Скачать презентацию 3 6 — 3 7 Notes Problem Solving Скачать презентацию 3 6 — 3 7 Notes Problem Solving

59030a83b86e72c32280eeeb3a1087ab.ppt

  • Количество слайдов: 10

3. 6 - 3. 7 Notes: Problem Solving Using Charts & Cost, Income, and 3. 6 - 3. 7 Notes: Problem Solving Using Charts & Cost, Income, and Value Problems

Organize the given information in a chart. § A roll of carpet 9 ft Organize the given information in a chart. § A roll of carpet 9 ft wide is 20 ft longer than a roll of carpet 12 ft wide. Width Length First Roll 9 ft L + 20 Second Roll 12 ft L

Solve the problem using the two given facts. § Find the number of Calories Solve the problem using the two given facts. § Find the number of Calories in an apple and in a pear. A pear contains 30 Calories more than an apple. Ten apples have as many Calories as 7 Pears. Calories per fruit X Apple Pear Number of fruit = Total Calories

§ One board is 4 in. wide and 8 in. longer than a board § One board is 4 in. wide and 8 in. longer than a board 2 in. wide. Organize in a chart. Width 1 st Board 2 nd Board Length

§ Jess bought some boxes of lemonade at seventy cents per box. He bought § Jess bought some boxes of lemonade at seventy cents per box. He bought eight fewer boxes of punch at sixty cents per box. Organize in a chart. Number of Boxes Lemonade Punch Cents per box Cost

§ Carrie has 40 more nickels than Joan has dimes. They both have the § Carrie has 40 more nickels than Joan has dimes. They both have the same amount of money. How many coins does each girl have. Number of Coins X Value per coin = Carrie Joan Total value

3. 7 § Tickets for the senior class play cost $6 for adults and 3. 7 § Tickets for the senior class play cost $6 for adults and $3 for students. A total of 846 tickets worth $3846 were sold. How many student tickets were sold? Number X Student Adult Price per ticket = Cost

§ An apple sells for 25 cents and a peach sells for 15 cents. § An apple sells for 25 cents and a peach sells for 15 cents. A total of 10 pieces of fruit were sold for a total cost of $2. 10. How many apples were sold? Number X Apple Peach Price per fruit = Cost

§ Coria and Kip went to the record store during its sale. Together they § Coria and Kip went to the record store during its sale. Together they spent $38. 50. If each record cost $3. 50 and kip bought one more than Coria, how many records did each buy? Number X Coria Kip Price = Cost

HW #13 §Pg. 123 (1 -5) §Pg. 127 -128 (1 -6) HW #13 §Pg. 123 (1 -5) §Pg. 127 -128 (1 -6)