македонію і західну Фракію; інша частина країни розділена на італійську (західну) і німецьку (східну) окупаційні зони

 Другий період війни (червень 1941 — листопад 1942 років) Другий період війни (червень 1941 — листопад 1942 років)

Вторгнення в СССР 22 червня 1941 Німеччина за підтримки своїх союзників - Італії, Угорщини, Вторгнення в СССР 22 червня 1941 Німеччина за підтримки своїх союзників - Італії, Угорщини, Румунії, Фінляндії та Словаччини - вторглася в СРСР. Почалася радянсько-німецька війна, в радянській історіографії називається Великою Вітчизняною війною. Німецькі війська наносять потужний раптовий удар по всій західній радянському кордоні трьома великими групами армій: "Північ» , «Центр» і «Південь» . У перший же день знищена або захоплена значна частина радянських боєприпасів, пального і військової техніки; знищено близько 1200 літаків. 23 -25 червня радянські фронти намагаються завдати контрудари, проте зазнають невдачі. До кінця першої декади липня німецькі війська захоплюють Латвію, Литву, Білорусію, значну частину України і Молдови. Основні сили радянського Західного фронту розгромлені в Білостоцько-Мінськом битві. Радянський Північно-Західний фронт зазнав поразки в прикордонному битві і відкинутий. Проте радянський контрудар під Сольца 14 -18 липня призвів до призупинення німецького наступу на Ленінград майже на 3 тижні. 22 червня в шостій годині ранку радянські літаки бомблять Гельсінкі. [20] 25 червня радянські літаки бомблять фінські аеродроми. 26 червня в контрнаступ переходять фінські війська і незабаром повертають собі Карельський перешийок, раніше захоплений Радянським Союзом. Не переходячи стару історичну російсько-фінський кордон на Карельському перешийку. 29 червня німецько-фінські війська роблять наступ у Заполяр'я, але просування вглиб радянської території зупинено. На Україну радянський Південно-Західний фронт також зазнає поразки і відкинутий від кордону, але контрудар радянських мехкорпусів не дозволяє німецьким військам здійснити глибокий прорив і захопити Київ. У новому наступі на центральній ділянці радянсько-німецького фронту, зробленому 10 липня, група армій «Центр» вже 16 липня захоплює Смоленськ і оточує основні сили відтвореного радянського Західного фронту. На хвилі цього успіху, а також враховуючи необхідність підтримати наступ на Ленінград і Київ, 19 липня Гітлер, незважаючи на заперечення армійського командування, віддає наказ перенести напрямок головного удару з московського напрямку на південний (Київ, Донбас) і північне (Ленінград). [21 ] Відповідно до цього рішення танкові групи, що наступали на Москву, виведені зі складу групи «Центр» і спрямовані на південь (2 -а танкова група) і на північ (3 -а танкова група). Наступ на Москву повинні продовжити піхотні дивізії групи армій «Центр» , однак бій в районі Смоленська тривало, і 30 липня група армій «Центр» отримала наказ перейти до оборони. Таким чином, наступ на Москву відкладено. 8 -9 серпня група армій «Північ» відновила наступ на Ленінград. Фронт радянських військ розсічений, вони змушені відходити по розбіжним напрямками до Таллінна і Ленінграда. Оборона Талліна скувала частина німецьких сил, проте 28 серпня радянські війська змушені почати евакуацію. 8 вересня, із захопленням Шлиссельбурга, німецькі війська беруть Ленінград в кільце.

Однак нове німецьке наступ з метою захоплення Ленінграда, розпочате 9 вересня, не привело до Однак нове німецьке наступ з метою захоплення Ленінграда, розпочате 9 вересня, не привело до успіху. До того ж основні ударні з'єднання групи армій «Північ» незабаром повинні були бути вивільнені для нового наступу на Москву. Не зумівши взяти Ленінград, група армій «Північ» 16 жовтня робить наступ на Тіхвінському напрямку, маючи намір з'єднатися з фінськими військами схід Ленінграда. Однак контрудар радянських військ під Тихвіном зупиняє противника. На Україну в початку серпня війська групи армій «Південь» відрізають від Дніпра і оточують під Уманню дві радянські армії. Однак захопити Київ їм знову не вдалося. Тільки після повороту військ південного флангу групи армій «Центр» (2 -й армії і 2 -ї танкової групи) на південь становище радянського Південно-Західного фронту різко погіршився. Німецька 2 -а танкова група, відбивши контрудар Брянського фронту, форсує Десну і 15 вересня з'єднується з 1 -ю танковою групою, що наступала з Кременчуцького плацдарму. В результаті битви за Київ виявився повністю розгромлено радянський Південно-Західний фронт. Катастрофа під Києвом відкрила німцям шлях на південь. 5 жовтня 1 -а танкова група вийшла до Азовського моря коло Мелітополя, відрізавши війська Південного фронту. У жовтні 1941 року німецькі війська захоплюють майже весь Крим, окрім Севастополя. Поразка на півдні відкрило німцям дорогу на Донбас і Ростов. 24 жовтня впав Харків, до кінця жовтня були зайняті основні міста Донбасу. 17 жовтня впав Таганрог. 21 листопада 1 -а танкова армія увійшла до Ростова-на-Дону, досягнувши, таким чином, цілей плану «Барбаросса» на півдні. Проте 29 листопада радянські війська вибивають німців з Ростова (Див. Ростовська операція (1941)). До літа 1942 лінія фронту на півдні встановлюється на рубежі р. Міус.

Радянські солдати у снігах Підмосков’я Радянські солдати у снігах Підмосков’я

 30 вересня 1941 німецькі війська починають наступ на Москву. В результаті глибоких проривів 30 вересня 1941 німецькі війська починають наступ на Москву. В результаті глибоких проривів німецьких танкових з'єднань основні сили радянських Західного, Резервного і Брянського фронту опинилися в оточенні в районі Вязьми і Брянська. Всього в полон потрапило більше 660 тис. чоловік. Залишки Західного і Резервного фронтів 10 жовтня об'єднуються в єдиний Західний фронт під командуванням генерала армії Г. К. Жукова. 15 -18 листопада німецькі війська відновлюють наступ на Москву, проте до кінця листопада зупинені на всіх напрямках. 5 грудня 1941 Калінінський, Західний і Південно-Західний фронти переходять в контрнаступ. Успішне просування радянських військ змушує противника перейти до оборони по всій лінії фронту. У грудні в результаті наступу війська Західного фронту звільняють Яхрому, Клин, Волоколамськ, Калугу; Калінінський фронт звільняє Калінін; Південно-Західний фронт - Єфремов і Єлець. У результаті до початку 1942 року німці відкинуті на 100 -250 км на захід. Поразка під Москвою стало першою великою поразкою вермахту в цій війні. Успіх радянських військ під Москвою спонукає радянське командування перейти в широкомасштабний наступ. 8 січня 1942 сили Калінінського, Західного та Північно. Західного фронту переходять у наступ проти німецької групи армій «Центр» . Їм не вдається виконати поставленого завдання, і після кількох спроб, до середини квітня, доводиться припинити наступ, зазнавши великих втрат. Німці зберігають Ржевсько. Вяземський плацдарм, що представляє небезпеку для Москви. Спроби Волховського і Ленінградського фронтів деблокувати Ленінград також не увінчалися успіхом і призвели до оточення в березні 1942 року частини сил Волховського фронту.

Підбитий німецкий танк біля Тобрука. 27 листопада 1941 Підбитий німецкий танк біля Тобрука. 27 листопада 1941

Створення Антигітлерівскої коаліції Відразу ж після вторгнення Німеччини в СРСР, представники Великої Британії та Створення Антигітлерівскої коаліції Відразу ж після вторгнення Німеччини в СРСР, представники Великої Британії та США заявили про свою підтримку Радянському Союзу і почали надавати йому економічну допомогу. 1 січня 1942 у Вашингтоні представники СРСР, США, Великобританії та Китаю підписали Декларацію Об'єднаних Націй, поклавши тим самим основи Антифашистської коаліції. Пізніше до неї приєдналася ще 22 країни.

Східний фронт: другий німецький великомасштабний наступ І радянська і німецька сторони чекали від літа Східний фронт: другий німецький великомасштабний наступ І радянська і німецька сторони чекали від літа 1942 року реалізації своїх наступальних планів. Гітлер націлював основні зусилля вермахту на південний сектор фронту, переслідуючи в першу чергу економічні цілі. Стратегічний план радянського командування на 1942 рік складався в тому, щоб «послідовно здійснити ряд стратегічних операцій на різних напрямках, щоб змусити супротивника розпорошити свої резерви, не дати створити йому сильне угруповання для відображення настання ні в одному з пунктів» . [22] Основні зусилля Червоної Армії, за задумами Ставки ВГК, передбачалося зосередити на центральному секторі радянсько-німецького фронту. Планувалося також здійснити наступ під Харковом, у Криму і прорвати блокаду Ленінграда. Однак розпочате радянськими військами в травні 1942 року наступ під Харковом закінчилося провалом. Німецькі війська зуміли парирувати удар, розгромили радянські війська і самі перейшли в наступ. Нищівна поразка зазнали радянські війська також в Криму. 9 місяців радянські моряки утримували Севастополь, і до 4 липня 1942 залишки радянських військ евакуювали до Новоросійська. У результаті оборона радянських військ на південній ділянці виявилася ослабленою. Користуючись цим, німецьке командування зробило стратегічний наступ на двох напрямках: на Сталінград і на Кавказ. Після запеклих боїв під Воронежем і в Донбасі німецьким військам групи армій «Б» вдалося прорватися у велику закрут Дону. У середині липня почалася Сталінградська битва, в якій радянським військам ціною великих втрат вдалося скувати ударне угруповання противника. Наступавшая на Кавказ група армій «А» 23 липня взяла Ростов-на-Дону і продовжила наступ на Кубань. 12 серпня був узятий Краснодар. Однак в боях в передгір'ях Кавказу і під Новоросійськом радянським військам вдалося зупинити супротивника. Тим часом на центральній ділянці радянське командування зробило велику наступальну операцію по розгрому ржевсько-Сичевський угруповання противника (9 -ї армії групи армій «Центр» ). Проте проведена з 30 липня по кінець вересня Ржевсько-Сичевський операція не увінчалася успіхом. Не вдалося також прорвати блокаду Ленінграда, хоча радянський наступ змусило німецьке командування

Третій період війни (листопад 1942 — червень 1944 років) Третій період війни (листопад 1942 — червень 1944 років)

Перелом на Східному фронті 19 листопада 1942 Червона Армія переходить у контрнаступ під Сталінградом, Перелом на Східному фронті 19 листопада 1942 Червона Армія переходить у контрнаступ під Сталінградом, в результаті якого вдається оточити і розгромити дві німецькі, дві румунські та одну італійську армії. Навіть невдача радянського наступу на центральній ділянці радянськонімецького фронту (операція «Марс» ) не призводить до поліпшення стратегічного становища Німеччини. На початку 1943 року радянські війська переходять в контрнаступ по всьому фронту. Прорвана блокада Ленінграда, звільнені Курськ і безліч інших міст. У лютому-березні фельдмаршал Манштейн ще раз перехоплює ініціативу у радянських військ і відкидає їх на деяких ділянках південного напрямку, проте розвинути успіх йому не вдається. У липні 1943 року німецьке командування в останній раз намагається повернути собі стратегічну ініціативу у битві під Курськом, однак вона закінчується серйозною поразкою німецьких військ. Починається відступ німецьких військ по всій лінії фронту - їм доводиться залишити Орел, Бєлгород, Новоросійськ. Починаються бої за Білорусію та Україну. У битві за Дніпро Червона Армія завдає Німеччині чергової поразки, звільнивши Лівобережну Україну і Крим. В кінці 1943 - першій половині 1944 року основні бойові дії проходять на південній ділянці фронту. Німці залишають територію Україну. Червона Армія на півдні виходить до кордону 1941 року і вступає на територію Румунії.

Мешканці Латвії зустрічають визволітелів, 1944 рік Мешканці Латвії зустрічають визволітелів, 1944 рік

Четвертий період війни (червень1944 — травень 1945) Четвертий період війни (червень1944 — травень 1945)

Західни фронт Німеччини 6 червня 1944 союзні сили США, Великобританії і Канади після двох Західни фронт Німеччини 6 червня 1944 союзні сили США, Великобританії і Канади після двох місяців відволікаючих маневрів проводять найбільшу десантну операцію в історії і висаджуються в Нормандії. У серпні американські та французькі війська висадилися на півдні Франції, звільнили міста Тулон і Марсель. 25 серпня союзники входять до Парижа, і звільняють його разом з загонами французького опору. У вересні починається союзну наступ на територію Бельгії. До кінця 1944 року німців з великими труднощами вдається стабілізувати лінію фронту на заході. 16 грудня німці переходять в контрнаступ в Арденнах, а командування союзників направляє в Арденни підкріплення з інших ділянок фронту і резерви. Німцям вдається просунутися на 100 км углиб Бельгії, але до 25 грудня 1944 року німецький наступ захлинувся, а союзники перейшли в контрнаступ. До 27 грудня німці не втримали захоплених позицій в Арденнах і почали відступати. Стратегічна ініціатива безповоротно переходить до союзників, у січні 1945 року німецькі війська роблять локальні відволікаючі контратаки в Ельзасі, які також закінчилися невдало. Після цього американські та французькі війська оточили частини 19 -ї німецької армії біля міста Кольмар в Ельзасі і розгромили їх до 9 лютого ( «Кольмарскій котел» ). Союзники прорвали німецькі укріплення ( «Лінія Зігфріда» , або «Західний Вал» ) і почали вторгнення в Німеччину. У лютому-березні 1945 року союзники в ході Маас-Рейнської операції захопили всю територію Німеччини на захід від Рейну і форсували Рейн. Німецькі війська зазнавши важкі поразки в Арденнській і Маас-Рейнської операціях, відступили на правий берег Рейну. У квітні 1945 року союзники оточили німецьку групу армій «Б» у Рурі і до 17 квітня розгромили її, і вермахт втратив Рурський промисловий район - найважливіший промисловий район Німеччини. Союзники продовжили наступ углиб Німеччини, і 25 квітня зустрілися з радянськими військами на Ельбі. 2 травня британські та канадські війська (21 -а група армій) захопили весь північний захід Німеччини досягла кордонів Данії. Після завершення Рурської операції вивільнені американські частини перекинули на південний фланг в 6 -у групу армій, для захоплення південних районів Німеччини та Австрії. На південному фланзі американські та французькі війська наступаючи захопили південь Німеччини, Австрії, і частини 7 -ї американської армії, перейшли через Альпи за Бреннерский перевалу і 4 травня зустрілися з військами 15 -ї групи армій союзників наступали в Північній Італії. В Італії наступ союзників просувалося дуже повільно. Незважаючи на всі спроби, їм так і не вдалося в кінці 1944 року прорвати лінію фронту і форсувати річку По. У квітні 1945 року їх наступ відновилося, вони подолали німецькі укріплення ( «Готична лінія» ), і прорвалися в долину річки По. 28 квітня 1945 італійські партизани захоплюють і страчують Муссоліні. Повністю Північна Італія була очищена від німців лише в травні 1945 року.

Радянський наступ Влітку 1944 року починається наступ Червоної Армії по всій лінії фронту. До Радянський наступ Влітку 1944 року починається наступ Червоної Армії по всій лінії фронту. До осені від німецьких військ очищена майже вся Білорусія, Україна, Прибалтика. Лише на заході Латвії оточене угруповання німецьких військ змогла протриматися до закінчення війни. У результаті наступу радянських військ на півночі Фінляндія оголосила про свій вихід з війни. Проте німецькі війська відмовляються покинути територію Фінляндії. У результаті колишні «брати по зброї» змушені боротися один проти одного. У серпні в результаті настання Червоної Армії виходить з війни Румунія, у вересні - Болгарія. Німці починають евакуацію військ з території Югославії і Греції, де владу в свої руки беруть народно-визвольні рухи. У лютому 1945 року проводиться Будапештська операція, після якої останній європейський союзник Німеччини - Угорщина - змушена капітулювати. Починається наступ у Польщі, Червона Армія займає Східну Пруссію. У кінці квітня 1945 року починається битва за Берлін. Усвідомлюючи свою повну поразку, Гітлер і Геббельс покінчили з собою. 8 травня після наполегливих двотижневих боїв за німецьку столицю німецьке командування підписує акт про беззастережну капітуляцію. Німеччина поділена на чотири окупаційні зони: радянську, американську, британську та французьку. 14 -15 травня в північній Словенії відбулося останнє битва Другої світової війни в Європі, в ході якого Народно-Визвольна армія Югославії завдала поразки німецьким військам і численним силам колабораціоністів.

П'ятий період війни (травень 1945 — вересень 1945) П'ятий період війни (травень 1945 — вересень 1945)

Підсумок війни Друга світова війна справила величезний вплив на долі людства. У ній брало Підсумок війни Друга світова війна справила величезний вплив на долі людства. У ній брало участь 62 держави (80% населення земної кулі). Військові дії велися на території 40 держав. У збройні сили було мобілізовано 110 млн осіб. Загальні людські втрати досягли 50 -55 млн чол. , З них вбито на фронтах 27 млн чол. Найбільші людські втрати понесли СРСР, Китай, Німеччина, Японія та Польща. Військові витрати і військові збитки склали 4 трильйони доларів. Матеріальні витрати досягли 60 -70% національного доходу воюючих держав. Тільки промисловість СРСР, США, Великобританії та Німеччини виготовила 652, 7 тис. літаків (бойових і транспортних), 286, 7 тис. танків, самохідних гармат і бронемашин, понад 1 млн артилерійських гармат, понад 4800 тисяч кулеметів (без Німеччини) , 53 млн гвинтівок, карабінів і автоматів і величезна кількість іншого озброєння та спорядження. Війна супроводжувалася колосальними руйнуваннями, знищенням десятків тисяч міст і сіл, незліченними лихами десятків мільйонів людей. У результаті війни ослабла роль Західної Європи в загальносвітовій політиці. Головними державами у світі стали СРСР і США. Великобританія і Франція, незважаючи на перемогу, були значно ослаблені. Війна показала нездатність їх та інших західноєвропейських країн містити величезні колоніальні імперії. У країнах Африки та Азії посилився антиколоніальний рух. У результаті війни частина країн змогла домогтися незалежності: Ефіопія, Ісландія, Сирія, Ліван, В'єтнам, Індонезія. У Східній Європі, зайнятій радянськими військами, були встановлені соціалістичні режими. Одним з головних підсумків Другої світової стало створення Організації Об'єднаних Націй на основі Антифашистської коаліції, що склалася в ході війни, для запобігання світових воєн у майбутньому. У деяких країнах склалися в ході війни партизанські рухи намагалися продовжити свою діяльність і після закінчення війни. У Греції конфлікт між комуністами і довоєнним урядом переріс у громадянську війну. Антикомуністичні збройні загони ще деякий час після закінчення війни діяли на Західній Україні, в Прибалтиці, Польщі. У Китаї продовжилася громадянська війна, що триває там з 1927 року. Фашистська і нацистська ідеології були визнані злочинними на Нюрнберзькому процесі і заборонені. У багатьох західних країнах зросла підтримка комуністичних партій, завдяки їх активній участі в антифашистській боротьбі в ході війни. Європа виявилася розділеною на два табори: західний і східний капіталістичний соціалістичний. Відносини між двома блоками різко погіршилися. Вже через пару років після закінчення війни почалася Холодна війна.

Втрати СРСР у Другій світовій війні склали 26, 6 мільйона людських життів. Загальні втрати Втрати СРСР у Другій світовій війні склали 26, 6 мільйона людських життів. Загальні втрати Німеччини - трохи менше 6 мільйонів. Під шовіністичне завивання та цинічні прояви "піклування" про ветеранів та інвалідів, котрих ще сотні й сотні тисяч не отримали житла протягом майже 50 -літнього повоєнного панування комуністичної влади, - наближаються дні Перемоги, до якої, як тепер з'ясовується, український народ має, нібито, дотичне відношення. Але все ж, у ці дні 65 років тому закінчились бойові дії Другої світової війни в Європі. Війни, розв'язаної двома агресорами, які, поділивши світ на мапі, взялися різати його по живому. У тому числі й тіло України - у німецько-радянькому розділі Польщі й Галичини з Волинню, мадярському аншлюсі Карпатської України та "добровільному" поверненні Бесарабії. Що ж навоювали "маршали перемоги", особливо головний із них, - за роки тієї, дійсно жахливої війни

За ціною таки не постояли Й донині демографи продовжують підрахунок втрат серед військових і За ціною таки не постояли Й донині демографи продовжують підрахунок втрат серед військових і мирного населення в роки Другої світової війни 1939 -1945 років. Але, якщо західні дослідники говорять про похибку в сотні, тисячу, ну десяток тисяч чоловік, то в комуністичній імперії, де "ніщо не забуте" - лік іде на мільйони. . . То ж, навіть через 65 років, оцінка загальних втрат держави, яка зробила найбільший внесок у знищення нацизму, варіюється в різних джерелах від 26 до 43, 3 мільйонів осіб. І остання цифра напевне найбільш повна. Вона враховує загиблих і не народжених, убитих, розстріляних, спалених у крематоріях, закопаних і залитих цементом на новобудовах соціалізму, поранених, зраджених і покинутих напризволяще. . . Свій внесок у цю справу вирішив внести й нинішній нащадок вождя перемоги. Міністерство оборони Росії, у черговий раз звівши баланс, обрахувало загальні людські втрати СРСР у роки Великої Вітчизняної війни з урахуванням Далекосхідної кампанії. Отже: втрати цивільного населення й війська згідно із цими, далеко не бездоганними підрахунками, склали 26, 6 мільйона осіб. При цьому безповоротні втрати особового складу радянських збройних сил склали понад 8, 6 мільйона осіб. Саме ці цифри доповідатимуть президентові Росії для того, щоб їх озвучити 9 травня. Для порівняння: загальні втрати Німеччини, що воювала з половиною світу - від 5, 3 мільйонів до майже 6 мільйонів осіб. Із них, за різними даними, від 780 тисяч до двох мільйонів. мирних жителів.

На руїни перетворилися 720 українських міст і містечок, 28 тисяч сіл, з яких 250 На руїни перетворилися 720 українських міст і містечок, 28 тисяч сіл, з яких 250 спалено вщент, знищено 16, 5 тисяч промислових підприємств, 18 тисяч лікувальних закладів, 33 тисячі шкіл, вузів, технікумів та НДІ; а також понад 33 тисячі колгоспів, радгоспів, МТС. І все це зробили не тільки нацисти, а й радянські війська під час відступу. Бо масштаб сталінських репресій у передвоєнні роки та в перші місяці війни в Галичині й на Волині, у період відступу, - був не менш вражаючим. Багато сотень тисяч репресованих, розстріляних, депортованих у Сибір і Казахстан - українців, поляків, євреїв. Найяскравіші приклади виконання злочинної тактики "випаленої землі" - знищення центру Києва восени 1941 року та підрив Дніпрогесу, вигорілі ниви й села. А ще - життя й покалічені "визволителями" долі людей у повоєнне десятиліття. За 1944 -1953 роки в Галичині, на Волині й Рівненщині було репресовано, лише за офіційними даними, 500 тисяч осіб, із них заарештовано 134 тисяч, убито понад 153 тисяч, виселено за межі України 203 тисячі. То ж маємо вшановувати світлу пам'ять наших дідів, батьків, сестер і братів. Але вшановувати не під фальшиво-цинічні звуки фанфар, не під прапорами гнобителів і катів нашої нації, а в щирій молитві за упокій їх душ та за долю України.

Дякую за увагу! Дякую за увагу!